Şimdi Ara

EN AZ YAKAN DİZEL? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
249
Cevap
1
Favori
123.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    arabanın fabrika verileri bile 5 litreden fazla(şehiriçi).ayrıca bide sen klima açmışsın.
    helal olsun sana.
    quote:

Orjinalden alıntı: burakcal2

bendeki 70 bg lik c3 kilima acik olarak sehiricinde 5.0 lt yakiyor.
  • KÜÇÜK SINIF DİZELLER ASLINDA BİRBİRİNE YAKIN TÜKETİRLER...
    1.4 TDİ FABİA HB İLE 1.5 DCİ CLİO HB İ DE UNUTMAMAK LAZIM...
  • öbürlerini bilmemde bizim fiesta van tdci ; c3 (92 hp) , clio (65hp) , corsa , ve astradan az yakıyor.
  • valla imrendim dizel sahiplerine,yalnız anlamadığım bir nokta var. genel olarak dikkatli kullanırım 100 km/h yi geçmem demişsiniz,aracınız zaten az yakıyor niye tadını çıkartıp seri kullanmıyorsunuz?120 değil de 140 ykr yaksın. biz 240 ykr yakarken ihmal edilecek kadar küçük kalıyor fark.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hayathonda

valla imrendim dizel sahiplerine,yalnız anlamadığım bir nokta var. genel olarak dikkatli kullanırım 100 km/h yi geçmem demişsiniz,aracınız zaten az yakıyor niye tadını çıkartıp seri kullanmıyorsunuz?120 değil de 140 ykr yaksın. biz 240 ykr yakarken ihmal edilecek kadar küçük kalıyor fark.

dizel arabayı devirli kullandığın ve çok bastığın zaman benzinliden bi farkı kalmıyor.
    biz onun için uzun yola hep vectra ile çıkarız.
  • ARKADAŞLAR TESTLERDE HERŞEY AÇIK. FIAT MULTIJET 1.3 70BHP EN AZ YAKIT HARCIYAN DIZEL ARAÇ.
  • ben 30 km'lik yolu 0.5 lt ile gittim
    bu da 100 km'de 1.66 lt yapıyor
    en az ben yaktım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cncrd -- 23 Haziran 2006; 8:26:54 >
  • ARKADAŞLAR.

EN AZ YAKIT TÜKEDEN DİZEL ARAÇLARI KONUŞUYORUZ. SİZLERE BİR SORUM VAR.
    ACABA ARANIZDA DİZEL ARACI OLUPTA EURO DIZEL YERİNE DEVAMLI NORMAL DİZEL KULLANAN VARMI?

YANİ BİLDİĞİNİZ GİBİ BIO DIZELI DE SAYARSAK PİYASA DA 3 TİP DİZEL YAKIT BULUNUYOR.

BIO DİZEL (BIO-5, BIO-10, BIO-20, BIO-50, BIO-80, BIO-100***)
    DIZEL
    EURO-DIZEL (KATKILI DIZEL, DIZEL YAKITA GÖRE MİNERAL DEĞERLERİ DEĞİŞTİRİLMİŞ!!!)

***not: BIO-100 YAKIT PİYASADA ŞUAN BULUNMUYOR SANIRIM

KULLANDIĞINIZ YAKITLARA GÖRE BİR TÜKETİM DEĞERİ SÖYLERSENİZ SEVİNİRİM

EN AZ YAKAN DİZEL?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MULTIJET13 -- 23 Haziran 2006; 8:43:46 >

• araç ne kadar hafifse o oranda az yakar

tabikide başka etkenlerde var ama yaklaşık olarak birbirine yakın yakarlar

ya dizel zaten az yakar daha azını napacan
  • arkadaşlar clio da baya az yakıyor ama c3 galiba daha az

ama kullanmaya çok bağlı

ben bi kere denedim (ATMIYORUM) clioda kmde 30 kuruş yaktırmayı başardım

1,5 dci alize

her ışıkta pati çektirerek kaldırın bak nasıl yakıyo

• en az yakan motor peugeot hdi motorlarıdır
  • quote:

Orjinalden alıntı: okyaypay

şunu bi okuyun bakem de boşuna hiiiç tartışmayın...

