Şimdi Ara

dün taburcu olduk, iyi dilekleriniz için teşekkürler. (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
271
Cevap
5
Favori
22.312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
444 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçmiş olsun hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eric13

Ekleme yapayım Türkiye'de verilen malpraktis cezaları Amerika düzeyinde 1 milyon TL'yi buluyor ama verilen maaş Uganda düzeyinde 6 bin ortalama Zaten aklı olan hiçbir doktor cerrahiyi seçmez zaten puanlarıda dip yapmış durumda çoğunda boş kalıyor
    aklı olan seçmez de bir gün akılsız dediğiniz insanlara işiniz düşerse ne olacak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçmiş olsun hocam, umarım olayın sorumluları cezasını en ağır şekilde çeker.

• ksdksd K kullanıcısına yanıt
    hocam sen bu forumdakilere aldırış etme. kucağında kanamalı yarası olan birisi ölse ne kadar aciz birisi olduğunu, doktorların maneviyat kurtarıcı değerinin ne kadar büyük olduğunun farkına o zaman varırlar. iyiki varsınız
  • Sezeryanla dogum daha mi iyi ? Son gunlerde herkes sezeryanla dogum yapiyor cocuk gelismeden dogal yollarla dogum yapilmadan kesip bicmek ne kadar saglikli ?

• quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

Sezeryanla dogum daha mi iyi ? Son gunlerde herkes sezeryanla dogum yapiyor cocuk gelismeden dogal yollarla dogum yapilmadan kesip bicmek ne kadar saglikli ?
    kadınların saçma sapan düşüncelerinden kaynaklanıyor.

özel hastanede doğurunca çocuğun çok özel bişey olacağını sanıyor galiba.
  • Günaşırı nöbete kalıp ertesi gün 8-9da hastaneden çıkan hayatı hastane olan adamlara az bir şey sayginiz olsun zaten sayıları gittikçe azalıyor konudaki sebeplerden kaynaklı

• Normal doğum olsaydı doktorlar ne kadar dikkatsiz davranırsa davransın hiç bir sorun yaşamayacaktınız.
    Açtığınız bu konu sezaryenin ne kadar riskli olduğunun,
    ve zaruri olmadıkça daima normal doğumun tercih edilmesi gerektiğinin kanıtı gibi.

(Siz bilerek sezaryen tercih ettiniz demiyorum ha, yanlış anlaşılmasın.
    Sadece konusu hazır açılmışken insanları uyarmak istedim. Özellikle "normal doğumdan korkuyoruuuum, sezaryen olsun yha" diyen aptal genç kızlarımızı...)

Acil şifalar dilerim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normal doğumda da aynı oranda komplikasyon riski var hiçbir normal doğumda kanama olmuyor mu sanıyorsunuz ?

• En ufak bi olumsuzluk komplikasyon bile doktor hatası olarak lanse edildiği için karşı tarafı dinlemeden uzman görüşü alınmadan ağır suçlamalar haksızlık olur.

İfşa etsin diyen arkadaşlar, eğer soruşturma açılır ve malpraktis saptanamazsa, karşı taraf dava açabilir bu sefer...

• quote:

Orijinalden alıntı: ekrem54

Normal doğumda da aynı oranda komplikasyon riski var hiçbir normal doğumda kanama olmuyor mu sanıyorsunuz ?
    öyle saçma şey olmaz sallamayın lütfen kesinlikle yanlış bilgi
    normal doğumla sezaryenin komplikasyon oranları kesinlikle aynı değildir !!!!
    Sezaryanda hepsi daha yüksektir.
    Bu gibi durumlarda gerçeten ihmal mı değil mi anlamak çok zordur.ama olay sonucunda hayati bir şey olmadığı
    ve ciddi bir hastalık durumu olmnadığı için ortalığı velveleye vermenin bir faydası olmaz.
  • şimdi şunu anlamiyorum, forumda sanirim doktor üyelerde var, ameliyatta komplikasyon olur diyor, hastanin ameliyat masasinda kalma riski var diyor, serum olurken bile komplikasyon dogabilir diyor, sanki bu işin dogasinda var, sanki doktorluk meslegi doğal kanunlardan suregeliyor,

tabiki mesai saatleriniz yorucu, devlet hastanesinde çalışıyorsanız daha zor, insanlarimizin agresif tutumu vs bunlara yüzde yüz hak veriyorum, lakin sirf ameliyatta komplikasyon riski varin arkasina saklanmak nedir? Doktor olmak zaten birşeyleri hesaplayabilmek, önlemini alabilmek, hastayi yaşatmak değil midir? ettiğiniz yeminin amaci nedir? Yani hasta ameliyat oldu öldü demek işin doğasinda mi var? Bazi beceriksiz doktorlar bu bahanenin arkasina siginiyor. Benim cocuk rota virusu kapmisti, ozel hastane de cocuk doktoruna gittik sadece kan tahlili yapti sonucu aldi eline birsey yok enfeksiyon dedi, cocugun atesi 39,5. bende hocam bide kaka ve idrar tahlili yapalim belki rota virusu vardir dedim, oda zannetmiyorum dedi, ben israr ettim ve rota virusu cikti 2 gun hastanede yatti doktor suratima bakamiyor. şimdi benim mi bunu düşünmem gerekirdi yoksa doktorun mu? işini iyi yapana sözüm yok, lakin işini boktan yapan doktor çok gördüm

