Şimdi Ara

DxOMark testlerinde en iyi kamera Sony Xperia Z5'e ait (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
1.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • z5 premiumlar ne zaman ve ne kadardan gelecek bilen var mi arkadaslar.

aylardir para biriktiriyoruz adam gibi bir telefon almak istiyorum artik :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rabbitweed

o yüzden mi htc ultapixeli bıraktı?
    ultrapixel gündüz çekimlerinde iyi değildi.sınıfta kaldı. 1 sene kullandığım htc one m8 sınıfında en kötü kameraya sahip telefondu.dxo sitesindeki kamera testinde one m8 kaçıncı sırada bak.

native 8mp nedemek abicim. yanlış biliyorsun. fotoğrafçılığa bilgisayarcı bakış açısıyla bakıyorsun. rakamların hiçbir önemi yoktur fotoğrafçılıkta. tamamen ayrı dünya. apple telefonlarında yıllardır sony sensör kullanır. bildiğin gibi sonyler 20.7mp. ama apple hep 8mp kullandırıyor. adamlar en iyi kamera da hep ilk 3te. senin mantıkla gidersek apple croplu fotoğraf çekiyor . yanlış biliyorsun işte.

İlk olarak şu düzeltmeyi yapayım: Htc ultrapiksel kamerayı bırakmadı.

"güncel hayatta 5mp bile fazla bizlere" cümlesini kuran sensin. 5MP sana fazla ise M8'in 4MPlik kamerası seni hangi anlamda tatmin etmedi? Zaten tartıştığımız konu UP kameranın iyi veya kötü olması değil olayın mantığını kavra diye o örneği verdim, ilk önce asıl meseleyi çözsek daha iyi olacak.

Native 8MPden kastım, tam çözünürlükte fotoğraf çekildiği zaman fotoğrafın 8MP olması.

Fotoğrafçılıkta rakamların kesinlikle önemi vardır. Rakamlar olmadan nasıl odak uzaklığı hesaplayabilirsin? Hadi onu geçtim amatör olarak bu işle uğraşıyorsun diyelim; diyafram açıklığını, sensör boyutunu, isoyu, pozlamayı rakamlar olmadan nasıl anlayacaksın?

Sony sensörler 20.7MP ama hepsi değil, o modelleri en çok Sony mobile kullanıyor. Sonynin sattığı sensörlerin büyük kısmı daha düşük çözünürlükte. Benim mantıkla gidersek iPhonelar croplu fotoğraf çekmiyor çünkü o sensörler Native 8MP, yani maksimum çözünürlüğü 8MP.
    Sandığın gibi hepsi aynı sensör değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ne zaman çıkacak kardeşim bu telefon ? var mı bilen?
  • Z5-C aklımda olan bir telefondu ama gecikmesi hayal kırıklığı oldu. Bütün markalar tanıtıp hemen sunuyorlar telefonlarını ama Sony tam tersi tanıtıyor 2 ay sonra anca gelirse gelecek.
  • Kamerada lumia 1020 ya da nokia 808'e asla yetişemez

• quote:

son kez anlatıyorum sana... anlamamakta çok ısrarcısın. kameralarda MP alınacak baskıya göre seçilir. eğer adam panoya baskı yapacaksa o pano ölçülerine uygun MP seçilir. Bana olayın mantığın nasıl kavratacaksin anlamadım. sen daha fotoğrafçılıkta tecrüben yok iken.. gelelim şu rakam olaylarına. fotoğraf çekerken sensör boyutu gibi terim kullanılmaz . sandığın gibi ISO, shutter speed ya da f-stop da önemli değil . bunları bilmeden de fotoğraf çekilir. alirsin auto ya iş biter.
    HTC bile ultapixel in ana kamera olamayacağını kabul etmiş ve Toshiba sensör kullanmaya başlamış sen ise bana hala nesi tatmin etmedi. açıklasam anlayacaksın sanki

sen 23mp sensörün 8mp croplu fotoğraf çektiğini farzet . Native sensor ve çözünürlük çok önemli. Sen sittir et beni filan. Yazdıklarıma cvp bile verme

Yazdıklarına elbette cevap veriyorum. Hangi kurala dayanarak yazdıklarıma cevap verme diyorsun?

Fotoğraf çekerken tabi ki sensör boyutu gibi bir terim kullanılmaz ancak fotoğraf makinesi alırken şahsen ben sensör büyüklüğüne dikkat ederim. Rakamlara bakarak karşılaştırma yaparım.

