Şimdi Ara

DxOMark testlerinde en iyi kamera Sony Xperia Z5'e ait (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
1.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 0MG90

quote:

Orijinalden alıntı: MrKemal17

quote:

Orijinalden alıntı: rabbitweed
    quote:

Orijinalden alıntı: MrKemal17 Süper otomatik modda hala tam çözünürlükte fotoğraf çekmiyorsa çok anlamlı bir sonuç değil.
    hala anlamamakta neden bukadar ısrarcıyız. Çözünürlük artınca çekim kalitesi de artmıyor.aynı kameradan çıkan 8mp ile 16mp foto kalitesi aynıdır. peki bu çözünürlük sevdası nereden geliyor? sizin gibi adamları kandırabilmek için
    Megapiksel yüksekliğini kalite sanan kişilerden olduğumu düşünmüşsün, hata yapmışsın. Sony Z5teki sensöre 12-15MP çözünürlük koysa bence çok daha iyi sonuçlar alınır, ancak sen 23MPlik sensör ile 8MP fotoğraf çektiğinde crop olarak çekilir. Yani pikseller daha iyi ışık almaz.

İyide artık süper otomatik modda 23MP ile fotoğraf çekebilirsin. O zorunluluğu kaldırdılar artık.

Otomatik modda tam çözünürlükte fotoğraf çekmesi iyi olmuş, ben zaten ona bir şey demedim. Alıntıladığın mesaj genel fotoğrafçılık ile alakalı başka bir mesaja cevaben yazılmıştır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Süper otomatik modda hala tam çözünürlükte fotoğraf çekmiyorsa çok anlamlı bir sonuç değil.

hala anlamamakta neden bukadar ısrarcıyız. Çözünürlük artınca çekim kalitesi de artmıyor.aynı kameradan çıkan 8mp ile 16mp foto kalitesi aynıdır. peki bu çözünürlük sevdası nereden geliyor? sizin gibi adamları kandırabilmek için

Megapiksel yüksekliğini kalite sanan kişilerden olduğumu düşünmüşsün, hata yapmışsın. Sony Z5'teki sensöre 12-15MP çözünürlük koysa bence çok daha iyi sonuçlar alınır, ancak sen 23MPlik sensör ile 8MP fotoğraf çektiğinde crop olarak çekilir. Yani pikseller daha iyi ışık almaz.

crop çekilmek nedir ya? Fotoğrafçılıkda böyle bir terim yokki. crop demek kesmek biçmek demek fotoğraf çekildikten sonra.
    temel fotoğraf bilgin noksanmış

23MPlik sensör ile 8MP fotoğraf çekilmesiyle, 8MPlik sensör ile 8MP fotoğraf çekilmesi (sensör dışındaki faktörler de aynı olmak kaydıyla) aynı sonucu verir diyorsun, doğru mu?

Crop kelime anlamı olarak kırpmak, kesmek anlamına gelir. Sadece fotoğraf çekilmeden önce değil, farklı durumlarda da crop kullanılır. Tabi benim fotoğrafçılık bilgime göre.

sensörler dışındaki faktörler nedemek ya. neyse
    sistem düşündüğün gibi çalışmıyor kameralarda. 23mp sensorde ayar yaparsın kaç mp ile çekileceğini önce, ondan sonra çeke basarsın kameranın işlemciside o fotoğrafı kaydeder hafızaya. sandığın gibi önce 23mp çekip sonra 8mp ye düşürmüyor. crop yapmıyor anlayacağın.
    23 mp ile 8mp farkina gelelim. Çekilen kare hepsinde aynıdır. fotografın boyutları farklıdır. 8mp fotografa zoom atarsan hemen bulanıklaşır

Öncelikle sensörler değil, sensör. Zira makinede 1 adet sensör kullanılır. Sensör dışında fotoğraf kalitesine etki eden faktörlerden bazıları:
    -Lens katman sayısı
    -Diyafram açıklığı
    -OIS
    -EIS
    -Shutter hızı
    -Odaklama hızı
    -ISP

Sistem düşündüğüm gibi çalışmıyorsa, bu yazdığım maddelerin fotoğraf kalitesine bir etkisi yok diyorsun anladığım kadarıyla ki böyle bir şey mümkün değil.

