Şimdi Ara

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu (41. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.271
Cevap
31
Favori
156.462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3940414243
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Teşekkürler üstad
  • serkanguzel_ kullanıcısına yanıt
    Hocam en son teknolojik durum ve yeni kulenin özelliklerine göre
    Yani imkanlar dahilinde kaç tv ve kaç radyo yayın yapabilir detaylarla

Saygılar....
  • quote:

Orijinalden alıntı: multisongohan

Hocam en son teknolojik durum ve yeni kulenin özelliklerine göre
    Yani imkanlar dahilinde kaç tv ve kaç radyo yayın yapabilir detaylarla

Saygılar....
    Kuleden aktarılacak yayınlarda; HEVC codec'i kullanılırsa, analog VHF ve UHF 'den boşalacak band'lara 150 kanala kadar tv kanalı sığdırmak mümkün olur.

VHF band'ının GSM şebekesine tahsis edilmesi de söz konusuydu. Ama GSM şebekesine kullandırılıp kullandırılmayacağı konusunda henüz bir karar verilmedi.

Eğer VHF band'ı GSM şebekesine tahsis edilirse, geriye kanal UHF band'ından HEVC codec'li tv yayını yapmak şartıyla, 100 civarı kanal sayısına ulaşmak mümkündür.

=================================

Şimdi aynı uydudan yapılan yayınlarda olduğu gibi, tv kanalları yayınlarını standart SD/HD olarak gönderirse, 50 - 55 civarı kanal olur.

=================================

Bunlardan da önemlisi; Türkiye'de sayısal karasal yayınların başlaması, yayıncı kanalların izlenilme oranlarını artırmıyor. Yani her bir tv kanalının izleyici kitlesi yine aynı kalıyor. Hal böyle olunca; yayıncı açısından karasaldan aktarılan yayının standart olması yada hEVC codec'li yapılması herhangi bir anlam taşımıyor.

Yayıncı kuruluşlar şöyle düşünüyor ! "Uydu için lisans ve kira bedeli ödüyordum. Şimdi bir de karasal için lisans ve yayın giderlerine katlanmak zorunda kalacağım. Benim bu işten karım nedir ?" diyor.

Durum gerçekten böyle midir ? Evet gerçek budur. Yani tv kanallarının izleyici kitlesi sabit kalıyor.

Değişen ise, karasaldan yayın başlayınca, izleyiciler yayınlara daha kolay ulaşacaktır.

Hasılı; ülkemizde yayına başlaması düşünülen, sayısal karasal yayınlar hakkında bilmemiz gereken en önemli husus budur. daha önce söylediğim gibi, mahkeme sonuçlandığında, özel tv kuruluşları yine su koyuverecek ve sayısal karasal yayınların başlamasını geciktirmeye çalışacaklardır.

İşte o zaman geldiğinde TRT atak yapacak ve kamu yayıncısı misyonu ile kendi bünyesinde sayısal karasal yayınları başlatacaktır.

=============================

Radyo yayınları ise, kendi band'larından analog saha kullanılmak suretiyle, uzunca bir süre FM yayınları olarak devam edecektir. DAB yayın başlasa bile, analog radyo yayınları hiç bir zaman terkedilmeyecektir. Çünkü analog radyo yayınlarını tamamen kapatmak ulusal güvenlik açısından mümkün değildir. Dijital radyo yayınını manipüle edersin ama analog radyo yayını engellemek mümkün değildir. Bu nedenle de analog radyo yayınları hiç bir zaman kapanmayacaktır.

Bu yazdıklarıma daha önceki mesajlarımda da zaten değinmiştim.

Üstad sd yayın ben zor görüyorum
    Hepsinin hd olduğunu hesap edelim
    O zaman hevc ac3 yada he-aac kaç kanal olur
    birde ileriye dönük h.266 da uhd yi bilemem fakat h266 da hd kaç kanala çıkar

Birde bu yayınları fhd değil de 720i olarak yayın yapılsa hevc te kanal sayısı çok artar mı

Son soru bu kulenin 4.5g yada 5g için kullanılması daha doğru olmazmi
    4.5g kuleden hizmete girse bir sim kart ile gsm şirketi mantığı nasıl olur ücretli ücretsiz uyumlu set-top box olsa o zaman sayısız radyo ve sayısız tv kanalı olsa yani belki böylece internet hizmeti için alternatifte olur ha hız ne olur tahmini en kötü kuleden 50mb olsa kablosuz 4.5g li havadan tv radyo internet olmaz mı tabi hava muhalefeti problem olurmu meselesi var.yani tamamen kulenin verimliliği açısından soruyorum

Fikirleriniz nedir üstad

Saygılar........
  • quote:

Üstad sd yayın ben zor görüyorum
    Hepsinin hd olduğunu hesap edelim
    O zaman hevc ac3 yada he-aac kaç kanal olur
    birde ileriye dönük h.266 da uhd yi bilemem fakat h266 da hd kaç kanala çıkar

Birde bu yayınları fhd değil de 720i olarak yayın yapılsa hevc te kanal sayısı çok artar mı

Son soru bu kulenin 4.5g yada 5g için kullanılması daha doğru olmazmi
    4.5g kuleden hizmete girse bir sim kart ile gsm şirketi mantığı nasıl olur ücretli ücretsiz uyumlu set-top box olsa o zaman sayısız radyo ve sayısız tv kanalı olsa yani belki böylece internet hizmeti için alternatifte olur ha hız ne olur tahmini en kötü kuleden 50mb olsa kablosuz 4.5g li havadan tv radyo internet olmaz mı tabi hava muhalefeti problem olurmu meselesi var.yani tamamen kulenin verimliliği açısından soruyorum

Fikirleriniz nedir üstad

Saygılar........
    100 civarında hevc hd kanal olur.

Ohoo... H.266 ne yaptın ? H.266 için daha önümüzde uzunca yollar var. İşin donanım & yazılım boyutuydu derken, oturması uzun zaman alır. Daha H.265'i oturtamadılar. Eğer H.266 'ya geçilirse, milletin satın aldığı en son model pahalı tv'ler bir anda çöp olur. Kısaca; yakın zamanda H.266 olmaz yani...

720i olmaz. 720p olur. Zaten şu an ki çekimlerde kullanılan kameralar 50 kare saniye 720p'dir. Bu 720p yayın, uyduda band genişliğinden tasarruf etmek için, 25 kare saniye şeklinde iki aşamada uyduya çıkarıldığında 1080i elde ediliyor. Yani 720p ile 1080i bire bir aynı kalitedir.

Kule neden yalnızca GSM şebekesine hizmet etsin ki ? Kuleden yapılan GSM ve tv yayınları dijital olduğu müddetçe, tamamı aynı kuleden yapılabilir. Çünkü GSM şebekesinin modülasyonu ile tv yayınlarının modülasyonu farklıdır. Bir birini etkilemez.

GSM şebekesi üzerinden de tv yayınları yapılabilir. Bu tür tv yayını DVB-IP/MPE olarak modüle edilmiştir. Aynı GSM şebekesinde olduğu gibi hücresel mantıkla çalışmaktadır. Bu tip yayının denemeleri uydu üzerinden yapıldı ve başarılı oldu. Ancak dünyada DVB-IP/MPE kodlamalı yayın yapan bir ülke yok henüz. Çünkü bu yayın tipinde kullanılacak pek donanım geliştirilmedi henüz... DVB-IP/MPE kodlamalı yayın yapan donanımlar üretilse bile pahalı olacaktır. Pahalı olunca da, tv izlemek için halkın ekseriyeti bu tür cihazları satın almayacaktır. DVB-IP/MPE hücresel tv yayınında hız sorunu yaşanmaz.

Havadan internet yayını bazı ülkelerde var. Henüz yeni başladı. Bu alanda da epeyce yatırım ve harcam yapılması gerekiyor. Zaman içinde olur diye tahmin ediyorum. 5G ekipmanlarının yerli üretileceğini dikkate aldığımızda, havadan internet yayını olur ülkemizde...

Sonuç olarak; kule her durumda verimli kullanılabilir. Yeter ki sayısal sistemle çalışan donanımlar kullanılsın. Bir sistemin modülasyonu, diğer sistemin modülasyonunu etkilemez.

Üstad teşekkürler aydınlattığınız için
  • Konu ilk açıldığında 2010 yılıymış vay arkadaş
    Halla kule dikmek dışında bir ihale yapıldı oda iptal oldu.
    8 senede çöp üstüne çöp koyulmamış.
    Bu arada Almanya önce DVB-T geçti sonra DVB-T2 oldu.
    Kuzey Kıbrıs Azerbaycan bile DVB-T yayına geçti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HAKANIM1987 -- 5 Mayıs 2018; 14:38:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HAKANIM1987

Konu ilk açıldığında 2010 yılıymış vay arkadaş
    İhaleyi iptal ettiren özel tv kuruluşlarına serzenişte bulunmalısın.

Bu arada DVB-T de demode oldu gitti...

Şimdilerde DVB-T2 hatta ve hatta DVB-IP/MPE'yi konuşmak lazım.

Özel tv kuruluşları sayısal karasal yayın yapmak için pamuk ellerini ceplerine atmadığı sürece, biz bu mevzuyu konuşmaya devam ederiz.

