Şimdi Ara

E.C.A servis çalışanıyım arkadaşlar sorularınızı yanıtlayabilirim (72. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.883
Cevap
51
Favori
335.705
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7071727374
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: recep

selamlar
    2007 model eca calora ca24hb hermetik 24kw kombi var bende
    12 yaşını doldurdu bu sene ve genel olarak memnunum

3 yıl önce sirkülasyon pompası arızalandı üzerindeki orjinal wilo marka idi
    yetkili servis grundfos UPS015-50 CESA02 075w pompa taktı 350tl kitledi o zaman piyasada grundfos pompalar 110-150 lira idi

bir ay önce sıcak su problemi oluştu servis sıcak su türbününü değişti paslanmış ve aşınmış su doldurma ve basınç emniyet ventilini de değiştik
    12 yaşında kombi için normal

soğuklar başladı geçen hafta kombiyi çalıştıracağız arızaya geçti sirkülasyon pompası çalışmıyor yetkili servisi tekrar geldi kondasatör değişti olmadı
    pompa sıkışmış olabilir yol verelim dedi motoru çevirdi olmadı sargıların yanmış olduğuna karar verdi 3 yaşında pompa sizlere ömür
    yetkili servis yenisine 650 tl fiyat çekti
    350 liraya revizyonlu çıkma takalım dedi bir yıl garantili
    kabul ettim yeni takılan pompa UPS015-60 A0 95w tek kademeli ve salyangoz değişmedi
    sanırım yeni sıfır grundfos pompalar 350 liraya piyasada bulunabiliyor
    belki salyangoz olmadan daha bile ucuz galiba, 200 lira gibi
    sonuç olarak 200 liraya pompayı yenilemek var iken 350 liraya çıkma pompa taktık
    yeni pompa rahatsız edici çok gürültülü çalışıyor ancak bir yıl dayanabilir gibi görünüyor
    yetkili servisi çağırdım bu çok sesli olmaz diyorum abi normal diye ısrar ediyor
    ufukta yine pompa derdi görünüyor eminim seneye bir o kadar daha kilitleyecekler

ustalar sormak istediğim salyangozu sökmeden pompayı ben değişebilir miyim
    gördüğüm kadarı ile salyangoza sadece dört adet allen civata ile bağlı
    yoksa salyangoz ile beraber mi değişmesi gerekir ?
    nelere dikkat etmem lazım sırası ile yapılacak işlemler nelerdir
    aradaki contayı nereden bulabilirim pompa ile beraber mi geliyor
    kaç watlık pompa takılırsa daha iyi olur, orjinal wilo pompa kaç wattı hatırlamıyorum
    3 yıl önceki takılan 75w ve 3 kademeli idi şimdi takılan 95w tek kademeli

merak ettiğim grundfos pompaların son rakamlar ve harfler neyi ifade ediyor
    "CESA02" "CA0D" "CIL2" "AOKR" "CHG" gibi salyangoz bağlantı şeklini mi ifade ediyor ?
    pompa motoru hepsinde aynı mı birbirine muadil kullanılabilir mi ?

yetkili servise soruyorum grundfos mu daha iyi ve dayanıklı yoksa wilo mu
    grundfoslar daha iyi diyor
    iş yerinde sanayi tiplerinde ise biz en iyisi diye wilo aldırıyoruz
    özelikle wilo mu tercih edilmeli ?

eğer sen yapamazsın uğraşma teferruatlı iş derseniz
    hiç olmazsa bir sonraki arızada yedek pompayı önceden ben satın alacağım
    umarım meramımı anlatmışımdır
    yardımlarınızı bekler şimdiden teşekkür ederim
    Öncelikle şu anda takılan pompa eğer sesli çalışıyorsa, o pompanın arızalı olması muhtemeldir.
    Piyasada 200tl ye sıfır pompa bulamazsınız. Çıkma pompalar güzelce temizlenip, boyanıp sıfır diye bir güzel satılıyor (servislere bile)
    Wilo pompa evet iyi bir markadır. Fakat Eca kombilerde, çalışma hayatımız boyunca en çok Wilo pompa arızalarını gördüğümüzü söylemek isterim.
    Grundfos pompalar ise aksine çok zor arızalanırlar. Fakat Wilo pompalara oranla daha çabuk kilitlenirler ve sizinki gibi bitermik cihazlarda her kışın başında ilk hareketi elle vermek gerekebilir.

