Şimdi Ara

Düşük Watt Amfi & Yüksek Watt Hoparlör

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
5.047
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    ses konusunda çok bilgili sayılmam, danıştığım bir çok kişi düşük wattlı bir amfi ile yüksek wattlı bir hoparlör kullanılmasını tavsiye etmiyor,
    Diyelimki elimde böyle bir sistem geçti,
    8ohm 2x60 W amfim mevcut, Bu amfiye 8ohm 500 W lık iki kule hopalör bağlasam ne farkeder, illaki 100-150 W lık kule mi almalıyım,
    Amfinin çıkışlarına zarar verirmiyim, Amfiler hali hazırda kendilerine tanınan potansiyometre sınırlarında sağlıklı çalışmazlar mı? Sonuçta belirli bir noktadan sonra sesi daha fazla açamıyoruz, üretici tarafından belirlenmiş bu üst sınır amfinin zaten sağlıklı çalışması için yeterli değilmidir?
    sonuç olarak üstadlardan fikir almak istediğim şey düşük watlı bir amfi ile birlikte kullanacağım yüksek wattlı bir hoparlör takımı, alacağım ses kalitesini kötü etkilermi, bu sistemde amfi veya hoparlör zarar görebilirmi?

Yukarıda verdiğim değerler markadan bağımsız ve gerçek değerler olduğunu varsayabiliriz,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi newonw1 -- 1 Temmuz 2014; 14:03:28 >

• newonw1 kullanıcısına yanıt
    merhaba hocam eğer amfine 8 ohm hoparlör bağladığın sürece sorun olmaz ama amfinin 8 ohmdaki verdiği gücü alırsın daha fazlasını alamazsın ayrıca sesi zorlarsan distorsiyon oluşturursun halen distorsuyonlu bir şekilde dinlemeye devam edersen ya amfinin çıkışını yakarsın yada hoparlörleri hangisi zayıfsa o kendini yakar ayrıca hoparlör seçerken wattın yanında db denen hoparlörün hassasiyeti büyük önem taşır
  • Kötü etkiler. Gücü zayif amfi ile hoparlörü besleyemezsiniz. Beslenmeyen hop randiman vermez. Amfi sesini daha fazla açma geregi sinirlarda distorsiyonlu calisma hatta dc kaçağı tehlikesi demektir. O yüzden tersi durum daha makbuldür. Tabi bilincli kullanmak kaydiyla. Amfi gücü ile hop gucu dengeli olmalidir. En ideal sonuc bu sekilde alinir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alacağınız hoparlör nominal empedansı kaç, üretici min ve max kaç watt ile sürülmesini önermiş. Amfiniz a klas 8 ohm da 60 watt mı, yoksa d klas mı ? Gibi bir sürü sorunun cevabı olmaksızın buna cevap vermek imkansız.
  • aklımda jamo 628 var, 500 w örneğini biraz daha absürt hale getirip daha iyi kafa yorabilmek için verdim,
    bu sistem için elimdeki 40 W amfi yeterli olurmu,

d sınıfı veya a sınıfı olup olmadığını bilmiyorum, bu sınıflandırmayı üretici firmamı beyan eder yoksa bağımsız test firmaları,

normalde distorsiyonlu çalışma sınırı bir amfinin ses ayarı kısıtlamasının daha üst değerlerinde olması gerekmezmi, amfiler eğer hoparlörler izin veriyorsa son seste çalıştırılmamalımıdır?

jamo 628 hoparlörler sizce nasıl, karakteristik olarak iyimidir,

sesli düşünmeye çalışıp aklıma takılan soruları soruyorum, değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür,
    merhaba hocam elinedeki amfinin marka ve modeli nedir ? 40 watt yeterli olur ama tam hakkı için en az 100 watt amfi gerekir diye düşünüyorum amfi sınıflarını üretici firma beyan eder ama her modelde etmeyebilir normalde distorsiyonlu çalışma sınırı bir amfinin ses ayarı kısıtlamasının daha üst değerlerinde olması gerekmezmi burda ne demek istediğinizi anlayamadım ? amfi ve hoparlör uyum içerisindeyse son seste çalıştırılabilir jamo 628 yeni seri diye biliyorum daha önce jamo dinlemedim karekteri nasıldır bilemiyorum karekteristik özellik sizin ne aradığınıza bağlı
  • Hoparlör jamo 628 bu isehttp://www.voxxintlcorp.com/docs/common/S628HCS/S628HCS_CUT_SH.pdf

