Şimdi Ara

Düşük Voltaj Tehlikesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
2
Favori
31.345
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • LED TV, dizüstü, modem... adaptörle çalışıyorlar ve belli bir voltajın altında çalışmıyorlar. (diye biliyorum)
    Voltajın düştüğünü ancak ampulü açıp baktığım zaman anlayabiliyorum. Televizyon izlerken veya dizüstü bilgisayarı kullanırken düşük voltajı fark etmiyorum. Çünkü düzgün bir şekilde çalışıyorlar. Eğer çok çok fazla düşerse (ampul neredeyse yanmıyor) cihaz kendini kapıyor.(TV, modem kapanıyor, dizüstü pile geçiyor)
    Ben düşük voltajın zararlı olduğunu düşünmüyorum ama dalgalanmalar zarar verir mi onda şüpheliyim.
    Regülatörler, düzenleyici prizler v.s. var ama cihazlar kendilerini koruyabilecek düzenekler kullanıyor olmalılar. Çünkü düşük voltajda hiçbir anormallik fark etmiyorum. Ve kullanmaya devam ediyorum. Zaten ampul açmadan fark etmiyorum. :) Ve hiç sorun yaşamadım. Ama yine de şüpheliyim.
    Bu gibi durumlarda cihazların fişini çekmeli miyim? Düzenleyici prizler v.s. para tuzağı diyenler de var ama bu konuuyu bir masaya yatıralım.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Düşük Voltaj Tehlikesinden Korunun

Elektrik Voltaj Düşüklüğü Zararları

Elektrik voltaj düşüklüğü, elektrikli cihazların çalışmasını engelleyebilir ve hatta onlara zarar verebilir. Düşük voltaj, cihazların gerektiği gibi çalışması için yeterli gücü alamamasına neden olarak performans sorunları ve hasarlara yol açabilir.

Düşük Voltaj Buzdolabına Zarar Verir mi?

Buzdolapları, sürekli soğuk hava sağlamak için sürekli elektrik akışına ihtiyaç duyan cihazlardır. Elektrik voltaj düşüklüğü, buzdolabının kompresörünün düzgün çalışmamasına neden olarak gıdaların bozulmasına yol açabilir. Ayrıca düşük voltaj, buzdolabının ömrünü kısaltabilir veya tamamen arızalanmasına neden olabilir.

Düşük Voltaj Diğer Cihazlara Zarar Verir mi?

Sadece buzdolapları değil, diğer elektrikli cihazlar da düşük voltajdan etkilenebilir. Klima üniteleri, çamaşır makineleri, kurutucular ve bilgisayarlar gibi cihazlar, düşük voltaj durumunda arızalanabilir veya hasar görebilir.

Voltaj Düşüklüğü Nasıl Giderilir?

• Elektrik panelindeki devre kesicileri veya sigortaları kontrol edin ve gerekirse sıfırlayın.
    • Bağlantı noktalarının sıkılığını kontrol edin ve gevşek kabloları sıkın.
    • Cihazları farklı prizlere takmayı deneyin.
    • Elektrik hattının bir elektrikçi tarafından kontrol edilmesini sağlayın.

Düşük voltaj sorunlarını gidermek için gerekli adımları atarak elektrikli cihazlarınızı koruyabilir ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutlucan96

LED TV, dizüstü, modem... adaptörle çalışıyorlar ve belli bir voltajın altında çalışmıyorlar. (diye biliyorum)
    Voltajın düştüğünü ancak ampulü açıp baktığım zaman anlayabiliyorum. Televizyon izlerken veya dizüstü bilgisayarı kullanırken düşük voltajı fark etmiyorum. Çünkü düzgün bir şekilde çalışıyorlar. Eğer çok çok fazla düşerse (ampul neredeyse yanmıyor) cihaz kendini kapıyor.(TV, modem kapanıyor, dizüstü pile geçiyor)
    Ben düşük voltajın zararlı olduğunu düşünmüyorum ama dalgalanmalar zarar verir mi onda şüpheliyim.
    Regülatörler, düzenleyici prizler v.s. var ama cihazlar kendilerini koruyabilecek düzenekler kullanıyor olmalılar. Çünkü düşük voltajda hiçbir anormallik fark etmiyorum. Ve kullanmaya devam ediyorum. Zaten ampul açmadan fark etmiyorum. :) Ve hiç sorun yaşamadım. Ama yine de şüpheliyim.
    Bu gibi durumlarda cihazların fişini çekmeli miyim? Düzenleyici prizler v.s. para tuzağı diyenler de var ama bu konuuyu bir masaya yatıralım.

