Şimdi Ara

** ECA PROTEUS PREMİX **Kullanıcıları (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.373
Cevap
59
Favori
210.200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: neyalansoyliyim

Hocam eviniz ne kadar büyük bilmiyorum ama 519 lira fatura geldi %80 90 oranda hep 40° ecoda açıktı. Petekleri kısmak mantıklı olur mu olmaz mi bilmiyorum ama yani birkac petek yarıda.

Edit: bizim evde de yalıtım yok. Yani nasıl bir eco mod bu anlamadım ben de. Arkadaşlar detaylı yardımcı olursa çok sevinirim ben de. Petekleri kısmalı mı sonda mı olmalı vs vs

Alıntıları Göster

bir yanlışlık olmasın.... yada eviniz kaç mt2 ?Bolu gibi bir yerde bile confor mod da 350 geldi bu ay eco ya aldım eco da daha düşük gelir herhalde

• quote:

Hocam eviniz ne kadar büyük bilmiyorum ama 519 lira fatura geldi %80 90 oranda hep 40° ecoda açıktı. Petekleri kısmak mantıklı olur mu olmaz mi bilmiyorum ama yani birkac petek yarıda.

Edit: bizim evde de yalıtım yok. Yani nasıl bir eco mod bu anlamadım ben de. Arkadaşlar detaylı yardımcı olursa çok sevinirim ben de. Petekleri kısmalı mı sonda mı olmalı vs vs

Alıntıları Göster

hocam ev büyük değil eski evlerden iç anadoludayım toprak kerpiç evlerden yeni evler gibi tuğla beton değil yani duvarlar

80-90 m2 vardır ama yalıtım yok pencereler de tahta olduğu için aralardan soğuk giriyor

40 derecede maalesef petekler ısınmıyor bile anlamadım şu ana kadar ortalama 40 derece ekoda yaktım ben 45'e çıkardım

ecoda petekler çok soğuyor sonra tekrar ısıtıyor acaba ekonomik olacak derken petekleri ısıtmak için daha çok mu yakıyor bilemedim. bilen arkadaşlar belki cevaplayabilir.

şu ana kadar 39 m3 olmuş.tam 1 hafta oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ilonsahiden

bir yanlışlık olmasın.... yada eviniz kaç mt2 ?Bolu gibi bir yerde bile confor mod da 350 geldi bu ay eco ya aldım eco da daha düşük gelir herhalde

Alıntıları Göster

hocam ben de anlamadım. kaç mt2 bilmiyorum ama yatak odasında 100 ev 120 lik petek, kardeşimin odasında 160 lık bir petek. benim odamda 180 lik, ara bölmede 140 lık petek, mutfakta 80 lik petek ama hep kapalı, oturma odasında yani salon dediğimiz odada da 2 tane 120 lik petek mevcut. banyoda da banyo peteği var işte. biz 1. katta oturuyoruz altta oturan yok evin yalıtımı yok yani muhtemelen de ev 130-150 mt2 vardır diye düşünüyorum. yani şunu düşündüm eco modda 40 derecede yakıyoruz 45 e çıkıyo ve 35 e düşünce tekrar çalışıyo sanırsam. acaba 45 ten çok hızlı düştüğü için sürekli bir çalışıyor durumu mu oluyor? yani 50 de yaksak eco modunda 55 e çıkıp bu sefer hızlı düşüş olmayacağı için daha mı az yakmış oluruz diye kendimce bi mantıık kurdum ne kadar doğru bilmiyorum. petekleri üstteki açma kapama yerindenn yarıya mı indirmeliyiz yoksa onlarla hiç oynamamalı mıyız? yani biraz yardımcı olursanız çok sevinirim ilk kez doğalgaza geçtik biz yıllarca soba ile uğraştan sonra. kombi kullanımının tricklerini hilelerini anlatabilirseniz çok sevinirim.

