Şimdi Ara

EN AZ YAKAN DİZEL? (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
249
Cevap
1
Favori
123.701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

quote:

Orijinalden alıntı: izzetguntalaz
    Konuyla ilgilenen arkadaşların videoyu seyretmesini tavsiye ederim.

Bir depo ile 2000 km.

İnanmiyorum ben test suruslerine symbolde 1500 km yol yapar dediler video izledik bir suru ama 2 yildir 1100 km gecemedim ben

O testlerde fırıldaklar dönüyor. Bazı şeyler gözardı ediliyor. Citroen diesel araba da bir depo motorin ile İstanbul'dan Antalya'ya gitmişti ve İstanbul'a geri dönmüştü. Fakat nasıl. Araba 5. viteste ve sadece 70 km hız yapmış. Camlar kapalı. Klima kullanılmıyor. Arabada tek kişi var. Bagaj boş.

Böyle kriterler vardı. Hatta arka koltuklar sökülmüş müydü. Ondan şüpheliyim.

• Smart 0.8cdi yakamazki cok yaksin
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: izzetguntalaz
    Konuyla ilgilenen arkadaşların videoyu seyretmesini tavsiye ederim.

Bir depo ile 2000 km.

İnanmiyorum ben test suruslerine symbolde 1500 km yol yapar dediler video izledik bir suru ama 2 yildir 1100 km gecemedim ben

O testlerde fırıldaklar dönüyor. Bazı şeyler gözardı ediliyor. Citroen diesel araba da bir depo motorin ile İstanbul'dan Antalya'ya gitmişti ve İstanbul'a geri dönmüştü. Fakat nasıl. Araba 5. viteste ve sadece 70 km hız yapmış. Camlar kapalı. Klima kullanılmıyor. Arabada tek kişi var. Bagaj boş.

Böyle kriterler vardı. Hatta arka koltuklar sökülmüş müydü. Ondan şüpheliyim.

Hocam o araba geri dönmemişti sanırım İstanbul'dan Antalya yaptı. Orada fullediler depoyu veya tahmini hesap yaptılar. Haa giderken bence az yaktı dönüşte o kadar yakmayacaktır o araba Çok fazla uzun yol yaptım şu 1,5 senede. Artık arabanın nerede ne yakacağını çok iyi biliyorum. Dizelde aracın az yakmasındaki en büyük etkenlerden biri alınan yakıttır.

Mesela 1 hafta önce İzmir'den yola çıkıp Marmaris - Ortaca - Fethiye yaptım. Aşağıdaki resmi Fethiye'ye giderken çektim. İlk çeyrekte 400 km yaptım. Daha önce en fazla 280 - 300 km yapabiliyordum. Bu yolculukta ise klima açık araçta 2 kişiydik. Bagaj yok denecek kadar azdı. Ve aracı hiç yormadım. Aydın Otobanında bile 110 km'yi geçmedim. Fethiye - Ölüdeniz arasında da çok fazla rampa inip çıkmam tüketimi olumsuz etkiledi baya... O depo ile 1012 km yol yaptım. Şimdi düşünüyorum araçta tek başıma olup klima açmasaydım ve genellik düzlüklere sahip bir yolda kullansaydım aracı 1200'yi tamamlayabilirdim.

EN AZ YAKAN DİZEL?

Testteki aracında 2000 km yapması normal geliyor bana. Neden mi? Çünkü adamlardaki yollar tabiri caizse kaymak gibi... İzmir'de Altınyol, İstanbul'da E5 gibi yollar olsa şehirler arasında inanın bizlerde çok fazla km yapabiliriz az yakıtla. Bazen öyle bir yola giriyorum ki araba hızlanmıyor. Aydın - Muğla arasında ise asfalt sıcaktan erimişti. Böyle yollarda gel de az yak. Onun dışında hiç yol yapım çalışması olmayan bir güzergah neredeyse yok.

Yani özetle... Videodaki adamın yaptığı zor birşey değil bence :) Benim aracımın şehirdışı tüketimi 3,8 lt deposu da 47 litre... 1236 km'yi yapması lazım :) Ama henüz yapamadım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hero4262321 -- 4 Ağustos 2011; 10:52:47 >