Auto modda çekersin ancak tercih meselesidir. Amatör kullanıcı için auto iyidir, kimisi için ise rakamlarla uğraşarak manuel modda çekim yapmak daha makuldur. Iso, pozlama, diyafram vb. rakamsal değerler manuel modda çekim yapmak isteyen kullanıcı için çok önemlidir.

"HTC bile ultapixel in ana kamera olamayacağını kabul etmiş ve Toshiba sensör kullanmaya başlamış" mı acaba?

Kısmen evet. Toshiba üretimi sensör kullandığı doğru ancak yeni bir şey değil. Ultrapiksel kameranın sensörü de zaten Toshiba üretimi.

Ben de sana senin anlayacağını umarak bir şeyler anlatıyorum. Sen de M8'in ultrapiksel kamerasını neden beğenmediğini nezaket gereği anlatabilirdin. Bana kalırsa M8'in UP kamerasının sorunu düşük çözünürlükte olmasıydı. Güncel hayatta sana 5MP bile fazla ise M8'in UP kamerası seni memnun etmeliydi. Bu kısmı anlamadığım için sormuştum.

İkimiz de birbirimize pek bir şey öğretemedik, verimsiz bir tartışma oldu. İyi forumlar.

• Beyler bayanlar bu kamera olayına boşuna takılmayın ...çünkü bunlsr pazarlama stratejisi aynınsensörleri koyup şunu yaptık bunu ekledik bunu değiştirim şunu şuraya koyduk diyorlar 20 den 23 e çıktık diyorlar.....BEYLER SİZİ KANDIRIYORLAR...SİZ GERÇEĞİ GÖRMEK DEĞİL KANDIRILMAK İSTİYORSUNUZ....

Kameralı telefonlarda en büyük sensör

Panasonic lumix cm1 1000 dolarlık fiyatı ile 1 inclik sensör kullanıyor 12x9 milimetre

Nokia 808 1/1.2 inç 10x8 milimetre

Lumia 1020 1/1.5 inç 7x5 milimetre

Sony xperia z5 1/2.3 inç 6x4 milimetre

Bu telefonlarla flckr adresinde smartcamclub isimli profil yüzlerce fotoğraf çekmiş orjinal boyutları ile duruyor lg g4 s6 panasonic lumix cm1 nokia 808 lumia 1020 sony z3 bir kaç.cihaz daha var hepsini yanında tsşıyarak her gittiği yerde hepsiyle kareler çekmiş yanıltıcı olmasın diye bi kaç poz fazla çekmiş.....resimleri ben üşenmeyip tek tek cihaza indirdim en iyi fotoğrafları ayrı bir dosyaya attıp ama hangi cihazla çekildiklerine bakmadan .... Sonra ayırdığım fotoğraflarda en çok resimin nokia 808 ve panasonic lumix cm1 e ait olduğunu gördüm sonrada lg g4 ve 1020 var...diğer cihazlarda z5 dahil zoom yapınca kumlanma var..girin kendi gözünüzle bakın flckr da

• G4 yok, Iphone 5S Z1'nin (hatta Z2'nin gerisinde kalmış. Sony istediği cihazına piyasanın en kral lensini koyar, yapmıyor. Maaliyet olabilir gelecek planlamasinda zamanlamayi uygun bulmuyor olabilir ama şu cihazların kulladiklarim arasinda siralamasi kesinlikle bu olmazdi. PR kokan bir liste.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence şu testi yapın

İphone ile çekilmiş bir fotoğrafı kalitesini düşürmeden mail yoluyla başka bir marka telefona yollayın sonra aynı resmi ekrana getirip iki cihazı yan yana koyun. Aradaki farkı göreceksiniz. İphoneda parlak retina ekran sayesinde çok canlı çıkan fotoğraf aslında o kadar da kaliteli olmadığını göreceksiniz.

Geçenlerde istanbulda arkadaş ile gezerken iphone6 sı ile resimler çekmiş bana telefonunda gösterdi hayran kaldım resme sonra dedim bana yolla yolladı benim galaxy nexus( 5 yıllık ) bir baktım berbat :(

Sonra başka bir iphone6'sı olan arkada resmi gönderdim ikimiz aynı anda açtık bende berbat olan resim iphonede süper. (retina iyi bir ekran hakkını yemememek lazım)

Ama asıl önemli olan bu resimin bilgisayarda nasıl görüneceği idi kafamda

Sonra bilgisayara attım resim gerçektende o iphone6 da göründüğü gibi değilmiş.

