Şimdi Ara

E-ticaret Sitelerinin ve Bankaların Kredi Kartı Açıkları [ANA KONU] (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
200
Cevap
14
Favori
7.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sonyz10c

Anladım hocam iyiki böyle bir konu açmışsınız teşekkürler.

Rica ederim. Mağdur sayısı epey fazla ve bu konu görünen ve gerçekleşen bu haksızlığın çok ufak bir kısmı. Mağdur olanları bir araya toplamaya ve Teknosa'nın bu konuyu gündeme alıp düzeltmesine vesile olmaya çalışıyorum. Bizler az çok mağdur olduk ama bundan sonra Teknosa'yı kullanacaklar mağdur olmasın diye uğraşıyorum.
  • Ben günahlarını alarak başka bir tahminde bulunmak istiyorum.
    Bu olayın site açığı olduğunu nerden biliyoruz ? Ya da veritabanına erişim hakkı olan, eski bir çalışan veya hâla site yönetimi ve veritabanına erişim sağlayan birisi tarafından yapılmadığına nasıl emin olabiliriz.

Yani şöyle düşünün. Sonuçta bu sunucular, yazılımlar ve veritabanları sizin gibi benim gibi insanlar tarafından yönetiliyor. Niyeti kötü olan ama sonuçta bu bilgilere erişim hakkını kolayca sağlayan bir çalışan tarafından da yapılması mümkün.

Başta dediğim gibi günah alıyor olabilirim, sadece bunun tek sebebinin bir hack olayı veya sitedeki bir açık olma ihtimalinden ziyade başka ihtimallerin de olabilme durumunu hatırlatmak istedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ConquerorIron

Ben günahlarını alarak başka bir tahminde bulunmak istiyorum.
    Bu olayın site açığı olduğunu nerden biliyoruz ? Ya da veritabanına erişim hakkı olan, eski bir çalışan veya hâla site yönetimi ve veritabanına erişim sağlayan birisi tarafından yapılmadığına nasıl emin olabiliriz.

Yani şöyle düşünün. Sonuçta bu sunucular, yazılımlar ve veritabanları sizin gibi benim gibi insanlar tarafından yönetiliyor. Niyeti kötü olan ama sonuçta bu bilgilere erişim hakkını kolayca sağlayan bir çalışan tarafından da yapılması mümkün.

Başta dediğim gibi günah alıyor olabilirim, sadece bunun tek sebebinin bir hack olayı veya sitedeki bir açık olma ihtimalinden ziyade başka ihtimallerin de olabilme durumunu hatırlatmak istedim.

Bizde bunlardan şüphelendik çünkü 2015 yılında alışveriş yapmış ancak kredi kartı bilgilerini siteye kayıt etmemiş arkadaşların bir kısmı da benzer sorunları yaşadılar. Bende server yönetiyorum ve insan hatası olabilir ancak bu kadar uzun süreli bir açık ben ne duydum ne gördüm. Kötü niyetli personeller veya Teknosa'yı içten yıkmak isteyen rakiplerde bu işe kalkışmış olabilir.

Teknosa bu konudan haberdar keşke web sitelerinde veya gelip bu forumda bir açıklama yapsalar ve içimize su serpseler.

• quote:

Orijinalden alıntı: LinSoft

quote:

Orijinalden alıntı: moustapha129

Allah Allah demek yalnız değilmişim benim de teknosadan alışveriş yaptığım karttan yurtdışından işlem denemesi oldu. Reddedildi anında, yanlış hatırlamıyorsam yurtdışını kısıtlamıştım zaten. Şu an bir problem yok. Sanal kart ve sanal klavye kullanırım nasıl oldu anlayamadım. Üstelik restoran tarzı bir yer dedi banka

Teknosa.com da kullandığınız kartları genelde online menü satın alınabilen ABD menşeili sitelerde veya otel zincirlerinde kullanıyorlar. Bu sebeple sizin kartta o şekilde kullanılmaya çalışılmıştır, genelde 3 ile 10 dolara arası çekim yapıyorlar bununda sebebi fark edilmek istemiyor oluşları. Geçmiş olsun.

