Şimdi Ara

Ebedî Başkomutan M. K. Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na Girişi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.367
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Atatürk, İstanbul’a gelerek 13 Mart 1899’da Harp Okulu’ndaki eğitimine başladı. Apolet numarası 1283’tü. Okula başladıktan 2 ay sonra arkadaşları arasında sivrilerek sınıf çavuşu oldu. Burada yıllarca dost kalacağı arkadaşları Ali Fuat Cebesoy ve Asım Gündüz’le tanıştı.
    Harp Okulu’ndaki birinci yılı gençlik hayalleri ve çok sevdiği İstanbul’un çarpıcı havası içinde geçiveren Atatürk, sınavlarını başarıyla vererek ikinci sınıfa başladı. İlk yıl, ağırlığı sosyal hayata vermesine rağmen oldukça başarılı olan Atatürk, ikinci ve üçüncü sınıflarda dersleriyle çok daha fazla ilgilenmeye başladı. Zira Harp Okulu’nda dereceye girmek oldukça önemliydi. Çünkü kurmay sınıfına ayrılmak okulda üstün başarı göstermekle mümkündü. Atatürk, 3. Sınıfta 459 öğrenci arasından 8. olarak dereceye girdi ve kurmaylığa hak kazandı. Sicil numarası 1317-P.8(1901-P.8)’di.
    http://www.kho.edu.tr/hakkinda/harbiyeli_ataturk/okula_girisi.html

1283, içimizde!

Ebedî Başkomutan M. K. Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na Girişi

• Yok öyle bir şey sallama!
    O numara sadece kimseye verilmez o kadar. (Orda okudum ondan biliyorum)
    Bizim millet kadar romantik yalancılığı seven başka kimseyi bulamazsınız zaten
    Böyle gereksiz abartılar ve saçmalamalar Atatürk'ün felsefesine ve kendisine saygısızlıktır, hakarettir.
    Onu önce bir insan olarak görmeli, ardından bir asker ve ardından bir devlet adamı olarak görmeliyiz.
    Onu ancak böyle anlayabiliriz. Gereksiz romantikleşerek bi faydanız dokunmaz!
    Birincisi senin bahsettiğin arkadaşının hangi cümlesinden bahsederek "doğru" diyorsun?

İkincisi ben "kutlama yapılmıyor" da demedim.
    Şu "Harbiye'de yoklama alınırken 1283 numarası okunduğunda, Harbiyeliler ayağa kalkıp içimizde diye haykırır." doğru değil dedim.

Üçüncüsüyse ben bildiğimi gördüğümü anlattım.

Ayrıca her içtimada sıra o numaraya gelse yoklamada düzen kalmazdı. Askeriye gibi her şeyin planının programının aylar öncesinden dakikasına kadar hazırlandığı, programa uyulmamasının doğrudan sicil amirlerine disiplin cezası verilmesine sebep olduğu bir durumda kim buna izin verir???
    Ayrıca Atatürk'ün numarasını alan öğrencinin disiplinsiz, düzensiz biri olması ihtimali de var. Onun hatırasına saygısızlık yapılmaması için 1283 numarasını kimseye vermiyorlar.

Hem sen Askeri okula gitmediysen ve bunları görmediysen doğru olduğunu nerden biliyorsun?
    Şu romantik milliyetçiler de başa bela. Adamlara gördüğümü yaşadığımı söylüyorum; ama ona da inanmıyorlar.
    Atanamamış Harbiyeli, önce şunu diyeyim, yüksek düzeyde üslup problemin var. Kibarca uyarıyorum.

Arkadaşın yazdığı mesajın ben "kutlamalar" için yazıldığını düşünüyorum. İlk okuduğumda da direkt olarak öyle algıladım. Evet, çok açık bir anlatım olmamış. Belki de senin dediğin gibi zannetmiş olabilir. Fakat sen ne yaptın? Ne yazdın? "Sallama", "romantik yalancı", "abartı, saçmalama", "Atatürk'e saygısızlık, hakaret", "gereksiz romantiklik" sözlerini yazdın. Triplere girdin, kompleks yaptın. Ne gereği var? Adam gibi anlatırsın, olur biter.

