Şimdi Ara

E.C.A servis çalışanıyım arkadaşlar sorularınızı yanıtlayabilirim (73. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.884
Cevap
51
Favori
335.633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Eger köpru olmasa idi olabilirdi ama köprü varsa gerek yok diye düşünüyorum. Fakat yinede kombilerin yeni çıkanların çok ilave şeyler ekleniyor kesin birşey söyleyemiycegim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 58 mustafa 5 kullanıcısına yanıt
    Evet, fakat eğer sıcak su tesisatında tıkanıklık yok ise ve sıcak su ile soğuk su BASINCI birbirine yakınsa bu sorun oluşturmamaktadır.

Standart bir dairede mutfakta bulaşık yıkanırken 50 derece su talep edilmektedir. Fakat bu sıcaklıkla duş almak genellikle insanların tercih edemeyeceği bir durum.

Ilıştırma evet tavsiye edilmemekte fakat;
    Duş alırken dereceyi düşürüp mutfakta bulaşık yıkarken dereceyi yükseltme durumu tüketicilere pek tavsiye edilebilecek bir durum değil :)
  • onurpalaur O kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim. Ben o zaman yine sağ taraftakine bağlayıp dereceyi 50 veya 55 yapıp deneyeyim

• quote:

Orijinalden alıntı: erkostu

Onur bey slm.lar benim size iki sorum var.birincisi kombim ECA confeo plus artı eksi 9 prensibi ile çalışıyor bunu nasıl degistirebirim.cosa v4 termostad kullanıyorum kombi 45 e ayarlı.termostad kombiyi atesledikten sonra sıcak su açılırsa normal olarak ısıtma sistemi duruyor kombinin tekrar devreye girmesi için kombinin 36 dereceye düşmesi gerekiyor buda zaman alıyor ben bunu artı eksi 5 derece de çalışsın istiyorum.

İkinci sorum ECA confeo plus modulasyonlu termostad olan lago fb den başka termostad destekliyor mu?lago da petekler hep ılık dururmu yani 23 derece ayarlasak sıcaklık dalgalanması ne kadar olur?örnek vereyim cosa 23 e ayarlı kombi 23.1 de duruyor petek sıcaklığı ile içerisi 23.5 oluyor.cosada öğrenme modu yok hedefe ulaşmadan petekleri kapatsa petek sıcaklığı ile içerisi 23.1 veya 23.2 olacak.acikcasi lago fb yi merak ediyorum bu açıdan.sizin fikriniz nedir.cevabiniz için simdiden teşekkürler
    İlk sorunuza cevabım:
    Öncelikle sıcak suyu açtıktan sonra derecenin düşmesini bekleme sebebiniz kombinizin plaka eşanjöründeki suyun kaynamaması için kombiniz valf motorunu bir müddet sıcak su konumunda açık bırakır ve pompa suyu sirküle eder. Bunun sebebi kombi içerisinde kaynamanın engellenmesi ve parçaların ömrünün uzatılmasıdır. Açıkçası bu bir emniyet. Eski calora serisi (Calora,fortius,proteus) Cihazlarda bu sistem yoktu, sonradan üretilen cihazlarda bu sistem özellikle yazılıma eklendi ve istenirse devre dışı bırakılabiliyordu. Fakat Confeo Plus, Premix cihazlarında elektronik kumanda paneli üzerinden bu özelliği devre dışı bırakmak benim bilgim dahilinde mümkün değil. Ki yapmak istemeyin de zaten.

Yani +9 -9 prensibiyle alakalı sorun yaşıyorsanız da sıcak su açıldıktan sonra bu sorunu yaşamazsınız. Bu prensipte yaşayacağınız sorunu hep yaşamanız gerekir. Siz sıcak su açıldıktan sonra kombinizin kendi içerisinde sirkülasyon süresini bekliyorsunuz. Bu sürenin sonunda zaten Anakart valf motoruna kalorifer moduna geç sinyalini verir ve derece düşmeye başlar. Sonrasında +-9 prensibine göre kombiniz yanışa geçer ya da geçmez.