diğer arkadaşlardan da yardım bekliyorum

• arkadaşlar çok karışık bir durumu yok, eco ve comfort modunun,

eco mod çalışma aralığı daha geniştir.
    Örneğin: 50 ye ayarlarsanız kombinin tesisat sıcaklığının 35 e düşmesini bekler başlangıç yapar 55 gelinceye kadar çalışır
    hali ile 35 ten 55 e çıkarmak için 7-8 dk çalışacaktır. (tesisatın hacmine göre)

comfort mod daha kısa aralıklı çalışır
    örneğin 50 ye ayarladıysanız 38-40 kadar düşmesini bekler çalışır 55 e çıkması 5-6 dk olur,

yani peteklerinizin sıcaklığı en az 40-55 arası olmuş ve sürekli ısınma elde edersiniz

yani örnek olarak vericem;
    eco mod da 1 saat içerisinde toplam 4 defa çalışma yaparken, 8 dk ateşleme üzerinden toplam; 30 dk yanmış olur

comfort mod da 7defa ateşleme yapar, bunda 6 dk her ateşlemede çakılda 42 dk çalışmış olur, yani 12 dk daha az çalıştığı için ekonomik olur

ısınma konforu açısından her evin kendi durumuna göre değişecek olan bir durumdur. yalıtımsız bir evde comfort daha ideal ısınma sağlayacaktır. ısı kaybı daha hızlı olacağı için

• quote:

hocam ben de anlamadım. kaç mt2 bilmiyorum ama yatak odasında 100 ev 120 lik petek, kardeşimin odasında 160 lık bir petek. benim odamda 180 lik, ara bölmede 140 lık petek, mutfakta 80 lik petek ama hep kapalı, oturma odasında yani salon dediğimiz odada da 2 tane 120 lik petek mevcut. banyoda da banyo peteği var işte. biz 1. katta oturuyoruz altta oturan yok evin yalıtımı yok yani muhtemelen de ev 130-150 mt2 vardır diye düşünüyorum. yani şunu düşündüm eco modda 40 derecede yakıyoruz 45 e çıkıyo ve 35 e düşünce tekrar çalışıyo sanırsam. acaba 45 ten çok hızlı düştüğü için sürekli bir çalışıyor durumu mu oluyor? yani 50 de yaksak eco modunda 55 e çıkıp bu sefer hızlı düşüş olmayacağı için daha mı az yakmış oluruz diye kendimce bi mantıık kurdum ne kadar doğru bilmiyorum. petekleri üstteki açma kapama yerindenn yarıya mı indirmeliyiz yoksa onlarla hiç oynamamalı mıyız? yani biraz yardımcı olursanız çok sevinirim ilk kez doğalgaza geçtik biz yıllarca soba ile uğraştan sonra. kombi kullanımının tricklerini hilelerini anlatabilirseniz çok sevinirim.

diğer arkadaşlardan da yardım bekliyorum

Alıntıları Göster

yalıtımsızlığa ek olarak alt katta boş ,bu epeyce ısı kaybı olduğunu gösterir....bütün kombi ve termostatlarda aynı sonucu alırsınız

yalıtımı artırmaktan başka çare yok

• quote:

Orijinalden alıntı: blackhorse_gt

arkadaşlar çok karışık bir durumu yok, eco ve comfort modunun,

eco mod çalışma aralığı daha geniştir.
    Örneğin: 50 ye ayarlarsanız kombinin tesisat sıcaklığının 35 e düşmesini bekler başlangıç yapar 55 gelinceye kadar çalışır
    hali ile 35 ten 55 e çıkarmak için 7-8 dk çalışacaktır. (tesisatın hacmine göre)

comfort mod daha kısa aralıklı çalışır
    örneğin 50 ye ayarladıysanız 38-40 kadar düşmesini bekler çalışır 55 e çıkması 5-6 dk olur,

yani peteklerinizin sıcaklığı en az 40-55 arası olmuş ve sürekli ısınma elde edersiniz

yani örnek olarak vericem;
    eco mod da 1 saat içerisinde toplam 4 defa çalışma yaparken, 8 dk ateşleme üzerinden toplam; 30 dk yanmış olur

comfort mod da 7defa ateşleme yapar, bunda 6 dk her ateşlemede çakılda 42 dk çalışmış olur, yani 12 dk daha az çalıştığı için ekonomik olur