Askerî okula gitmek mi gerekiyor bir şeyleri bilmek için? Bir konuya dair bilgilenmek için mutlaka okulunu vb. okumamız mı gerekiyor? Yapıştırmış hemen "romantik milliyetçi" diye bak bak! Benim konumda ne gibi bir romantik milliyetçilik var? Konuda problem olan ne var? Sadece üyeye yazdığın "rezil" mesaj canımı sıktı ve ona cevap verdim. O kadar. "Gördüğümü söylüyorum, ona da inanmıyorlar." diyor yahu. Kompleks yapmışsın sen bir şeyleri belli ki.

Ayrıca o üyenin, askerî düzeni senden daha iyi bilme ihtimali var. Uçma.
    Her içtimada 1283 numarasının okunduğunu iddia etmedim yanlış anlamışsın belli ki. Bu video, ya başka bir 13 Mart'a ait ya da Harbiye'nin eğitim öğretim yılına başlangıcında çekilmiş.

• Ülkenin seçilmişler tarafından değil, başarılı insanlar tarafından yönetilmesi gerekiyor.
  • Harbiye'de yoklama alınırken 1283 numarası okunduğunda, Harbiyeliler ayağa kalkıp içimizde diye haykırır. Bu ordunun değişmez Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'tür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Knights of Cydonia

Harbiye'de yoklama alınırken 1283 numarası okunduğunda, Harbiyeliler ayağa kalkıp içimizde diye haykırır. Bu ordunun değişmez Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'tür.
    Yok öyle bir şey sallama!
    Böyle gereksiz abartılar ve saçmalamalar Atatürk'ün felsefesine ve kendisine saygısızlıktır, hakarettir.
    Onu önce bir insan olarak görmeli, ardından bir asker ve ardından bir devlet adamı olarak görmeliyiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MehmetNY -- 13 Mart 2019; 3:55:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MehmetNY

Yok öyle bir şey sallama!

Alıntıları Göster
    Bitirebildinmi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hapocod

Bitirebildinmi?

Alıntıları Göster
    İzin vermediler ki bitireyim.
    Darbe olduktan sonra okulları kapattılar. Biz de ortada kaldık tabii
    Eğer darbe olmasaydı şu an rütbeli bir askerdim. Çoktan mezun olmuştum yani.

• Ebedî Başkomutan M. K. Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na Girişi

• quote:

Orijinalden alıntı: NuTeRX

Ülkenin seçilmişler tarafından değil, başarılı insanlar tarafından yönetilmesi gerekiyor.
    Buna demokrasi denmiyor işte. Bunu istediğinizde demokratım derseniz , kendinize hakaret etmiş olursunuz. Başarılı sifati da göreceli bir kavram. Sana gore x kişi basarıli olarak gorursun ama bir başkasina gore zalim, dikdatordür. Kısiden kisiye gore değisir.

• MehmetNY kullanıcısına yanıt
    Sen ne anlatıyorsun? Arkadaş doğru demiş. Ne bu ünlemler, vurgular, tespitler? MSB açıkladı. Bugün kutlama yapılacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E767019CA

Sen ne anlatıyorsun? Arkadaş doğru demiş. Ne bu ünlemler, vurgular, tespitler? MSB açıkladı. Bugün kutlama yapılacak.
    Birincisi senin bahsettiğin arkadaşının hangi cümlesinden bahsederek "doğru" diyorsun?

Şu "Harbiye'de yoklama alınırken 1283 numarası okunduğunda, Harbiyeliler ayağa kalkıp içimizde diye haykırır." doğru değil dedim.

Ayrıca her içtimada sıra o numaraya gelse yoklamada düzen kalmazdı. Askeriye gibi her şeyin planının programının aylar öncesinden dakikasına kadar hazırlandığı, programa uyulmamasının doğrudan sicil amirlerine disiplin cezası verilmesine sebep olduğu bir durumda kim buna izin verir???
    Ayrıca Atatürk'ün numarasını alan öğrencinin disiplinsiz, düzensiz biri olması ihtimali de var. Onun hatırasına saygısızlık yapılmaması için 1283 numarasını kimseye vermiyorlar.