İkinci sorunuza gelirce:
    Eca confeo plus, Eca nın satışa sunduğu bütün termostat tiplerini destekler.(on-off termostatlar dahil) Sadece bağlantı köprüleri farklıdır. Modülasyonlu termostat konusunda bulunabilirlik ve fiyat açısından Lago FB'den fazla bir alternatifiniz yok.(En azından benim çalıştığım süre içerisinde yoktu)
    Modülasyonlu termostatlar içerisinin sıcaklığını kontrol edip istenilen sıcaklığa ulaşmaya yaklaştığında alev boyunu kısar. Bu da termostatın bağlı olduğu konumdaki oda sıcaklığının istenilen derecenin üzerine çıkmamasını aynı zamanda da tasarruf sağlar. Fakat yine de burada termostatın hata payı olabilir. Bu hata payı odanın büyüklüğü termostatın konumu gibi etkenlerle değişebilir.
    Fakat kullanmış olduğunuz termostat on-off mantığıyla çalıştığı için muhakkak ki istediğiniz performansı modülasyonlu termostatla daha iyi elde edebilirsiniz.

AMA.
    Eğer kombinizi evinizin dışındayken de kontrol etmek sizin için çok çok önemli değilse ve eviniz stüdyo daire tipi değil de 2 veya daha çok odaya sahipse ve bunların dairenizin bir tarafı kışın sert rüzgarların çoğunlukla estiği kuzey yönüne bakıyor diğer tarafları farklı yönlere bakıyorsa oda termostatı sizi sarfiyat anlamında zarara uğratabilir.
    Bu durumda, kesinlikle ama kesinlikle oda termostatınızı devre dışı bırakıp termostatik vana taktırmanızı öneririm.
    Termostatik vanalar ile her odanızın sıcaklığını bir kere ayarlarsınız bir daha dokunmazsınız. Soğuk cephede bulunan odanızı ya da salonunuzu ısıtmak için kombinizi daha yüksek ayarda yakmanız gerekmez ve %20 tasarruf garantisi vardır, hatta üstüne çıkabilmektedir.
    Yine de evinizin dışında kontrol etmek istiyorsanız Cosa termostatınızı yüksek ayarda tutarak (bir nevi devre dışı bırakarak) termostatik vanalarınızla birlikte kullanabilirsiniz.
    Böylelikle ikinci sorunuzdaki problemlerin hepsi ortadan kalkar ve bir daha böyle şeyleri düşünmeniz gerekmez.
    Tabi oda termostatı kullanımında da termostatik vana kullanımında da dairenizin ve odalarınızın, büyüklüğü ve ısı kaybı hesaplanarak yerleştirilen radyatörlerin ısıtma kapasitesinin oranı, dengesizlik olmaması sebebiyle önemlidir.

Belki biraz karışık anlatmış olabilir veya gereğinden fazla bilgi vermiş olabilirim.
    Kafanızdaki soruları cevaplayabilmek adına biraz uzun bir yazı oldu.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onurpalaur -- 17 Kasım 2019; 22:56:6 >

Oda termostadi aynen dediğiniz gibi bağlıyken, aç komutu ile çalışmıyor kombi. Su sıcaklığına göre yani termostta yokmuş gibi davranıyor. Termostat yeşil ışık yakıyor, kombi açıldı diyor ama kombi çalışmıyor. Su derecesi düşerse öyle çalışıyor. Problem bu. Yarın bir kez daha bağlayıp dereceyi de 55 falan yapıp tekrar deneyeceğim. Bakalim bu sefer kombi komuta göre çalışacak mı göreceğim. Bgi veririm. Çok teşekkür ederim ilginiz için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sezerede -- 17 Kasım 2019; 23:3:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sezerede

Oda termostadi aynen dediğiniz gibi bağlıyken, aç komutu ile çalışmıyor kombi. Su sıcaklığına göre yani termostta yokmuş gibi davranıyor. Termostat yeşil ışık yakıyor, kombi açıldı diyor ama kombi çalışmıyor. Su derecesi düşerse öyle çalışıyor. Problem bu. Yarın bir kez daha bağlayıp dereceyi de 55 falan yapıp tekrar deneyeceğim. Bakalim bu sefer kombi komuta göre çalışacak mı göreceğim. Bgi veririm. Çok teşekkür ederim ilginiz için.
    Kastettiğim de buydu zaten. On-off tipi oda termostatları sadece cihaza aç kapa komutu gönderir. Gerisi kombiye kalır. Eğer kombinizin içerisinde dolaşan su kombinizin panelinden ayarlanan derecenin üzerindeyse termostat açsa dahi kombiniz çalışmayacaktır. Sıcaklığın düşmesini bekleyecektir.

