Şimdi Ara

Ekonomik Krizi Kimse İnkar Edemez Ama Herkes Bu Kadar Parayı Nereden Buluyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
2
Favori
2.911
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mantıklı bir şekilde açıklmasını yapabilecek olan var mı aramızda arkadaşlar?

Sokaklar oldukça pahalı arabalarla dolu, pahalı teknolojik aletlere girmiyorum bile.
    Elbette herkesin istediği şeyi alabilmesi lazım ama 'ekonomik krize rağmen' herkes bu kadar parayı nereden buluyor merak ediyorum.

Düşünün forumdaki iphone x, bmw, mercedes, audi konularını görmüşsünüzdür.
    'Ekonomik krize rağmen' insanlar nasıl maaşlarının 90-100 katı araba alabiliyor, 3-4 katı telefon alabiliyor merak ediyorum.

Sayısal yani nesnel verilerle açıklayın çünkü öznel olarak açıklamak çok zor, ki herkes birbirine giriyor bu sefer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-365C29534 -- 13 Aralık 2017; 21:17:55 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Türkiye’de o kadar çok araba yok, sadece size öyle geliyor.Çünkü çarpık bir kentleşme bundan dolayıda dar park alanları ve yetersiz kapalı otoparklar var.Buda durumun böyle gözükmesini sağlıyor.

Almanya’da aşağı yukarı aynı nüfusa sahip bir ülke.Ve buradaki araç sayısı Türkiye’deki araç sayısından 25 milyon daha fazla.Aynı şekilde elektronik eşyalarda bu şekilde.Genelde Türkiye ortalamaların çok altında bir ülke.

Yani etrafınıza bakıp aldanmayın ülke güçlü , para çok diye.Birçok ülkelere göre düşük seviyede bir alımgücü var Türkiye’nin.Türkiye İstanbul, Ankara, İzmir’den oluşmuyor.Genel rakamlarda OECD verilerini de dikkate aldığınızda ortalamanın, standartın ne kadar aşağı seviyelerde olduğunu görürsünüz.
    İstikrar. Anahtar sözcük bu. Bunu anladığınız zaman aslında kriz falan olmadığını, sadece ekonomimizi çökertmeye yönelik geçici daralma yaşadığımızı öğreneceksiniz. Büyüme rakamlarımız ortada çalışan kazanıyor. Kredilerle de devletimiz katkı sağlıyor. Herkes kazanıyor. O yüzden yıllardır söylüyoruz istikrar sürsün Türkiye büyüsün.
  • bilmiyorum hocam geriliyorum benden üstün olmayan tiplerin lüks içinde yaşaması gerçekten sinirlerimi bozuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yozgat/Şefaatli merkez köy kahvesinden ekonomi profesörü arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.

• Çok açıkladık, o yüzden de iki cümle kurup senin araştırmanı isteyeceğim;

1- Hane halkı gelirinin %51'i kredi ödemelerine gidiyor.
    2- Kamu ihaleleri yavaş yavaş 5 yıl ödemesiz, devamında ödemeli şartla verilmeye başlandı.
  • İstikrar. Anahtar sözcük bu. Bunu anladığınız zaman aslında kriz falan olmadığını, sadece ekonomimizi çökertmeye yönelik geçici daralma yaşadığımızı öğreneceksiniz. Büyüme rakamlarımız ortada çalışan kazanıyor. Kredilerle de devletimiz katkı sağlıyor. Herkes kazanıyor. O yüzden yıllardır söylüyoruz istikrar sürsün Türkiye büyüsün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dumisini -- 13 Aralık 2017; 21:32:46 >
  • Üstteki not açıklamış. Uzun vadeli, özellikle konut kredileri yoluyla piyasaya verilen para çarkı çeviriyor. Faiz artışına o yüzden karşı çıkıyorlar.
  • Uzun vadeli düşük faizli borçlanabilmek gelişmişlik göstergesidir zaten.