• dracarys41 D kullanıcısına yanıt
    Komplikasyon oranları aynı demedim aynı oranda kompliksayon riski var dedim lütfen dikkatli okuyunuz.

• İşin uzmanı olarak söylüyorum.
    1- Yaşadığınız durum işin aceleye getirilmesi ile alakalı değil.
    2- Cilt altı hemostaz yapılırken koter kullanılır ve bunu en fazla kullananlar her zaman kadın doğumcular olmuştur ki adları diğer branşlar tarafından eritrosit avcıları olarak anılır. Bu koter denilen alet çok fazla kullanılırsa cilt altı enfeksiyonlara davet çıkarır.
    3- Yaşadığınız bu durum 200-300 sezaryende bir görülür komplikasyondur. İstatistiktir . Daha önceki 2 sezaryende görülmemesi hiç görülmeyeceği anlamına gelmez.
    Cilt altı damar uçlarını koterle ne kadar yakarsan yak tamamını yakamazsın bazen hasta yatağına taşınırken kılcal bir damar ucu açılır ve ordan kanar. Doktorunuz koteri çok fazla kullansaydı bu sefer de enfeksiyon olsaydı yine başlık açardınız.
    4- O morluklar gececektir iz bırakmadan.
  • Gecmis olsun. Insallah esiniz ve minik yavrunuz en kisa zamanda sagliklarina kavusur. ihmali olan varsa hesabini vermeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Halisünasyon

şimdi şunu anlamiyorum, forumda sanirim doktor üyelerde var, ameliyatta komplikasyon olur diyor, hastanin ameliyat masasinda kalma riski var diyor, serum olurken bile komplikasyon dogabilir diyor, sanki bu işin dogasinda var, sanki doktorluk meslegi doğal kanunlardan suregeliyor,

tabiki mesai saatleriniz yorucu, devlet hastanesinde çalışıyorsanız daha zor, insanlarimizin agresif tutumu vs bunlara yüzde yüz hak veriyorum, lakin sirf ameliyatta komplikasyon riski varin arkasina saklanmak nedir? Doktor olmak zaten birşeyleri hesaplayabilmek, önlemini alabilmek, hastayi yaşatmak değil midir? ettiğiniz yeminin amaci nedir? Yani hasta ameliyat oldu öldü demek işin doğasinda mi var? Bazi beceriksiz doktorlar bu bahanenin arkasina siginiyor. Benim cocuk rota virusu kapmisti, ozel hastane de cocuk doktoruna gittik sadece kan tahlili yapti sonucu aldi eline birsey yok enfeksiyon dedi, cocugun atesi 39,5. bende hocam bide kaka ve idrar tahlili yapalim belki rota virusu vardir dedim, oda zannetmiyorum dedi, ben israr ettim ve rota virusu cikti 2 gun hastanede yatti doktor suratima bakamiyor. şimdi benim mi bunu düşünmem gerekirdi yoksa doktorun mu? işini iyi yapana sözüm yok, lakin işini boktan yapan doktor çok gördüm
    39.5 derece olmuş çocuk eve gondericek hadi 38/39 olsa anlarimda Allah yardımcı niz olmuşta atlatmissiniz bakalim bizi neler belliyor

• Halisünasyon H kullanıcısına yanıt
    Bir kere şu yemin olayını anlamış değilim. Neymiş doktor yemin ediyormuş. Yahu her mesleğin yemini var kendince. Akp genel başkanı bile tarafsızlık yemini etmedi mi? Etti. Tarafsız mı peki? Asla.

Bu konuda benim tasvip etmediğim olay şu. Birisi başına gelen bir olayı anlatıyor. Kendince bir yorum yapıp suçu ve suçluyu buluyor. Burada pusuda akbaba gibi bekleyen bir güruh ta hadi doktora bir taş ta ben atayım içimdeki nefreti kusayım diye olur olmaz yorum yapıyor.

