Şimdi Ara

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu (74. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.271
Cevap
31
Favori
156.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7273747576
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • serkanguzel_ kullanıcısına yanıt

üstadım olsun,buda birşey hiç olmazsa bir çaba göstergesi.

saygılar.....................................

• quote:

Orijinalden alıntı: multisongohan

üstadım olsun,buda birşey hiç olmazsa bir çaba göstergesi.

saygılar.....................................

Aynı kanıdayım. Yerli bir ekibin çalışması ayrıca güven veriyor. Malum günümüz dijital dünyasında; teknolojisini kullandığın ülke ile gelecekte papaz olunca, adamlar uzaktan kendi sistemlerine ulaşıp, her türlü sıkıntıyı/pisliği çıkarabilirler.

Kamu haberleşmesinin yayımında kullanılan ekipmanların yerlileştirmesi, ülkenin yayın güvenliği açısından çok önemlidir.

• selodonanımhaber kullanıcısına yanıt

27 Ekim 2015 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 29515

YÖNETMELİK

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan:

VERİCİ TESİS VE İŞLETİM ŞİRKETİ İLE MULTİPLEKS İŞLETMECİLERİ

HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 9/4/2013 tarihli ve 28613 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Verici Tesis ve İşletim Şirketi ile Multipleks İşletmecileri Hakkında Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Sayısal yayınları,  TS 13538 “İkinci Nesil Sayısal Karasal Televizyon Yayın Sistemi (DVB-T2) İçin Televizyon Alıcıları- Genel Kurallar” standardında belirtilen özelliklere uygun olarak DVB-T2, HEVC ve Üst Kurulca belirlenen standartlara uygun olarak iletir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“ç) Video sıkıştırmada, HEVC, ses sıkıştırmada HE-AAC veya E-AC3 formatını veya teknolojik gelişmelere uygun Üst Kurulca belirlenecek formatları kullanır.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tüm set üstü cihaz ve tümleşik sayısal televizyon alıcıları, TS 13538 “İkinci Nesil Sayısal Karasal Televizyon Yayın Sistemi (DVB-T2) İçin Televizyon Alıcıları- Genel Kurallar” standardında belirtilen özelliklere uygun olarak üretilir. Test ve Doğrulama Merkezi, gerekli testleri yapmak ve set üstü cihaz ve tümleşik televizyon alıcılarının TS 13538 standardında belirtilen özelliklere uygun olmasını sağlamakla yetkili ve sorumludur.”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yürütür.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin

Tarihi

Sayısı

9/4/2013

28613

Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin

Tarihi

Sayısı

4/2/2015

29257

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/10/20151027-3.htm

saygılar...............................................

Aselsan'ın HF ve RF de tecrübesi ve ürettiği sivil ve askeri ürünler belli Karasal sayısal yayında kullanılacak DVB-T2 ürünlerinin başarılı olacağına güvenim tam. Aselsan ayrıca ULAK Baz istasyonu projesi için de üretim yapıyor bildiğim kadarıyla.

DVB-T2 sistemlerinde kullanılacak ekipman ile ilgili bulamadım açık kaynaklarda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxi909 -- 4 Mart 2021; 2:10:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxi909

Aselsan'ın HF ve RF de tecrübesi ve ürettiği sivil ve askeri ürünler belli Karasal sayısal yayında kullanılacak DVB-T2 ürünlerinin başarılı olacağına güvenim tam. Aselsan ayrıca ULAK Baz istasyonu projesi için de üretim yapıyor bildiğim kadarıyla.

DVB-T2 sistemlerinde kullanılacak ekipman ile ilgili bulamadım açık kaynaklarda

Aradığınız bilgiler kamu edilirse açık kaynaklar da bilgi bulabilirsiniz. Değilse bulamazsınız.