Eyvallah kardeş teşekkür ederim

• Bugün Akbank aradı ve kartımda şüpheli işlem tespit edip kartı iptal ettiğini bildirdi. Teknosa'dan bu indirim döneminde 3-4 alışverişim oldu.
    Çok dikkatli bir tüketiciyim ve kesinlikle bireysel bir ihmalim olduğunu düşünmüyorum.
    Tek şüphelendiğim yer Teknosa. Yakın zamanda kokusu çıkar ama umarım çok kişinin canı yanmaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-100DED1C1 -- 29 Ağustos 2016; 23:30:52 >
  • Bankalar şüpheli hareketleri analiz edip ortak noktadaki Teknosa'ya ciddi bedeller ödetebilir. Teknosa'nın sanal posları bile iptal edilebilir. Bu konuyu twitter aracılığıyla Teknosa'nın CEO'su ve bankaların destek adreslerine gönderelim. Bankalar işin ucunu bırakmazlar.
  • Arkadaşlar kimlik bilgilerim açığa çıkacak diye düşünüyorsanız 91-90 ve üstü (tersine) doğumluların TC,AD,SOYAD,ADRES bilgileri çalınıp geçtiğimiz aylarda paylaşılmıştı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The_Insider

Bankalar şüpheli hareketleri analiz edip ortak noktadaki Teknosa'ya ciddi bedeller ödetebilir. Teknosa'nın sanal posları bile iptal edilebilir. Bu konuyu twitter aracılığıyla Teknosa'nın CEO'su ve bankaların destek adreslerine gönderelim. Bankalar işin ucunu bırakmazlar.

İş bankası zaten bir süre sanal poslarından çekim yaptırmamış. Şu saat oldu hala Teknosa bir açıklama yapmadı, konuyu maille gönderiyorum ben ama Twitter kullanmıyorum eğer Twitter varsa konuyu oradan da gönderebilirsiniz.

Şu an bankaların çoğu bu durumdan haberdar ve müşteri hizmetlerini aradığında Teknosa'dan alışveriş yaptınız mı diye zaten soruyorlar. Konuyu kullandığım bankalara da gönderdim, tabi bankalar Teknosa'yı karşılarına almamak için herhangi bir açıklama yayınlamıyor ancak bu iş böyle devam ederse Teknosa'da olsa fazla dinlemezler.

• quote:

Orijinalden alıntı: sanerdk

Arkadaşlar kimlik bilgilerim açığa çıkacak diye düşünüyorsanız 91-90 ve üstü (tersine) doğumluların TC,AD,SOYAD,ADRES bilgileri çalınıp geçtiğimiz aylarda paylaşılmıştı.

Onu biliyoruz zaten. who.ec daha açılmadan torrent ağında database dolanıyordu çok oldu o paylaşalı ve bana da gelmişti test etmem için. Bilişim sektöründe olan birçok kişi de indirip test ettiler evet 50 milyon kişinin bilgileri PostgreSQL database'i şeklinde çalınmıştı sanırım 2009'da çalmışlar. Bende kontrol ettim ve ben dahil tüm tanıdıkların bilgileri mevcuttu. Ayrıca nüfusa kayıtlı olunan adres bilgileri de vardı ve gerçekten büyük sıkıntıydı. Şu an o database çoğu torrent ağından kaldırıldı ve yayınlayan sitelere de ya erişim engellendi ya bizimkiler saldırıp erişilemez hale getirildi tabi indiren indirdi o ayrı mesele.

Ancak o bilgilerin arasında mail yok ve en önemlisi kredi kartı numarası yok. O bilgilerle birisi sizin adınıza kolay kolay işlem yapamaz ancak bankaya bağlı mail adresi ve kredi kartı bilgileri ile başınıza çok iş açabilir.

