Şimdi Ara

EKMEK 2 TL (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
191
Cevap
1
Favori
15.174
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
209 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

adam mesaji silmis  

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2DF0CD106

serbest piyasa gelsin niye hala 2 lira, bedava bence 10 olmalı hakkı şuan bu piyasada

Serbest piyasa olsa çok olmaz . Meslek Odaları fiyatları hep artırıyor ... Türkiye'de nerdeyse herşeyin fiyatini devlet ve meslek odaları belirliyor. Memurun ,çalışanların ücretini devlet belirlerken tesisatćının , ekmeğin, fotoğrafçının, dava açmanın, etin vd. herşeyin fiyatini meslek odaları belirliyor...Ekmekte ise halk ekmek meslek odalarını epey frenliyor yoksa fırıncılar odası çoktan 3-5 lira yapardı ekmeği. Tabii gıda ürünlerinde yüksek rekabetçi fiyat sağlıklı olmayabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 25 Kasım 2020; 23:52:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • abim elbette bastakilerin suçu var haklısın ama herşeyi iktidara yüklemek yanlıştır
    ben bir ak partiliyim ve hiçbir zaman Almanya'dan iyi durumdayız veya ekonomi çok iyi diyenlerden olmadım
    ama rakamlar ortada
    gayri safi milli hasıla 2001 de 170 milyar dolarken
    2013 de tam 1 trilyon 400 milyar dolar oldu
    bu rakama bakabilirsin ve ekonomiden biraz anliyorsan bu rakamın çok büyük olduğunu anlarsın
    herşey dolar kuru değildir,senin alım gücün aldığın paranın dolar karşılığıdır
    mesela sen 1.000₺ alıyorsun ve dolar 1₺
    o zaman alım gücün 1.000$ dir
    ama sen 10.000₺ alıyorsun dur
    ama dolar 2₺ dir
    o zaman alım gücün tam 5.000$ dir
    abi biraz araştırırsan görürsün
    2001 de 96$ olan asgarî ücret
    2016 da tam 450$ oldu
    buda çok büyük bir artış
    tam 15 senede nerdeyse 5 kat artış
    ak parti dönemi bu tarz ekonomik artışlarla geçmiştir lütfen sadece 3 seneye bakıp 17 yılı çöpe atmayın
    ve biraz sorgulayın Atatürk döneminde bile dolar yükselmiştir, biraz insaflı olun lütfen
    ak parti ekonomiyi batırmıştır veya ak parti döneminde şunları alamaz olduk tarzı suçlamalar yapmayın
  • ekmek 2 tl konusu saçma olmuş.1 kg un sanki 1 tl.un olmuş 3.5 tl ekmek kaç para olacak?ayrıca zam gelmeyen ürün yok herşeye zam geliyor zaten.artık fren patladı ekonomi zor dikiş tutar.aslı fırtına akp sonrası kopacak erdoğan bi giderse ortalık çok karışacak çok.5 yılda dolar en az 10 kat artmazsa ilk seçimde oyumu chp'ye vereceğim.çok değil erdoğam sonrası 10 yılda asgari ücret tekrar 100 dolar seviyesine iner.ama herkes mutlu mesut olur nasılsa erdoğan yok.

• Mersin de 1.25 fırıncım geliyor. Espiri olarak zammı bekler olduk diyorum adam bana zam yok dedikçe şok geçiriyorum. Burda zam için ağlıyoruz 😄
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamza denli

abim elbette bastakilerin suçu var haklısın ama herşeyi iktidara yüklemek yanlıştır
    ben bir ak partiliyim ve hiçbir zaman Almanya'dan iyi durumdayız veya ekonomi çok iyi diyenlerden olmadım
    ama rakamlar ortada
    bu rakama bakabilirsin ve ekonomiden biraz anliyorsan bu rakamın çok büyük olduğunu anlarsın
    ama dolar 2₺ dir
    2016 da tam 450$ oldu
    buda çok büyük bir artış
    ak parti dönemi bu tarz ekonomik artışlarla geçmiştir lütfen sadece 3 seneye bakıp 17 yılı çöpe atmayın
    ve biraz sorgulayın Atatürk döneminde bile dolar yükselmiştir, biraz insaflı olun lütfen
    ak parti ekonomiyi batırmıştır veya ak parti döneminde şunları alamaz olduk tarzı suçlamalar yapmayın