Aselsanın askeriye için ürettiği sistemler, özgün sistemler olduğu için, lisans ve ruhsat hakları aselsan'a aittir. Dolayısıyla, üretilen silah sistemleri kapsamında, aselsan'nın özgün ürünleri kamu edilir. Çünkü askeri fuarlarda tanıtım ve pazarlama yapılabilmesi için, bazı ürünlerin kamu edilmesine ihtiyaç vardır.

Diğer taraftan kamu edilmeyen çok sayıda sistem de aselsan tarafından üretilmiştir.

Kulede aselsan tarafından tadil edilen sistemlerin içeriğinin kamu edilmemesi, haberleşme güvenliği nedeniyledir.

• 50E yörüngesine konuşlu Türksat uydusuna, DVB-S2, 8PSK, HEVC T2-MI kodlamalı olarak, DVB-T2 yayınlar için ilk upstream aktarımı, TRT kurumu tarafından uyduya çıkarılmaya başlandı. Uydudan yayını downstream eden Kule A.Ş. karasal şebekeden yayınlamaya başladı.

Aktarım test statüsünde olduğu için, zaman zaman sinyal olmayabilir !

50E, DVB-S2/8PSK, 11675 H 13960 2/3, HEVC, T2-MI

https://www.flysat.com/turksat4b.php

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

Multistream tuner'li ve HEVC( h265 ) çözebilen uydu alıcısına sahip olanlar, bu test yayınlarını 50E uydusundan izleyebilir.

İstanbul ve Ankara'da oturup ta, HEVC( h265 ) çözebilen TV ya da HEVC( h265 ) çözebilen DVB-T2 alıcıya sahip olanlar, 490 Mhz'den( uhf 23 ncü frekans/kanal ) bu test yayınlarını basit kılçık tv üstü anten ile izleyebilir.

Her zaman yayın olmayabileceği unutulmamalıdır.

Hayırlı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 7 Mart 2021; 9:48:20 >

üstadım,çok önemli bir gelişme olmuş.bunu bizlerle paylaştığın için ayrıca teşekkürler.müjde verir gibi oldu çok sağol.

saygılar.....................................................

• quote:

üstadım,çok önemli bir gelişme olmuş.bunu bizlerle paylaştığın için ayrıca teşekkürler.müjde verir gibi oldu çok sağol.

saygılar.....................................................

edit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zetira -- 6 Mart 2021; 23:30:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

50E yörüngesine konuşlu Türksat uydusuna, DVB-S2, 8PSK, HEVC T2-MI kodlamalı olarak, DVB-T2 yayınlar için ilk upstream aktarımı, TRT kurumu tarafından uyduya çıkarılmaya başlandı. Uydudan yayını downstream eden Kule A.Ş. karasal şebekeden yayınlamaya başladı.

Aktarım test statüsünde olduğu için, zaman zaman sinyal olmayabilir !

50E, DVB-S2/8PSK, 11675 H 13960 2/3, HEVC, T2-MI

https://www.flysat.com/turksat4b.php

Multistream tuner'li ve HEVC( h265 ) çözebilen uydu alıcısına sahip olanlar, bu test yayınlarını 50E uydusundan izleyebilir.

İstanbul ve Ankara'da oturup ta, HEVC( h265 ) çözebilen TV ya da HEVC( h265 ) çözebilen DVB-T2 alıcıya sahip olanlar, 490 Mhz'den( uhf 23 ncü frekans/kanal ) bu test yayınlarını basit kılçık tv üstü anten ile izleyebilir.

Her zaman yayın olmayabileceği unutulmamalıdır.

Hayırlı olsun.

kaynagınız nedir bu haber gerçekten doğru mu??

üstadım şu an kontrol ettim yayın malesef yok.olduğunda önceden yazarsan garanti olur.biraz saçma bir istek farkındayım ama durum bu.

saygılar........................

• zetira Z kullanıcısına yanıt

iyi geceler,yanlış kişiye mesaj yazdınız heralde.

saygılar....