Kullandığınız sistemde anormal bir şey yok.
    Eğer eviniz içerisinde sıcaklık düşmüyorsa dert etmeyin.
    Bir önceki başka post a verdiğim cevaptaki gibi sizin de termostatik vana kullanmanızı öneririm.
    En azından aklınızda bulunsun.

• sezerede S kullanıcısına yanıt
    Kazan sıcaklığını kaç yapiyorsunuz?yüksek tutarsanız bu sorunu aşarsınız

Cevabiniz için çok teşekkür ederim.Evim 2 artı 1. 85 -90 M2
    4 cephesi açık üstüm tek oda ısıtıyor altim garaj.Bursada oturuyorum 2017 de 5cm eps yaptırdık dış cepheden.alt garajın tabanında yine 5 cm eps ile kaplattik.yalitim ile 2-3 derece fark etti yalitimsiz duruma göre.yatak odasında ve mutfakta Siemens marka termostatik vanam var mutfak fazla ısındığını için taktırdık,yatak odası da gündüz kullanılmadığı için oraya taktırdık.salonda akşamları kullanılıyor genelde oraya da taktirmayi düşünüyorum.digital programlı danfoss baktım ama fiyatlar çok artmış.termostadim cosa v4. Evdeki petekler Demirdöküm plus 8.4 metre peteğim var isinmayan odam yok.

Sizin demek istediğiniz Cosanin ayarını 30 dereceye ayarlayip kazan sıcaklığını isinabilecegim minimum ayarda kullanıp termostatik vanalar dan mi ayarlamaliyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: erkostu

Cevabiniz için çok teşekkür ederim.Evim 2 artı 1. 85 -90 M2
    4 cephesi açık üstüm tek oda ısıtıyor altim garaj.Bursada oturuyorum 2017 de 5cm eps yaptırdık dış cepheden.alt garajın tabanında yine 5 cm eps ile kaplattik.yalitim ile 2-3 derece fark etti yalitimsiz duruma göre.yatak odasında ve mutfakta Siemens marka termostatik vanam var mutfak fazla ısındığını için taktırdık,yatak odası da gündüz kullanılmadığı için oraya taktırdık.salonda akşamları kullanılıyor genelde oraya da taktirmayi düşünüyorum.digital programlı danfoss baktım ama fiyatlar çok artmış.termostadim cosa v4. Evdeki petekler Demirdöküm plus 8.4 metre peteğim var isinmayan odam yok.

Sizin demek istediğiniz Cosanin ayarını 30 dereceye ayarlayip kazan sıcaklığını isinabilecegim minimum ayarda kullanıp termostatik vanalar dan mi ayarlamaliyim?
    Kombinizi, havanın durumuna göre evinizi ısıtabilecek kadar açın.
    Evinizin dışından on-off komutu verebilmek adına cosa üzerinden 25 derece ve üzerine getirin (Normalde oda termostatı termostatik vana ile kullanımı tavsiye edilmez. Ama çok lazımsa bu amaçla kullanabilrsiniz.)
    Daha sonra termostatik vanalarınızın üzerinden ayarlarınızı yapın ve sabit tutun.

Bu şekilde kullanabilirsiniz. Fakat tabiki bütün peteklerinizde termostatik vana olmalı. Ayrıca eski vanalarınızın sağlam olduğundan emin olun.

Özellikle evinizi sormamın sebebi, işte buydu. Daireniz örneğin salondan çok soğuk alırsa, termostatı da salonda tutarsanız bu sefer kombiniz salonu ısıtmak için arka odalarınızın peteklerini de ısıtarak gereksiz sarfiyata sebep verecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onurpalaur -- 17 Kasım 2019; 23:57:44 >

Ustam bu durumda bataryanın yapısı daha önemli batarya dan kaynaklı bir durum soruna sebeb oluyor mesela benim banyo bataryası da ılıklama da sorun yaşamıyorum. Bataryanın çıkış kanalı içerideki iki su kanalından çok daha geniş işe bu durumda kombi sende soguksudanda su akışı olacaktır. Su talebine engel olmayacaktır

• erkostu E kullanıcısına yanıt
    Eger tüm evi ısıtmak ıstıyorsanız termostat vanaya gerek yok bence sadece iyi bir reglaj ayarı yapın yeterli

• quote:

Orijinalden alıntı: 58 mustafa

Eger tüm evi ısıtmak ıstıyorsanız termostat vanaya gerek yok bence sadece iyi bir reglaj ayarı yapın yeterli
    Reglaj ayarı ile termostatik vananın işlevi farklı şeylerdir :)
  • 58 mustafa 5 kullanıcısına yanıt
    Evet tüm evin isiltilmasi gerekiyor ancak yatak odası gündüz 21 salon 21 diğer yerler 23 olması gerekiyor.termoatatik vana bu yüzden şart

• quote:

Orijinalden alıntı: onurpalaur

Ayrıca 25 Yıl Yetkili servislik yapmış biri olarak şunu size söylemeliyim. Yetkili servis çıkma parça kullanmaz, kullanamaz. Bu servis için bir suçtur. Sizin insiyatifinze kalmış bir durum tabi.

Alıntıları Göster
    Sevgili üstadım selamlar
    cevabınız için teşekkür ederim
    "servis için suçtur" demenize takıldım

öncelikle şunu belirtmek isterim
    servisi yetkili eca çağı merkezinden servis hizmeti için çağrı yapılmış servistir
    evimde sadece kombi eca değil
    armatürlerim peteklerim klimam da eca dır
    markaya güvenirim
    dilerseniz servis fişini buraya yüklerim sorun değil
    yalnız ifşaya girer ayıp olur
    yetkisiz usta çağırmak gibi bir huyum yoktur
    650 tl pompa fiyatı teklif etmişlerdir pahalı bulduğumu söyleyince bir yıl garantili 350 liraya revizyon pompa teklif etmişlerdir bu kendi açılarından suçmudur hiç düşünmedim
    revizyonlu pompa teklif etmeselerdi
    paşa paşa 650 ye yenisini taktıracaktık
    yalnız yenisinin 3 yılda bozulmasını sizde kabul edersiniz hiç normal değildir
    kaldı ki revizyonlusu 1 yıl dolduktan sonra giderse
    hakikaten yetkili maduriyet olacaktır, belirttiğim gibi sesli çalışmaktadır
    haksız kazanç mevzusuna gelince inanın anlayışla
    karşilayabilirim gelen servisler kurumsalız fiyatlar bizim dışımızda belirleniyor indirim ve pazarlık söz konusu değil demekteler
    yeni pompa nette 350 lira hadi servis parca fiyatı
    450 lira olsun servis ücreti en az 70 lira olsun
    aradaki 100-150 lira fark problem değil farkın peşinde değilim inanın yetkili ve güvenilirin bedelidir
    der kabul ederim
    mesele takılan parçanın beklenen işletme ömrünü yerine getirememesidir

benim için asıl problem ister istemez eski kombiye bu kadar parayı harcamak doğrumu sorusudur
    her eşyanın ekonomik işletme ömrü yaklaşık bellidir
    bir yıl sonra pompa giderse ya kendim takarım (bunun için yardım istemiştim) ya da kombiyi yenilerim
    şuan gürültü çalışan pompanın ömrünün çok kısa olduğu açıkça bellidir

ayrıca kombinin kullanım kılavuzunu buldum
    blokaj koruması olduğu yazmaktadır

hürmetler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• recep R kullanıcısına yanıt
    Pompa blokaj koruması özelliği cihazınızda olduğu sürece pompanın kilitlenme durumu eğer cihazınızı on-off düğmesinden kapatmıyorsanız gerçekleşmeyecektir.

Öncelikle yanlış anlaşılmamak için belirtmek isterim. Kimsenin yaptığı işe haksızlık etmek ya da hatasını yayınlamak değildir amacım.
    Sadece prosedür budur. Çıkma pompa için verilen fiyat hakkında haksız bir kazanç elde edildiğini anlatmak istememiştim. Asla böyle bir konuda başkasının emeğiyle ilgili kötü söz söylemem.
    Fakat Yetkili Servis Çıkma, tamirli parça takamaz. Bu şirket içerisinde yasaktır. Çünkü üretici her zaman kendi ürettiği parçanın kullanılmasını ister. Bu dediğim şey geçerlidir emin olabilirsiniz. Ve dolayısıyla çıkma ürünler için biçilecek fiyat üreticinin sorumluluğunda da olamaz.

Servis fiyatlarıyla piyasa fiyatları genellikle değişiklik göstermektedir ve tahmin edemeyeceğiniz farklar çıkabilmektedir.

Tabiki size gelen firmanın, marka tarafından yetkilendirilmiş olması, en azından oluşabilecek sorunlarda muhattap alabileceğiniz bir üst kuruluş olması konusunda tüketici için avantajdır, sizi çok iyi anlıyorum.