• Başka konuya da yazdım. Uzun yolda 90 - 110 km hızlar arasında 740 km mesafede 100 TL'lik motorin tükettim. Motorini 3,54 TL den almıştım. Arabada 6 kişi vardı ve bagaj doluydu. Bu yolun 60 km'si çok kötü idi. Sürekli konvoy gidildi. 70 km ye kadar düştüm. Birde yol otoban değildi. Ve evden FSM köprüsüne kadar 26 km olan mesafe trafik sıkışıklığı yüzünden dur kalklar halinde 45 dakikada gidildi. Bütün bu olumsuzluklara rağmen yine de az yaktığımı düşünüyorum. 1 litre motorin ile 26 km yol gitmişim. Alınan motorinin kalitesi de buna etken. Sürekli Opetten alıyorum ve geçen seneye kadar ilk çizgi 350 km yol yaptırıyordu arabaya. Yakıtın kalitesi yükseldi. Ultraforce oldu. Şimdi 400 km yol yaptırdı bana. İlk çubuk Kütahya'nın 10 km dışında Afyon yolunda gitti. Gedikoğlu köyü sapağında. Bir de o trafik sıkışıklıkları olmasaydı heralde daha fazla yapardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi topaz42 -- 4 Ağustos 2011; 11:05:51 >
  • quote:

Başka konuya da yazdım. Uzun yolda 90 - 110 km hızlar arasında 740 km mesafede 100 TL'lik motorin tükettim. Motorini 3,54 TL den almıştım. Arabada 6 kişi vardı ve bagaj doluydu. Bu yolun 60 km'si çok kötü idi. Sürekli konvoy gidildi. 70 km ye kadar düştüm. Birde yol otoban değildi. Ve evden FSM köprüsüne kadar 26 km olan mesafe trafik sıkışıklığı yüzünden dur kalklar halinde 45 dakikada gidildi. Bütün bu olumsuzluklara rağmen yine de az yaktığımı düşünüyorum. 1 litre motorin ile 26 km yol gitmişim. Alınan motorinin kalitesi de buna etken. Sürekli Opetten alıyorum ve geçen seneye kadar ilk çizgi 350 km yol yaptırıyordu arabaya. Yakıtın kalitesi yükseldi. Ultraforce oldu. Şimdi 400 km yol yaptırdı bana. İlk çubuk Kütahya'nın 10 km dışında Afyon yolunda gitti. Gedikoğlu köyü sapağında. Bir de o trafik sıkışıklıkları olmasaydı heralde daha fazla yapardım.

Bende son aylarda hep opetten fulledim depoyu da Fullforce iken sanki daha fazla yaptırıyordu. Ultraforce oldu daha az yapıyorum gibime geliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: hero4262321

quote:

Başka konuya da yazdım. Uzun yolda 90 - 110 km hızlar arasında 740 km mesafede 100 TL'lik motorin tükettim. Motorini 3,54 TL den almıştım. Arabada 6 kişi vardı ve bagaj doluydu. Bu yolun 60 km'si çok kötü idi. Sürekli konvoy gidildi. 70 km ye kadar düştüm. Birde yol otoban değildi. Ve evden FSM köprüsüne kadar 26 km olan mesafe trafik sıkışıklığı yüzünden dur kalklar halinde 45 dakikada gidildi. Bütün bu olumsuzluklara rağmen yine de az yaktığımı düşünüyorum. 1 litre motorin ile 26 km yol gitmişim. Alınan motorinin kalitesi de buna etken. Sürekli Opetten alıyorum ve geçen seneye kadar ilk çizgi 350 km yol yaptırıyordu arabaya. Yakıtın kalitesi yükseldi. Ultraforce oldu. Şimdi 400 km yol yaptırdı bana. İlk çubuk Kütahya'nın 10 km dışında Afyon yolunda gitti. Gedikoğlu köyü sapağında. Bir de o trafik sıkışıklıkları olmasaydı heralde daha fazla yapardım.

Bende son aylarda hep opetten fulledim depoyu da Fullforce iken sanki daha fazla yaptırıyordu. Ultraforce oldu daha az yapıyorum gibime geliyor

Aslında bu durum şehir içi kullanımda pek anlaşılmaz. uzun yolda ve sabit bir hızda denemek lazım. Fakat ben Opet'ten memnunum. Memlekete, Konya Taşkent'e gittim. Orada Opet yok. Mecburen SHELL'den aldım. Değişiklik hissetmedim. Konya'ya geldim. istanbula yola çıkacağımda depoda çeyrekten fazla SHELL'in motorini vardı. Üzerine Opet'ten doldurttum. Galiba iki yakıtın karışması pek hoş olmadı. İlk çubuk 250 km yol yaptırdı.