Açıkçası sıfır pompa almanız çok önemli değil. Çıkma pompa da iş görür fakat her ne olursa olsun bu pompalar çok sesli çalışmaz. Ve çıkma Wilo pompaların çıkmalarında sesli çalışma sorunuyla çok karşılaşılmaktadır.

Kombinize Grundfos pompa takılabilir, ve bu pompa ile uzun yıllarca kombinizden randıman alırsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: alper_love

merhabalar;

bende eca eurostar kombi var cuma günü yıllık bakım yapıldı pek bakım olmadı gerçi ama memnun kalmadım açıkcası gelen arkadaş baktı etti neyse dedi çalışır gibi olup duruyor yani boştayken devreye gigrer gibi yapıp duruyormu falan dedi bende yok öyle bir şey dedim keşke demez olaydım cumartesi gününden beri aynı sorun ara ara tekrarlıyor çalışacakmış gibi oluyor 5-10 saniye aralığında sonra duruyor 5-10 saniye sonra yine aynı ve tekrar ediyor bir süre ama bunları yaparken kombi boşta petek kapalı sıcak su falan hepsi kapalı sorun neden kaynaklı olabailir acaba?
    Eurostar kombilerde bahsettiğiniz durumun sebebi anakart üzerinde bulunan, düğmelerle çevirdiğiniz potansiyometre arızasıdır. Tamiri mümkündür, Bir servise servis ücreti ve işçiliğiyle birlikte 180tl ye kadar dahi bu işi yaptırabilirsiniz. Sıfır kart takacağım diyenlere inanmayın. Bu kartın sıfırı bulunmaz. Olur da servisin elinde gerçekten varsa ki bizim elimizde var şu anda liste fiyatı 1300tl. Kaldı ki bu yaşta kombiye böyle basit bir kart arızası için yeni kart takmanızın da manası yok. Eğer ki biri size derse 600tlye sıfır kart var inanmayın yani :)

• quote:

Orijinalden alıntı: recep

öncelikle teşekkürler
    servis elemanı da 3 yılda pompa nasıl bozulur çok şaşırdım kem küm etmişti
    günahını almayayım da belki sıfır diye üç yıl önce revizyonlu pompa taktı ne bileyim

aşırı ısı yok kombi hep minimumda kazan 45 derecede
    tesisat çok kirli değil paslanma ve çamurlaşmayı gidermek için 3 defa petek temizliği yapıldı
    3-4 sene aralıklarla
    her sene yapılırsa oksijenden dolayı zararlı denmişti aklımda öyle kalmış
    yalnız ilaç teklif etmişlerdi koydurtmamıştım geçmiş zaman aklımda öyle kalmış
    son türbün değişiminde evde başında idim çok paslı su gelmedi tahmin ediyorum peteklerin içi de iyi durumda
    gözlemlerime göre altı ısınmayan petek yok

internetten değilde istanbulda perşembe pazarı perpa vs. gidip kendim sıfırını satın almayı düşünmüştüm
    tavsiye edebileceğiniz yer varsa çok yardımcı olursunuz
    ikinci el satın almayı hiç düşünmedim zaten
    şimdiki 95 watlık daha etkili peteklerde sıcaklık daha erken yükseliyor ya da bana öyle gelmiştir
    24 saat sürekli çalışma durumu yok imkansız saat başı üç dört defa kısa aralıklarla devreye girip çıkıyor
    evin yalıtımı çok iyi ve programlı termostat var gündüz evde kimse yok yanmıyor zaten

sanırım su basıncını sıfırlayıp pompayı salyangoz gövdeden söküp değiştirmem ve elektrik bağlantısını yapmam yeterli
    kafama takılan şu son harflerdi bunların bir önemi yok anladığım kadarı ile
    doğru mudur ?
    Ayrıca 25 Yıl Yetkili servislik yapmış biri olarak şunu size söylemeliyim. Yetkili servis çıkma parça kullanmaz, kullanamaz. Bu servis için bir suçtur. Sizin insiyatifinze kalmış bir durum tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onurpalaur -- 18 Kasım 2019; 2:13:21 >

