Şimdi Ara

ecc ram hakkinda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
799
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ryzen 2700x ve asus b450 pro anakartimin qv listesine baktigimda bir adet kingston 2666mhz 16 ecc ram destekledigini gordum fiyat 750tl , 4 bilgisayarin baglandigi ana bilgisayar topluyorum degermi sizce arkadaslar danismak istedim .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ECC RAM kullanımı için işlemcinin ECC RAM desteklemesi gerekiyor. AMD 2700x İşlemcide ECC RAM desteği yok. Oyun için ecc ram kullanılmasını önermiyorum. ECC RAM hata düzelme mantığı üzerine kurulu donanım elemanı olduğu için ortalama %5 daha yavaş çalışır. Hata oluşması istenmeyen sağlık, mühendislik gibi doğruluğun kritik olduğu çalışmalarda ve server gibi sürekli açık kalan sistemlerde kullanılır.
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/139489752

Daha detaylı bilgi edinmek için ECC RAM ile ilgili yazmış olduğum yazıyı okuyabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi experiment67 -- 4 Kasım 2019; 21:35:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: experiment67

ECC RAM kullanımı için işlemcinin ECC RAM desteklemesi gerekiyor. AMD 2700x İşlemcide ECC RAM desteği yok. Oyun için ecc ram kullanılmasını önermiyorum. ECC RAM hata düzelme mantığı üzerine kurulu donanım elemanı olduğu için ortalama %5 daha yavaş çalışır. Hata oluşması istenmeyen sağlık, mühendislik gibi doğruluğun kritik olduğu çalışmalarda ve server gibi sürekli açık kalan sistemlerde kullanılır.
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/139489752

Daha detaylı bilgi edinmek için ECC RAM ile ilgili yazmış olduğum yazıyı okuyabilirsin
    Ustad benim oyunla ve performansla isim yoktu ama is yerinde 4 bilgisayar buna bagli caliasacakti hata vermeden takilmadan kitlenmeden stabil calissin diye dusundum ayrica cok cesitli markalardan toplama yapinca arada bir olacak uyum sorununda onune gecerim diye bir dusuncem oldu lakin fazla abartmaya gerek yok galiba vazgectim sonradan :)

Bu arada 2. nesil ryzen islemcilerin ecc ram destegi var arabellege almayan modeli olacak sadece

Anakartin qvl listesinde 2. nesil ryzenle calisacak ramlarda birkac adet ecc ramde mevcut

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi midnigth -- 4 Kasım 2019; 22:1:41 >

• 2700X'in ECC RAM desteğini bilmiyordum. Yoğun kullanımda ECC RAM tercih etmek daha mantıklı. Bütçye göre hareket etmelisin. Normal DDR4 ram alıp ileride ihtiyacına ve bütçeye göre elindeki ramleri satıp ECC RAM almak daha mantıklı. İhtiyacını belirleyip doğru yönde ilerlemiş olursun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: experiment67

2700X'in ECC RAM desteğini bilmiyordum. Yoğun kullanımda ECC RAM tercih etmek daha mantıklı. Bütçye göre hareket etmelisin. Normal DDR4 ram alıp ileride ihtiyacına ve bütçeye göre elindeki ramleri satıp ECC RAM almak daha mantıklı. İhtiyacını belirleyip doğru yönde ilerlemiş olursun.
    Aynen ustad aslinda mantigimin dogru oldugun farkindayim ama ne kadar qvl listesinde yazan rami alsamda dogrulugundan emin olamadim isin acikcasi yurtdisinda da bu konuda cok sinirli ornek var , asus yurtdisinada mail attim ama cevap vermediler sagolsunlar. qvl de yazan ram assagidaki turkiye de 750tl ye satiliyor , ya risk alip ilk deneyenlerden olacagim olirsa workstationimi toplamis olacagim olmazsa 500tl yi cope atmis olacagim :) yada klasik sisteme devam

https://www.kingstonmemoryshop.co.uk/kingston-ksm26ed8-16me-16gb-ddr4-2666mhz-ecc-unbufferred-memory-ram-dimm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi midnigth -- 4 Kasım 2019; 22:26:48 >

• listedeki ram tamponsuz ecc dir.
    tamponsuz ecc lerin çoğunluğu anakart destekliyorsa işlemci desteğine çok takılmamak lazım.
    zira sektör liderinin bile infolarda hata yaptığına çok denk gelinmekte.
    5960X 5820K için bile ecc desteklemez diye saçma ve sığ cevap verdikleri olmuştu.
    ecc ile topladığım sistem sayısını unuttum.
    bahsettiğin senaryoda ecc ram epey faydalı olacaktır.
    windows pro enterprise gibi ws os sistemlerle destekledin mi aylarca açık kalsa hatasız hizmet verir..
    ecc ram kullanan xpm ye mecbur değilse dönmez..

imkan varsa 2x 16 al..sistem coşsun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 5 Kasım 2019; 1:45:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sething

listedeki ram tamponsuz ecc dir.
    tamponsuz ecc lerin çoğunluğu anakart destekliyorsa işlemci desteğine çok takılmamak lazım.
    zira sektör liderinin bile infolarda hata yaptığına çok denk gelinmekte.
    5960X 5820K için bile ecc desteklemez diye saçma ve sığ cevap verdikleri olmuştu.
    ecc ile topladığım sistem sayısını unuttum.
    bahsettiğin senaryoda ecc ram epey faydalı olacaktır.
    windows pro enterprise gibi ws os sistemlerle destekledin mi aylarca açık kalsa hatasız hizmet verir..
    ecc ram kullanan xpm ye mecbur değilse dönmez..

imkan varsa 2x 16 al..sistem coşsun..
    Bu linkini attigim 16gb ramin 8gb versiyonuda var ama kodu degisik olunca qv listesinde gozukmuyor mantiken onunda calismasi lazim diye dusunuyorum onun fiyati 390tl onu test edip eger ecc aktif olursa yanina bir 8gb daha ekleyip dual calistiririm gibi dusuncem var ne dersin

• midnigth M kullanıcısına yanıt
    kodları alayım..

aynı modelin 8 ve 16 sı ise çalışması olası..

2x8gb dual güzel sistem olur..
  • quote:

kodları alayım..

aynı modelin 8 ve 16 sı ise çalışması olası..

2x8gb dual güzel sistem olur..
    ecc ram hakkinda
    ecc ram hakkinda

siteden 16 yi 8 e ceviriyorum sadece

KSM26ES8 / 8ME 8gb olan
    KSM26ED8 / 16ME 16gb

Kodlardaki s ve d ss ve ds olayindan geliyor bence sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi midnigth -- 5 Kasım 2019; 0:7:39 >

• ciplerine kadar aynı ram.
    16lık dual rank
    8lik single rank

2x8 yolu görünüyor..

uymazsa iade yaparsın..
  • experiment67 kullanıcısına yanıt
    apu dışındaki amd ler için ecc desteği anakart üreticisine bırakılmış..
  • quote:

ciplerine kadar aynı ram.
    16lık dual rank
    8lik single rank

2x8 yolu görünüyor..

uymazsa iade yaparsın..
    Eyvallah ustad bu iade islemi hic aklimda yoktu gercekten dedigin gibi olmazsa iade yoluna giderim tesekkurler yardim icin 4-5 gune sistemi eksik parcalarinida almis olcam ins burdan sonuclarida paylasirim hem gunun birinde benim gibi ryzen ecc yapacak insanlarada kaynak olur.

• ECC iyidir..keşke insanlara da takılsa..

en azından yalanı engellerdi..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.