• Son aylarda Opet aldım. Gerekçem ise;

Daha önce Shell alıyordum. Kırsal motorin satışı durdurulunca 4 tane dizel yakıtı oldu Shell'in. Ve hepsinden pahalıydı Shell.. Kırsal, Shell FuelSave Diesel, Shell V-Power Diesel, Shell GTL... Dedim kesin kazıklıyorlar bizi. Ondan beridir Opet'ten alıyorum Baya memnunum. Ayrıca Opet hepsinden ucuz oluyor ve gelirlerinin bir kısmı TSK'yı mı ne bağışlanıyormuş sanırım.
  • Astra cdti 1.3

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pegasuson

Astra cdti 1.3

Bir tanıdık aldı bu arabadan. Gerçekten az yakıyormuş. O özürlü indirinden aldı. 2011 model ve 26 milyar lira vermiş. Normalde 41 - 42 milyar liraymış. Hem performanslı, hem de çok cimri diyor yakıtı için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hero4262321

Son aylarda Opet aldım. Gerekçem ise;

Daha önce Shell alıyordum. Kırsal motorin satışı durdurulunca 4 tane dizel yakıtı oldu Shell'in. Ve hepsinden pahalıydı Shell.. Kırsal, Shell FuelSave Diesel, Shell V-Power Diesel, Shell GTL... Dedim kesin kazıklıyorlar bizi. Ondan beridir Opet'ten alıyorum Baya memnunum. Ayrıca Opet hepsinden ucuz oluyor ve gelirlerinin bir kısmı TSK'yı mı ne bağışlanıyormuş sanırım.

TSK'ya bağışlama falan yok, Mehmetçik Vakfı'nın, Mehmetçik Vakfı adında İstanbul'da 2'si Kurtköy'de otoyol üzerinde karşılıklı, diğeri de Maslak'ta olmak üzere 3 adet Opet Petrol İstasyonu var, o kadar. Oralardan alıyorsanız desteğiniz olur ancak diğer türlü herhangi bir katkısı olmaz.

• quote:

quote:

Astra cdti 1.3

Bir tanıdık aldı bu arabadan. Gerçekten az yakıyormuş. O özürlü indirinden aldı. 2011 model ve 26 milyar lira vermiş. Normalde 41 - 42 milyar liraymış. Hem performanslı, hem de çok cimri diyor yakıtı için.

Performansın P'si yok abi, bilgine... 0-100'ü 15 sn falan, bizim 2003 megané I'in bile 9,8sn

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arif -- 4 Ağustos 2011; 12:05:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyarif

quote:

quote:

Astra cdti 1.3

Performansın P'si yok abi, bilgine... 0-100'ü 15 sn falan, bizim 2003 megané I'in bile 9,8sn

Hani diesel ya. belki torku filan yüksek gelmiştir tanıdığa. Bir de araç sıfır ve ilk arabası adamın. Ben kullanmadım. Kendisi memnun.

• quote:

Hani diesel ya. belki torku filan yüksek gelmiştir tanıdığa. Bir de araç sıfır ve ilk arabası adamın. Ben kullanmadım. Kendisi memnun.

Doğrudur ve yüksek ihtimal dediğiniz gibidir, geçen de bir arkadaş asfaltı kazıyor yazmıştı bu araç için uzun yolda özellikle tek yollarda sollamaya çıkmak çok zor oluyor, dayımın damadı aldı, benim kuzen de kullanabilsin diye otomatik aldılar, şu an değiştirmeyi düşünüyor.

2011 model bir araca yakışmayan bir performansı var, uygun devri kaybedersen araç da yüklüyse rampada kamyonlar falan geçiyor o derece, 1750 devri hiç düşürmemek gerekiyor, sürekli bunu takip etmek de sürücüyü yoruyor

• @Crazyarif
    Dediğin doğru olabilir. İşte bende onu dedim. Bunu öğrendiğimiz iyi oldu.

Ayrıca yeni Astra CDTI tam bir eşşektir. Ben bile bazen 1,5 motora biraz daha büyük olsaydı diyorum. 1.3 multijet değil masterjet olsa gene de iş yapmaz. Klima açık 4 kişi uzun yolda hiç tat vermez.
  • Bana yetiyor. sakin kullanırım aracımı. yaşım genç evli falanda değilim. öğrenciyim. ama sakin kullanıyorum ve yetiyor. daha hiç kamyona sollanmadım. bir iki kez çok gereksiz olduğu halde makas atraksiyonlarınada girdim. hiç üzmedi. yanımdakiler hep 1.3 mğ bu araba dedi?

Piltoajda önemli tabi

Onun dışında elbette performans arabası değil. ilerde e39 düşünüyorum ikici araç olarak. bir daha 0 araç alırsam buda a5 olacak. o güne kadar Astra. ve inanın çok memnunum. 0-100 birinci vites yüzünden kötü. zaten vitesi geçişi 1 saniye, kalkış yapmasıda 1 saniye, 6. vitese kadarda geçişlerden toplam 1.5 saniye kaybediyor bu araba. 3.5 saniye vites ve kalkış ağırlığı. Ara hızlanmaları zaten iyi. Performans aracı değil ama tatmin ediyor. 1. vitesten sonra 1.6 dan farkı yok.

