Şimdi Ara

Duster'ın 110 bin olmasına Alman gurbetçiden karşılaştırmalı tepki (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
3
Favori
15.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
128 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 6 serisi granturismo 96 bin euro. Guzel ulkem...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: redbul_540

Birim olarak hesaplamak doğru değil.

Bu sanayicinin 13 milyon Euro luk makina 13 milyon TL neden değil demesine benziyor.

Öyle yapmak yerine maaş'ınızı Euro ya çevirin.

Almanya'da asgari ücret 1500 Euro Tr de 310 euro
    Pekte bir alakası yok , gelir orada tabana yayılırken burada sadece baştaki yiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Desici09

Kıyaslama yaptığınız ülke dünyanın 1 numaralı otomobil üreticisi. Neden gelişmekte olan ülkelerle kıyaslamıyorsunuz. Brezilya'yla mesela ?

Madem burası otomobil forumu şöyle bir örnek vereyim.Hyundai Tuscon ile Bmw X5 i karşılaştırmak mı daha mantıklı , Kia Sportage ' i mi ?

Sizin yaptığınız kıyası ihtisatçılar ve ekonomistler incelese karşı çıkardı çünkü adil değil.

Bir Alman herhangi bir ülke vatandaşından daha kolay otomobil sahibi olur . dünya üzerinde otomobil satın almanın en kolay olduğu ülkelerden biridir. Çünkü Adamlar bir numara otomobilde. Belki amerika'da daha ucuz satın alabilirsiniz orada da bakım masrafları sigortası pahalıdır.

Türkiye'nin iyi yönetilmediği ortada. Ekonomik ve jeopolitilik olarak sıkıntılı olduğu ortada. Ama gidip araba konusunda almanyayla kıyaslamak kusura bakmayın acımasızlıktır
    Almanya ile karşılaştırılmasının sebebi, avrupa batıyor diye ağlayan akplilerden dolayı, almancılardan dolayı. Türkiye süper, Almanya batıyor mentalitesinde olanlardan dolayı.

Almanya ile değil, Fransa, İngiltere, Norveç, Danimarka, İspanya, İtalya, Polonya, Hollanda. Hepsiyle karşılaştır. biz 60 ayımızı veriyorsak, onlar 15, bilemedin 20 ayını veriyor. Aynı işi yapan bir kişi. %100 den fazla vergi var, neyden bahsediyorsun?

300 bin nüfuslu İzlanda'ya bak.

• Hala asgari ücret karşılaştırıyorsunuz.Almanyada asgari ücret alan adam zaten en niteliksiz işi yapıyor.Bizim ülkede nitelikli iş yapıp asgari ücret yada biraz daha üstü alan milyonlar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Citizen'in Pengueni

Hala asgari ücret karşılaştırıyorsunuz.Almanyada asgari ücret alan adam zaten en niteliksiz işi yapıyor.Bizim ülkede nitelikli iş yapıp asgari ücret yada biraz daha üstü alan milyonlar var.
    Zaten dediğini düşününce aradaki uçurum Türkiye aleyhine daha da büyük boyutlara ulaşıyor. Yani orada düzgün bir mühendis gidip bir işçi gibi 1500 euro almıyor, 3000 euro, bilemedin 2500 net alıyor. Buradaki mühendis 5000 lira alsa ne olur, ki onu da alamıyor.
  • ilhdmr kullanıcısına yanıt
    İşin daha rezil boyutu da var. Buradan oraya ithal edilen ürünler orada daha ucuz.

• Ulkemizde sıfır arac icin 2 arac parası odeniyor ötv+kdv+kdv nin vergisi 60-80% para demek..

Bizde insanız elin hans'ı 10-12 ayda Ww Polo alsın (12.970 Euro)
    Turkiyede en ucuz araba 55.000-60.000 iken
    Ww polo 64.800 tl almak icin 41 ay calismak gerekli!!
    √Polo Trednline paket fiyatı..
    Ekonomi cok iyi millet bizi kıskanıyor!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ibo83 -- 15 Nisan 2018; 19:12:13 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birim para demiş durmuş. Birisi bu arkadaşa döviz kurlarını ve vergileri anlatsın. Duster'ın ne suçu var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-07C238B73

Asgari ücret

Almanya 1600 eur

Tr 1500tl

Almanya haftalık çalışma saati 30

Tr 40

İşi bu noktaya dökersen aradaki fark 1 euro 1tl den daha fazla zaten
    40 saat mi..kim 40 saat çalıştırmış...60 saat tın altında değil..
  • Carsever kullanıcısına yanıt
    Tam bi zıçış olmuş. O 24 bin diye gösterdiğin arabayı gel bi de burda gör sonra dacia ile aradaki fiyat farkına bak sonra konuş. Bi de utanmadan videoyu beğen demiş

Döviz kuru + ÖTV sonuç bu yoksa daciaya çok istediklerinden değil

• Carsever kullanıcısına yanıt
    Kenya'damı ikamet ediyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Carsever

Tabi tabi aynen öyle...

