Şimdi Ara

Ekranda Yırtılmalar Başladı, Gaming Laptop Sıkıntısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.199
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nvidia GTX1650 ekran kartlı 60 hz yenileme hızlı bir gaming laptopum var. 7 aydır kullanıyorum ama bu zamana kadar laptoptan istediğim verimi bir türlü alamadım. Bu bir araçsa sanki ben bu aracı hiçbir zaman D viteste kullanamadım. CS:GO gibi çerez bir oyunda 110-120 fps'leri zar zor görüyordum. Araştırdım, ettim ve tam ekran iyileştirmesini kapatarak bu sorunu bir nebze çözdüm. Üzerine Nvdia'dan da eksik yaptığım bazı seçenekleri düzelterek şimdi oyunlarda bir nebze yüksek performans alıyorum. 110 fps ortalamasıyla oynuyorsam şimdi 160 fps. Ama bu sefer başıma başka bir dert açıldı, ekranda yırtılmalar başladı. CS:GOda aşırı derecede belli oluyor bu yırtılmalar, diğer oyunlarda da var. Ben bu performans artışını elde ederken bir şeyi bozdum ve artık oyunlarda yırtılmalar oluşuyor. Bu sıkıntıma yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Yoksa bir hata edip hz'sine bakmadan aldığım bu bilgisayarı satacağım ki satmak istemiyorum. Teşekkürler.

• 60 hz ekranda 120-160 fps alıp ekranım yırtılıyor demek, oyunlarda 60 fps e sabitleyin, yok ben oynayamam diyorsanız harici monitör alın, ona da yok diyorsanız sorarlar size neden 60 hz panel aldınız diye? bilgisizlik mi desem cahillik mi bilemedim..

• Sorun, monitörünün 60 Hz olmasında. Monitörün bu kadar yüksek kare hızlarını desteklemiyor.

Önünde üç seçenek var:

1- En az 144 Hz yenileme hızında çalışan bir harici monitör alıp, laptopa bağlamak.
    2- Ya da oyun destekliyorsa kare hızını 60 fps değerine sabitlemek.
    3- 144 Hz gaming laptop almak.
  • Cs go gibi oyunda 110 FPS gayet yeterli o laptop için.Bende de GTX1650 var monitör 120 hz olmasına rağmen bende o aralıklarda FPS alıyorum.Ekran kartı ayarlarını bence tekrardan optimuma getir.

• quote:

Orijinalden alıntı: wearesorryserver

60 hz ekranda 120-160 fps alıp ekranım yırtılıyor demek, oyunlarda 60 fps e sabitleyin, yok ben oynayamam diyorsanız harici monitör alın, ona da yok diyorsanız sorarlar size neden 60 hz panel aldınız diye? bilgisizlik mi desem cahillik mi bilemedim..

Performans için düzenlemeler yapmadan önce böyle bir sıkıntım yoktu. 60 fps'yi geçsem de yırtılma olmuyordu. 60fps sabitlesem de yırtılmalar geçmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sassiko -- 14 Mart 2021; 15:56:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DrakeMcCain

Sorun, monitörünün 60 Hz olmasında. Monitörün bu kadar yüksek kare hızlarını desteklemiyor.

Önünde üç seçenek var:

1- En az 144 Hz yenileme hızında çalışan bir harici monitör alıp, laptopa bağlamak.
    2- Ya da oyun destekliyorsa kare hızını 60 fps değerine sabitlemek.
    3- 144 Hz gaming laptop almak.

Eski laptopumda 1.6 oynardım hiç de yırtılma olmazdı. Bu bilgisayarda öyle 60 fps'i geçsem de yırtılma olmazdı bir şeyler yaptım yırtılma başladı.

• Gaming laptop alan kaldı mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: SW4RTHY

Gaming laptop alan kaldı mı

Niye o paraya masaüstü mü alınsın :)

• Ben işten artan kalan zamanlarda oyun oynayan bir insanım.

4-5 ay kadar önce daha pahalıya geldiğini bildiğim halde masaüstü bilgisayar değil de gaming laptop aldım. Çünkü nasip olursa seneye mecburi hizmet yapacağım yere atanacağım. Atandığım yere masaüstü bilgisayar taşımak istemediğimden laptop aldım.

İkinci bir sebebi ise, odamdaki masanın çok büyük olmaması. Ders çalışacağım zaman laptopu kaldırma imkanım oluyor.

Üçüncü bir sebebi ise seçtiğim laptop modelinde Bang & Olufsen ses sistemi bulunması. Bu ses sistemini Anker Soundcore Liberty Air kulaklığımla kombine edince çok güzel oluyor. Bir de geceleyin sese göre klavye aydınlatma özelliğini de açınca şahane oluyor.

Ama gel gelelim ki bu kadar özellik hiç de ucuza gelmedi. 13 bin TL tuttu. 😢

• quote:

Orijinalden alıntı: DrakeMcCain

Ben işten artan kalan zamanlarda oyun oynayan bir insanım.

4-5 ay kadar önce daha pahalıya geldiğini bildiğim halde masaüstü bilgisayar değil de gaming laptop aldım. Çünkü nasip olursa seneye mecburi hizmet yapacağım yere atanacağım. Atandığım yere masaüstü bilgisayar taşımak istemediğimden laptop aldım.

İkinci bir sebebi ise, odamdaki masanın çok büyük olmaması. Ders çalışacağım zaman laptopu kaldırma imkanım oluyor.

Üçüncü bir sebebi ise seçtiğim laptop modelinde Bang & Olufsen ses sistemi bulunması. Bu ses sistemini Anker Soundcore Liberty Air kulaklığımla kombine edince çok güzel oluyor. Bir de geceleyin sese göre klavye aydınlatma özelliğini de açınca şahane oluyor.

Ama gel gelelim ki bu kadar özellik hiç de ucuza gelmedi. 13 bin TL tuttu. 😢

Herkesin kendi kararı fakat "gaming" adı altında saçma sapan laptoplar satılıyor. Masaüstü alıncaya kadar idaretenlik bir laptop alabilirdiniz... Çoğu "gaming" laptop alanlar 1 veya 2.senesinde aynı şikayetleri söylüyor  

• Fps sabitleyici program indir eğer oyunda fps sabitleyici yoksa. V-sync açma, aynı şey değil oyunu kastiriyor rekabetçide.

• Arkadaşlar Vsync Gsync bunlarla bir sıkıntım yok. Bunların hepsi kapalıyken zaten sorunsuz yırtılmasız calısıyordu. Biraz fps arttırıyım derken ne ettiysem yırtılmalar başladı. Driverleri sildim yükledim, geforce experience kaldırdım çözüm olmadı. Laptopların hepsi yırtılmalı olsa bu laptopları kim alır?

• DrakeMcCain kullanıcısına yanıt

Kanka boşuna para harcamışın o kadar

• Türkiye'deki hiçbir ürün fiyatını hak etmiyor ki zaten.

• DrakeMcCain kullanıcısına yanıt

Aynen, kanka.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.