• Yaklaşık 18 yıldır internetten alışveriş yaparım, ilk kez teknosa internet mağazasından alışveriş yaptıktan sonra kartımdan toplamda 2500 tl tutarında yurtdışı alışveriş yapılmış. Daha fazla denemişler ama bir kısmını banka reddetmiş. Benim anlamadığım işlemlerden biri bir önceki gün olmasına rağmen hepsinin bildirimi sabah 5 gibi geldi. Hemen kartı kapattırdım bankaya itiraz dilekçesi gönderdim aynı gün içerisinde fakat provizyondaki işlemlerin biri hesap hareketlerine yansımış bile.

Yurtdışı olduğu için savcılığa başvursam ne olur bilemedim, bankaya verilen harcama itirazı dilekçesi yeterli olur mu acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluedrk -- 30 Ağustos 2016; 14:46:09 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben bu indirim zamanında banka kartıyla hep alışveriş yapmıştım,banka kartımda extra birşeyler görmedim ama acaba banka hesabımı kapatmalımıyım garanti bankası hesabım ilerde para yatırılınca yurtdışından alışveriş veya yurtiçinden alışveriş olunca sıkıntı yaşamak istemiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluedrk

Yaklaşık 18 yıldır internetten alışveriş yaparım, ilk kez teknosa internet mağazasından alışveriş yaptıktan sonra kartımdan toplamda 2500 tl tutarında yurtdışı alışveriş yapılmış. Daha fazla denemişler ama bir kısmını banka reddetmiş. Benim anlamadığım işlemlerden biri bir önceki gün olmasına rağmen hepsinin bildirimi sabah 5 gibi geldi. Hemen kartı kapattırdım bankaya itiraz dilekçesi gönderdim aynı gün içerisinde fakat provizyondaki işlemlerin biri hesap hareketlerine yansımış bile.

Yurtdışı olduğu için savcılığa başvursam ne olur bilemedim, bankaya verilen harcama itirazı dilekçesi yeterli olur mu acaba?

Bu durumun sizle alakası yok önce onu belirteyim.

Ben yazılımcıyım, geliştiriciyim, Türkiye'ye İnternet ilk geldiğinde TRNET üzerinden ilk kullananlardan biriyim ve yıllardır online alışveriş yaparım aynı zamanda e-ticaret sitesi de yönettim. Windows değil özelleştirilmiş Linux dağıtımı kullanırım ve bilgisayarım kaleden farksızdır. İnternet çıkışım ise modem + router üzerinden olur ve gelen giden tüm veriler kontrol halindedir. Kısaca bilgisayarıma sızıp bilgi alabilmeleri için büyük hack gruplarından biri olmaları ve günlerce uğraşmaları gerekir. Buna rağmen bende de 2 ayrı çekim oldu yani durum Teknosa ile alakalı.

İtirazları bankanız Master Card ve Visa'ya gönderir işlemleri bankalar değil Master Card ve Visa yapıyor. 60 gün içinde başvuru yapmanız yeterli, en geç 180 gün içinde paranız iade oluyor. Yaptığınız işlem yeterlidir.

• LinSoft L kullanıcısına yanıt
    Hocam çok teşekkür ederim değerli cevabınız için. İşin ilginç tarafı yurt dışındaki sitelerin çağrı merkezlerini aradım ve kartın son dört hanesi ve tutar bilgileri ile sorgulatmama rağmen sistemlerinde herhangi bir kayıt olmadığını belirttiler. Gerçekten şaşırdım kaldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluedrk

Hocam çok teşekkür ederim değerli cevabınız için. İşin ilginç tarafı yurt dışındaki sitelerin çağrı merkezlerini aradım ve kartın son dört hanesi ve tutar bilgileri ile sorgulatmama rağmen sistemlerinde herhangi bir kayıt olmadığını belirttiler. Gerçekten şaşırdım kaldım.