Bence de AKP'yi suçlamak haksızlık olur. Yeni Ekonomik Plan açıkladı sayın bakan, 2023'de USD 8 TL olacak öngördüler. 15 gün içinde 8.50 TL ile 2023 hedefine 3 yıl önceden ulaştı. Hepimiz ayakta alkışladık bu başarısını.

Sayın bakanımız "dolarla mı maaş alıyorsun, ne yapacaksın doların fiyatını" diye dalga geçti. Ekmeğin buğdayı Rusya'dan dolarla geliyor, doğalgazı dolarla yanıyor, dağıtan kamyonun mazotu dolarla. Ekmeğin fiyatı artmayacak da ne olacak?

Fırıncılar o ekmeklere ne kadar tuz, ne kadar katkı maddesi koyuyorlar belli değil. Standart ekmekte tam buğday unu filan da kullanılmıyor, içi boş, hiçbir besin değeri olmayan sağlıksız şeker yiyoruz.

Ben 3-4 yıldır, Youtube tarifleriyle evde ekmek yapıyorum. İşi biraz geliştirdim, ekşi mayalı, tam buğday unu katkılı, döküm tencerede ekmekler yapıyorum. Evde yaptığınız ekmeğe alıştığınızda fırın ekmeklerinin ne kadar lezzetsiz olduğunu farkedeceksiniz.

• https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=145698623

Konuyu aylar önce açıp neden tutturamadığını düşünen ben
  • Biz ekmeğe 4 tl veriyoruz (tam buğday)

• Ee ne bekliyordunuz? Çikolatadan tut, bulaşık deterjanına kadar her şeyin fiyatı artarken ekmeğin fiyatı 1 lira mı olacak? Bu ekmekler ağaçtan mi toplanıyor? Bunları üretenler taş mı yiyecek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BF.Skinner -- 26 Kasım 2020; 3:49:36 >
  • Un fabrikasında yetkiliyim açda bi buğday fiyatlarına bak bide geçen sene evelki sene fiyatlarına devletin sattığı ithal buğday fiyatlarına bak . Hammadde fiyatı yükselirse fabrika olarak otomatik un fiyatı artar biz arttıralım fırıncı zam yapmasın yani
  • Sağlıklı beslenme adına ekmeği, şekeri vs. hayatınızdan çıkarin araştırirsaniz faydası olmadığını görürsünüz.
  • striker76 S kullanıcısına yanıt
    Su ekmek yapma isini biraz acar misin? döküm tencere de nasil yapiyorsun? ben ekmek yapma makinasi almayi dusunuyordum
  • krdgonr5 K kullanıcısına yanıt
    Millet ekmegi saglikli olayim diye yemiyor ki. ekmek yemeden karnını doyuramiyor baska turlu 100 gr peynirin yaninda 1 tam ekmekle anca doyuyor insan.
  • mustafa_atr kullanıcısına yanıt
    Ekmeği azaltirsaniz hastalıkların %30 u azalır diyor Canan Karatay ayrıca ekmek yemeden doymuyorum demekte tamamen psikolojik bir durum.Ben fiyattan bağımsız olarak sağlıkli bir yaşam için beslenme alışkanlıklarimizi tamamen değiştirmemiz ve detaylı araştırmamız gerektiğine inanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamza denli

abim elbette bastakilerin suçu var haklısın ama herşeyi iktidara yüklemek yanlıştır
    ama rakamlar ortada
    ama dolar 2₺ dir
    2016 da tam 450$ oldu
    buda çok büyük bir artış

Peki hangi ekonomi sabit kaldı dışarda - faiz veren ekonomiler varken 2008 de bir ufak kısıntıdan sonra 20 senedir büyük para bolluğu var bu başarı mı? dışardan borç alınıp üretime katma değere harcanmadı ee vadeleri geldiğinde hala uluslararası para bolluğu olduğu halde diğerlerinden fazla hatta en fazla faizi verdiğimiz halde kredi bulamıyoruz nasıl olacak??