• webbie kullanıcısına yanıt
    Krediyi almak için belirli bir gelir seviyesinde olman gerekiyor, konuyu o kadar basit bir şekilde açıklayamazsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: İstanbulİstanbulOlalı

Krediyi almak için belirli bir gelir seviyesinde olman gerekiyor, konuyu o kadar basit bir şekilde açıklayamazsın.

"Belirli" dediğine göre, o seviyeyi bana açıklarsın sanırım.
  • webbie kullanıcısına yanıt
    Aldığın krediyi ödeyecek güçten bahsediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-365C29534 -- 13 Aralık 2017; 22:02:57 >
  • ülkede satılan telefonların ortalama fiyatı 1620tl (en son 48 ay vadeye çıktılar)
    ülkede satılan araçların %96 1600cc ve altında motor hacimli araçlar.

genele bakıldığında durum hiçte sanıldığı gibi değil. geliri yüksek tekel firmaların bazı şehirlerde yığılması ile ülkenin bütün refahı bir hadi bilemedin iki şehire gidiyor. haliyle o şehirlerde traflkte dolaşan araçlar ülke geneline göre lüks oluyor ama sonuçta şirkete gider kaydediliyorlar. tekelleşen firmalar marketler ya da diğer markalar mahallelerin ilçelerin küçük şehirlerin refahını ülkede bir yerde topluyor ve haliyle gelirler ve yaşam biçimleri arasında uçurum oluşuyor. bu yüzden parçaya değil bütüne bakmak lazım.
  • Türkiye’de o kadar çok araba yok, sadece size öyle geliyor.Çünkü çarpık bir kentleşme bundan dolayıda dar park alanları ve yetersiz kapalı otoparklar var.Buda durumun böyle gözükmesini sağlıyor.

Almanya’da aşağı yukarı aynı nüfusa sahip bir ülke.Ve buradaki araç sayısı Türkiye’deki araç sayısından 25 milyon daha fazla.Aynı şekilde elektronik eşyalarda bu şekilde.Genelde Türkiye ortalamaların çok altında bir ülke.

Yani etrafınıza bakıp aldanmayın ülke güçlü , para çok diye.Birçok ülkelere göre düşük seviyede bir alımgücü var Türkiye’nin.Türkiye İstanbul, Ankara, İzmir’den oluşmuyor.Genel rakamlarda OECD verilerini de dikkate aldığınızda ortalamanın, standartın ne kadar aşağı seviyelerde olduğunu görürsünüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sanal84 -- 13 Aralık 2017; 22:17:45 >
  • Durum bu kadar iyiyese bana hergün 500 kişi olan 500t kuyruğunu açıklayın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ülkeye sovup sayiyoruz arap yalayicilari yüzünden eyvallah da abartmayada gerek yok . Burasi kongo değil gana değil T.c . 80 küsür milyon insan yaşıyor ve içlerinde illaki uber zengin çok zengin , zengin olacak . Önemli olan bunu halka yayabilmek. Iste biz o konuda basarisisiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uyandiranİnsan -- 13 Aralık 2017; 22:19:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: m_alone

ülkede satılan telefonların ortalama fiyatı 1620tl (en son 48 ay vadeye çıktılar)
    ülkede satılan araçların %96 1600cc ve altında motor hacimli araçlar.

genele bakıldığında durum hiçte sanıldığı gibi değil. geliri yüksek tekel firmaların bazı şehirlerde yığılması ile ülkenin bütün refahı bir hadi bilemedin iki şehire gidiyor. haliyle o şehirlerde traflkte dolaşan araçlar ülke geneline göre lüks oluyor ama sonuçta şirkete gider kaydediliyorlar. tekelleşen firmalar marketler ya da diğer markalar mahallelerin ilçelerin küçük şehirlerin refahını ülkede bir yerde topluyor ve haliyle gelirler ve yaşam biçimleri arasında uçurum oluşuyor. bu yüzden parçaya değil bütüne bakmak lazım.

