Şimdi Ara

El Yapımı Wireless Anten (cantenna) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
256
Cevap
8
Favori
241.637
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 sene kadar önce Antrak üyesi Amatör Telsizci arkadaşlar Pringles kutusu ve hurda çanak anten ile 16 kilometre mesafeden wi-fi sinyali alıp göndermeyi becermişlerdi. Tekrar yazayım mesafe 16 kilometre idi.

Bu arada pringles kutusu içi aliminyum folyodur. Teneke kutudan farksız bir efekti vardır.

Sevgiler.
  • acikcasi gozumle gormeden inanamiyorum 16km dedigin az uz bir mesafe degil hadi 4-5 km duyduk ve inandik diyelimde 16km diyorsun ve prignless kutusu ile diyorsun..o kutudan yapilan anten kac dblik antene esdeger diye bir soru sormustum birde.16kmde hadi olabilir belki ama karsi tarafinda vericisi harikadir belki diyorum ozamanda.ve kaclik canak anten kullanmislar ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: proexot
    bu teneke anteni normal antenlerle kiyasliyacak olursan kac dblik bir anten gorevi yapmaktadir bu 1

Teneke kutudan yapılan bu antenin kazancı işçiliğe ve malzemeye göre 9-12 dB civarı. Gerçekçi olacaksak benim hesabıma göre (Simülasyon değeri)10 dB çıktı. Tabi biz birde araya kablo koyduk ordanda kayıp var onuda düşünmek lazım, e birde bina içinde kullandığımızı göz önüne alırsak antenin kazancının gayet iyi olduğu ortaya çıkar.

quote:

Orjinalden alıntı: proexot
    2.si ise bir canagin odak noktasina koysam bile pek fayda edecegini sanmiyorum sabitlemeden ( elimle tuttum ama gayet sıkı tuttum ) anteninin odak noktasına koydum 60la cekiyordu 70 e firladi %10luk bir kazanc yapti yani bu kazanci ben reflektorlede yapabiliyorum zaten ? veya sabitledigimde bu 90lara vuracak diyen varmi ? arastirdim uygulayanlarda pek bisey degismedigini soyluyorlar

Zaten çanak antenin görevi reflektörün göreviyle aynı, ancak çanak antenin farkı uzak mesafelerdeki linklerde çok daha belirgin oluyor. Çanak anteni kaynağa doğru çevirip uygun açıyla monte ettiğinde ki bu çoğu zaman karşılıklı görüş demek sistem kazancı 20 dB e kadar çıkacaktır. çanak antenle test imkanım hiç olmadı çünkü benim kaynaklar hep bina içerisinde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lightt -- 24 Mart 2007; 11:41:57 >

• Arkadaşlar herkese selamlar
    Öncelikle şunu sölemek istiyorum ki bu anten işlerinden falan hiç anlamıyorum

Ondan dolayı diyorum ki bana bu antenlerden yapabilecek olan var mı? Ücretinin karşılığı neyse vermek suretiyle tabi ki. Bu arada bende laptop var yani onun için uygun olacak harici bi modem alınması lazım sanırım ilk önce.

Bu konuda yardım edecek arkadaş varsa çok sevinirim...
  • Bu da benim yaptığım basit bir çalışma fakat sinyal seviyesinde gözle görülür artış oluyor.Bu düzeneği kullanmadan herhangi bir noktada bağlantı bulamazken aynı anda bu antenle denediğimde bi kaç tane bulabiliyor.

El Yapımı Wireless Anten (cantenna)

El Yapımı Wireless Anten (cantenna)

• bizde eski alptop var
    u.s robotics PCI wirelless kart taktık yanına ve bir kaç ağ yakaladık
    acaba merak ediyorum.bu laptopa bu antenlere benzer bişiy takıp alım gücünü kuvvetlendiremezmiyiz.kablo adsl yuvası boş.oraya bişiy konup güç arttırılamazmı?
  • @merak etmeyen adam

USB wireless alıp onu kabloyla uzatabilir hatta benim yaptığım anten benzeri icatla bağlantını güçlendirebilirsin
  • kardeş çok güzel birşey paylaşmışsın ellerine sağlık
  • Bana diyorsan eğer çok daha iyileri var benimki o kadar iyi değil bana göre.
  • resimler niye ç1km1yor
  • quote:

Orjinalden alıntı: E b A n G e L i A

resimler niye ç1km1yor

resimler çıkıyor problem sende galiba
  • ilginç.birtek bu topikte böyle.
    quote:

resimler çıkıyor problem sende galiba
  • yok mu arkadaşlar yeni projeler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: makhan

yok mu arkadaşlar yeni projeler.

El yapımı yagi uda var şuan proje olarak ekledim onu foruma onunla ilgileniyorum bu aralar, geliştirmeye çalışıyorum.
  • anlamadıgım şey bunu yaparak başkasının baglantısını kullanıp internete bedavamı baglanıyorsunuz
  • quote:

Orjinalden alıntı: soryy

anlamadıgım şey bunu yaparak başkasının baglantısını kullanıp internete bedavamı baglanıyorsunuz

Konunun içinde gerekli açıklama yapılmış zaten. Kullanım amacı kişiden kişiye değişir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: lightt

quote:

yok mu arkadaşlar yeni projeler.

El yapımı yagi uda var şuan proje olarak ekledim onu foruma onunla ilgileniyorum bu aralar, geliştirmeye çalışıyorum.

USB ler için bi çalışman varmı
  • quote:

USB ler için bi çalışman varmı

USB cihazlar için bir çalışmam yok malesef çünkü PCI kart kullanıyorum. Bu projeyi USB için deneyebilirsin. Teneke kutu üzerindeki deliği USB cihazına göre açarsın ve kutuyu cihazın üzerine geçirirsin, belki faydası olur.

Bunun dışında USB ciahazına harici anten bağlamak için bir konnektör yerleştirebilirsin. Bunun için USB adaptörünün içini açman ve devre üzerinde değişiklik yapman gerekiyor, dolayısıyla cihaz garanti kapsamı dışında kalacaktır. Yansıtıcı kullanarak USB cihazın çekim gücünü arttırmayı deneyebilirsin.
  • türkten başka uğraşan var mıdır acaba bunlarla
  • quote:

Orjinalden alıntı: emrecelik

türkten başka uğraşan var mıdır acaba bunlarla

İstemediğin kadar çok var "Cantenna" diye arat google da 240000 sonuç bulsun sana "home made wifi" diye arat 26.800.000 sonuç bulsun. Önemli olan maliyeti yüksek olan WiFi cihazları eldeki imkanlarla en yüksek performansta kullanmak. 15 dB bir yagi anten piyasada 150 YTL üzeri bir fiyatla satılmakta, oysa bu konuda olmasa bile diğer konumda yaptığımız yagi antenin maliyeti 20 YTL den az ve gayet başarılı bir anten uygulaması. Biraz süslersen ve amatörlükten çıkarırsan 50 YTL ye her koşulda kullanabileceğin bir anten elde etmiş olursun.

Maksat amatör çalışmak.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.