Düşük voltaj sorunu varsa;

1) Aşırı ve Düşük Gerilim Koruma Rölesi satın alıp ayar ettiğiniz değerde elektriğin kesilmesini sağlamak

2) On-Line UPS ile sürekli olarak düzgün bir gerilim elde etmek. (Tepsi süresi çok kısa, pahalı)

3) Servo Regülatör ile gerilim ayarı yapmak. (Tepki süresi On-Line UPS'e göre uzun, ekonomik)

Bu üçünden birini yaparak koruyabilirsiniz. Birinci seçenek sürekli düşük gerilim sorunu olan bölgelerde işe yaramayacaktır.

Başlangıçta yapmanız gereken mahalle olarak herkesin bireysel başvuru yaparak Tedaş' a dilekçe yazması ve düşük gerilim sorununu kademe veya trafo değişimi ile çözmesini istemektir.

Akım korumalı prizlerin, Off Line ve Line Interactive UPS cihazlarının gerilim regüle etme kabiliyeti yoktur.

Saygılar...

• Düşük gerilim sürekli olan bir şey değil. Yılda 2-3 kez ya oluyor ya olmuyor. Benim merak ettiğim düşük voltajdan söz konusu cihazlar etkilenir mi? Neden? Çünkü belli bir seviyeye kadar sorunsuz çalışıyorlar. Zaten çoğu 100V kadar destekli. Onun altına düştüğü zaman da çalışmayı durduruyor. Tabii bu sadece bir çıkarım. Çıkarımlarımı yaparken:
    Voltaj ölçümü yapma şansım yok.
    Cihazlar adaptörle çalışıyor.
    Böylesi cihazların kendini koruyacağını düşünüyorum.
    Düşük voltajın bir şey yakmayacağını düşünüyorum.
    Mesela bizim Vestel buzdolabı "Düşük Voltaj" diye bir de uyarı veriyor (Türk malı kendini belli ediyor) ve asla kompresörü çalıştırmıyor.

Ama bu düşüncelerin doğruluğundan emin olacak teknik bilgim yok Merak ediyorum sadece.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mutlucan96

Düşük gerilim sürekli olan bir şey değil. Yılda 2-3 kez ya oluyor ya olmuyor. Benim merak ettiğim düşük voltajdan söz konusu cihazlar etkilenir mi? Neden? Çünkü belli bir seviyeye kadar sorunsuz çalışıyorlar. Zaten çoğu 100V kadar destekli. Onun altına düştüğü zaman da çalışmayı durduruyor. Tabii bu sadece bir çıkarım. Çıkarımlarımı yaparken:
    Voltaj ölçümü yapma şansım yok.
    Cihazlar adaptörle çalışıyor.
    Böylesi cihazların kendini koruyacağını düşünüyorum.
    Düşük voltajın bir şey yakmayacağını düşünüyorum.
    Mesela bizim Vestel buzdolabı "Düşük Voltaj" diye bir de uyarı veriyor (Türk malı kendini belli ediyor) ve asla kompresörü çalıştırmıyor.

Ama bu düşüncelerin doğruluğundan emin olacak teknik bilgim yok Merak ediyorum sadece.

Düşük voltaj geniş voltaj aralığında çalışan adaptörlerde problem yaratmaz. Ancak motorlu olan tüm elektrikli alıcılarda önemli bir sorundur.(buzdolabıda bu gruba girer)

Saygılar...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Buzdolabından yana korkum yok zaten kılavuzlarında apaçık korunduğunu söylüyor. Düşük voltajda asla kompresör çalışmıyor :)
    Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
    Televizyon da adaptörle çalışıyordur mutlaka. LED'ler için zaten lazım. Zaten yazılımsal ağırlıklı cihazlar. O zaman televizyon için de gereksiz regülatörler falan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

Akım korumalı prizlerin, Off Line ve Line Interactive UPS cihazlarının gerilim regüle etme kabiliyeti yoktur.

Saygılar...

Yanılıyorsunuz.Line interactive UPS regüle özelliği vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fkarizmatik -- 20 Ağustos 2014; 20:27:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fkarizmatik

quote:

Saygılar...

Line Interactive UPS'de gerilim regülasyon özelliği yoktur. Off Line UPS' den farkı sadece elektrik kesilince değil belirli limit değerleri aştığı takdirde sistemi UPS üzerinden beslemesidir. Yani şebeke geriliminiz 205 Volt ise Line Interactive UPS bunu size direk iletir 220 Volt seviyesine yükseltmez. On Line UPS' den farkı budur.

