Şimdi Ara

Ekvator paralel değil mi?!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dün ilk defa coğrafya çalışmaya başladım.

Şimdi elimizde 2 tane bilgi var;
    1)Ekvator 0° başlangıç paralelidir.
    2)90 tane kuzey yarım kürede 90 tane güney yarım kürede olmak üzere toplam 180 paralel vardır.

90+90+ekvator =181 tane paralel oması gerekmiyor mu?

EDİT:Sözelcilerin matematiği harbiden kötüymüş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cheerfulmind -- 19 Aralık 2016; 14:31:05 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 1. Ekvatora başlangıç paraleli demek esasen yanlıştır. Başlangıç her zaman 1 ile başlar, 0 ile değil.

2. Ekvator'un enlem olarak değeri 0 (sıfır) olarak kabul edilir. Dolayısıyla değeri 0 (sıfır ) olan bir şey sayılamaz. 

3. Paralel dairelerinin her biri bir diğerine kıyasla, dolayısıyla ekvatora göre paraleldir. Oysa ekvatorun kıyaslamasını yapabileceğimiz bir karşılığı yoktur. 

4. Eğer ekvator kavramı olmasa idi diğer paralellerin varlığından bahsedilemezdi.

5. ve dahi şu soruyu da ben de şöyle bir ilginç bir soru sorayım. Kutup noktaları adı üstünde birer noktadır. O halde neden 188 paralel dairesi var demiyoruz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EdepYahu1299 -- 18 Aralık 2016; 19:10:03 >
  • ss aldım egmye bildiriyorum paralelciler sizi
  • quote:

Orijinalden alıntı: EdepYahu1299

1. Ekvatora başlangıç paraleli demek esasen yanlıştır. Başlangıç her zaman 1 ile başlar, 0 ile değil.

2. Ekvator'un enlem olarak değeri 0 (sıfır) olarak kabul edilir. Dolayısıyla değeri 0 (sıfır ) olan bir şey sayılamaz. 

3. Paralel dairelerinin her biri bir diğerine kıyasla, dolayısıyla ekvatora göre paraleldir. Oysa ekvatorun kıyaslamasını yapabileceğimiz bir karşılığı yoktur. 

4. Eğer ekvator kavramı olmasa idi diğer paralellerin varlığından bahsedilemezdi.

5. ve dahi şu soruyu da ben de şöyle bir ilginç bir soru sorayım. Kutup noktaları adı üstünde birer noktadır. O halde neden 188 paralel dairesi var demiyoruz ?

Kutup noktaları türkçe karşılığı gibi nokta değil çemberdir ki nokta kabul etsek bile 188 değil 178 olur.

• EdepYahu1299 kullanıcısına yanıt
    Çember veya nokta olması mühim değil sonuçta 90°kuzey paraleli = kuzey kutup noktası. Yani paralel olma durumundan değil de coğrafi terim olarak kutup noktası nasıl paralelse ekvator da paralel olmalı. Eğer söylediğiniz gibi olsaydı 0° meridyeni greenwich'i de saymazdık 359 meridyen var derdik.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.