Şimdi Ara

EN AZ YAKAN DİZEL? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
250
Cevap
1
Favori
123.698
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • C3 dizel arızadan önce yani normal şartlarda,ilk yıllar uzun yol klima açık 90 km hızla 4 litre ,70-80 km hızla klima açık izmir-kuşadası-izmir 3,6 lt yakıyordu.İzmir şehir içi buca içinde:6,2lt, Tüm izmir(ÖRN:buca-balçova-buca şehir içi normal trafik ışıklı)klima açıkken 4,8 litre...Katologta şehir içi 5,3 yazıyor.
    Arkadaşlar dizel araçlarda yakıt tüketimini etkileyen bir çok neden var,bunlar;
    ARAÇ DIŞI ETKENLER:
    Hava sıcaklığı,rüzgar,hava basıncı,yol asfalt durumu,rampa veya düz olama durumu,şehir içinde kullanılan zaman,trafik yoğunluğu vs.
    ARAÇLA İLGİLİ:
    Yük durumu,aerodinamik,klima,lastik basınçları,
    SÜRÜCÜ İLE İLGİLİ:
    Agresif veya yumuşak sürüş,motor devrine göre vites değişimi vs

Yakıt tüketimini test ederken hep yanlış yöntemler kullanıyoruz,örneğin tek yönlü ölçüm yapıyoruz.Bu çok yanlış.
    Örneğin Ankara'dan izmir'e giderken yapılan test yanlış olur.Çünkü rakım farkı var.Araç ankaradan izmir'e 3,6 litre yakarken İzmir'den ankara ya 4,4 litre yakacaktır.ortalama 4 litre olur.Şehir içi kullanımlarda sahil kesimlerinde araçlar daha az yakar.Bunun nedeni hem sıcak olması veya kışın ılıman olması, hem de basınç farkından dolayı...
    Düz bir yolda rüzgar arkanızdan gelirse araç az yakıyor,karşınızdan gelirse fazla yakıyor,bunu yol bilgisayarı ile anlık tüketimlerden defalarca gözlemledim.
    Otobanda araçlar daha az yakıyor, hem yolun özelliğinden dolayı,hem de sabit hızla gitme şansından dolayı.Örneğin İZMİR den AYDIN a ortalama 3,3lt yaktığını gördüm.
    Rampa çıkıp inmek,rampanın dikliği ve uzunluğuna göre %13 e kadar fazla yakıt yakmasına sebeb oluyor.
    Şehir içinde uzun zaman araba kullanma,yani motor soğumadan gidilen yolda araç yüzde 30 a yakın az yakıyor..
    Klimanın açık olması yüzde 5-10 arası fazla yaktırıyor.Tabii hava sıcaklığı çok önemli 30 derecedeki klimanın çalışması ile 45 dercedeki klimanın çalışması aynı olmaz.Ayrıca klimanın otomatik veya manuel olması da yakıtı yüzde 1-2 etkiliyor.
    Aracın yük durumunu,aerodinamik yapısı,lastik basıncı vs lerin yakıt tüketimine etkisini zaten söylemeye gerek yok hepimiz biliyoruz.
    Sürüşe gelince,zaten herkes kendi çapında aracı en az yakacak şekilde mükemmel kullanır,ondan iyi araba kullanan yoktur:)

• En az yakan megane dır.
  • Honda Jazz'ın dizelleri hiç yakmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

Honda Jazz'ın dizelleri hiç yakmıyor.

honda jazın dizeli yok 1 kere ayrıca kia picanto 1.1 crdyi yi tek geçerim
  •  EN AZ YAKAN DİZEL?
     EN AZ YAKAN DİZEL?

türkiyeye ne zaman gelir bilemem ama skodanın 75 BG lik ve 180 torklu yeni fabia 1.2 dizelinin tüketim verileri de epey düşük ilan edilmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

colt 1.5 95 hp DİD dizel

şehirlerarası 3.8 litre/100km

şehir içi 5,5 litre/100 km

ortalama 4.4 litre/100 km

beygirine kıyasla en az yakanı bu sanırım.

hayırlı günler.