ısınma konforu açısından her evin kendi durumuna göre değişecek olan bir durumdur. yalıtımsız bir evde comfort daha ideal ısınma sağlayacaktır. ısı kaybı daha hızlı olacağı için

Hocam benim durum için düşündüğüm şey mantıklı oluyor mu o şekilde o zaman? Yani ekoda 40 da yakıyorum 50 de yaksam daha uygun bi fatura ile karsilasir miyim? Yoksa eko 50 yerine comfort 40 da mi yakayim? Cikamadim isin icinden

• neyalansoyliyim kullanıcısına yanıt
    aslında ben kendi kullanımımı örnek veriyim

eco 44 ile elde ettiğim oda sıcaklığını

comfort 40 ile elde ediyorum

tüketim olarak eco biraz daha az yakıyor

onu da şuna bağlıyorum, yoğuşma mantığında yüksek sıcaklıkta yoğuşmanın daha iyi olduğu

yani eğer havalar çok soğursa eco 50 de yakıyorum
    yetmezse 55 te,
    okuduklarıma göre yoğuşmanın 55 te en verimli olduğu nokta

ancak birde şöyle bir şey var
    servis geldiğinde; kış döneminde comfortta kullanın

bahar aylarında eco da demişti,
  • blackhorse_gt B kullanıcısına yanıt

Oda termostatı kullanıyor musunuz?

• efsane190789 kullanıcısına yanıt
    hayır kullanmıyorum
    çünkü evimiz dubleks olduğu için
    odalar arasında ısı farklılığı fazla
    peteklerde termostatik vana da yok,
    sistemin eksik olan taraflarından bir tanesi bu
    bir diğeri de evde odalardaki ısı farklılığın bir nedeni de peteklerin boylarının yeterli gelmemesi sorunu var, ev inşa edilirken petek yerleri önceden zemin altına yapıldı, kolektör sistemi değil yani her peteğe ayrı bir hat yok
    klasik sistem tek gidiş ve tek geliş boruları var
    ama borular zemin altından gidiyor

örneğin üst katta 20 m2 odaya 120 ilk peteğin yeterli olacağını düşündük ancak, iki taraftanda camın o kadar olumsuz etkileyeceğini öngöremedik, yani aslında biraz yaşayarak eksiklikleri anladık,

gereken iyileştirmelerin farkındayım ancak şimdilik idare ediyoruz,

biraz da ilk başta işi bilmediğimiz için kolektör sistemini bize anlatmadılar, ayrıca petek boyları üstün körü göz kararı ile belirlendi

yapılacak işlerim; petek boylarını bazı odalarda büyütmek ve termo vana takmak, ondan sonra belki de oda termostatını evin ortasına takmak ama sıranın en sonunda

birde şöyle bir şey var;
    evimizde baca olduğu için küçük bir kuzine odun sobamız var aşağıda ki katta sadece 1 petek ve üst kattaki petekler açık bir şekilde 45 eco da çok güzel ısınıyoruz

1 ton odun 500 tl 3 aydan beri yarısını yakmadık
    dediğim gibi yaşayarak sorunlarını öğrenip alternatif çözümlere yöneliyoruz

