Şimdi Ara

El Yapımı Wireless Anten (cantenna) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
257
Cevap
8
Favori
241.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.wwc.edu/~frohro/Airport/Primestar/Primestar.html bu sadece bitanesi bunun gibi daha neler var.Türklerden daha fazla uğraşıyorlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: makhan

http://www.wwc.edu/~frohro/Airport/Primestar/Primestar.html bu sadece bitanesi bunun gibi daha neler var.Türklerden daha fazla uğraşıyorlar.

arkadaşım sende çok fazla kazanç var mı
  • quote:

Orjinalden alıntı: tolgaserdar

Çok fazla olamamakla beraber bir miktar var.Tabi burada daha iyilerini yapan arkadaşlar var o tarz bişeyler yapıcam yakında.Yapınca onu da burada paylaşırım.
  • ya diğerleri nasıl yapılacak tam emin değilim :(
  • quote:

Orjinalden alıntı: makhan

quote:

Orjinalden alıntı: tolgaserdar

Çok fazla olamamakla beraber bir miktar var.Tabi burada daha iyilerini yapan arkadaşlar var o tarz bişeyler yapıcam yakında.Yapınca onu da burada paylaşırım.

Çanak anten ile kazanç elde etmek için çanak antenin yerleşimi çok önemlidir arkadaşlar. Offset çanaklarda çanak yönü kaynağa dönük olmalı ve anten aktif kısmı çanak seviyesinden aşağıda olacak şekilde monte edilmelidir. Aksi taktirde kazanç artışı gözlemeniz mümkün olmayacaktır. Parabolik antenlerde durum biraz daha farklı odak noktaları farklı olduğu için polarizasyonlarıda farklı.

• Sırf bu konuya cevap yazabilmek için üye oldum.

Abi işin gücün yokmu senin?
    Yakın zamanda bir şok falan atlattınmı?
    Bu kadar el becerisi nerden geliyor?
    Bu anten başarılımı?

SON olaral anlatım müthiş insan diyorki bende yaparım gaza geliyor lakin ben bu kutuyu delerken ezerim

Teşekkürler google dan geldim buralara hayret yaf
  • quote:

Orjinalden alıntı: yetmissekiz

Sırf bu konuya cevap yazabilmek için üye oldum.

Abi işin gücün yokmu senin?
    Yakın zamanda bir şok falan atlattınmı?
    Bu kadar el becerisi nerden geliyor?
    Bu anten başarılımı?

SON olaral anlatım müthiş insan diyorki bende yaparım gaza geliyor lakin ben bu kutuyu delerken ezerim

Teşekkürler google dan geldim buralara hayret yaf

Üye olmakla iyi etmişsin de bu uslüp hiç hoş değil. Anladığımız kadarıyla heyecanlı ve neşeli bir tipsin, ama biraz daha sakin olursan daha güzel olur.

İşim gücüm şuan için yok evet, kendime iş arıyorum.
    Bir şok atlamadım çok şükür.
    El becerisi Allah vergisi.
    Antenin başarısı görecelidir. Bence başarılı bir anten. Sana göre başarısızdır belki. Konu içerisinde sonuçlara değinilmiş arkadaşalr yorumlar yapmış sen karar vereceksin artık yapmaya değermi diye.

Teşekkür içinde sağol, ancak denemeden ne yapıp ne yapamayacağını öğrenemezsin, 3-4 tane kutu ezsen ne olur 5. de doğru düzgün yaparsın kendine güven yeter.

Google nelere kadir değil mi?

• Bir arkadaş kutu çapı ve boyuna göre connectörün bağlantı mesafesi ve içeriye uzanan antenin boyunu nasıl hesaplayabileceğimizi anlatabilir mi?
    Veya en temizi tipik bir pringles veya burda bahsedilen Tariş kutusu için bu değerleri yazabilir mi?
    Teşekkürler.

OK biraz araştırınca kendimde buldum :)
    http://www.saunalahti.fi/elepal/antenna2calc.php
    Fakat burdaki f değerini neye göre giriyoruz bilmiyorum yani ben PCI bağlı olan wireless antenimi güçlendirmek için kullanmak istiyorum bunu.

Biraz daha araştırınca buna da cevap buldum :)
    Alttaki değerleri kullanarak channel 11 değerini girdim hesaplamada. Neden derseniz en ufak fikrim yok ama evimdeki diğer wirelessların channel 11 kullandığını varsaydım :) Neyse 82mm çaplı tariş kutusu için bu değerler uygunmudur sizce?

El Yapımı Wireless Anten (cantenna)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozguruslu -- 3 Mayıs 2007; 12:20:21 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Ozguruslu

Bir arkadaş kutu çapı ve boyuna göre connectörün bağlantı mesafesi ve içeriye uzanan antenin boyunu nasıl hesaplayabileceğimizi anlatabilir mi?
    Veya en temizi tipik bir pringles veya burda bahsedilen Tariş kutusu için bu değerleri yazabilir mi?
    Teşekkürler.