• 58 mustafa 5 kullanıcısına yanıt
    Peki bu model kombilerde gerçekten servisin dediği gibi herhangi bir ayar yapmak gerekiyor mu veya Ekrandan bir yer aktifleştiriliyor mu bilginiz var mı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurpalaur

Eurostar kombilerde bahsettiğiniz durumun sebebi anakart üzerinde bulunan, düğmelerle çevirdiğiniz potansiyometre arızasıdır. Tamiri mümkündür, Bir servise servis ücreti ve işçiliğiyle birlikte 180tl ye kadar dahi bu işi yaptırabilirsiniz. Sıfır kart takacağım diyenlere inanmayın. Bu kartın sıfırı bulunmaz. Olur da servisin elinde gerçekten varsa ki bizim elimizde var şu anda liste fiyatı 1300tl. Kaldı ki bu yaşta kombiye böyle basit bir kart arızası için yeni kart takmanızın da manası yok. Eğer ki biri size derse 600tlye sıfır kart var inanmayın yani :)

Alıntıları Göster
    Şu an o sorunu yapmıyor nedense acaba düzrldimi yoksa başka sıkıntımı var bakıcaz? Sizede ilginiz için teşekkür ederim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: alper_love

Şu an o sorunu yapmıyor nedense acaba düzrldimi yoksa başka sıkıntımı var bakıcaz? Sizede ilginiz için teşekkür ederim

Alıntıları Göster
    Bu sorunu arızanın ilk aşamalarında her zaman yaşamayabilirsiniz. Bazen olur bazen hiç olmaz.
    Kışın kalorifer çalıştırdığınızda peteklerinizde ani soğuma, ılınma veya fazla ısınma sorunuyla karşılaşmanız muhtemeldir. Doğalgaz sarfiyatınızı etkileme ihtimali vardır.
    Ve bu arıza kendi kendine düzelmez :)
    Bilginiz olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 58 mustafa

Bu söylediklerinize göre herşey normal gibi geliyor bana ama Abdullah ustanın fikrini alalım. Daha önce böyle birşey duymadım
    Tabii. Kendisini tanımam. Ben 15 Senelik E.C.A Servis tecrübemle yardımcı olmaya çalıştım.

Kendisinin de bu konudaki yorumunu merak ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sezerede

Peki bu model kombilerde gerçekten servisin dediği gibi herhangi bir ayar yapmak gerekiyor mu veya Ekrandan bir yer aktifleştiriliyor mu bilginiz var mı
    Hangi konu hakkında ayardan bahsediyorsunuz?
  • onurpalaur O kullanıcısına yanıt
    İlginiz ve verdiğüniz bilgi için çok teşekkür ederim.

• zn_volkan Z kullanıcısına yanıt
    Servisin ayarlardan aktif etme ile ilgili söylediği yani, böyle birsey var mı acaba, oda termostatı neden çalışmaz yani, ayar ne ayarı ki acaba, doğrumu bilmiyorum

• quote:

Servisin ayarlardan aktif etme ile ilgili söylediği yani, böyle birsey var mı acaba, oda termostatı neden çalışmaz yani, ayar ne ayarı ki acaba, doğrumu bilmiyorum
    Sorunuzu şimdi buldum. Taktığınız termostadın modelini öğrenebilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurpalaur

Bu sorunu arızanın ilk aşamalarında her zaman yaşamayabilirsiniz. Bazen olur bazen hiç olmaz.
    Kışın kalorifer çalıştırdığınızda peteklerinizde ani soğuma, ılınma veya fazla ısınma sorunuyla karşılaşmanız muhtemeldir. Doğalgaz sarfiyatınızı etkileme ihtimali vardır.
    Ve bu arıza kendi kendine düzelmez :)
    Bilginiz olsun.

Alıntıları Göster
    tmm hocam teşekkürler takip edeyim biraz
  • sezerede S kullanıcısına yanıt
    Yanlış alıntı yapılmış , tekrar göz atmanızda fayda var.