Ayrıca az önce sorduğum soruya cevap vermemişsin, tekrar sorayım.

23MPlik sensöre sahip makineyle 8MP fotoğraf çekiyoruz. 8MPlik aynı büyüklükte sensöre sahip diğer bir makineyle de 8MP fotoğraf çekiyoruz. Bu iki makinenin sadece sensörleri farklı diğer tüm özellikleri aynı. Bu iki makinede çekilen fotoğraflar her koşulda aynı kalitede mi olur?

• önemli olan ön kamera bu devirde.
    arka kamera tabiki önemli de mağazaya gidenler ne yapıyor biliyor musunuz?
    telefonu şöyle bir alır ön kamerayı açar kendine bakar kapatır seçimini yapar.
  • test yapıyorsunuz bari en güncel modelleri karşılaştırın. daha satışa sunulmamış Z5'i aylar önce çıkmış modellerle karşılaştırmak olmaz. Sony'nin Z5'i tanıtıp aylar sonra piyasaya sürecek olması zaten ayrı bir sorun. Z5'ten sonra tanıtılan telefonlar çoktan satışa sunuldu bile. neyse satışa sunulsun güncel modellerle karşılaştırma yapılır artık.
  • Eşimde z3 compact var 20.3 piksel bende note 4 var yemin ederim note coook daha iyi resim cekiyor. Sony artık bence kandırıyor...

• Ne olursa olsun deyimi yerindeyse alayındaki sensörler mercimek kadar.veya mercimeğin katları.aralarındaki en temel farkı yazılım yaratacaktır.

• Ben buna sevinen sony fanlarina anlam Vermedim ki? Zaten olması gereken buydu? Kaç yıldır sony samsunga sensör veriyor ama kendileri hep geriden geliyorlardi. Bu sefer iyi olmuş. OLMASI GEREKEN YERDE ŞİMDİ.

• demek ki neymiş.iyi bir video stabilizasyonu için illa OİS şart değilmiş.

• Sony para yedirmiştir.

• Sony lensli telefon kullanıcısı olarak (Meizu MX4 - Z3'le aynı lens) Sony bu işi gerçekten biliyor

• Şüpheniz mi var dı gençlerr

• Z3 ün kamerası 1020 den iyi çekiyormuş he mi? Güldürmeyin adamı. Pureview 808 bile şu listedeki cihazların yarısından daha iyi çekiyor bırak 1020 yi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ALBAY -- 5 Ekim 2015; 8:53:55 >
  • bulabildiğin bütün terimleri yazmışsın ama yok yine olmamış
    konuyu değiştirme. konumuz 23kmp sensörde 8mp foto çekimi. ben diyorum kalitede fark olmaz resim boyunda değişiklik olur o da zoom da bulanıklaşır.
    23mp gibi rakamlar sizin gibileri kandırmak için. güncel hayatta 5mp bile fazla bizlere eğer amaç sosyal medyada paylaşmak ise.

tekrar yazıyorum. 23mp sensorde 8mp ile 23mp çekimi arasında çekilen görüntü de fark olmaz.fazla mp yer tutar hafıza da. Üst üste çekimlerde kamera buffer yapamaz tıkanır. amatör kullanıcının 23mp ile işi olmaz yani. Sony de Apple da bunu iyi bildiği için 8mp da bırakmıştı
  • quote:

Orijinalden alıntı: MinPayne

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MinPayne

Artık F değerlerini 1.8 e kadar çekebilseler.. En azından lensinmevcut çapını 1.5 kat arttırsalar.. Of of :/

lensin mevcut çapı artınca ne olacak?

