Şimdi Ara

E.C.A servis çalışanıyım arkadaşlar sorularınızı yanıtlayabilirim (70. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.883
Cevap
51
Favori
335.437
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba Proteus Premix Kombi Bakımı Yılda bir mi yapılıyor. Bakım sırasında neler yapılmakta. Cihazın garantisi devam etmekte.
  • s.a arkadaşlar,

bizim eca confeo premix yoğuşmalı kombi sıcak su kullanmadığımız halde ve petekler ısınmadığı (kombi çalıştırılmadığı,yazlık konumda) halde tesisattaki su sıcaklığını 42-43 gösteriyor.son üç-dört saattir durum böyle.

normalde 29-30 gösteriyordu.

basınç normal seviyede.artma ya da azalma yok.

ne olmuş olabilir ? bilgisi olan var mıdır ?

şuan biraz zırıltılı da çalışıyor .//
  • Takip et petekler nasıl derece varda olç termometre ile. Kombi hiç çalışıyorum kendi kendine

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 58 mustafa

Takip et petekler nasıl derece varda olç termometre ile. Kombi hiç çalışıyorum kendi kendine
    şuan normale döndü.

zırıltı da dış kapağına biraz bastırınca kesiliyor.sanırım kapak boşluk yapmış.

teşekkürler cevap için.
  • Yetkili servis yoğuşmalı bakım ücreti 100 TL suan

• ECA confeo plus kombinin dış hava sensörü kaç ohm dur arkadaşlar.ona göre 1-2-5-10 ohm Luk ntc sensör alacağım.

• selamlar
    2007 model eca calora ca24hb hermetik 24kw kombi var bende
    12 yaşını doldurdu bu sene ve genel olarak memnunum

3 yıl önce sirkülasyon pompası arızalandı üzerindeki orjinal wilo marka idi
    yetkili servis grundfos UPS015-50 CESA02 075w pompa taktı 350tl kitledi o zaman piyasada grundfos pompalar 110-150 lira idi

bir ay önce sıcak su problemi oluştu servis sıcak su türbününü değişti paslanmış ve aşınmış su doldurma ve basınç emniyet ventilini de değiştik
    12 yaşında kombi için normal

soğuklar başladı geçen hafta kombiyi çalıştıracağız arızaya geçti sirkülasyon pompası çalışmıyor yetkili servisi tekrar geldi kondasatör değişti olmadı
    pompa sıkışmış olabilir yol verelim dedi motoru çevirdi olmadı sargıların yanmış olduğuna karar verdi 3 yaşında pompa sizlere ömür
    yetkili servis yenisine 650 tl fiyat çekti
    350 liraya revizyonlu çıkma takalım dedi bir yıl garantili
    kabul ettim yeni takılan pompa UPS015-60 A0 95w tek kademeli ve salyangoz değişmedi
    sanırım yeni sıfır grundfos pompalar 350 liraya piyasada bulunabiliyor
    belki salyangoz olmadan daha bile ucuz galiba, 200 lira gibi
    sonuç olarak 200 liraya pompayı yenilemek var iken 350 liraya çıkma pompa taktık
    yeni pompa rahatsız edici çok gürültülü çalışıyor ancak bir yıl dayanabilir gibi görünüyor
    yetkili servisi çağırdım bu çok sesli olmaz diyorum abi normal diye ısrar ediyor
    ufukta yine pompa derdi görünüyor eminim seneye bir o kadar daha kilitleyecekler

ustalar sormak istediğim salyangozu sökmeden pompayı ben değişebilir miyim
    gördüğüm kadarı ile salyangoza sadece dört adet allen civata ile bağlı
    yoksa salyangoz ile beraber mi değişmesi gerekir ?
    nelere dikkat etmem lazım sırası ile yapılacak işlemler nelerdir
    aradaki contayı nereden bulabilirim pompa ile beraber mi geliyor
    kaç watlık pompa takılırsa daha iyi olur, orjinal wilo pompa kaç wattı hatırlamıyorum
    3 yıl önceki takılan 75w ve 3 kademeli idi şimdi takılan 95w tek kademeli

merak ettiğim grundfos pompaların son rakamlar ve harfler neyi ifade ediyor
    "CESA02" "CA0D" "CIL2" "AOKR" "CHG" gibi salyangoz bağlantı şeklini mi ifade ediyor ?
    pompa motoru hepsinde aynı mı birbirine muadil kullanılabilir mi ?