Motor, perfomans
    Fiat modelleri arasında kendine ilk kez Punto'nun kaputunun altında yer bulan 1.3 litrelik Multijet turbo dizel motor. Fiat Auto ve General Motors'un ortak girişiminin sonrasında kurulan Fiat-GM Powertrain tarafından tasarlanan ilk motor unvanını taşıyor. 1248 cc hacimli, 16 supaplı motor 4000 d/d'de 70 HP güç ve 1750 d/d'de 180 Nm tork üretiyor. Common-rail direkt enjeksiyon sistemini ilk geliştiren firma olan Fiat'ın dizel motor teknolojisindeki gücünü ortaya koyan Multijet teknolojisinde gelişmiş enjektör ve kontrol sistemleri kullanılıyor. Halen kullanılan dört silindirli common-rail dizel motorların hepsinden daha küçük bir yapıya sahip olan motorun toplam ağırlığı 130 kg. Her püskürtme zamanında 2 yerine 5 kez yakıt püskürten enjeksiyon sistemi, böylece yanma sırasın da ısı ve basınç artışının kademeli olarak artmasını sağlıyor ve silindirlere giren hava daha iyi kullanılıyor. Triger kayışı yerine zincir kullanılan motor, 250 bin km boyunca bakım gerektirmemesiyle de dikkat çekiyor. Bütün modern turbo dizel motorlar gibi şaşırtıcı bir hızla derlenen Multijet motor, Punto'ya kullanımda çeviklik kazandırıyor. Devri 2000 d/d düzeyindeyken gerçek bir patlama yaşatan motor, akıcı bir şekilde yüksek hızlara doğru tırmanıyor. Rölantide duyulan zayıf gürültüsü araç hızlandıkça iyice azalıyor. Çabuk gaz tepkileri ve yumuşak vites geçişleriyle kolayca hızlanan otomobil, motor devri 2000 d/d'nin altına düşmediği sürece akıcı sürüş karakterini koruyor. Motorun 180 Nm'lik yüksek torku esnek kullanım imkanı sağlıyor, Otomobilin Muitijet motorla sağladığı performans değerleri, bu sınıfta köşe başlarını tutan Polo TDI, Clio dCi ve 206 HDi'dan başarılı. İşin ilginç yanı bu performans karşılığında otomobilin 100 km'de tükettiği motorin miktarı da rakiplerinden düşük. Punto 1.3 16V Multijet, test süresince tükettiği ortalama 4.7 litre motorinle 1042 km'lik menzile ulaşabiliyor

• quote:

Orjinalden alıntı: aslanfaik

arkadaşlar clio da baya az yakıyor ama c3 galiba daha az

ama kullanmaya çok bağlı

ben bi kere denedim (ATMIYORUM) clioda kmde 30 kuruş yaktırmayı başardım

1,5 dci alize

her ışıkta pati çektirerek kaldırın bak nasıl yakıyo

• evet clio çok az yakıyo ortalama 3,8 lt olması lazım yanlış bilmiyosam 1.5 cc
  • Rampa aşağı araba viteste iken hiç yakmaz ona bakarsanız..biraz daha mantıklı düzşünmek gerekir.
    ortalama yakıt önemli..
  • quote:

Orjinalden alıntı: gokhan4848

evet clio çok az yakıyo ortalama 3,8 lt olması lazım yanlış bilmiyosam 1.5 cc

ortalama değil ancak uzun yolda düşük süratle sabit gitmeyi başarırsan bu tüketim çıkabilir.

yani 4 ün altı çok zor
  • quote:

Orjinalden alıntı: cncrd

ben 30 km'lik yolu 0.5 lt ile gittim
    bu da 100 km'de 1.66 lt yapıyor
    en az ben yaktım
  • megane 2 hb 1,5 dci 90 la gidip gelirsem bizim köye 120 km otaban üzerinden 10 km si toprak yol 3.5 120 ile gidersen 4.1 130 ve üzeri gidersen 4.5 hatta 4.8 i bile buldugu bile oluyor

hız + yük + rüzgar etkileyenler bunlar

bir de sagolsun bazı benzinliklerden aldıgımda araba zor hareket ediyor oda yakıtı etkiliyor
  • http://www.arabadergisi.com/icindekiler/307antalya.htm

Arkadaşlar şu linkteki yazıyı bir okuyun isterseniz.Adam 307 1.4 hdi ile İstanbul-Antalya arasında 100 km'de ortalama 3.77 yakmış.Otobanda 90'la,diğer yollarda 80'le giderek bu rakamı yakalamış.Aynı motoru kullanan küçük arabalar daha da az yakacaktır.

Ama sonuç olarak küçük dizellerin hepsi birbirine yakın tüketiyor.Fiat 1.3 motorlular,PSA grubunun 1.4 motorluları,Clio dci'lar,hepsinin tüketimleri birbirine yakın.Bence tercih yaparken donanım,fiyat,performans kriterleri ön planda tutulmalı.
  • c3 hdi ve c2 hdi en az yakan dizeler
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.