Egom Mutlu olacak. :) en azından daha fazla alan ekranda görüntülenmesinde sakınca yok.

f değeri içeri ışık almayı etkiliyor yani karanlıkta daha canlı çekmek için.daha fazla alanı fotoğrafa sığdırmak için kamera lens boyutu ufaltılması,yani geniş açı lens lazım.samsung s6'da ve lg g4'te 28mm,iphone6 30mm,z3'te 25mm,z5'te ise 24mm.hatta z5'in ön kamerası da 25mm yani piyasanın en geniç açılı kamerasına sahip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aycibin -- 5 Ekim 2015; 8:56:22 >

• Sensör boyutu arttıkça kalite artar elbette ama birçok farklı etmende fotoğraf kalitesine etki eder.Yüksek megapiksel elbette küçük sensörle pek tavsiye edilmez ama işin yazılım tarafı bu açığı kapatacak düzeyde.Aynı boyutta sensöre sahip 8 ve 16 megapiksel kameralardan 16'lık olanı daha iyi fotoğraf verebilir ki zaten günümüz telefonları bunun örneği.Yüksek megapiksel kandırmaca demek artık klişe oldu.Full frame yeni nesil yüksek mp makinalar eski nesillerden daha iyi fotoğraf veriyor.Tabi teoride düşük mp daha çok ışık daha çok detay demek orası ayrı...

• quote:

bulabildiğin bütün terimleri yazmışsın ama yok yine olmamış
    konuyu değiştirme. konumuz 23kmp sensörde 8mp foto çekimi. ben diyorum kalitede fark olmaz resim boyunda değişiklik olur o da zoom da bulanıklaşır.
    23mp gibi rakamlar sizin gibileri kandırmak için. güncel hayatta 5mp bile fazla bizlere eğer amaç sosyal medyada paylaşmak ise.

tekrar yazıyorum. 23mp sensorde 8mp ile 23mp çekimi arasında çekilen görüntü de fark olmaz.fazla mp yer tutar hafıza da. Üst üste çekimlerde kamera buffer yapamaz tıkanır. amatör kullanıcının 23mp ile işi olmaz yani. Sony de Apple da bunu iyi bildiği için 8mp da bırakmıştı

Bulabildiğim tüm terimleri yazmadım, o anda aklıma gelenleri yazdım. Konuyu değiştirdiğim yok. Sen "sensörler dışındaki faktörler nedemek ya." yazınca, ne olduğunu öğren diye yazdım.

Ya benim sorduğum soruyu anlamıyorsun ya da cevabını bilmediğin için farklı cevap veriyorsun. Ben sorunun cevabını vereyim: native 8MP olan makine daha kaliteli fotoğraf çeker. Çünkü pikselleri daha büyüktür. Htc'nin ultrapiksel kamera ile yaptığı olay da buydu.

• o yüzden mi htc ultapixeli bıraktı?
    ultrapixel gündüz çekimlerinde iyi değildi.sınıfta kaldı. 1 sene kullandığım htc one m8 sınıfında en kötü kameraya sahip telefondu.dxo sitesindeki kamera testinde one m8 kaçıncı sırada bak.

native 8mp nedemek abicim. yanlış biliyorsun. fotoğrafçılığa bilgisayarcı bakış açısıyla bakıyorsun. rakamların hiçbir önemi yoktur fotoğrafçılıkta. tamamen ayrı dünya. apple telefonlarında yıllardır sony sensör kullanır. bildiğin gibi sonyler 20.7mp. ama apple hep 8mp kullandırıyor. adamlar en iyi kamera da hep ilk 3te. senin mantıkla gidersek apple croplu fotoğraf çekiyor . yanlış biliyorsun işte.
  • Sony samsunga da sensör satıyor yanlız

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • iyice sidik yarışına döndü

• valla en üst puanı almış da ne kadar fark atmış kesin yorum için yine de erken.başka yerlerdeki testlerini de görmek lazım elbette.ama z3'ün çıtasını belirgin şekilde yükseltmiş olduğunu görmüş olduk.bu da oldukça iddialı olduğunu gösteriyor.zaten focus konusunda piyasanın en hızlısı olduğunu farklı incelemelerde görmüştük.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.