Hem sen Askeri okula gitmediysen ve bunları görmediysen doğru olduğunu nerden biliyorsun?
    Şu romantik milliyetçiler de başa bela. Adamlara gördüğümü yaşadığımı söylüyorum; ama ona da inanmıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: MehmetNY

Alıntıları Göster
    Atanamamış Harbiyeli, önce şunu diyeyim, yüksek düzeyde üslup problemin var. Kibarca uyarıyorum.

Arkadaşın yazdığı mesajın ben "kutlamalar" için yazıldığını düşünüyorum. İlk okuduğumda da direkt olarak öyle algıladım. Evet, çok açık bir anlatım olmamış. Belki de senin dediğin gibi zannetmiş olabilir. Fakat sen ne yaptın? Ne yazdın? "Sallama", "romantik yalancı", "abartı, saçmalama", "Atatürk'e saygısızlık, hakaret", "gereksiz romantiklik" sözlerini yazdın. Triplere girdin, kompleks yaptın. Ne gereği var? Adam gibi anlatırsın, olur biter.

Askerî okula gitmek mi gerekiyor bir şeyleri bilmek için? Bir konuya dair bilgilenmek için mutlaka okulunu vb. okumamız mı gerekiyor? Yapıştırmış hemen "romantik milliyetçi" diye bak bak! Benim konumda ne gibi bir romantik milliyetçilik var? Konuda problem olan ne var? Sadece üyeye yazdığın "rezil" mesaj canımı sıktı ve ona cevap verdim. O kadar. "Gördüğümü söylüyorum, ona da inanmıyorlar." diyor yahu. Kompleks yapmışsın sen bir şeyleri belli ki.

Ayrıca o üyenin, askerî düzeni senden daha iyi bilme ihtimali var. Uçma.

• MehmetNY kullanıcısına yanıt
    Her içtimada 1283 numarasının okunduğunu iddia etmedim yanlış anlamışsın belli ki. Bu video, ya başka bir 13 Mart'a ait ya da Harbiye'nin eğitim öğretim yılına başlangıcında çekilmiş.

• Peki bir kişiyi seçtin diye o da başarılı ya da işin ehli yerine sadece istediklerine verince ya da tam tersi olunca demokrasi olmuyor mu?
    Belki adam seçilmişin seçtiklerine laf atıyor, nasıl bu kadar sabit ve düz fikirlisiniz ki?
    Okulda böyle mi öğretiyorlardı? Sorgulama, itaat et?
  • quote:

Orijinalden alıntı: NuTeRX

Ülkenin seçilmişler tarafından değil, başarılı insanlar tarafından yönetilmesi gerekiyor.
    Atatürkçüden beyin yakan sözler

• quote:

Orijinalden alıntı: Teknokratik

Buna demokrasi denmiyor işte. Bunu istediğinizde demokratım derseniz , kendinize hakaret etmiş olursunuz. Başarılı sifati da göreceli bir kavram. Sana gore x kişi basarıli olarak gorursun ama bir başkasina gore zalim, dikdatordür. Kısiden kisiye gore değisir.

Alıntıları Göster
    Demokrasi isteyen yok zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jquair

Atatürkçüden beyin yakan sözler

Alıntıları Göster
    Bundan 300 400 sene sonra böyle olacak.

• Benimde lisedeki numaram 1283 idi , vay be.

• Videodaki siyahiler bizim orduya girmek için mi eğitilmişler yoksa kendi ülkelerinin orduları için bizde eğitim mi görmüşler ?

Irkçılıktan değil sadece merak :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zero Degrees

Videodaki siyahiler bizim orduya girmek için mi eğitilmişler yoksa kendi ülkelerinin orduları için bizde eğitim mi görmüşler ?

Irkçılıktan değil sadece merak :)
    Bilgim yok maalesef. Benim de dikkatimi çekti. Bakmak gerek.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.