yetkili servise soruyorum grundfos mu daha iyi ve dayanıklı yoksa wilo mu
    grundfoslar daha iyi diyor
    iş yerinde sanayi tiplerinde ise biz en iyisi diye wilo aldırıyoruz
    özelikle wilo mu tercih edilmeli ?

eğer sen yapamazsın uğraşma teferruatlı iş derseniz
    hiç olmazsa bir sonraki arızada yedek pompayı önceden ben satın alacağım
    umarım meramımı anlatmışımdır
    yardımlarınızı bekler şimdiden teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi recep -- 6 Kasım 2019; 12:44:54 >

• recep R kullanıcısına yanıt
    Pompanın sargılarının yanması çok zor, belki çok uzun süre sıkışık şekilde zorlamışsa aşırı ısıdan belki. Çünkü pompanın çalışma prensibi gereği yanma ihtimali çok az. Grundfos pompada bir numara. Tesisat çok kirli değilse 30 yıldan fazla çalışır. 25 yıllık yeni gibi sessiz pompalar var. Grundfos pompanın contası kendi üzerinde olur, çıkmaz 4 vidasını dengeli sıkarsan bişey olmaz. (takmadan önce, rahat dönmeli yoksa yerine takılınca dönmez, kasar) İnternetten ikinci el alıpta yine sesli çıkarsa hiçbir muhatap bulamazsın. Gücün yetiyorsa en başta 100-150tl ver aynı servise değiştirt. 75 watt taktır. 20watt 24 saatte sürekli çalışsa 6 ayda 80-90tl elektrik fazladan yakar.

• ebu abdillah E kullanıcısına yanıt
    öncelikle teşekkürler
    servis elemanı da 3 yılda pompa nasıl bozulur çok şaşırdım kem küm etmişti
    günahını almayayım da belki sıfır diye üç yıl önce revizyonlu pompa taktı ne bileyim

aşırı ısı yok kombi hep minimumda kazan 45 derecede
    tesisat çok kirli değil paslanma ve çamurlaşmayı gidermek için 3 defa petek temizliği yapıldı
    3-4 sene aralıklarla
    her sene yapılırsa oksijenden dolayı zararlı denmişti aklımda öyle kalmış
    yalnız ilaç teklif etmişlerdi koydurtmamıştım geçmiş zaman aklımda öyle kalmış
    son türbün değişiminde evde başında idim çok paslı su gelmedi tahmin ediyorum peteklerin içi de iyi durumda
    gözlemlerime göre altı ısınmayan petek yok

internetten değilde istanbulda perşembe pazarı perpa vs. gidip kendim sıfırını satın almayı düşünmüştüm
    tavsiye edebileceğiniz yer varsa çok yardımcı olursunuz
    ikinci el satın almayı hiç düşünmedim zaten
    şimdiki 95 watlık daha etkili peteklerde sıcaklık daha erken yükseliyor ya da bana öyle gelmiştir
    24 saat sürekli çalışma durumu yok imkansız saat başı üç dört defa kısa aralıklarla devreye girip çıkıyor
    evin yalıtımı çok iyi ve programlı termostat var gündüz evde kimse yok yanmıyor zaten

sanırım su basıncını sıfırlayıp pompayı salyangoz gövdeden söküp değiştirmem ve elektrik bağlantısını yapmam yeterli
    kafama takılan şu son harflerdi bunların bir önemi yok anladığım kadarı ile
    doğru mudur ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi recep -- 6 Kasım 2019; 15:20:34 >

Son harflerin önemi yok, kombi kalorifer konumu açık olduğu müddetçe pompa çalışır. Oda Termostatı kombiyi kapatınca 1-2 dakika daha çalışıp termostat açana kadar pompa durur. Aşırı ısıdan kastım; pompayı dönüş suyu içinden geçerek soğutur, pompa takılı kalırsa gövde ısısı yükselir, o yüzden yanmış olabilir demek istedim. Türbin değişiminde kalorifer suyu boşaltılmaz o yüzden temiz görmüşsündür. Pompa waat yükselince sirkülasyon iyi olur peteklerde ısınmama problemi olmaz/azalır ama illaki ses artar. Bazen filitre biraz tıkalı olunca veya termostatik vanalar su akışını azaltınca pompa zorlanmasından dolayı seside artabiliyor.