• blackhorse_gt B kullanıcısına yanıt
    Anladım, kolay gelsin öyleyse. Termostatı sormamdaki amaç eco mu confort mu hangi modda kullanıyorsunuz diye olacaktı. Termostatı takmaya gelen servis elemanı confort moduna aldı 65 dereceye ayarladı gitti. Yani termostat olunca modlar farketmiyor mu yoğuşma, tasarruf vs olayları nasıl oluyor acaba diye merak ediyordum..
  • sayın forumcular bu eca proteus premix kombiyi bir yıl once kıradaki eve taktırmıstım kiracı aradı kombinin yıllık bakımı uyarısı vermis kombi beş yıl garantili bu yıllık bakım beş yıllık garanti kapsamındamı ücret alıyorlarmı üçret alıyorlarsa bakım yaptırılmassa garanti bitermi bu uyarı yı kapatmak icin ne yapılması tesekkurler

• tasans T kullanıcısına yanıt

Bakımın ücretli olup olmadığını bilmiyorum ancak ase yani yıllık bakım uyarısı yaptrılmaması durumu garantiyi bozmaz müşteri hizmetlerine zamanında sormuştum.

• Bakımlar ücretli arkadaşlar.

Geçen sene yaptırmıştım.

Bu sene yaptıramadım.

"ASE" uyarısını kapatabiliyormuyuz arkadaşlar.

edit: buldum. akşam deneyeceğim.

Bakım yaptırmak istemiyorsanız Uyarının ekrandan silinmesi için R düğmesine bir kere basıp bırakarak bir süre daha uyarının ekranda görünmemesini sağlayabilirsiniz.

kaynak:hasanalicolak.com.tr/eca-proteus-premix-ase-uyarisi/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VideSupra -- 12 Ocak 2021; 12:8:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

oda termostatı kombiye müdahele etmiyor

kombinin anakartında olan parametrelere göre eco ve comfor mod çalışıyor eco mod tasarruf yaptırır ama daha kışa girmedik soğuklar başlasın kendin deneyimlersin

Hocam benim oda termostatı kombiyi durdurmuyor, dediğini genel bir durum mu anlayamadım bu kombiye ot tamkmanın anlamı yok mu yani

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilgili229

Merhaba eca proteus premix 30 kw kombim var 1 aylik cihaz general ht300s set kablosuz oda termostati aldim baglantisini yaptim bir turlu calistiramadim termostati garantiye gonderdim sifiri geldi onu taktim gene calismadi kombiye komut vermiyor problem.neden kaynakli olabilir
    Nasıl çözdünüz

• quote:

Orijinalden alıntı: ersin_lou

eca proteus premix marka kombiye bugün cosa marka akıllı oda termostatı bağladım fakat kombi termostatın komutlarından bağımsız çalışıyor bağlantı doğru fakat çözüm bulamadım. klamensteki kısa devre edilmiş yerdeki kablo yerine bağladım ama kombi komutsuz çalışıyor. köprü atılmış olan yerdekı kabloları çıkardığımda kombi çalısmaya devam ediyor normalde ısı duşşe bıle çalışmaması gerekmezmi , acaba eca servis parametre ayarlarından termostat kullanımını kapaltmış olabilirmi.

Aynı durum benim kombide de var. Köprüyü çıkarıp Cosa oda termostatının alıcı bağlantısını yaptım. Kombi Cosa'yı hiç dinlemiyor. Köprüyü komple çıkardım. Normalde çalışmaması gerekirken sanki köprü bağlıymış gibi çalışıyor.

@disintegration hocam bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

• mstkurt M kullanıcısına yanıt
    Hocam bende de durum aynı çözüm bulan yok sanırım, birşey bulursak paylaşalım, bu aslında kombbiyle ilgili bir sorun servisi çağırsak buna da ücret ister şimdi

• powerose P kullanıcısına yanıt

Ücretle bile yapmıyor. Bu termostat uyumsuz, montaj yapamayız deyip çıktı işin içinden.

• mstkurt M kullanıcısına yanıt
    Hocam benim termostat eca marka bende de durum aynı

• Termostat parametresi yaptıran birinin dedikleri sıvak suyu max a getirip t1 den p060 a gelip oradan ayarı yaptı diyor ama p60 a gelince oraya giriş yapamıyorum

• 
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.