Saygılar...
  • quote:

quote:

quote:

Saygılar...

Line Interactive UPS'de gerilim regülasyon özelliği yoktur. Off Line UPS' den farkı sadece elektrik kesilince değil belirli limit değerleri aştığı takdirde sistemi UPS üzerinden beslemesidir. Yani şebeke geriliminiz 205 Volt ise Line Interactive UPS bunu size direk iletir 220 Volt seviyesine yükseltmez. On Line UPS' den farkı budur.

Saygılar...

@alper bey,

Line cihazlar pik gerilm ve akımlar oluştuğunda sistemi korumak için regülatör özelliğini devreye koyar.Bu UPS'lerde STS sistemler bulunur.Bahsettiğiniz voltaj aralığı dışında ise sistem,statik anahtarlama ile çıkışa bağlı olan düşük anahtarlama geçişi özellikli regülasyon sistemi sayesinde gerilim düzenlemesi sağlanır ve gerçek düşük şebeke geriliminde (Brownout) de UPS’in çalışması sağlanır.Aksi taktirde Aküden sistem beslenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fkarizmatik -- 23 Ağustos 2014; 20:25:57 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Saygılar...

Saygılar...

@alper bey,

Line cihazlar pik gerilm ve akımlar oluştuğunda sistemi korumak için regülatör özelliğini devreye koyar.Bu UPS'lerde STS sistemler bulunur.Bahsettiğiniz voltaj aralığı dışında ise sistem,statik anahtarlama ile çıkışa bağlı olan düşük anahtarlama geçişi özellikli regülasyon sistemi sayesinde gerilim düzenlemesi sağlanır ve gerçek düşük şebeke geriliminde (Brownout) de UPS’in çalışması sağlanır.Aksi taktirde Aküden sistem beslenir.

Bizim kullandığımız line interactive cihazların hiçbirinde gerilim regüle kabiliyeti yoktu. Sadece gerilim düştüğü anda aküden besliyor o kadar.(Sizin bahsettiğiniz pik gerilim ve akım) Bir de belli prizlere bağlı on line cihazlar var onlardan sürekli 220 V alıyoruz.

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 23 Ağustos 2014; 21:09:19 >

• Cihaz elinde varmış.İçini açıp detaylı incelersen daha detaylı anlamanızı sağlayacaktır.
  • Evet Line-iteraktif UPS'lerde regüle olayı vardır.Ama küçük boyutlularda % 99 yoktur.Genelde 1000VA ve üzeri güçlü ups'lerde olur.Bu regülasyon,,tam regülasyon değil 2 konumlu röle sürme tekniği ile gerçekleşir.Hepsinde de % 20 gibi regülasyon yapılır,yani 239-240V gibi voltajda 200-205V'a düşürür.Düşük voltajı da yükseltir ama ben bunu yükseltme olarak görmüyorum,yani yükseltmede çok başarılı olamıyorlar.

Ek resimde 244-245V gibi şebeke girişini UPS'nin 210V'a düşürdüğü görülebilir.
     Düşük Voltaj Tehlikesi

• Teşekkür ederim Mehmet Ali Bey, bizdekiler regüle etmiyor maalesef. Yüksek hiç gelmedi ama düşüktede hiç yükseltme yapmadı.

Saygılar...
  • Bende teşekkür ederim Sayın alpernbugra.Buna ek olarak şimdi atelyeye gidip foto çekip görüntülemeye çalıştım.Öğrenmek isteyen arkadaşlara faydası olur kabilinden bu resmi bilhassa paylaşmak isterim.

Evet,yukardaki paylaşımımda yazdığım gibi küçük modelleri regüle etmiyor arkadaşlar.Resimde PCM marka 2 değişik model var.(600VA ve 1000VA)İşte Line iteraktif bir modelin regüle edip etediği en basit olarak devre kartındaki röle sayısı ile belli olur.Resimde küçük olan 2 röleli regüle edemiyor,,4 röleli büyük olan regüle ediyor.
     Düşük Voltaj Tehlikesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 23 Ağustos 2014; 22:20:34 >

• Konu eski olduğu için tekrar bende sorayım dedim :)
    Ara ara voltaj düşme sorunu bizde de var ve düzelmesi bir kaç saat sürüyor. Bu süre içinde tv laptop modem gibi cihazları fişten çekmek gereklimi yani bozulur mu ?
    Ampul baya zayıf yanıyor ama tv modem sorunsuz çalışıyor fakat ne olur ne olmaz diye ben bahsi geçen cihazların elektrik bağlantısını kesiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: yesanin276