• ebu abdillah E kullanıcısına yanıt
    ısıdan dolayı demenizi şimdi anladım
    bir ay önceki serviste iş bitti her şey tamam
    kombi denendi kalorifer konumu da denendi petekler ısındı ve kapattık
    servis elemanı da hatırladı çalışıyordu her şey
    bir ay sonra gerçek kullanıma geçemeden bozuldu ne olduysa deneme esnasındaki 5dk arada oldu demek ki

türbün haklısınız kalorifer suyu ile alakası yok yazmıştım doldurma ve basınç ventilleri de değişmiştik
    kalorifer boşaltma vanasını açtığımızı temiz olduğunu hatırlıyorum
    bende takılı termostatik vana yok ve kapalı tutuğum peteğim de yok ama namussuz öyle bir ses yapıyor ki rahatsız ediyor
    aklıma kalorifer suyunda hala hava olabilir mi diye geliyor hava varsa ses yaparmı
    kombiyi tam güç fulleyip max sıcaklığa ulaştırıp tekrar hava alsam belki işe yarar

şimdi bir daha pompa arızasında ne yapacağımı biliyorum
    yardımlarınız için teşekkür ederim
    hürmetler saygılar iyi ki varsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi recep -- 6 Kasım 2019; 17:28:37 >

Isıdan dolayı dedim ama öyle 5-10 dakkalık değil. Bazı kombilerde pompa sıkışık kaldığı müddetçe saatlerce pompa enerjisini kesmez öyle saatlerce sıkışık kalmış kombilerde pompa ateş gibi olduğu halde pompada yanma görmüyoz, senin başına gelecekmişti gelmiş.
    Senin kombi hb model kombi. H ermatik B itermik yani kombinin pompası yaz konumunda çalışmaz. O Kombide pompa blokaj koruması varmı bilmiyom. Pompa blokaj koruması olan kombiler; yaz konumunda şalter açık olduğu müddetçe, pompa sıkışmasını önlemek için ortalama 24 saatte 1 dakika pompayı çalıştırır. Tek eşanjörlü kombili müşterilerime haftada bir falan kalorifere alıp pompayı biraz çalıştırmalarını tavsiye ediyom

• Eca confeo plus kombime general abr 300 termostat aldım bunun bağlantısını yapacam fakat 2 adet oda termostat yazısı var. Open therm tarafına mi giriş yapılacak yoksa diğeri mi?

• eagle_beagle kullanıcısına yanıt
    1 kablo ile köpru yapılmıştır onu çıkar termostat kablolarını oralara tak

E.C.A servis çalışanıyım arkadaşlar sorularınızı yanıtlayabilirim

Resimde 1 yazan yere bak aldıgını urun oranın baglantı sını saglayacak şimdi senın kombi de koptu olarak bır kablo vardır

• merhabalar;

bende eca eurostar kombi var cuma günü yıllık bakım yapıldı pek bakım olmadı gerçi ama memnun kalmadım açıkcası gelen arkadaş baktı etti neyse dedi çalışır gibi olup duruyor yani boştayken devreye gigrer gibi yapıp duruyormu falan dedi bende yok öyle bir şey dedim keşke demez olaydım cumartesi gününden beri aynı sorun ara ara tekrarlıyor çalışacakmış gibi oluyor 5-10 saniye aralığında sonra duruyor 5-10 saniye sonra yine aynı ve tekrar ediyor bir süre ama bunları yaparken kombi boşta petek kapalı sıcak su falan hepsi kapalı sorun neden kaynaklı olabailir acaba?
  • alper_love A kullanıcısına yanıt
    Kart arızası

• quote:

Orijinalden alıntı: ebu abdillah

Kart arızası
    Adam müneccim demekki böyle bir sorun varmı diye sordu yok dedim mesela 40 derece gösteriyor ekranda onunyapınca 28 dereceye kadar düşüyor bu arada teşekkürler hocam 650-700 tl bulur heralde

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • alper_love A kullanıcısına yanıt
    o yaşta o kombide yapabilecek arızaların başında bu arıza gelir belkide. kart tamiri fiyatı vs vs vs vs göre değişir 250tl ve üstü (üst sınır yok)
  • 
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.