1620 TL değilmi hocam?
    Ortalama bir maaşa denk geliyor, dünya üzerinde 'ekonomik krize rağmen' ortalama bir maaşını verip telefon alan bizim vatandaşımızdan başka bir ülke vatandaşı varmıdır bilmiyorum.

• Paranın kaynağı dış borçlardan geliyor.

Bu paranın büyük kısmı rant getiren özellikle inşaat yol vs yapımına gidiyor.

Yapılan evler inşaatlar ederinin kat ve kat üstüne 10-20 yıl gibi uzun vadeler ve yüksek faizli banka kredisiyle vatandaşa pazarlanıyor banka da yolunu buluyor.

Vatandaşta aslında 100 lira edecek malı için benim 300-400 liralık malım var diyor. Arada aracılarda bu alım satımlardan para kazanıyor.

Maddi çark böyle dönüyor.

Milletimiz çokkk zengin çokk.
    Ekleme: borç kredi sarmallı yapay zenginlik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 13 Aralık 2017; 22:23:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sanal84

Türkiye’de o kadar çok araba yok, sadece size öyle geliyor.Çünkü çarpık bir kentleşme bundan dolayıda dar park alanları ve yetersiz kapalı otoparklar var.Buda durumun böyle gözükmesini sağlıyor.

Tamam bende bunu diyorum işte hocam, mesela almanya'daki araçlar bizden 25 milyon tane fazla olabilir.
    Ama o kadar fiyat farkına rağmen yine de öyle aşırı derecede fark yok.
    Bizim ülkemizde arabalar çok pahalı ama insanlar nasıl alabiliyor bu fiyatlara rağmen?

Normal şartlarda fiyatlara bakarsak almanya'nin bizden 5-6 kat daha fazla araba sahibi olması laImdı.

• Millet malı goturuyor bir bize gulmuyor canina yandimin talihi

Ayrica gelir dagilimi berbat bir kisim muthis guzel yerlerde yasiyor bir kisim coplukte bir kisim en luks araclara biniyor bir kisim 30 40 yasindaki arabayi zor aliyor zor yurutuyor benim yasadigim sitede x6 da var jaguarlar bmwler gırla ama yanlarinda sahin dogan da var (sanayinin icinde bir yer zenginler o yuzden oturuyor)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: İstanbulİstanbulOlalı

quote:

Orijinalden alıntı: sanal84

Türkiye’de o kadar çok araba yok, sadece size öyle geliyor.Çünkü çarpık bir kentleşme bundan dolayıda dar park alanları ve yetersiz kapalı otoparklar var.Buda durumun böyle gözükmesini sağlıyor.

Tamam bende bunu diyorum işte hocam, mesela almanya'daki araçlar bizden 25 milyon tane fazla olabilir.
    Ama o kadar fiyat farkına rağmen yine de öyle aşırı derecede fark yok.
    Bizim ülkemizde arabalar çok pahalı ama insanlar nasıl alabiliyor bu fiyatlara rağmen?

Normal şartlarda fiyatlara bakarsak almanya'nin bizden 5-6 kat daha fazla araba sahibi olması laImdı.

Araba sayısına göre değerlendirme yapılamaz.O yüzden 5-6 kat daha fazla olmadı matematiksel bile mümkün değil, çünkü o kadar insan yok.

Ben Türkiye’de çok araba olduğunu söylemiyorum.Sana araba konusunda sadece bir örnek verdim, başka konularda bu sayı bu makas çok daha fazla açık.Gidin başka ülkeleri gezin, yaşayın ve farkı görün.Ozaman zenginliğin arabalarda cep telefonlarında olmadığını kavrayabilirsiniz.

• Dumisini kullanıcısına yanıt
    0 mesajlı hesapla trollemeye çalışma komik oluyor
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.