Duyarlılık 90 dB, power handling 150/240 watt uzun ve kısa güç için (hesaplar biraz kabaca ve tek hoparlör için)
    1 watt amfi_> 90 dB
    40 watt amfi_> 106 dB
    60 watt amfi_> 107.7 dB
    100 watt amfi_> 110 dB
    150 watt amfi_> 111.8 dB
    240 watt amfi_> 113.8 dB (j628'in limiti)
    2000 watt amfi_> 123 dB :)

kabaca amfi dediğini yapıyor ise 60 watt amfi yerine 240 watt amfi bağlayınca hissedilen ses şiddeti 1.5 kat artar. Değer mi siz düşünün, evde bu kadar açılacak mı vb.... tabi tekrar yineleyeyim amfi bu gücü gerçekten veriyor ise, gerçek hayatta diğer arkadaşların da dediklerine bakmak gerekiyor benimkisi sadece ideal şartlar için örnek.

Hesaplar buradan:

http://myhometheater.homestead.com/splcalculator.html

dB ve ses yüksekliği ilişkisi:

http://www.sengpielaudio.com/calculator-levelchange.htm

10 dB fark 2 kat algılanan ses şiddeti oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dustdevil -- 2 Temmuz 2014; 16:56:34 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: des_955

merhaba hocam elinedeki amfinin marka ve modeli nedir ? 40 watt yeterli olur ama tam hakkı için en az 100 watt amfi gerekir diye düşünüyorum amfi sınıflarını üretici firma beyan eder ama her modelde etmeyebilir normalde distorsiyonlu çalışma sınırı bir amfinin ses ayarı kısıtlamasının daha üst değerlerinde olması gerekmezmi burda ne demek istediğinizi anlayamadım ? amfi ve hoparlör uyum içerisindeyse son seste çalıştırılabilir jamo 628 yeni seri diye biliyorum daha önce jamo dinlemedim karekteri nasıldır bilemiyorum karekteristik özellik sizin ne aradığınıza bağlı

bir amfinin sesini bir noktadan sonra daha fazla açamayız ya, o noktaya son ses diye adlandırıyoruz yada adlandırdım, son seste çalışan amfi niye distorsiyonlu çalışma riskine girer, son ses seviyesi amfi için riskli bir noktamı oluyor, son ses noktasını niye güvenli sayılacak seviyede yapmazlarki, bir tık az yapıp amfiyi güvenli halde çalıştırabilir sanki,
    amfi nad marka, ama marka üzerinden gitmek istemiyorum, çok farklı markalar var ve marka model üzerinden gidildiğinde reklama girer gibi geliyor, marka vermeden ses sistemi alırken konuşulan dilden anlamak amaçlı bu tip sorular soruyorum, vaktinizi alıyorum,

bir hoparlörde decibel değeri olarak ben "1 wat amfi ile son seste alacağım ses şiddetidir" diye anlıyorum,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi newonw1 -- 2 Temmuz 2014; 17:01:34 >

merhaba hocam açıkçası bu soru benim çalışmadığım yerden geldi beni aşıyor o yüzden cevap veremeyeceğim ama bilen üsatdlar cevaplayacaktır db değeri ise ses şiddeti veya basıncı diyebiliriz 1 watt ile son seste alacağınız değer değildir örneğin 90 db hassasiyete sahip olan hoparlör diyelim bu hoparlör 1 watt güç ile 1 metrede 90 db ses basıncı üretir
  • Aslında kafa karışacak bir durum yok. Her hoparlör üreticisi, hoparlörün spec. lerini belirtirken nominal gücü, maksimum gücü ve "recommended amplifier power" (tavsiye edilen amfi gücü) verirler.

Örneğin bir hoparlör;

Nominal: 100 watt
    Peak:200 watt
    recommended amplifier power: 30-90 watt şeklinde olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buzdağı -- 3 Temmuz 2014; 14:10:13 >
  • Erdoganakinci kullanıcısına yanıt
    Hoparlör çıkış bolgesini cekmemissini, empedance veya ohm değeri önemli öncelikle ,, internette doküman var yabancı site download vs tam bilgi yok
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.