Şimdi Ara

En İyi B Segmenti Hb Araç (Karşılaştırma)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
2
Favori
12.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amacım; fiyat, performans, şanzıman, yakıt tüketimi, iç hacim genişliği, görsellik, bulunduğu vergi dilimi avantajı, ikinci el piyasası, sürüş pozisyonu-konforu-rahatlığı, güvenlik-teknoloji-konfor donanımları vb. yönlerden b segmenti hb araçları karşılaştırarak en iyi araç(lar)ı bulmaktır. Bu başlığı gören herkesten medeni bir şekilde, marka fanatikliği yapmadan bu konuda yorumda bulunmasını rica ediyorum. Hiçbir arkadaşımızı kırmadan, güzel bir şekilde tartışarak, gerekirse fotoğraflar, videolar, belgeler paylaşarak bir sonuca ulaşalım. Ortama yakışır bir şekilde yaptığınız her türlü yorum benim için bir sevinçtir, mutluluktur. Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum, iyi forumlar diliyorum

Dilerseniz yukarıda yazılan özelliklere göre beğendiniz aracın marka ve modelini, ek olarak da yanına motor ve şanzıman seçeneğini de yazarak başlayalım

• B sınıfında bindiğim en geniş araçlar Jazz ve Colt'du. Jazz fiyat olarak aşırı pahalı Colt çok daha uygun ama Colt'un içi pek güzel değil. Malzeme kalitesi olarak Jazz ve Polo fena değil. Dış Tasarım kişiye göre değişir ancak Polo, Aveo, Clio bu sınıfın en güzelleri arasında. Motor seçeneği olarak Polo çok zengin 1.2 1.4 1.6 motor seçenekleri var. Benzinli ve dizel otomatik sunan tek B sınıfı araç sanırım ancak onun da fiyatı çok uçuk. Yakıt tüketimi olarak benzinlide en az yakan modeller benzinlide Jazz, Colt, Mazda 2'yi de ekleyebiliriz. Dizelde ise Polo BM, Clio dCi, Aveo.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aveoyu kalitesiz buluyorum tamam b segmenti araç yol sesini muhakkak alıyor içeri fakat aveo bayağı bir alıyor test sürüşü yaptım o arabayla jazz colt ve mazda 2 bildiğim kadarıyla atmosferik benzinli motorlara sahip bu sınıftaki bir arabaya göre oldukça fazla benzin tüketiyorlar bence opel corsa dış görünüş olarak da hoş poloya nazaran daha geniş özellikle arka kısmı çok dar polonun ve 1.6 dizel olanının 43 bin lira fiyatına rağmen donanımı 0 denecek kadar az (kapaklı jant var üstünde) ve corsanınsa 1.3 95 dizel start stop olanının vergisi de düşük yakıt tüketimi de düşük. Clionun dış tasarımını gerçekten çok beğeniyorum fakat onun da arkası dar bir jazz veya corsaya göre
  • Malzeme kalitesi ve konfor olarak 208 derim.
  • Jazz > Fiesta > Clio > Corsa
  • quote:

Orijinalden alıntı: hekimoglu78

Jazz > Fiesta > Clio > Corsa

Yakıt tüketimini işin içine katmamışsınız sanırım pek :) poloyu değerlendirme içine bile almamışsınız ayrıca corsayı niçin en sona attınız merak ediyorum?

208in dış görünüşünü oldukça beğendim 1.4 dizel üst vergi dilimine giriyor ayrıca torku ve beygiri biraz düşük 1.3 multijet ve cdti a göre ama otomatikleştirilmiş 5 vitesi fln var hoş fiyat ve donanımı da güzel birazcık dar olduğunu düşünüyorum

evet sürüş deneyimi yol tutuşu olarak bildiğim kadarıyla fiesta sınıfındakilere nazaran oldukça iyi, zaten ford bu konuda iyi fakat dizel motoru oldukça hantaldı, 1.5 tdci 75 beygir seçeneği konuldu ona bu konuda iyileşmiştir. Ayrıca içeriside hem ön hem arka taraf olarak oldukça dar

• Genişlik;jazz,colt,rio.Bu 3 araçta beklenmedik bir iç hacim var.Rio üçünün en zayıf halkası bu konuda.Çünkü dar camlar basıklık hissi verebilir.