• işte biz demode olan şeye bile geçemedik
    DVB-IP/MPE bu ne ara gelişti nasıl bir şey ip tv filan mı?
    Kanallar şu sıra uyduda Hd yayın yapma sırasında şöyle bir kuçuk usb aparat ile pc den internetsiz yayın izleme düşüncesi hep aklımda var ama 5 sene daha olacak gibi durmuyor (istanbulda daha erken olabilir ama küçük anadolu kasabasında imkansız)
  • quote:

işte biz demode olan şeye bile geçemedik
    DVB-IP/MPE bu ne ara gelişti nasıl bir şey ip tv filan mı?
    Kanallar şu sıra uyduda Hd yayın yapma sırasında şöyle bir kuçuk usb aparat ile pc den internetsiz yayın izleme düşüncesi hep aklımda var ama 5 sene daha olacak gibi durmuyor (istanbulda daha erken olabilir ama küçük anadolu kasabasında imkansız)
    E DVB-T'ye geçseydik, bu defa da demode oldu deyip dururdun.

Yani geçmediğimiz hayırlı olmuş bile diyebiliriz.

===============================

DVB-IP/MPE aynı GSM şebekesi gibi hücresel sistemle çalışıyor. Daha çok kanal sığdırmak mümkün. Mesela yalnızca UHF bandına 300'ün üzerinde kanal sığdırılabilir. Yani bu sistem DVB-T2'den çok daha gelişkin bir sistemdir.

DVB-IP/MPE'de mevcut GSM baz istasyonlarından yararlanılarak, yayına geçilebilir.

Peki DVB-IP/MPE sistemine geçmek mümkün mü ? Eğer cihazlar halkın satın alabileceği fiyatlarda olursa, mümkündür. Evde kullanılacak alıcı cihazlar pahalı yani...

=============================

İşte USB çük gibi aparatla PC'den dijital yayın seyretmen için, özel tv kuruluşlarının pamuk ellerini cebine atması gerekiyor.

Özel tv kuruluşları dijital karasal yayın yapmaya çok meraklıydı ya...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 5 Mayıs 2018; 15:21:34 >

• Boşver ben gene internetten izleyeyim
    Bunu gsm uzerinden yaparsak bu seferde kule neden diktik kavgası çıkar
    Bence KAÇ KAÇ KAÇ
  • quote:

Boşver ben gene internetten izleyeyim
    Bunu gsm uzerinden yaparsak bu seferde kule neden diktik kavgası çıkar
    Bence KAÇ KAÇ KAÇ
    Ha şöyle, ne işin var kule dikme, mikme gibi işlerle...

Özel sektör, mözel sektör derken, para koymaya yanaşmayıp uzattılar işi.

• quote:

Konu ilk açıldığında 2010 yılıymış vay arkadaş
    6 sene önce yazdık iki sorun var dedik
    bir...bu ülke uydudan izlemeye alışmış arkadaş dedik
    iki...bu iş maliyetli arkadaş dedik
    olmaz dedik olursa da sadece bir kaç şehirde olur ancak dedik
    o gün muhalefet olanlar bakıyorum bugün bizim dediklerimizi söylüyor maliyetten bahsediyor
    dvbt-2 başlar ama istanbul çamlıca da kalır belki ankara dikmen izmir balçova bursa gündogdu o kadar

Üstad merhaba linkteki cihazlardan hangisini yada hangilerini tavsiye edersin

Saygılar......
    http://www.supermax.com.tr/hd-uydu-alicilar.html

Link bu üstad
  • quote:

http://www.supermax.com.tr/hd-uydu-alicilar.html

Link bu üstad
    Bu cihazların, scart çıkışlı olanı hariç, diğerleri H.264 decode ediyor.

Bu cihazların bazıları sunplus, bazıları da ALI işlemcili.

Bu cihalardan birini almak istiyorsan, link'te her bir cihazın özellikleri yazıyor. Uygun olanı alabilirsin.
    Üstad işlemci hangisi olmalı

Saygılar...
  • quote:

Üstad işlemci hangisi olmalı

Saygılar...
    ALI yada Sunplus bir farkı yok.

Yalnız bu cihazların hepsi, uydu cihazı. Yani bu cihazlarda DVB-T2 tuner'i yoktur. DVB-T2 konu başlığına yazınca hatırlatmak istedim.
    Üstad hatırlatman için sağol
    Birde ben daha öncede 1 reciver modeli starbox marka göstermiştim siz iyi değil demiştiniz peki bu modeller ondan ne kadar iyi

Saygılar....
  • quote:

Üstad hatırlatman için sağol
    Birde ben daha öncede 1 reciver modeli starbox marka göstermiştim siz iyi değil demiştiniz peki bu modeller ondan ne kadar iyi

Saygılar....
    O da aynı, bunlar da aynı.

Bu türden basit kullanımlı cihazlarda ya ALI yada Sunplus işlemci var. Her iki işlemcinin de görüntü kalitesi aynı.
  • 
Sayfa: önceki 3940414243
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.