Şimdi Ara

En İyi 8 Termal Macun Kapışıyor [Kullanıcı İncelemesi] (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
870
Cevap
51
Favori
176.360
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
106 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2159
    https://www.itopya.com/cooler-master-mastergel-maker-termal-macun/

Alıntıları Göster
    Abi 8600k ya geçeceğim en kralından hangi macunu tavsiye edersin sıvı soğutma ile kullanacağım 4.9 5 GHz gireceğim muhtemelen bf1 yüzünden. Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Emre-Dylan

Abi 8600k ya geçeceğim en kralından hangi macunu tavsiye edersin sıvı soğutma ile kullanacağım 4.9 5 GHz gireceğim muhtemelen bf1 yüzünden. Teşekkürler

Alıntıları Göster
    Silikon bazlı en kaliteli macun bunlar. Bunların üstü thermal grizzly sıvı metaller var.
  • Termal macun olarak valla arctic ceramic çok iyi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Zaten CM maker kullanıyorum uçup gidiyor 1 ay sonra sıcaklık değerleri artmaya başlıyor

• ömr0681 kullanıcısına yanıt
    Merhaba, Coollaboratory Liquid Pro kullanma kılavuzuna bakıyoruz. "Coollaboratory Liquid Pro" was designed for use with high quality coolers made of copper or silver." Yüksek kaliteli bakır ve gümüş için dizayn edilmiş. CPU soğutucunuz olan Noctua Nh-D14 özelliklerine bakıyoruz "Copper (base and heat-pipes), alüminyum (cooling fins), soldered joints & nickel plating" - "Bakır (taban ve ısı boruları), alüminyum (soğutma kanatları), lehimlenmiş bağlantılar ve nikel kaplama" Bakırın okside olmasını önlemek için nikel olarak kaplıyorlar. TDP olarak önerilen 95 Watt (ortam ısısı referansı 20-30 derece). Zaten işlemcide max 95 watt TDP değerine sahip. Kullanma kılavuzunda 48 saat sonra etkisini göstereceği belirtiliyor.

Coollaboratory Liquid Pro'nun safety data sheet okursanız gallium isimli metal olduğunu görürsünüz. Metalin sertleşmesinden daha doğal ne olabilir? :) Soğuduğunda katılaşır, ısındığında erir. Isındıkça iletkenliği artar. Lehim teli gibi düşünebilirsiniz. İlgili belgede Melting point (erime noktası) 8°C olarak geçmiş. Sökmek istediğinizde biraz ısıtmanız yeterli olacaktır.

Yeniden uygulamakta kararlı iseniz, uyguladıktan sonra 48 saat full yükte işlemciyi çalıştırın. Metal okside olacağı için 6 ay veya 1 yıl içinde yeniden uygulamanız gerekecektir. Uygulamadığınız zaman kritik bir sorun olmayacak sadece işlemcinin verimi düşecektir. Soğutucuyu biraz ısıtırsanız rahat sökülür.

Temizleme ile ilgili şöyle yazılmış:

Removing Liquid Metal
    Should you desire to remove Liquid Metal from cooler and/or CPU (e. g. before selling), just wipe it off. Remains
    that will not come off easily that way can be removed with help of metal polish that is e. g. used for polishing
    chrome body parts in automobiles.

"...used for polishing chrome body parts in automobiles." Tam emin olmamakla birlikte otomobil leke Çıkarıcı & Parlatıcı Pasta Cila gibi bir üründen bahsediyor sanırım. "metal polish" olarak internette arama yapabilirsiniz. Uygulamadan sonra eczaneden izopropil alkol veya etil alkol ile son temizleme işlemini yaparsanız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edemirci1 -- 30 Nisan 2018; 1:6:18 >

• edemirci1 kullanıcısına yanıt
    Bilgiler icin tesekkurler hocam isitinca sokuluyor gercekten vakit bulunca tekrar uygulayabilirim malum havalar isiniyor

• Tt t4 kullanan varmı nasıldır ?

• atihanlı A kullanıcısına yanıt
    Ne aldınız? Evet Noctua belli bir süreden sonra düşüklerde tuttuğu ısıyı artık sabit tutamamaya başlıyor. Bir işlem yaptığınızda hemen işlemci artıyor ve soğutması da bayağı yavaş oluyor. Açıp bakıyorsunuz macun yapısını kaybetmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karanlık Ülke