O yüzden ben artık bu telefonlardaki görünümden başka bilgisayara attığımda nasıl görünyüor buna bakıyorum. Eğer ki bilgisayarda da aynı güzel etkiyi oluşturan bir icat görürsem gerçekten tebrik ederim. Çünkü yıllar sonra ben resimleri telefondan değil bilgisayardan bakacağım.

MP tartışmasının içine lens kavramını da sokmam gerek tabi ki ama yinede detay gerekli resimler için yüksek mp ve ışığın az olduğu yerde güzel çekim yapan ürünler benim için bir adım önde olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Bence şu testi yapın

İphone ile çekilmiş bir fotoğrafı kalitesini düşürmeden mail yoluyla başka bir marka telefona yollayın sonra aynı resmi ekrana getirip iki cihazı yan yana koyun. Aradaki farkı göreceksiniz. İphoneda parlak retina ekran sayesinde çok canlı çıkan fotoğraf aslında o kadar da kaliteli olmadığını göreceksiniz.

Geçenlerde istanbulda arkadaş ile gezerken iphone6 sı ile resimler çekmiş bana telefonunda gösterdi hayran kaldım resme sonra dedim bana yolla yolladı benim galaxy nexus( 5 yıllık ) bir baktım berbat :(

Sonra başka bir iphone6'sı olan arkada resmi gönderdim ikimiz aynı anda açtık bende berbat olan resim iphonede süper. (retina iyi bir ekran hakkını yemememek lazım)

Ama asıl önemli olan bu resimin bilgisayarda nasıl görüneceği idi kafamda

Sonra bilgisayara attım resim gerçektende o iphone6 da göründüğü gibi değilmiş.

O yüzden ben artık bu telefonlardaki görünümden başka bilgisayara attığımda nasıl görünyüor buna bakıyorum. Eğer ki bilgisayarda da aynı güzel etkiyi oluşturan bir icat görürsem gerçekten tebrik ederim. Çünkü yıllar sonra ben resimleri telefondan değil bilgisayardan bakacağım.

MP tartışmasının içine lens kavramını da sokmam gerek tabi ki ama yinede detay gerekli resimler için yüksek mp ve ışığın az olduğu yerde güzel çekim yapan ürünler benim için bir adım önde olacaktır.

Zaten resme aynı ekrandan bakmak şart nokia n8 z3 ile yakın seviyede bende var ikiside nokia ile çektiğim resme z3 compact ekranında bakıyorum hatta n8 de daha az noise var

• quote:

Orijinalden alıntı: seker1adam

Beyler bayanlar bu kamera olayına boşuna takılmayın ...çünkü bunlsr pazarlama stratejisi aynınsensörleri koyup şunu yaptık bunu ekledik bunu değiştirim şunu şuraya koyduk diyorlar 20 den 23 e çıktık diyorlar.....BEYLER SİZİ KANDIRIYORLAR...SİZ GERÇEĞİ GÖRMEK DEĞİL KANDIRILMAK İSTİYORSUNUZ....

Kameralı telefonlarda en büyük sensör

Panasonic lumix cm1 1000 dolarlık fiyatı ile 1 inclik sensör kullanıyor 12x9 milimetre

Nokia 808 1/1.2 inç 10x8 milimetre

Lumia 1020 1/1.5 inç 7x5 milimetre

Sony xperia z5 1/2.3 inç 6x4 milimetre

Bu telefonlarla flckr adresinde smartcamclub isimli profil yüzlerce fotoğraf çekmiş orjinal boyutları ile duruyor lg g4 s6 panasonic lumix cm1 nokia 808 lumia 1020 sony z3 bir kaç.cihaz daha var hepsini yanında tsşıyarak her gittiği yerde hepsiyle kareler çekmiş yanıltıcı olmasın diye bi kaç poz fazla çekmiş.....resimleri ben üşenmeyip tek tek cihaza indirdim en iyi fotoğrafları ayrı bir dosyaya attıp ama hangi cihazla çekildiklerine bakmadan .... Sonra ayırdığım fotoğraflarda en çok resimin nokia 808 ve panasonic lumix cm1 e ait olduğunu gördüm sonrada lg g4 ve 1020 var...diğer cihazlarda z5 dahil zoom yapınca kumlanma var..girin kendi gözünüzle bakın flckr da
    Sene 2018. Hala bu dediğiniz olur :)

İki telefonun güncel bir versiyonu olsa düşünmeden alırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: sleepingawake

Sene 2018. Hala bu dediğiniz olur :)

İki telefonun güncel bir versiyonu olsa düşünmeden alırım.

Alıntıları Göster
    Keşke :)

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.