Şimdi Ara

Eczacılık yapan bi arkadaş bakabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sgklı kişiye yazılan raporlu ilaç için para alınır mı? Alınıyorsa rapor yazmanın mantığı nedir bunu merak ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Eczacı değilim ama raporlu ilaç kullanıyorum. Raporlu ilaç kullanımında ilaç katılım payı ve reçete ücretleri alınmaz. Reçete ücreti eğer reçeteye raporlu ilaca ilave ilaç yazılmış ise alınır. Bir diğer alınabilecek ücret ise ilaç fark ücretidir var ise rapor dahi alınmasına engel değildir.
  • Kan sulandırıcı iğne raporu çıkardı doktor. Rapor olmadan %20 katılım payı ile almıştım.rapor çıktı yine aynı oranda parayı ödedim eczaneye.

• Bazı ilaçlarda yüzdeli rapor dediğimiz olay vardır, ilacı yazması gereken uzmanı haricinde diğer doktorlara (mesela aile hekimine) yazdırabilirsin, ama yüzdeli olması sebebiyle katılım payını ödemen gerekir. Katılım payı raporsuz ilaçlarda da karşına çıkan devletin ödemediği yüzde yirmisidir. Ayrıca o grupta en ucuz ilaç değilse devletin gene ödemediği fiyat farkı çıkabilir.

İlaçlardaki yüzdeli rapor bazen teşhise göre belirlenir. Misal kilo eksikliği için doktor mama raporu çıkardı yüzdeli olabilir, lakin gelişim geriliği veya kalıtsal rahatsızlıktan dolayı uygun teşhiste yüzdesiz rapor, katılım paysız olarak uygun teşhis koduyla çıkabilir.

Bazı ilaçlarda ise rapor tamamen yüzdeli bazılarında iise tamamen katılım paysız, yüzdesiz olabilir.

Duruma göre şerbet dökülüyor yani.

• quote:

Orijinalden alıntı: layneth

Bazı ilaçlarda yüzdeli rapor dediğimiz olay vardır, ilacı yazması gereken uzmanı haricinde diğer doktorlara (mesela aile hekimine) yazdırabilirsin, ama yüzdeli olması sebebiyle katılım payını ödemen gerekir. Katılım payı raporsuz ilaçlarda da karşına çıkan devletin ödemediği yüzde yirmisidir. Ayrıca o grupta en ucuz ilaç değilse devletin gene ödemediği fiyat farkı çıkabilir.

İlaçlardaki yüzdeli rapor bazen teşhise göre belirlenir. Misal kilo eksikliği için doktor mama raporu çıkardı yüzdeli olabilir, lakin gelişim geriliği veya kalıtsal rahatsızlıktan dolayı uygun teşhiste yüzdesiz rapor, katılım paysız olarak uygun teşhis koduyla çıkabilir.

Bazı ilaçlarda ise rapor tamamen yüzdeli bazılarında iise tamamen katılım paysız, yüzdesiz olabilir.

Duruma göre şerbet dökülüyor yani.

Teşekkürler...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.