Ne aldınız? Evet Noctua belli bir süreden sonra düşüklerde tuttuğu ısıyı artık sabit tutamamaya başlıyor. Bir işlem yaptığınızda hemen işlemci artıyor ve soğutması da bayağı yavaş oluyor. Açıp bakıyorsunuz macun yapısını kaybetmiş.
    Hocam CM Mastergel Maker hakkında ne düşünüyorsunuz ? Onun içinde aynı şeylerden bahsediyorlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Karanlık Ülke kullanıcısına yanıt
    Yaklasik 2 yildir noctua macun kullanan biri olarak bu dediklerinize inanmak mumkun degil 5 ghz deki 8600k ve gtx1070 te kullaniyorum bu macunu islemci 65-70 dereceyi ekran kartida 63 dereceyi gecmiyor 7-8 ayda bir yeniliyorum en ufak bi artis gormedim ben

• quote:

Orijinalden alıntı: ömr0681

Yaklasik 2 yildir noctua macun kullanan biri olarak bu dediklerinize inanmak mumkun degil 5 ghz deki 8600k ve gtx1070 te kullaniyorum bu macunu islemci 65-70 dereceyi ekran kartida 63 dereceyi gecmiyor 7-8 ayda bir yeniliyorum en ufak bi artis gormedim ben
    son 5senedir sistemlerimde çoğunlukla noctua nth1 kullanıyorum size katılmamak elde değil zira bu gerçekdışı yorumlara anlam veremiyorum nth1 kullandığım makinelerde macun yenilemesi yapmadığım en uzun süre 3yıl kadar olmasına rağmen 3yılın ardından maximum sıcaklıklarda en ufak değişiklik görmedim zaten yenileme sebebim işlemciyi yenilememden ötürüydü ve soğutucuyu söktükten sonra gördüğüm macunun viskozitesi de yerli yerindeydi noctuanın dünyadaki en iyi termal iletkenliğe sahip macun olmadığı da bir gerçek fakat en iyilerden biri olmasına ve belki de zamana en dayanıklısı olmasına rağmen pek çok forumda ve ilginçtir sadece türkçe bilgisayar forumlarında kötülenmesini aklım almıyor

• pirefokkes kullanıcısına yanıt
    İşlemcim cllu ile delidli ic kismi ancak Bir kac ay once asus gtx 1070 ekran kartimin macununu noctua ile yeniledim oncesinde (kasada 4 fan var 650-700rpm devirde)70C de %65 fan profili ayari ile 70-71C gorup %65 fan devrine ulasiyor fan sesi bir miktar duyuluyordu su anda ayni fan profilinde kart max 63 derece ve fan duyulmuyor daha once uzun bi sure mx4 te kullandim ancak noctua mx4 ile ayni bana gore noctua 1-2 derecede daha iyi

Noctuadan sonra thermal grizly 12.5 wmk bir macunu var onu alip deniycem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ömr0681 -- 17 Haziran 2018; 15:32:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ömr0681

İşlemcim cllu ile delidli ic kismi ancak Bir kac ay once asus gtx 1070 ekran kartimin macununu noctua ile yeniledim oncesinde (kasada 4 fan var 650-700rpm devirde)70C de %65 fan profili ayari ile 70-71C gorup %65 fan devrine ulasiyor fan sesi bir miktar duyuluyordu su anda ayni fan profilinde kart max 63 derece ve fan duyulmuyor daha once uzun bi sure mx4 te kullandim ancak noctua mx4 ile ayni bana gore noctua 1-2 derecede daha iyi

Noctuadan sonra thermal grizly 12.5 wmk bir macunu var onu alip deniycem
    benim de bildiğime göre kryonaut piyasada en yüksek iletkenliğe sahip macun 12.5watt/metre/kelvin yani noctuadan daha fazla hatta bir diğer avantajı da viskozitesi 170pascal*saniye yani noctuadan 500den daha düşük daha akışkan bu da aynı soğutucu blok basıncı altında daha ince bir tabaka halinde yayılmasını sağlıyor soğutucunun ağırlığı altında oluşan macun tabakasının kalınlığı iletkenlikle aynı öneme sahiptir çünkü bir macunun toplam aktarabildiği ısı gücü iletkenlik*yüzey alanı/tabaka kalınlığıdır

Zaten yalan söylüyorum, elimde Noctua yok hatta laptopumda iki yıldır sıcaklıktan bilgisayarın kapanmasından ötürü 6 ayda bir tüm lanet olası parçaları söküp tekrardan yenilemek zorunda kalan da ben değilim (!)

• canlee89 kullanıcısına yanıt
    Onun hakkında da mı olumsuz yorum var? Valla kafayı yiyeceğim artık. Aranıyorum hocam. MSI'yi aradım gelen GPU'ları tamir ettikten sonra duruma göre MX2 veya MX4 kullandıklarını , sürerken ince bir tabaka hâline getirip öyle kullanıcılara gönderdiğini söyledi adam.

• MSI teknik servisinin MX4 sürdüğüne inanıyormusun gerçekten
    Evet inanıyorum. Çünkü buraya yazdığımdan fazlasını açıkladı.

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.