Şimdi Ara

elementary OS *Ana Konu - Anlatım - Yardım - Kullanıcılar* (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
5
Favori
10.166
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • elementary os 5.0 juno yu luna üzerine yükeme şansımız varmı hep ubuntu 18 üzeinden anlatım var
  • Sizce sanal bilgisayara mı kurmak daha mantıklı yoksa eski bir bilgisayar var (rami 600 mb hardisk 80 gb ekran kartı 2 gb) ona mı kurmak mantıklı ?
  • caxen C kullanıcısına yanıt
    Çok eski ise (pae desteği yok ise işlemcinin) kurulumda sıkıntı yaşarsınız ona göre en iyisini siz bilirsiniz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bravomatmazel B kullanıcısına yanıt
    Çözümü bu

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=8505.0

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba ilk kez linux kurdum . bu şifreler için kullandığım programı nasıl kullanabilirim .hangisi elemantary os için. komutlar nasıl olmalı.
    https://keepass.info/download.html
  • keremyan kullanıcısına yanıt
    Ubuntu unofficial versiyonunu yükleyebilirsiniz. Forumlarında terminal kodları var.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • windows'u dvd'den yüklemek istedim disk ntfs değil hatası verdi, nasıl biçimlendirilir yada nasıl geri yükleme yapılır?
    Tüm diski ntfs olarak biçimlendirmek istiyorsanız Gparted live iso indirin. Usb belleğe yazdırıp boot ederseniz istediğiniz formatta biçimlendirebilirsiniz.
    windows diski silebilir sıkıntı yok...
  • imhotep_of_grudge kullanıcısına yanıt
    Gerçektende öyle oldu ne kadar biçimlendirme ve ayırma yaptıysam olmadı. Dediğiniz şekilde oluyormuş Disk sil işlemiyle kardeşim Windows yükledi. Ama

Windows hep mavi ekran hatası yüzünden gene çöktü bu sefer linux mint yükledim .

• Ne zaman gelecek arkadaş bu 5.0 sürümü bekle bekle ciğerimiz soldu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

quote:

Orijinalden alıntı: Dexter61

Çekilecek çile değil hala linux :) iki üç gün kullanıp hevesimi aldım sonra Windows 10'a geri döndüm.

Linux Mint 18 kullanmayan tabi böyle der :)

Windows 10'dan Mint'e geçtim.Windows'u sildim.

Alıntıları Göster
    Mint'i diğer Linuxlar dan ayıran bunu da geçtim Windows'dan ayıran konu ve konular nedir? Görünüm olarak birebir Windows çakması her yeni sürümde daha çok Windowsa benzemeye çalışan ama tasarım olarak hala Windows XP seviyelerinde sürünen bir arayüze sahip olan performans konusunda Windows ile gözle görünür RAM ve CPU farkı olmayan bir distro Mint i kullanmak için bir sebep göremiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: SirusBro

Mint'i diğer Linuxlar dan ayıran bunu da geçtim Windows'dan ayıran konu ve konular nedir? Görünüm olarak birebir Windows çakması her yeni sürümde daha çok Windowsa benzemeye çalışan ama tasarım olarak hala Windows XP seviyelerinde sürünen bir arayüze sahip olan performans konusunda Windows ile gözle görünür RAM ve CPU farkı olmayan bir distro Mint i kullanmak için bir sebep göremiyorum.

Alıntıları Göster
    Diğerleri gibi - Elementary , Ubuntu gibi - saçma quirkleri yok. Tabanını kullandığı Ubuntu'dan daha iyi çalışıyor , Arch gibi her an upstream paketlerin uyumsuzluk oluşturma korkusu ile de karşılaşmıyorsun.

Ayrıca arayüz yüzünden Windows'tan ( 3.5 yıl kadar önce ) kopmuş değilim , düzgün çalışan sistemde ertesi gün sorun çıkması yüzünden geçtim. Herhalde siz sadece arayüz için kullanıyorsunuz.

elementary OS *Ana Konu - Anlatım - Yardım - Kullanıcılar*

• Elemantary Os'un masa üstü ortamı Pantheon gerçekten Güzel ve Görsel bir masaüstü.

Pardus üzerinde bu masaüstü ortamını kullammak isterseniz. Pardusta Pantheon (Elemantary OS) Masaüstü ortamı kurulumu yapabilirsiniz. Pardusu yükledikten sonra aşağıdaki adımları takip edin;

ilk olarak root olmamız gerekiyor bunun için aşağıdaki komutu uygulayalım:

sudo su

eğer kurulu değilse aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak bağımlılıkları kuralım:

sudo apt-get install apt-transport-https software-properties-common wget

Pantheon masaüstü ortamı depolarını eklememiz gerekiyor. Bunun için sırasıyla şu komutları uygulayın:

wget https://gandalfn.ovh/debian/pool/main/p/pantheon-debian-repos/pantheon-debian-repos_0.4-0+pantheon+stretch+loki1_all.deb

dpkg -i pantheon-debian-repos_0.4-0+pantheon+stretch+loki1_all.deb

Depolarınızı güncelleyin:
    sudo apt-get update

Artık aşağıdaki komutu uygulayarak kurabiliriz:
    sudo apt-get install pantheon

Bilgisayarınızı aşağıdaki komutla yeniden başlatın:
    reboot

oturum açılış ekranındaki şifre yazılan yerin sağ üstünde bir ayar butonu var oraya tıklayıp Pantheonu seçin ve şifrenizi girerek oturumu açın hepsi bu kadar.