Bi kendinizi akilli saniyosunuz bu dünyada
    Akla bak hizaya gel. Karnıma gül gül ağrılar girdi. Ya biz kimleri kaideye alıp da cevap yazıyormuşuk meğersem

• Wanpo W kullanıcısına yanıt
    Yav nasıl boğaziçi okuyorsunuz anlamıyorum.

1. Ben yazımın başında vasıfsızlar diye hitap ettim. Siz gayet vasıflısınız. Yani örnek uzayda siz yoksunuz.

2. Türkiyenin en iyi okulundan mezunsunuz. İngilizce de biliyorsunuz. Buna rağmen 3000 kazanmanız anca yeni mezunsanız olabilecek bir olay. Birkaç yıl çalışıp iyi bir performans gösterseniz üst düzey maaş alırdınız.

2. Diyelim ki gerçekten iş imkanı yok. Ve işveren düşük maaş verdi. İngiltere'ue gittiniz ve 4000 pound kazanıyorsunuz. Bu kazançla mini marka otomobil almanız gayet doğal. Dünya'nın en gelişmiş birkaç ülkesinden birinde , sömürgeciliğiyle bilinen İngiltere'de yaşıyorsunuz

3. Madem iktisatçısınız sorayım. Gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye ile en gelişmiş ülkelerden olan İngiltere'nin otomobil alım gücünü kıyaslamak ne kadar doğrudur?

Diğer gelişmekte olan ülkelerle kıyaslamak daha doğru değil midir ?

4. Asgari ücretli vasıfsız bir Türk'ün İngiltere'de kazanacağı bir tık daha iyi olan geliri , Vatanından uzakta gurbet hayatı yaşamasına ne kadar değecektir?

5. Madem İngiltere çok ucuz , niye yollar ford fiesta ve opel corsa dolıdur. Bu şahıslar lüks markaları bilmemektedirler mi ?

• Selamin Aleyküm ,

Almanya'da yasayan bir gurbetciyim ve videoyu ceken kardesimizin derdini anlamakta zorluk cekiyorum.

Neyse , dustere gelecek olursak bugüne kadar Almanya'da SUV olarak duster kullanan bir gurbetcimizi

görmedim. Tabiri caiz ise bedava verseler bile bizim burdaki vatandaslar utancina bu araca binmek istemez..

Türkiye Devletini otomobil konusunda Almanya ile karsilastirmasi cok sacma...Hepinize sükranlarimi sunuyorum Allah gönlünüze göre daha iyisini versin InsALLAH.

• Kusura bakmayın beyler, bize az bile. Eve temizlikçi çağırirsın düzgün çalışmaz. Okula iş-kur'dan görevli gelir; 2 saatte yapılacak iş verirsin, hala kaytarmaya çalışır.

Her şeyde Avrupayı örnek gösteriyoruz da; insanımızın kaç tanesi Alman disiplini ile çalışıyor? Herkes iş yok der, ama işe alsan çalışmadan maaş almak ister.

Köydeki vatandaşımız bile marketten yumurta alıyor.

Yani onun için ben insanımızı böyle gördükçe, mevcut durum bile fazla diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E75606366

Selamin Aleyküm ,

Almanya'da yasayan bir gurbetciyim ve videoyu ceken kardesimizin derdini anlamakta zorluk cekiyorum.

Neyse , dustere gelecek olursak bugüne kadar Almanya'da SUV olarak duster kullanan bir gurbetcimizi

görmedim. Tabiri caiz ise bedava verseler bile bizim burdaki vatandaslar utancina bu araca binmek istemez..

Türkiye Devletini otomobil konusunda Almanya ile karsilastirmasi cok sacma...Hepinize sükranlarimi sunuyorum Allah gönlünüze göre daha iyisini versin InsALLAH.
    Uzun yol tır şöförü müsünüz hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hemende kaptilar birim para tabirini

• Desici09 kullanıcısına yanıt
    şu son madde hiç olmamış
    hiç anlamamışsın
  • Araba mı yicez. Orada domadesi dane ile alıyorlar sen ne diyon.
  • Primci bir Alamancı vardı sürekli konuşup boş yapan yine o sandım değilmiş neyse ki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.