Önce şunu aklınıza sokun. Doktor da bir insandır. Etten ve kemiktendir. Onun da canı acır. Onun da evinde bekleyen çoluğu çocuğu vardır. Onun da iyisi ve kötüsü, yeteneklisi, yeteneksizi, vicdanlısı vicdansızı vardır. Sizler ne kadar ahlaklıysanız doktor da o kadar ahlaklıdır. Sizler ne kadar kibirliyseniz doktor da o kadar kibirlidir. Yani onlar da içimizden biridir.

Takmışsınız bir kere doktor çok oara kazanıyor diye. Belli bir grup dışında bu da kesinlikle yalan. Doktorun net maaşı imamdan, polisten bile düşük. Performans, nöbet gibi ek ödemeler sayesinde bu kazancı yükseltebiliyor. Yani bu net gelir değil. İzin alsa, hastalansa alacağı parayla cidden aç gezer.

Eskiden doktorlar muayenehanesinde hastadan para alırdı, bıçak parası alırdı (asla tasvip etmiyorum), ama sonuçta doktor para kazanırdı. Şimdi vatandaş daha fazla para ödüyor ama parayı doktor değil, sermayedarlar kazanıyor. Doktor işçi pozisyonuna düştü. Hep beraber kapitalizme esir düştük, kapitalizme karşı çıkacağımıza bşrbirimizi yiyoruz. Herkes birbirinden nefret ediyor. Yazık.

• konu sahibine öncelikle geçmiş olsun. umarım yakınınız en kısa sürede sağlığına kavuşur.
    "Hastanede ihmal sonucu 9 gündür eşim ve bebeğim yatıyor"
    Hocam başlığı bence değiştirin. "Hastanede olası ihmal sonucu 9 gündür eşim ve bebeğim yatıyor" haline getirmeniz daha doğru olur.
    Sizin ifadeniz adli süreç sonuçlanmadan yazıldığı için gerçek bile olsa kurumu veya hekimi karalama nedeniyle size ceza davası açılmasına sebep olabilir.

Hepimiz veya yakınlarımız hastalıyoruz. Doktorların her dokunduğu hasta ne yazık ki iyi olmuyor. Bazen hasta ile ilgili, bazen sağlık kurumu ile ilgili, bazen doktor ile ilgili, bazan yapılan cerrahi işlem ve tıbbi prosedürün doğası ile ilgili, bazen çevre koşulları ile ilgili problemler yaşanıyor. bu durumlardan eğer gerçekten doktorun bir ihmal veya hatası varsa cezai sorumluluğu da oluyor ve olmalıdır. Ne yazıkki ülkede bu konulardaki hukuki süreçler de sağlıklı işlemiyor. Doktor haklı iken suçlu olabiliyor. hasta haklı iken davayı kaybedebiliyor.
    Sizin durumunuzda sezeryan bir karın içi ameliyattır ve tüm karın içi ameliyatlarda ameliyat sonrası hematom bu cerrahi proesedürün komplikasyonudur. Yani daha açık ifade ile bu ameliyat yapıldıktan sonra tüm önlemlere rağmen görülmesi mümkün olan, normal karşılanan bir durumdur. Hatta ameliyata girmeden önce imzaladığınız aydınlatılmış onam formunda böyle bir komplikasyon yaşayabileceğiniz size yazılı olarak anlatılmıştır. Şikayetçi olmanız durumunda olayın komplikasyon olduğu rapor edilecektir. Hekime sorumluluk doğması benim kanaatimce pek mümkün görünmüyor. Ancak size tavsiyem hakkınızı sonuna kadar aramanız yönünde olacak.

İnsanımızın tıbbi durumlar hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma gibi bir hastalığı var. Mesela konu sahibi de dahil konuda hiç kimse Sezaryen ameliyatının saniyelerle yarışarak çok hızlı yapıldığını bilmez. Ama acele yapıldı şeklinde bir fikri illaki vardır. Evet istisnasız her sezaryen çok acele ve hızlı yapılır. Bu ameliyatı normal hızlarda yapmak anne veya bebek kaybına sebep verebilir.

Ben de hekim ne kadar para kazanırsa kazansın işini düzgün yapacak fikrine katılıyorum. Ancak burada anlayamadığım 2 durum var. 1.si hematomun veya olası malpraktis, tıbbi kötü uygulamanın para ile ne ilgisi var ve bu konuda konuşuluyor. Bu bir hataysa ve bu hata az kazanan doktor tarafından yapılsa doktor daha az mı suçlu olacak. 2.si doktorun kazandığı para neden insanların gözüne batar. Az veya çok doktor ne kazanıyorsa bundan size ne? siz doktor musunuz? Hiçbirşey için geç değil. Doktorların haksız yere fazla para kazandığını düşünüyorsanız tıp fakülteleri açık, girmek için yaş sınırı yok. lise mezunu olup kazanmanız yeterli, dizinizi büker çalışır sınav kazanır 6 yıl okur, cerrah olacam der TUS kazanır üstüne bir 5 yıl daha okur siz de çok para kazanırsınız.