Daha temiz kurulum için bu sayfayı cep telefonundan açıp bilgisayarda CTRL-ALT+F2 tuşuna basarak arayüzden çıkıp terminal ortamında bu adımları uygulayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İzleVeÖğren -- 20 Ağustos 2018; 23:2:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

Diğerleri gibi - Elementary , Ubuntu gibi - saçma quirkleri yok. Tabanını kullandığı Ubuntu'dan daha iyi çalışıyor , Arch gibi her an upstream paketlerin uyumsuzluk oluşturma korkusu ile de karşılaşmıyorsun.

Ayrıca arayüz yüzünden Windows'tan ( 3.5 yıl kadar önce ) kopmuş değilim , düzgün çalışan sistemde ertesi gün sorun çıkması yüzünden geçtim. Herhalde siz sadece arayüz için kullanıyorsunuz.

Alıntıları Göster
    Dediklerinize katılıyorum Mint i kullanmadan önce ulan bunun neyi farklı Ubuntunun farklı bir varyantı başka bir şeyi yok demiştim ama kullandıktan sonra tamamen fikrim değişti Ubuntunun sorunlarından arındırılmış sade Windows kullananlar için kolaylık sağlayan bir arayüze sahip bitmiş bir distro hissi veriyor Ubuntun GNOME ye geçmesi ile birlikte fişini çektim sen yıllarca Unity gibi bir deskop ortamını geliştir büyült sonra biz GNOME ye geçiyoruz de gerçekten GNOME arayüzü kullanıp rahat eden var mı? Zamanında Windows 8 çıktığında insanlar Metro arayüzü için binbir tane söz söylemişti yok tablete döndü yok Masaüstü ortamı niye bırakıldı vs. e şimdi en büyük dağıtım sahibi Ubuntuda bunu yapıyor başlata basıyorsun saçma sapan bir arayüz karşılıyor seni bildiğin Android tablet arayüzü ve kullanım açısından hiç bir artısı yok diyeceksiniz Ubuntunun büssürü sürümü var resmi ama gerek duymuyorum bu yüzden Mint in sarf ettiği yolu seviyorum arayüz olarak biraz daha gelişmeli o konuda aynı düşünüyorum özellikle dosya yönetici ve başlat paneli biraz daha göze hoş görünüme getirilebilir ben herhangi bir distronun üstüne binbir tane şey yükleyip tasarımını değiştirmekten hoşlanmıyorum Debian tabanlı en iyi sürüm Mint gibi bir daha şans vermeye değer. Ama hala neredeyse tüm Linux sürümlerin tasarım açısından çok geri kafalı davrandıklarını düşünüyorum tasarım konusunda hala oturmamış bir şeyler var sanki göze daha hoş işlere çıkarılabilir gibi Mint'de Zorin OS'da XFCE KDE gibi tasarımlarında hala tam olarak kendine has bir deneyim ve görünüm sunduklarını düşünmüyorum tasarım olarak hiçbir şey değişmiyor çünkü aynı tas aynı hamam. Linux'u kullanmak için bir kaç sebebim var birincisi tamamen kontrolün kendimde olduğunu hissetmem ve en önemlisi bu işi yapıpda para talep etmeyen yazılımcılara saygı duymam tamamen yasal bir işletim sistemi ve arkamdan iş çevirmiyor ayriyetten yazılım ile uğraşılıyorsa bazı şeyleri kurcalamak hoş oluyor :D Ama kalkıp Windows kötü bir işletim sistemi abi yaaa Linux fark atar diyenleri ciddiye almıyorum Windows binlerce donanıma destek veren bir OS ve Atom işlemciyede gel abi W10 32 bit kullan diyor en yüksek pc ye de gel Windows 10 kullan diyor ve arayüzüde hiçbir OS'da yok göze hoş gelen kolay kullanıma sahip olan bir işletim sistemi zamanını yemiyor buna rağmen kullandığı RAM ve CPU miktarı bence gayet normal hatta gayet iyi.

• Önümüzdeki sene dizüstü aldığımda bu işletim sistemini kullanmayı düşünüyorum. Mesajımız bulunsun şimdiden.

• bravomatmazel B kullanıcısına yanıt
    Aynı makineye sahibiz hocam. Sana tavsiyem kde masaüstünü denemen. Xfce + Compton da olabilir bunlarda hiç kırılma yaşamıyorum
  • bir tane macbook 2012 pro ve windows bilgisayarım var windowsu tamamen elementary os a geçireceğim mesajımız bulunsun. !!!WINDOWS PISMANLIKTIR....
  • uzun zaman olmuş elementary'e dönmeyeli arayı kapatalım biraz
    elementary OS *Ana Konu - Anlatım - Yardım - Kullanıcılar*

• devamlı buna mı bakıyorsun !?
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.