Hani istkrar??

• konudakiler ne yasadiklari ili yazmislar ne kanit sunmuslar
    Istanbuldayim 1.25 e aliyorum.

• Emek ucuz Ekmek ise pahalı. İnsanlar geçinmek için çok çalışmak zorunda, ailesiyle vakit geçirecek zaman bulamamakta. Sonumuz ne olacak meçhul.
  • İthal ürünlere Made in Turkey yazarak, katma değerli ürün üretmiş olmazsınız. İnsanlar uyutulmaya devam ediyor..

Doların reel karşılığı 10TL olarak baz alınıyor. Artık ona göre işlem yapın..

200Gr ekmek 1,25 ise tartıya koyup tartın. Herşey göründüğü gibi değil..

• Sen Libya'da hafterden yana mısın? Sen sihaları görmüyor musun su yakmıyor bunlar ne demek neyin zammı

• 2010 yılı 1 ekmek 50 kr, 2010 yılı dolar kuru ortalaması 1.5011, 2010 yılı asgari ücret (net) 546 TL,

1 Ekmek yaklaşık 33 cent, 1 asgari ücret ile 1092 Ekmek alınabiliyor.

2020 yılı 1 ekmek 2 TL, 2020 dolar kuru ortalaması 6.93, 2020 asgari ücret (net) 2324 TL.

1 ekmek yaklaşık 29 cent. 1 asgari ücret ile 1162 ekmek alınabiliyor.

Aslında çok bir şey değişmemiş. birkaç hafta öncesine kadar olduğu gibi ekonomik olarak --- yönelik bir planlama olsaydı ekmek bu gün 1 TL de olabilirdi. Bilgiğimiz gibi ekmek bir çok ülkede bir dönem olduğu gibi bizim ülkemizde ana besin kaynağı olarak kabul ediliyor.

Burada sorgulanması gereken ekmeğin neden 2 TL olduğu, vatandaşın ekmeğe ulaşma güçlüğü olmamalı. Sorgulanması gereken neden biz şu anda bu hesabı yapmak zorunda kalıyoruz? Acaba vatandaş eve nasıl "ekmek götürür" ü sorgulamak zorunda kalıyoruz?

Örneğin -Artık insanlarımız benzindeki vergiyi sorgulamayı bıraktı, devlet hesaba göre olan fiyatı süspanse ediyor diye- Serbest piyasada bu uygulama ne kadar doğru olur? Hele ki gördüğümüz politika düzeninde.

O zengin fırıncılar sattıkları somun ekmekten para kazanamıyorlar zaten, somun ekmekten para kazanmak için ekmek fabrikanız olmalı. Fırına girdiğimizde gördüğümüz o şaaşalı pogaçalardan, simitlerden, tam tahıllı alternatif ekmeklerden para kazanıyor.

Bu noktada kimse fırıncıdan zararına satış yapmasını bekleyemez. Toplumun yapması gereken o range rover'a binen fırıncıdan alışverişi kesip mahalledeki eski usul ekmek üreten, tutunmaya çalışan küçük fırıncıdan alışveriş yapmak.

Devlere ancak alışveriş sırasında bütçene uyuyorsa para kazandırılmalı. Aynı fiyatta olan ürün zengini daha da zengin etmemeli.

Eğer aldığın ürünün tadı farklı ise, bu sebeple ondan alışveriş yapıyorsan da zaten o adam o arabaya binmeyi haketmiş olur. Bu da kapital düzenin ödülü olsa gerek.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.