Şimdi Ara

Egr ve dpf iptali sonrası koku

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba Hyundai i20 aracımın dpf i çatlak halde söküldü katalizör ile birlikte iptali yapıldı. Bundan dolayı da egr yi yazılımdan iptal ettiler.

Aracın içerisine egzoz kokusu geliyor ve rahatsız ediyor. Egzozda kaçak yok.

Elektriği kesip beyni de sıfırladım durum değişmedi. Sebebi sizce ne olabilir.

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Suatyildiran -- 23 Aralık 2022; 20:58:30 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• egryi metal blok ile körlediler mi ? götürün yaptırdığınız yere baksınlar.

• Egr ye hiç dokunmadılar sadece yazılımdan iptal ettiler

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • egr motor içi ısısını düşürerek anormal yanmaların önüne geçiyormuş iptal edince zararı olmuyormu

• Egr nin görevi yanmamış yakıtı devirdaim yaparak tekrar yanma odasına alıp emisyonu düşürmek. Soğutma işlemini yaptığını düşünmüyorum.

Araba rahatladı full depo uzun yolda 850 km yerine 1000 km yı gördüm ve performans olarak düşük devirde çekiş arttı. Ama şu koku olayina baktirmam lazım boğazımı tıkıyor resmen. Bir daha dizel e bulasmam. Fazla yaksın benzinli olsun.

• Dpf yi kesip boşaltmışlardır. Ama kaynak yaparken düzgün olmamışsa kaçırıyordur. Ayrıca katalizörü boşaltman büyük hata olmuş. Kendi ezgos gazı ters rüzgarda içeri dolar. Aslında kötü kokunun sebebi katalizörün olmamasıdır. Onu geri taktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliveli90 -- 29 Aralık 2022; 22:14:52 >
  • Katalizör le dpf aynı metalin içerisinde komple kiricaz dediler sonradan öğrendim katalizör ün parçasının para ettiğini o yüzden kırdıklarını. Bı nevi kandirildim. Ocakta götürecem tekrar baktiricam.

Tüm yanıtlarınız için hepinize teşekkür ederim. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Suatyildiran -- 30 Aralık 2022; 22:28:44 >
  • Suatyildiran S kullanıcısına yanıt

benzer bir işlemi birçok araca yaptırmak durumda kaldım...

Katalizör ortadan kalktığı için o kokuya engel olamazsın ne yazık ki...

hatta birçok araçta çift katmanlı katalizor var ve inşaat malzemesi gibi bam güm girişilip kırıldığı DPF işlemi +EGR körleme sonrası atılan yazılımla aracın dışarıya attığı Nox atık çarpı 2 şeklinde karşımızda çıkıyor.

koklamamaya çalış...

ilgiline çekerse bitirme tezi

EGZOZ GAZI RESRKÜLASYONUNUN (EGR) MOTOR PERFORMANSI ÜZERiNDEKi ETKiLERiNiN iNCELENMESi

388497 (uludag.edu.tr)

• Teşekkür ederim yanıtınız için katalizör taktıracağım muhtemelen ama fiyatlar çok yüksek bakalım ne yapacağız sadece iç katalizör uygun nereden bulabilirim bildiğiniz yer varsa paylaşırsanız sevinirim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.