OK biraz araştırınca kendimde buldum :)
    http://www.saunalahti.fi/elepal/antenna2calc.php
    Fakat burdaki f değerini neye göre giriyoruz bilmiyorum yani ben PCI bağlı olan wireless antenimi güçlendirmek için kullanmak istiyorum bunu.

Biraz daha araştırınca buna da cevap buldum :)
    Alttaki değerleri kullanarak channel 11 değerini girdim hesaplamada. Neden derseniz en ufak fikrim yok ama evimdeki diğer wirelessların channel 11 kullandığını varsaydım :) Neyse 82mm çaplı tariş kutusu için bu değerler uygunmudur sizce?

Alttaki programdaki veriler çok gerçekçi zaten bende projeyi yaparken o programdan yararlandım ve kendi hesaplamalarımla aynı sonuşları veriyor üç aşağı beş yukarı. 82 mm tariş kutusu için değerler gayet doğrudur.
    Ch 11 türkiyede çoğu WiFi cihazda standart frekans olarak gelmekte, tercih senin olmakla birlikte ch11 çok uygun bir tercihtir.

Pringles kutusundan uzakdur iyi bir seçim değil, Tariş kutusunu hemen kap çok güzel bir tercih.

• ben birşey soracağım bu cantenna da directional mı?

eğer öyleyse birde omni directional anten yapsak
  • İstersen google da bir araştır bakalım Türkten başka da dünya çapında ne kadar çok uğraşanlar olduğunu göreceksin .
  • quote:

Orjinalden alıntı: emrecelik

türkten başka uğraşan var mıdır acaba bunlarla

Mevcut imkanları daha iktisadi kullanıyoruz arkadaş...
  • quote:

Orjinalden alıntı: recepky
    ben birşey soracağım bu cantenna da directional mı?
    eğer öyleyse birde omni directional anten yapsak

Evet cantenna directional bir antendir. Omni hakkında çalışmlarım var ancak omni antenlerde yüksek güçlere çıkmak sorun oluyor çok hassas çalışmak gerekiyor. daha önceden yaptığım bir omni projeden yeterli verimi alamadım (2dB orjinal antenle daha iyi çekiyordu) tabi belkide ben anteni düzgün yapamadım o da mümkün. Eğer gerekli malzemeleri bulabilirsem colinear omni yapacağım.
  • ben bi kaç yabancı sitede görüyorum omni antenler yapmışlar elemanlar 9-10 db lik ama birde türkçe si olsa tam süper olacak

en kısa zamanda şu pvc borudan yapılan anteni yapmaya çalışcam
  • beneki kutunun ölçüleri şöyle,
    uzunluk 188mm
    çap 108mm,
    bu uygun mudur? ve hesapları nasıl yapmalıyım?

burdaki değerler nasıl olmalı ben sitede yazdım çapını mesela şu şekilde çıktı,
    f= 2,4 GHz D= 108 mm
    Results:
    Lo = 125 mm Lo/4 = 31 mm
    Lg = 170 mm Lg/4 = 43 mm

şimdi benim derinlik değişmesi mi lazım? kısaltmalımıyım uzunluğunu?
  • 1 adet şase montaj dişi N konektör
    1 adet erkek N konektör (RG58 uyumlu
    bakır tel...

bunları netten alabileceğim bi yer var mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: MAG

beneki kutunun ölçüleri şöyle,
    uzunluk 188mm
    çap 108mm,
    bu uygun mudur? ve hesapları nasıl yapmalıyım?

burdaki değerler nasıl olmalı ben sitede yazdım çapını mesela şu şekilde çıktı,
    f= 2,4 GHz D= 108 mm
    Results:
    Lo = 125 mm Lo/4 = 31 mm
    Lg = 170 mm Lg/4 = 43 mm

şimdi benim derinlik değişmesi mi lazım? kısaltmalımıyım uzunluğunu?

Kutunun çapı biraz büyük ama olsun ben yinede denemeni tavsiye ederim.
    hesaplamalar doğru. yalnız tam sonuçları yazsaydın daha iyi olacktı. Kutu boyun gayet güzel 3Lg/4=129 mm çıkıyor kutu boyu bu minimum boy ne kadar uzun okadar iyi. Aşağıdaki linkte hazırladığım exel dosyası var. Hesaplamalar için sadece frekansı ve kutu çapını girmen yeterli. çalışma frekanslarıda dosyanın içinde çalıştıracağın kanalın frekansını girmen yeterli.

Dairesel dalga klavuzu exel dosyası

N konektör için netten alınabilecek bir yer bilmiyorum. Gitti gidiyorda vardı bir ara ama hala varmı bilemiyorum.

• arkadaşlar ben de bu antenden yapmak istiyorumm. fakat bnm bilg laptop bunu nasıl bağlayabilirim acaba. (toshiba a100-847)
  • denemek lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: uffuk

arkadaşlar ben de bu antenden yapmak istiyorumm. fakat bnm bilg laptop bunu nasıl bağlayabilirim acaba. (toshiba a100-847)

Merhaba laptop bağlantısı konusundahttp://forum.donanimhaber.com/m_13522068/tm.htm linkini incelersen iyi olur benim ve mkbatur arkadaşın bahsettiği bölümler faydalı olabilir.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.