Eca ert 176 rf kablosuz oda termostatı

• quote:

Eca ert 176 rf kablosuz oda termostatı
    Bahsettiğiniz termostat on/off devresiyle çalışıyor. Yani içerisi ayarladığınız dereceden soğuksa ''on'' sinyalini verir ve kombi hangi ayardaysa çalışmaya başlar. Bu ayar sizin ayarladığınız ayardır. Yeterli sıcaklığa ulaştığında ''off'' komutuyla kombinin kalorifer devresini kapatır.
    Yani demek istediğim komplike bir oda termostadı değil kullandığınız. Sadece aç-kapa yapıyor. Bu durumda servisin gelip ayar yapabileceği bir durum yok.
    Zaten kullandığınız cihazın anakart üzerinde 2 tane termostat bağlantı köprüsü görürsünüz. Siz en sağdakine taktınız. Sol tarafta yer alan diğer köprü ise modülasyonlu termostatlar içindir. Modülasyonlu termostatlar cihazın minimum ve maksimum yanışları gibi anlık durumları da kontrol eder. Ek bir kumanda ünitesi gibi çalışır.

Gereksiz fazla detay vermiş olabilirim belki ama sonucunda; servisin yapabileceği tek ayar sizin de yapacağınız gibi, kombinizin kalorifer ayar düğmesinden ortalama bir çalışma sıcaklığı belirlemek olacaktır. Sanırım serviste telefonla konuştuğunu arkadaş ya sorununuzu anlayamadı ya da kendisi bu konuda bilgi sahibi değil ki size ekranda ayar yapacağını söylemiş.

Önceki postunuza istinaden bu cevabı yazdım ama son post ta oda termostadı neden çalışmaz? demişsiniz.
    Cihazınız oda termostadı takılıyken çalışmıyor mu?

Sorunuzdan Tam emin olamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onurpalaur -- 17 Kasım 2019; 20:17:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: CaptainBT

Hocam selamlar eca marka kombim mevcut. Sürekli çalışmama yapıyordu baktım f7 arızası yani su basıncı düşük 1in altında
    Su basmak için o vanayı açıyorum resimde görünen(alıntı) siyah borudan bastığım suyu komple geri çıkarıyor basınç hiç yükselmiyor. Sıkıntı ne olabilir ?
    Eğer basınç göstergesi hiç hareket etmiyorsa cevap basit. Su basınç göstergeniz arızalı. Takılı kalmış vaziyette bu sebepten ne kadar su bastığınızı görmüyorsunuz ve emniyet ventilinden fazla su tahliye ediliyor.
    Ya da eğer gösterge çalışıyorsa, emniyet ventiliniz arızalı olduğu için suyu tahliye eder.
    Kombiniz de yeterli basıncı, basınç sensörüyle hissetmezse sürekli f7 hata koduyla karşılaşırsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: xpugur

şikayetim çözüldü--tam çözüldü denemez ama sorun yokmuş sanırım--, ECA nın yönlendirdiği servisin yeterli bilgisi yokmuş sanırım başka bi servisten arkadaş geldi inceledi durumu anlattı, suyu full açmak gerekiyormuş, suyu azcık kısınca derece artmaya başlıyor, her kombide böyle olduğu söylendi, önce gelen arkadaş bunları anlatmadı, anakartta sorun yokmuş boşuna değişmiş.

Kombilerinde tasarrfulu aletler olmadığı anlaşılıyor su fazla harcanıyor, elektrik de, üstüne bi de doğalgaz, ani su ısıtıcısı kullanırım daha iyi aynı seviyede elektrik harcıyor en azından su ve doğalgazdan tasarruf ederim...

elektirik tüketimi ani su ısıtıcı ile aylık 228kw yaklaşık.... kombi ile 229kw ... ee kombide su başta boşa akıyor bi kova, bide suyun sıcaklığı dengeli olsun diye çok açmak gerekiyor boşa su masrafı, bide üstüne doğalgaz harcaması ... kolaylığıda yok yani önce su boşa gitmesin su ısınana kadar kovayı doldur vs.

gelen arkadaşda zaten harcadığı elektrik normal dedi, kışın daha rahat edersiniz dedi, kışın ani ısıtıcı suyu pek ısıtmıyor 2.3. seviyede yani 5-7bin W larda çalıştırmak gerekebiliyor o zaman kombi daha tasarruflu olur sanırım ama yazın kesinlikle ani su ısıtıcı daha iyi.
    Eğer sıcak su az açılıyorsa dediğiniz gibi yüksek derecelere çıkması normal ve her cihazda bu olur.