Fakat pompanız gerçekten sesli çalışıyorsa, yetkili servis olduğu için güvendiğiniz, fazladan para ödediğinizi düşündüğünüz firmaya bir an evvel bu sorunu çözdürmenizi size tavsiye ederim.

• recep R kullanıcısına yanıt
    Yetkili servis dışında bir uygulama olmuş. Fakat revizyon lu bir pompa takmayı size tavsiye etmesi yeni pompa İn fiyatını yüksek bulmanız altarnatif olarak sunulmuş. Piyasada fiyatlar gerçekten dediğiniz gibi farklı bir ücret taleb edilmemiş. Revizyon pompa ya 1 yıl garanti verilir ücret yarı yarıyadır. Takanında müşterinin de aldıgı bir risk vardır. Fakat ilk gunden ses yapıyorsa normal pompa dan farklı ses bunu bakmak gerekir. Ben kendi wismen marka kombi me revizyonu pompa taktım kullanıyorum 2 yıl oldu. Eger herşey normal ise zaten yeni pompa dan farkı olmaz. Diğer konu yada karışmıyorum servis elemanı belki şirket dışı bir uygulama yapmıştır. Yetkili servis size bıraktığı fişte revizyonu pompa takıldığını belirttim garanti belgesi olarak ne verdi.

• erkostu E kullanıcısına yanıt
    40 civari. Yükseltip Deneyeceğim, teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sezerede -- 18 Kasım 2019; 11:14:14 >
  • quote:

Öncelikle cihazınızın ''Comfort'' özelliği açık kalmış olabilir. Bunun için mavi dijital ekranın sağ tarafında bulunan comfort yazısının yanındaki led ışığın yanmadığın emin olun. Eğer yanıyorsa sıcak su ayar düğmesini comfort yazısına kadar çevirin ve sonra eski konumuna geri döndürün.

Comfort ışığı yanmıyorsa eğer, siz sıcak suyu kullanmadığınızı söyleseniz de musluktan sıcak, soğuk su karışık şekilde belli bir süre akıtmanız dahi kombinizin çalışmasına yetecektir. Bu durumda ekranda 40 dereceleri görmeniz gayet doğaldır.

Eğer sıcak suyunda açılmadığına eminseniz, örneğin sabah uyandığınızda hiçbir musluğa kimse dokunmadan kombinize baktığınızda derece yüksekse ve comfort özelliği kapalıysa, muhakkak kombinizde problem vardır.

Bu durumda iki farklı arıza oluşmuş olabilir.

1. Kombinizin sıcaklık sensörü arızalandığı için normalinden daha yüksek dereceyi algılayabilir.
    2. Kombinizin elektronik kartında potansiyometre arızası olduğu için bazen kendi kendine çalışıyor olabilir. Fakat bu durum Confeo plus ve premix serisi cihazlarda çok nadir görülmektedir.

Alıntıları Göster
    uzun ve açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim.

evet comfort özelliğini unutmuştum ben.dediğiniz gibi comfort modu açıkmış bizim kombinin,bu yüzden sıcaklık yükseliyormuş.

bakım için yetkili servis çağırdım ve bakım yapıldı cihaza.emniyet valfi su kaçırıyormuş o parça da değişti.şuan bi sıkıntı yok çok şükür.

kombimi seviyorum genel olarak :) 7-8 yıldır bizimle,büyük problem yaşamadık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muammer816 -- 18 Kasım 2019; 11:24:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: muammer816

uzun ve açıklayıcı cevabınız için çok teşekkür ederim.

evet comfort özelliğini unutmuştum ben.dediğiniz gibi comfort modu açıkmış bizim kombinin,bu yüzden sıcaklık yükseliyormuş.

bakım için yetkili servis çağırdım ve bakım yapıldı cihaza.emniyet valfi su kaçırıyormuş o parça da değişti.şuan bi sıkıntı yok çok şükür.

kombimi seviyorum genel olarak :) 7-8 yıldır bizimle,büyük problem yaşamadık.

Alıntıları Göster
    Sorununuzun ortadan kalktığına sevindim. Arızasız günler dilerim :)

• quote:

Sorununuzun ortadan kalktığına sevindim. Arızasız günler dilerim :)

Alıntıları Göster
    eyvallah dostum,sağol :)
  • 
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.