• arkadaşlar,şu anda yayın varmı.test edip paylaşabilirmisiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: zetira

kaynagınız nedir bu haber gerçekten doğru mu??

Alıntıları Göster

Alıntıladığınız mesajımın içinde verdiğim link'e giderseniz, 4 şubat 2021 'den beri testlerin başladığını anlayabilirsiniz. Başka nasıl kaynak soruyorsunuz ?

• quote:

üstadım şu an kontrol ettim yayın malesef yok.olduğunda önceden yazarsan garanti olur.biraz saçma bir istek farkındayım ama durum bu.

Kardeş normal bir durum. İlk testler böyle başlar. Yanı testler de süreklilik olmaz. Ama gün geçtikçe testlerin sürekliliği artarak devam eder.

Forumlarda 50e uydusunu gözlemleyen çok üye var. Bende denk gelirsem bilgilendireceğim.

Karasaldan arama yapıyorsanız, gece saatlerinde cihaz taraması yapmakta fayda var. H265( hevc ) özellikli uydu alıcı ya da dvb-t2 tuner'li hevc çözebilen tv gerekli.

H264 tv'ler olmaz. Dvb-t tuner'li tv ve karasal alıcı olmaz.

Tv ve karasal alıcıda, dvb-t2 tüner mutlak bulunmalı, hevc çözebilir özellikte olmalı.

Uydudan alabilmek için ise, 50e uydusuna çanak kurulmalı ve dvb-s2 multistream özellikli uydu alıcı kullanımı şarttır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 7 Mart 2021; 0:5:55 >

üstadım teşekkürler.

televizyonum bu

https://www.awox.com.tr/Awox-24-61-Ekran-Dahili-Uydu-Alicili-Full-HD-Led

umarım yeterli donanım ve yazılıma sahiptir.

saygılar........................................................................

• quote:

üstadım teşekkürler.

televizyonum bu

https://www.awox.com.tr/Awox-24-61-Ekran-Dahili-Uydu-Alicili-Full-HD-Led

umarım yeterli donanım ve yazılıma sahiptir.

saygılar........................................................................

Bu tv ile dvb-t2 frekansların sinyalini yakalarsınız. Tarama yapıp, bulunan kanalları hafızaya da alırsınız. Ancak görüntü alamazsınız. Çünkü tv'niz yalnızca h264 destekli.

üstadım ben bu tv nin medya oynatıcısına usb üzerinden hevc(x265) ile kodlanmış bir filmi rahatlıkla 1080p olarak izleyebiliyorum.ama şöyle bir konu var arama yaparken dvb-t seçeneği var dvb-t2 seçeneği yok.bunlar bir şey ifade eder mi.........

saygılar....................................................................................

• quote:

üstadım ben bu tv nin medya oynatıcısına usb üzerinden hevc(x265) ile kodlanmış bir filmi rahatlıkla 1080p olarak izleyebiliyorum.ama şöyle bir konu var arama yaparken dvb-t seçeneği var dvb-t2 seçeneği yok.bunlar bir şey ifade eder mi.........

saygılar....................................................................................

Tv'de Dvb-t2 tüner bulunduğu için, tarama yapmanız yeterli. Tv menüsünde dvb-t şeklinde ifade edilmiş olması önemli değil.

X265 encoder'dir. Yani lisanssız kullanılabilen yeniden kodlayıcıdır. Daha anlaşılır ifadesi ile h265 ana kodlayıcıdır ve h265 özellikli cihazlarda lisanslı olarak kullanılması gerekmektedir.

Hasılı; sizin tv x265'i çözüyorsa, h265'i de çözebilir. Dikkat; çözer demiyorum, "çözebilir" ... Deneyip görmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 7 Mart 2021; 0:27:18 >

üstadım çok teşekkürler.emeğine sağlık.

saygılar...........................................................................

• 
Sayfa: önceki 7273747576
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.