Fakat tüketim hesaplamalarınızı anlayamadım. Şok ısıtıcının ne olursa olsun kombiden daha az tüketimi olacağına ihtimal vermiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mustafasev

Benimde kullanım suyunun ısınmasında sorunum var. Sıcak su ısısını en dükte kullanıyorum.sıvak suyu açtığımda kombi üstündeki sıcaklık 50 c çıkıyor. Suyu ılıtmak için soğuk suyu açtığımda sıcak su tamamen kesiliyor soğum akmaya başlıyor. Sıcak suyun basıncı soğuk suya göre daha düşük. Kombinin girişindeki soğuk su filtrelerini kontrol ettiğimde bir tıkanma bir pislik bulunmuyor. Suyu ılıtmak istediğimde neden böyle oluyor olabiliri? Yardımcı olabilirmisiniz.
    Kombinizin gaz ayarlarında sorun olabilir. Çift eşanjörlüyse eşanjör tıkalı olabilir. Ve bahsettiğiniz< gibi su debisinde problem olabilir.

Suyun debisini şöyle ölçün:

Elinize 1 lt lik kap alın,
    Banyo musluğunuzdan sıcak su tarafını açın
    Kronometreyi hazır tutup, kabı musluğun altına tuttuğunuz anda kronometreyi başlatın.
    Kabın 1.lt si dolunca kronometreyi kapatın.
    Ve çıkan sonuçla 60'ı bölün.
    (Kap 7 sn de dolduysa 60/7=8,57 lt/dk' dır. )
    Aynı şeyi soğuk su için de yapın. Ve sonrasında buradan dönüş yapın.

Ortalama dairelerde su akışı 7lt ile 15lt arasında değişmektedir.

Eğer Sıcak su ile soğuk su debisi arasında 3lt den fazla fark varsa bu bir problemi işaret eder.

Sıcak suyun neden daha az geldiğini anlamak için de 1 adet 1/2 - 1/2 Spiral alın. Kombinizn orta iki giriş borusunu söküp spiral ile birbirine bağlayın. Musluktan su yine az akıyorsa tesisatınız tıkalı demektir.

En azından tesisatta sorun olup olmadığını buradan anlayabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onurpalaur -- 17 Kasım 2019; 20:42:52 >

Ilıklama denilen bu durum tavsiye edilmez ustam. Sonuçta esanjör içindeki kanalların yaptıgı etki su basıncını düşürür Ilıklama esnasında ise musluktan açılan bölüm sıcak su bölümüne yuksek basınç yapar bu durumda su kombi içindeki dar yerdendeyilde musluktan gelir buda kombi de sıcak su talebinin kesilmesine sebeb olur yada azlan su talebin oluşmasını engelliler yani kısacası duyun ısısını kombi den yapacaksınız

Onur bey slm.lar benim size iki sorum var.birincisi kombim ECA confeo plus artı eksi 9 prensibi ile çalışıyor bunu nasıl degistirebirim.cosa v4 termostad kullanıyorum kombi 45 e ayarlı.termostad kombiyi atesledikten sonra sıcak su açılırsa normal olarak ısıtma sistemi duruyor kombinin tekrar devreye girmesi için kombinin 36 dereceye düşmesi gerekiyor buda zaman alıyor ben bunu artı eksi 5 derece de çalışsın istiyorum.

İkinci sorum ECA confeo plus modulasyonlu termostad olan lago fb den başka termostad destekliyor mu?lago da petekler hep ılık dururmu yani 23 derece ayarlasak sıcaklık dalgalanması ne kadar olur?örnek vereyim cosa 23 e ayarlı kombi 23.1 de duruyor petek sıcaklığı ile içerisi 23.5 oluyor.cosada öğrenme modu yok hedefe ulaşmadan petekleri kapatsa petek sıcaklığı ile içerisi 23.1 veya 23.2 olacak.acikcasi lago fb yi merak ediyorum bu açıdan.sizin fikriniz nedir.cevabiniz için simdiden teşekkürler

• 
Sayfa: önceki 7071727374
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.