Konu eski olduğu için tekrar bende sorayım dedim :)
    Ara ara voltaj düşme sorunu bizde de var ve düzelmesi bir kaç saat sürüyor. Bu süre içinde tv laptop modem gibi cihazları fişten çekmek gereklimi yani bozulur mu ?
    Ampul baya zayıf yanıyor ama tv modem sorunsuz çalışıyor fakat ne olur ne olmaz diye ben bahsi geçen cihazların elektrik bağlantısını kesiyorum
    Merhaba. Esasen elektronik cihazlara hasar veren yüksek voltajdır. Düşük voltajdan zarar gören cihaz varsa da çok nadirdir.

Söz konusu arıza çok sık olarak yaşanıyorsa bulunduğunuz bölgedeki dağıtım hattında bir sorun olabilir. Buna katlanmak yerine çözüm üretilmesi adına dağıtım şirketine başvurmanızı öneririm.

Cihazlarınız sorunsuz çalıştığına göre voltaj düşümü,cihazlarınızın tolere edebileceği aralıkta gerçekleşiyor. Bu nedenle cihazlarınızın elektriksel bağlantısını "bu sebeple" kesmenize gerek yoktur.

Ancak,voltaj düşümünün ardından istenmeyen boyutta bir yükselme gerçekleşebilir ve bu anlık,farkedilemez boyutta da olabilir. Bu da özellikle elektronik ağırlıklı cihazlarınıza zarar verebilir.

Voltajın düşük gelmesi sona erdiğinde ani bir yükselme söz konusu değilse elektrik bağlantılarını kesmenize gerek yoktur. Ancak ani voltaj yükselmelerinin meydana geldiği bir voltaj dengesizliği söz konusu ise risk almamanız daha iyi olacaktır.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    aksine cihazlarda yüksek voltaj koruması var düşük voltajda çekilen akım dahada artacaktır bunu göz önüne alıp kimler önlem alıyor minicik soputucular takılı cihazlarda maliyet için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: babus0606

aksine cihazlarda yüksek voltaj koruması var düşük voltajda çekilen akım dahada artacaktır bunu göz önüne alıp kimler önlem alıyor minicik soputucular takılı cihazlarda maliyet için.
    Merhaba. Koruma alakalı bir yorumumum olmadı. Voltaj düşümünün ardından ani olarak yükselen voltajlar zarar verebilir. Buna karşı devrede bir koruma ekipmanı varsa muhtemelen cihazı koruyacaktır.

Voltaj düşmesi halinde çekilen akımın artması konumuzla alakalı değil.

Güç sabit kaldığında gerilim düştükçe akım artar.

Ancak direnç sabit kaldığında gerilim düştükçe akım da düşer.

Düz hesap olsun,220W bir cihaz düşünelim.

220W cihaz,220 Volt'luk bir şebekeden 1 Amper çeker.

Gerilim U / Akım I = Direnç R

220/1 = 220 ohm. 220W olan bu cihaz 220 ohm dirence sahip ve 1 Amper çekiyor.

Direnç sabit. Gerilim düşümü oldu ve voltaj 190 Volt'a indi diyelim.

Akım I = Gerilim U / Direnç R

190V/220ohm = 0,863 Amper.

Yani 220 Ohm dirence sahip bir elektrikli cihaz,220 Volt şebeke geriliminde 1 Amper çekerken,şebeke gerilimi 190 Volt'a düştüğünde 863 miliAmper çeker.

Zaten tersini düşündüğümüzde,elektrikli cihazların yüksek voltajdan zarar görmesinin sebeplerinden biri,elektronik devrelerinin üzerinden tolere edebileceği miktarın üzerinde akım geçmesidir.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    tüm cihazlarda smps olduğu için koruma ister istemez oluyor. yalnız hesabınız yanlış 2200w bir cihaz 220v 10a 200vda 11a çeker. voltaj yükseldikçe çekilen akım düşer akım gerilim ilişkisi ters orantılıdır.
  • babus0606 kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğiniz durum yükün cinsine göre değişiklik gösterir. Örneğin buzdolabı voltaj düşerse fazla akım çeker ve motoru yanabilir. Fakat elektrikli soba, akkor ampul gibi yüklerde voltaj düşerse çekilen akım da düşer ve zarar görmez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    nedenmiş direnç sabit değişen voltaj
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.