Şimdi Ara

Elektrik motoru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu resimdeki elektrik motoru çalışırken prize taktığımdan itibaren direk kıvılcım atarak dönmeye başlıyor sizce bu neden

Elektrik motoru

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Bu motoru prize doğrudan bağlamadan devre ile bağlayarak çalıştırma olanağı varmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SIR_INDO_SCARF -- 13 Ağustos 2020; 16:6:49 >
  • Çalışırkenki videosunu atamam çok büyük kıvılcım ile duman çıkarıyor

• Bu motoru çıkardığım yer küçük elektrik süpürgesinin içindeki motoru ve içinden hiçbir devre çıkmadı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SIR_INDO_SCARF -- 13 Ağustos 2020; 16:5:29 >
  • Az miktarda bir kıvılcım olması bu tip motorlarda normaldir.

Yinede şunları kontrol edin:

+ Fırça ve konnektörler arasında tam teması engelleyen kir, çapak gibi şeyler varsa temizleyin.
    + Kolektör aralarında ki kir ve kalıntıları temizleyin.
    + Fırça kömürleri aşındığı için yay yeterli baskıyı yapamıyordur, yay baskısını artırın veya kömürleri değiştirin.
    + Kollektör bakırları üzerinde çizikler oluştuysa uygun zımpara ve yöntem ile pürüssüz hale getirin.
  • Yukarıdaki mesaja eklemeyi unuttum, söktüğünüz süpürge 220VAC ilemi çalışıyordu?
  • Evet fişe takılıyordu bi ekstradan söyleyeyim motorun fırça kısımları temiz ve direk kara bulut çıkmaya başlıyor o yüzden sorma gereği duydum ve bu motor önceden çalışıyordu heralde süpürge kenarda yatıyordu kullanılmıyordu bende kullanayim dedim

• Yanık kokusuda çıkarıyordu hemde kara bultta çıkarttı 2-3 saniye çalışmasına rağmen belkide korkudan fişten direk çektim o yüzdende yapmış olabilir ama hiç karşılaşmadım böyle birşey ile

• Kimse yokmu

• Dostum motor yanık işte sorunun cevabı bu. Söküküp aynı kalınlık ve sayıda emaye kaplı bakırla yeniden sarılması gerekiyor.
  • Teli nereden bulabilirim

• Ha birde kalınlığını nasıl ölçeceğim bir tane ölçmek için iki ucu açılıp kapalan L gibi bir cetvel var ölçeyim diyeceğimde hassas ölçmüyor

• Ben bunun yerine mıknatıs koyup dc de çalıştırmak istiyorum bu yassı mıknatıslar var ondan arıyorum ama bulamıyorum yardımcı olurmusunuz

• Yada direk neodyum çubuk mıknatıslamı yapayim

• Pek deneyimim yok bu konuda teoride bilgim var sadece

• Hem sen daha iyi bilirsin mıknatıslamı yapayim yoksa kablomu sarayim eğer mıknatıs dersen motorun elektro mıknatısını trafoya çevireceğim

• Emaye kaplı bakır bobinajcılar da yada internette satılıyor. Bu teller kumpas veya mikrometre ile ölçülür. Motorun stator (yastık sargıları) yanmışsa normal dc motor gibi sağlı sollu yönlerine mıknatıksla döndürebilirsin tabiki. Endüvi bobini yanıksa mıknastıkla döndüremezsin.
    Farzet ki endüvi (rotor) sağlam Mıknatıs alıp veya tekrar sarıp döndürmek sana hiç bir şey katmaz masraf dan başka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cihan45manisa -- 13 Ağustos 2020; 22:5:23 >
  • Aslında statorun sargılarını söküp tekrar takmak zorunda kaldım çünkü çıkış ucu koptuğu için kayboldu birdaha sardım işte böyle durum gerçi bundan öncede böyleydi ben çalıştırdığımda kıvılcım atıyordu

• Artık bizimki nasıl bir cetveldir bilmiyorum ismini o sivri uç kısımlarının ters kısmı boru iç çapını ölçüyor diğeri dış çapı o şekilde bir ölçü aleti

• Ya aslında ben bunu artık yazın çoook sıkıldım bıhtım boş durmaktan en azından birşeyler yapayimde boş durup canım sıkılmasın diye yapıyorum ama bu yaz boyunca elektronikte bayağı yol katettim şimdi babama elektronikle ilgili kitap aldırcağım üni sınav hazırlık kitaplarıyla smps güç kaynağı yapacağım bayağı birşey öğrendim bari boşa gitmesin dahada öğreneyim birşeyler ortaya çıkarayim en azından

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.