Fiyat/performans;aveo,punto,i20

Tasarım;Clio,rio,ibiza,fiesta

güvenlik;en az 4 havayastığı ve esp'yi standart sunan araçlar (ayrıca ncap'tan 5 yıldız alan)

kalite;Polo az farkla önde.Sonrası rio ve fiesta diyorum.Jazz'da beğendiklerimden.

ikinci el;clio,polo,corsa

donanım;aveo,rio, kısmen fiesta,jazz

Bunlar tabii ki kendi görüşlerim.Unuttuğum kriter veya araçlar olabilir.Aklıma gelirse veya uyarırsanız eklerim...
  • Abi 208 in koltukları falan da çok güzel ve rahat görünüyor ben 208i unutmuşum tamamen ya :/
  • 1.2 tsi+ dsg uyumu gerçekten müthiş bu fiyatıyla beraber fakat ibizanın iç tasarımını gördünüz mü resmen torosa benziyo o konsol tarafı, i20 nin dış görünüşünü corsa taklidi buluyorum ama donanımları fena değil. 208 hakkında ne düşünüyorsunuz Yavuz Bey?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adrion -- 27 Temmuz 2013; 3:31:28 >
  • Dis tasarim (bence) - Clio
    Ic tasarim (bence) - Polo
    Ic hacim ve fonksiyonellik - Jazz
    Yol tutus ve surus keyfi - Fiesta
    Donanim - Clio
    Konfor - 208
    Yalitim - 208
    En uygun fiyat: Sandero
    Teknoloji donanimlari: Clio ve Fiesta
    En az yakan: Polo Bluemotion (bunun dogrulugundan emin degilim, ilk ciktiginda oyleydi)
    En teknolojik: Yaris Hybrid
    En iyi ikinci el: Polo-Jazz-Corsa benim Ankara'da tespit edebildigim piyasasi oturmus araclar.
    En iyi fiyat-performans: Corsa'nin 1.3 DTE modeli bence iyi gozukuyor... Ibiza'nin da 105hp'lik DSG si uygun. Ama ariza riski var.
    En sorunsuz: Butun japon araclari diyebiliriz herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Janjan

Dis tasarim (bence) - Clio
    Donanim - Clio
    Konfor - 208
    Yalitim - 208
    En az yakan: Polo Bluemotion (bunun dogrulugundan emin degilim, ilk ciktiginda oyleydi)
    En iyi ikinci el: Polo-Jazz-Corsa benim Ankara'da tespit edebildigim piyasasi oturmus araclar.
    En iyi fiyat-performans: Corsa'nin 1.3 DTE modeli bence iyi gozukuyor... Ibiza'nin da 105hp'lik DSG si uygun. Ama ariza riski var.

Ben de tespit ve yorum şeklinize harika diyebilirim çok teşekkür ederim yorumunuz için 208i test ettiniz mi yalıtım ve konfor da onu seçmişsiniz test ettiyseniz deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz acaba?

• Valla hocam, bunlar da sonucta goreceli tespitler yani, ben bu forumda eski Aveo icin segmentinin en iyisiydi be diyeni dahi duydum, Polo'nun C segmenti araclardan iyi oldugunu iddia eden de gordum, Jazz icin ucuz diyen de gordum, bende Polo kullanicisiyim yeri geldi belki bende abartmis olabilirim.

En mantiklisi, gidip teker teker arka arkaya aninda hic ara vermeden test etmek, o zaman sicagi sicagina anliyorsunuz aradaki farklari...

208'i Ankara'da kullandim, 1.4 litre dizel otomatik, orta donanim seviyesi. Valla aracin disi bence cirkin (goreceli), kokpiti, ekrani falan hos, direksiyonu falan kucuk hosuma gitti, ama performansi benim icin son derece yetersiz... Malzeme kalitesi yer yer cok iyi, yer yer de rezalet, B segmentinde boyledir zaten genelde...

Gel gelelim, aracin bozuk zemindeki darbe emisine ve yalitimina hayran kaldim diyebilirim.

Sanzimana gelirsek de, tek kavramali otomatik sanzimanlar hakkinda ben pek olumlu dusunmuyorum, ama forumdaki kullanicilarindan da pek bir sikayet duymadim.

Bunlar ama belki 10dk yi bile gecmeyen dandik bir test parkurunun sonuclari... Bence bu konuda umutsirvan arkadasimiz daha yardimci olcaktir.

• Hepinize çok ama çok teşekkür ederim gecenin bu saatinde bırakın bu kadar çok bilgiye ulaşmayı yanıt alabileceğimi bile düşünmüyordum çok sağolun
    Opel Combom var satılığa çıkardım b segmenti hatchback dizel araç bakıyorum, isteğim az yakması ve olabildiğince güzel görünmesi konforlu olması teknolojik olması performans çok fazla önemli değil ama baymasını da istemem mesela bence 1.4 68 beygirdense bi alt vergi sınıfına giren 1.3 95 motoru tercih ederim.40-42 bin lira bütçem olacak aracımı sattıktan sonra sizin önerileriniz nedir. Ben opel corsa 1.3 dte ecoflex düşünüyordum fakat 208 biraz aklımı çeldi dizel ve otomatik olanı benim fiyat aralığımda galiba ayrıca ekran fln çok hoş duruyor orta konsolda fiesta da hoş fakat corsaya göre biraz dar. Siz ne tavsiye edersiniz bana
  • quote:

Orijinalden alıntı: adrion

1.2 tsi+ dsg uyumu gerçekten müthiş bu fiyatıyla beraber fakat ibizanın iç tasarımını gördünüz mü resmen torosa benziyo o konsol tarafı, i20 nin dış görünüşünü corsa taklidi buluyorum ama donanımları fena değil. 208 hakkında ne düşünüyorsunuz Yavuz Bey?