Rica ederim. Yurt dışı işlemlerde 30 günlük ön provizyon işlemi olabildiği için müşteri hizmetleri çekimi göremiyor olabilir veya işlem Master Card ve Visa tarafından iptal edilmiş olabilir. İşlem iptal edildiyse o zamanda sistemlerine yansımıyor olabilir veya yasa dışı işlem olduğunu bildikleri için yalan söylüyor olabilirler.
  • Gecen gun edison hotel tarafindan 2.14$ cekilmis. En son alisverisimi aylar once yapmistim hemen kredi kartimi iptal ettirdim. Serefsiz teknosa yanki uyandiricagini bildigi icin bilgilendirme de yapmiyor

edit: tek ve son alışverişimi 25 ekim 2015 de yapmışım. sipariş özetinde kredi kartımın 10 hanesi kabak gibi gözüküyor zaten, geri kalanını da databaseden buldular heralde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theshiver -- 31 Ağustos 2016; 13:41:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: theshiver

Gecen gun edison hotel tarafindan 2.14$ cekilmis. En son alisverisimi aylar once yapmistim hemen kredi kartimi iptal ettirdim. Serefsiz teknosa yanki uyandiricagini bildigi icin bilgilendirme de yapmiyor

edit: tek ve son alışverişimi 25 ekim 2015 de yapmışım. sipariş özetinde kredi kartımın 10 hanesi kabak gibi gözüküyor zaten, geri kalanını da databaseden buldular heralde
    Geçmiş olsun.

Ben dün bankayla görüştüm, normal personel değil yetkili arasın dediğim için Kredi kartı operasyonlarına bakan Visa bölümü beni aradı. Açıkca Teknosa diyemiyorlar, konuşmalar kayıt altına alındığı için üstü kapalı konuşuyorlar. Sadece konu araştırılıyor ve hangi kurumdan sızdığı anlaşıldığında o kuruma gerekli yaptırım uygulanacaktır ve gerekirse kredi kartı anlaşmaları iptal edilecektir deniyor. Tabi hiçbir banka kolay kolay Sabancı grubunu karşısına almak istemiyor.

Teknosa konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmıyor ve cevapta vermiyor. Müşteri hizmetleri sadece kayıt alıyorum diyor ama konudan haberdarlar. Şubelere gittiğinizde de konuyu sorduğunuz personel hemen yanınızdan şeytan görmüş gibi uzaklaşıyor.

• LinSoft L kullanıcısına yanıt
    hocam bu listeyi ilk mesaja taşıyabilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: wolkien

hocam bu listeyi ilk mesaja taşıyabilir misiniz?

wolkien ilk mesajı düzenledim ve konuları ayırdım ayrıca daha önce hazırladığım listeyi de ekledim. Öneriler doğrultusunda ekleme çıkartma yapabilirim, bakıp yorum yaparsanız sevinirim.
  • arkadaşlar genel olarakmı bir çalınma olmuş bende 7 ay önce led tv aldım taksitle teknosadan pazartesi günü kredi kartımdan mobil order kullanılarak alışveriş yapılmaya çalışıldı kapalı olduğu için bir şey yapamadılar internetten sadece hepsiburda.com'dan başka hiçbir yerden alışveriş yapmadım kredi kartını bankamatikte hiç kullanmadım ve hep büyük yerlerden alışveriş yapdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: c_._s

arkadaşlar genel olarakmı bir çalınma olmuş bende 7 ay önce led tv aldım taksitle teknosadan pazartesi günü kredi kartımdan mobil order kullanılarak alışveriş yapılmaya çalışıldı kapalı olduğu için bir şey yapamadılar internetten sadece hepsiburda.com'dan başka hiçbir yerden alışveriş yapmadım kredi kartını bankamatikte hiç kullanmadım ve hep büyük yerlerden alışveriş yapdım.

Evet genen olarak çalınmış. 2015'de de alışveriş yapmış olsanız dahi o bilgilerde Teknosa veri tabanından çalındığı için sizinde muhtemelen kart bilgileriniz çalınmıştır. Sizin durumunuzda olan binlerce insan var, bankalarda şu an birçok kayıt var ama çoğu insan Teknosa sebebiyle olduğunun farkında değil. Bankalarda kesinlikle Teknosa adını zikretmiyor. Geçmiş olsun size de, kart kapalı ise bir sorun olmaz.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.