Klima açık uzun yolda 5 yetişkin 1 çocuk 160 gördüm ,140 la makas attım (araba takip ediyordum , kızmayın) sollamada yaptım , öyle güzel tat veriyorki. en düşük 100 ile gittim. ve 100 km nin sonunda (Gaziosmanpaşa-Sultabeyli arası, köprü + 3 gişe geçtik) 4.9 litre idi. Şileye gittim ertesi gün, o kıytırık yoldada bu şekilde kullandım. tüketim 4.9 litre.

Bu motor normal bi kullanıcıya yeter. yok rollnig yapayımi drag yapayım, kick down yaptım mı ışınlamayım dersen sana gelmez.

1.6 ya göre yıllık 450 lira az vergi ödüyorum, bud a3 depo demek 3.000 km demek. ben arabayı gezmek için aldım. 1.3 CDTI bunu bana FAZLASIYLA sağlıyor. hacmi sayesinde 3.000 km fazla yapıyorum neredeyse.

• quote:

Orijinalden alıntı: banchi_doğan

Bana yetiyor. sakin kullanırım aracımı. yaşım genç evli falanda değilim. öğrenciyim. ama sakin kullanıyorum ve yetiyor. daha hiç kamyona sollanmadım. bir iki kez çok gereksiz olduğu halde makas atraksiyonlarınada girdim. hiç üzmedi. yanımdakiler hep 1.3 mğ bu araba dedi?

Piltoajda önemli tabi

Onun dışında elbette performans arabası değil. ilerde e39 düşünüyorum ikici araç olarak. bir daha 0 araç alırsam buda a5 olacak. o güne kadar Astra. ve inanın çok memnunum. 0-100 birinci vites yüzünden kötü. zaten vitesi geçişi 1 saniye, kalkış yapmasıda 1 saniye, 6. vitese kadarda geçişlerden toplam 1.5 saniye kaybediyor bu araba. 3.5 saniye vites ve kalkış ağırlığı. Ara hızlanmaları zaten iyi. Performans aracı değil ama tatmin ediyor. 1. vitesten sonra 1.6 dan farkı yok.

Klima açık uzun yolda 5 yetişkin 1 çocuk 160 gördüm ,140 la makas attım (araba takip ediyordum , kızmayın) sollamada yaptım , öyle güzel tat veriyorki. en düşük 100 ile gittim. ve 100 km nin sonunda (Gaziosmanpaşa-Sultabeyli arası, köprü + 3 gişe geçtik) 4.9 litre idi. Şileye gittim ertesi gün, o kıytırık yoldada bu şekilde kullandım. tüketim 4.9 litre.

Bu motor normal bi kullanıcıya yeter. yok rollnig yapayımi drag yapayım, kick down yaptım mı ışınlamayım dersen sana gelmez.

1.6 ya göre yıllık 450 lira az vergi ödüyorum, bud a3 depo demek 3.000 km demek. ben arabayı gezmek için aldım. 1.3 CDTI bunu bana FAZLASIYLA sağlıyor. hacmi sayesinde 3.000 km fazla yapıyorum neredeyse.

Senin araban 1.3 ise 1.6 ile ayni vergiyi odersin 1.2 sadece az vergi oder

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 1248 cm küp olduğu için 1.2 vergisi ödüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyarif
    ... geçen de bir arkadaş asfaltı kazıyor yazmıştı bu araç için ...

Bunu kastetmiştir Arif'çim :

EN AZ YAKAN DİZEL?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: banchi_doğan

Bana yetiyor. sakin kullanırım aracımı. yaşım genç evli falanda değilim. öğrenciyim. ama sakin kullanıyorum ve yetiyor. daha hiç kamyona sollanmadım. bir iki kez çok gereksiz olduğu halde makas atraksiyonlarınada girdim. hiç üzmedi. yanımdakiler hep 1.3 mğ bu araba dedi?

Piltoajda önemli tabi

Senin araban 1.3 ise 1.6 ile ayni vergiyi odersin 1.2 sadece az vergi oder

usta yanlışın var 1.3 arabalar 1.2890 cc olduğundan 1.2 vergi dilimde oluyor zaten 1.6 arabalarda 1.5990 1.3 ler 300 tl tarzı vergi ödüyor 150-150 1.6 nınkini hatırlamıyorum ama 1.5 ler 1.6 gibi vergi ödyor

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.