DSG'ye sıcak bakmasam da 1.2 tsı ibiza için çok olumlu düşünüyorum.Konsol tasarımı ve kalitesi olarak iddialı değil.Kardeşi polo kalite olarak daha üstün.Ama bence dış tasarımda işler değişiyor.

i20 bence makyajdan sonra biraz daha özgün bir hal aldı tasarımsal olarak.

208 ise kompakt boyutları ve konforuyla güzel bir araç.Sıradışı direksiyon-gösterge konumu herkesi memnun etmese de bence şirin bir detay.Özellikle GTI çok hoş bir araç.Benim pek hoşlanmadığım nokta özellikle arkadan bakınca ufak geliyor.Tabi sorun sayılmaz.

edit:Yukarıdaki mesajınızı okudum.Gerçekten sizin için zor bir seçim olacak gibi gözüküyor.Geçen yıl biz de aynı bütcelerde tercih yaptık.Şimdiden kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yavuz. -- 27 Temmuz 2013; 4:01:56 >

• hiç kimse Skoda Fabia dan bahsetmemiş.. bence polo>fiesta>ibiza>fabia
  • Gerçekten çok zor bir seçim poloyu fiyatı ve donanımsızlığı yüzünden eledim fiestayı çok dar olduğu için eledim. opel corsa var aklımda 1.3 dte si arka camları manuel her paketinde birde orta konsolu benim combomla aynı yani hiç modern değil fiyatı 43300 ama aynı yerden tekrar opel alacağımız için sıkı bi indirim yaparlar diye düşündüm açıkçası clionun da arka camlar manuel galiba ama o da güzel birde 208 eklendi işte ama bunların arasında corsanın vergi avantajı da var tabi
  • quote:

Gerçekten çok zor bir seçim poloyu fiyatı ve donanımsızlığı yüzünden eledim fiestayı çok dar olduğu için eledim. opel corsa var aklımda 1.3 dte si arka camları manuel her paketinde birde orta konsolu benim combomla aynı yani hiç modern değil fiyatı 43300 ama aynı yerden tekrar opel alacağımız için sıkı bi indirim yaparlar diye düşündüm açıkçası clionun da arka camlar manuel galiba ama o da güzel birde 208 eklendi işte ama bunların arasında corsanın vergi avantajı da var tabi

Clio icon donanımda 4 cam otomatiğine kavuştu diye biliyorum.Clio gerçekten çok sevdiğim bir model.Çok hevesle gitmiştik Renault bayisine ama fiyat(liste fiyatının üstünü istemeye kalktılar),kalite,teslim tarihi gibi konularda sıkıntılar yaşadık.Nacizane tavsiyem karar vermeden önce Rioyuda bir incelemeniz.Her ne kadar şu anki fiyat listesinden hoşlanmasam da fikir edinmiş olursunuz...Biz biraz şans eseri rastladık (hemen yanındaki peugeot'ta 208i incelemek için gidiyorduk.Ama Rio'yu görünce 208'i değerlendirme fırsatı bile bulamadık )

• Arkadaşımı da yanıma alıp aydında bulunan tüm marka modelleri elden geçireceğim zaten kia da varsa ziyaret ederiz opel corsa hakkında ne düşünüyorsun 1.3 75 ve 95 beygir olanları hakkında?
    bu 95 beygirliği
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-2013-dizel-95-beygir-enjoy-eco-flex-start-stop-corsa-130879828/detay

bu da 75 beygirliği

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-zumrut-otomotiv-opel-corsa-dizel-11000km-hatasiz-132365277/detay

75 beygirliği jantları nedeniyle daha hoş görünüyor bence

• quote:

Arkadaşımı da yanıma alıp aydında bulunan tüm marka modelleri elden geçireceğim zaten kia da varsa ziyaret ederiz opel corsa hakkında ne düşünüyorsun 1.3 75 ve 95 beygir olanları hakkında?
    bu 95 beygirliği
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-2013-dizel-95-beygir-enjoy-eco-flex-start-stop-corsa-130879828/detay

bu da 75 beygirliği

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-zumrut-otomotiv-opel-corsa-dizel-11000km-hatasiz-132365277/detay

75 beygirliği jantları nedeniyle daha hoş görünüyor bence

Bana kalırsa corsa artık ömrünü tamamlıyor.Uzun zamandır yollarda,yeni kasa yakındır.Motor her ne kadar iyi olsa da ESP benim için önemli bir eksik.

• quote:

Orijinalden alıntı: Janjan

Dis tasarim (bence) - Clio
    Donanim - Clio
    Konfor - 208
    Yalitim - 208

Bence dağılabiliriz.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.