Hekimi döveceksin düşüncesinde olanlar ise gerçekten zavallı. Çünkü medeni yollardan hakkını aramayı bilemeyecek kadar acizler.

Bu ülkede her mesleği yapmak zor ve hayat şartları ağır. Ancak bu ülkede hekim olmak bu durumun nirvanaya ulaştığı nokta. Performans sistemi dayatması ile hekimler muayene süresini çok kısaltıp çok fazla stres ve risk altında çalışmakta. Sevk zinciri toplumun işine gelmediği için insanlar devlet hastanelerini suistimal etmekte ve siyaset de oy kaygısı ile bu ve benzeri popilist politikalarla aslında toplumun sağlığını bozmakta. Şartları anlatmam boşa, dışarıdan anlatmak çok mümkün de değil.

Son olarak insanların umrunda olur mu bilmem ancak insanların bilmeden direk yargısız infaz ettiği, dövüdüğü, hakret ettiği, dava açtığı bu meslek grubunda işler dğişiyor. eskiden bizde de tüm dünyada olduğu gibi uzmanlık sınavında en başarılı hekimler kardiyoloji, kadın hastalıkları ve doğum, beyin cerrahisi gibi riskli branşlara eğilirdi. Artık uzmanlık sınavında daha başarılı olan hekimler cildiye, fizik tedavi, biyokimya gibi bölümleri seçer oldu. Yakın gelecekte bir yakınımıza ciddi bir cerrahi gerektiğinde ameliyat yapacak cerrah bulamayacağız. Ben şimdiden uyarayım bir kenarda bulunsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: They Killed Kenny

Acele yapmayla bir alakası yoktur. Ayrıca herkes gitse bile nöbetçi olan bekler topu bırakıp gitmez. Ayrıca hemostaz bozukluğu demek ameliyatta boşalması gereken kan demek değildir. Ameliyatta boşalmalıydi çabuk kapadılar içine boşaldı diye bir argüman olursa buna ancak gülünür. Hemostaz bozukluğu kanda pıhtılaşma sağlayan faktörlerin çalışmaması demek. Genetik hastalıklar ülkemizde çok yaygın olduğu için hemostaz bozuklukları da çok yaygın. Her ameliyatın riski vardır. Aheste aheste yapsalar bile kanama olabilirdi. Ameliyatın fıtratında kanama var. Çünkü sen damarı kesiyorsun ama dikerken damarı dikmiyorsun. İnsan vücudunda milyonlarca damar var en kral cerrah bile bir ameliyat sonrası hepsini dikemez çünkü göremez. Sen yarayı dikersin damarlar kendi kendini tıkayıp iyileşir eğer tıkayamazsa bknz hemostaz bozukluğu o zaman sızıntı şeklinde kanama olur. 1 litre kanayan insan zaten ölür birde ameliyat sırasında olan kanamayı eklersen eşiniz şimdiye mefta olmuştu demek ki 1 litre değil.

Ayrıca Amerika'da malpraktisler hastal lehine çıkıyor Türkiye'de niye çıkmıyor diyenler. Orada millet herhalta dava açmıyor haklı olduğu yerde açıyor da ondan. Burada her komplikasyona dava açılıyor. Davanın ceza hükmünde olabilmesi için komplikasyonun doktor hatası olması lâzım. Mesela bu vakada doktor hatası olması için yemeğe gidecekler alelacele yaptılar değil major bir damarı yanlışlıkla kesip sonra dikmemeleri gerekirdi. Bütün ameliyatlar acele yapılır zaten yemeğe gitmek ekstra acele bir durum oluşturmaz. Günde 8 9 ameliyat yapılıyor her biri birer saat sürse bunun anestezi kısmını katmadım bile mesai saati bitiyor zaten. Bu alelacele doktorlar yapıyor demek yerine neden bu ülkede az doktor var neden devlet acele ameliyat yaptırıyor bu kadar çok ameliyat olmaz bir günde diye isyan etseniz hem siz hem doktorlar rahatlar.
    Ülkemiz de sonuç alınamayayınca AİHM gidip ceza kesilen çok dava oluyor. Hatta AİHM tarafından bu konuda en çok ceza alan ülke maalesef biziz... Bu konuyu ayrı tutarak konuşuyorum tabii. En mantıklısı SAĞLAM bir avukatla görüşmek. Gene de 14 davadan 1 inin kazanıldığı ülkede risk almaya değmez. Umarım abimizin eşi ve çocuğu en kısa sürede sağlıklarına kavuşurlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Havya Makinesi -- 12 Nisan 2018; 22:40:25 >

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.