1.5 motora sahip olması , 0-100 km hıza ulaşması 9.9 saniye ve sollamalarda bu gücü yeterince hissedersiniz :)
    Şehirler arası da gerçekten 3,8 e kadar düşebilir yakıt tüketimi :)

Menemen - Manisa yolunda benzinli 4 araç önlerindeki kamyonu geçemezken siz 5 aracı sollamanın keyfine varırsınız :D

•  EN AZ YAKAN DİZEL?
  • 9.9 sn baya bir idaalı olmuş ama chiplimi acaba aracınız???
  • Fabrika verisi xD bu şekilde xD ve 210 nm tork 95 beygir.
  • psa dizel motorlar. Yani hdi-tdci-volvo da ki "d" mazda 3 de ki dizel olan 109 hp 240 nm torkluk motor.

Peugeot her sene bu motor ile donatılmış araçları ülkeler arası uzun yollara çıkarıyor. 1. lik en az tüketenin oluyor.

Bu yıl 3.3 tüketmişlerdi sanırsam
  • Hdi ler gerçekten çok ekonomik.Dci kullanıyorum şahsen.Multijet ve crdi ler de iyidir ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hero4262321

Fabrika verisi xD bu şekilde xD ve 210 nm tork 95 beygir.

http://www.arabam.com/TestDetay.aspx?id=171&baslik=Colt%201.5%20Di-D%20-A%C4%9Fustos%202005
    Burda 11,2 gösteriyor da ondan sordum
  • Burdan bakabilirsin dostum. Aynı veriyi veren bir çok sayfa okudum :)
    http://www.araconline.com/h/haber.asp?id=3893
  • Ford Connect 1.9 TDCI 8.5 Lt/100 km şehir içi tecrübe ile sabit.
  • az yakan bu yok bu daha az yakıyo filan bilmem arkadaş ben sürücüye bakarım ben taransit connct kullanıyorum 90 hp lik depoyu fulledim sakaryadan ist gittim ve geri geldiğimde km 230 du giderken mazot aldığım yerden tekrar mazot aldım depo 30 tl fullendi tabi bu zamlardan önceydi 30 tl / 230km =130.43 krş yakıyor..yazdıklarınıza bakılırsa benim aracım daha az yakıyo. BEN SÜRÜCÜYE BAKARIM..
    araç ağırlığı...1404
    motor hazmi...1.8 cc
    motor gücü...90 hp
    nm tork...220
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinndar

az yakan bu yok bu daha az yakıyo filan bilmem arkadaş ben sürücüye bakarım ben taransit connct kullanıyorum 90 hp lik depoyu fulledim sakaryadan ist gittim ve geri geldiğimde km 230 du giderken mazot aldığım yerden tekrar mazot aldım depo 30 tl fullendi tabi bu zamlardan önceydi 30 tl / 230km =130.43 krş yakıyor..yazdıklarınıza bakılırsa benim aracım daha az yakıyo. BEN SÜRÜCÜYE BAKARIM..
    araç ağırlığı...1404
    motor hazmi...1.8 cc
    motor gücü...90 hp
    nm tork...220

çok zor
  • C3 punto polo panda seç beğen
  • lupo 'ya meganın ağırlığını ve lastik ebatlarını koysan megan'dan çok yakar...megana luponunki gibi ince lastik ve ağırlığı lupoya eşitlesen daha az yakar...(örnek)

sonuç az yakan arabanın lastik ebatları , motor hacmi, ve aracın toplam ağırlığı, hatta lastik hamuru bile fark yaratır...

araçlar sürtünme ve yerçekimine karşı mücadele etmektedirler, yol durumunu da ekleyeyim.(sürücü hatalarını saymıyorum)
  • VW POLO 1.2 TDI BLUEMOTION 75 HP
    2.9 L / 100 KM Şehir-dışı

FIAT PUNTO EVO 1.3 MULTIJET ECODRIVE 85 HP
    3.0 L / 100 KM Şehir-dışı
  • Dacia Logan :)

1.5 dci :)

Şu ana kadar kullandığım en az yakan dizel :)
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.