Şimdi Ara

Dual pikap - amfi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
5.580
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkdaşlar sinema amfisi sevdasından stereo olayını keşfettikten sonra sinema amfisini sattım stereo amfi aldım.Aldığım amfi dual cv1400 dü ve bir takım modifikasyon yaptıktan sonra phono katını keşfettim olmuşken pikap alayım dedim.dual 1225 pikabıda aldım ve amfiye bağladım.bir kaç eski plak dinledikten sonra mest oldum ses harikaydı beni çocukluk yıllarıma götürdü tis ler ve baslar aşırı değil midler yüksek çok güzel bir ses.bu sistemle cd-flac-flac 24bit 192khz müzik dosyalarıda dinledim ama gerçekten bu pikap çok farklı.

şimdi dual 1225 tt kartuş değişimi yapmayı istiyorum üzerinde dual dms238 kartuş var bunu AT95E ile değiştiricem sesin daha güzel olmasını bekliyorum sizlerin yorumunuda merak ediyorum.

Dual cv1400 amfi
    Dual 1225 pikap
    cambridge stream magic 6 network player
    polk tsi 400 hoparlör

Dual pikap - amfi

Dual pikap - amfi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi savast -- 1 Temmuz 2013; 15:17:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr_YAMYAM

MM (Moving Magnet) kartuşlar genellikle benzer standartlardadır. Dolayısı ile almayı düşündüğünüz kartuş fazla bir fark oluşturmayacaktır. Ancak genel yapı kalite faktörü iğne kesimi gibi unsurlar fark edecektir.
    Kafa upgrade yapmadan önce genel teknik karakteristiklerini öğrenmeniz gerekmektedir.

kartuşlar hakkında pek bilgim yok dediğiniz gibi ise ikiside aynı kartuş galiba zaten değerlerine baktım hemen hemen aynı dms 238 dual pikabın orjinal kartuş ama dms 238 üzerindeki iğne orjinal değil ama yeni audio technica at95e üzerinde ki iğne ile geliyor bana maliyetide 120 tl civarı acaba boşuna mı değiştirmiş olurum ne dersiniz.

AT95E Specifications
    Output voltage at 1000 Hz, 5cm/sec. 3.5 mV
    Channel balance within 2.0 dB
    Channel separation at 1 kHz > 20 dB
    Frequency response 20-20.000 Hz
    Dynamic compliance (x10-6 cm/dyne) 6.5
    Static compliance (x10-6 cm/dyne) 20
    Load resistance 47 kOhms
    Load capacitance 100 - 200 pF
    Stylus type 0.4 x 0.7 mil elliptical diamond stylus
    Tracking force range 1.5 -2.5 g
    Tracking force, recommended 2.0 g (20 mN)
    Vertical tracking angle 20°
    Coil impedance at 1kHz 2.8 kOhms
    Coil inductance at 1kHz 400 mH
    Recommended load resistance 47 kOhms
    Cartridge colour, body/stylus Black/Green
    Cartridge weight 6.5 g
    Dimensions (mm) L 30.5 x W 17.0 x H 17.20
    Replacement stylus unit ATN95E

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi savast -- 1 Temmuz 2013; 17:00:51 >

• quote:

Boşuna değiştirmiş olabilirsin. Ancak eski iğnede performans düşüşü var ise yeni alacağın kafadaki iğnenin okuma eğrisi farkedecektir. Özellikle tiz bölgelerdeki iğnenin yuvarlanma etkisinden dolayı oluşan cızırtılar olmayacaktır.
    Benim tavsiyem eski kafaya yeni bir iğne alman olacaktır. Tahmini olarak 50TL dir. Hem bu iğne sana yedek olacaktır, hem de olası hatalar varsa kıyaslama imkanını bulacaksındır.
    Eğer MC, (Moving Coil) sistemlere geçecek olursan (Ki oldukça pahalıdır) işte o zaman gerçek kaliteyi göreceksin.

peki bu moving coil kafalarla benim amfimdeki phono bağlıntısını kullanarak iyi ses alınır mı yoksa extra pikap amfisi mi almak lazım bir yerde okudum mc çıkış seviyeleri farklıymış. sizin bu pikap için mc kafa tavsiyeniz nedir ve kolu falan değiştirme gereksinimim var mı ?

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Type: High output moving coil cartridge with flux damper and softened magnetism
    Output Voltage: 2.5mV (at 1KHz, 5cm/sec.)
    Channel Separation: 25 dB (at 1KHz)
    Channel balance: 1.0 dB (at 1KHz)
    Frequency response: 20 - 20,000Hz (± 2dB)
    Compliance: 12 x 10-6 cm/dyn
    Tracking force: 1.8 - 2.2 grams
    DC resistance: R=150 ohms
    Recommended load impedance: >1K ohms
    Cantilever: 6mm length aluminum pipe
    Stylus: Elliptical
    Weight: 6.6 grams

yukarıdaki kafa MC mesala benim amfime uyarmı amfim 1,5mv-47 ohm sanırım voltajda sıkıntı yok zaten mevcut olan 3,5 volt amfi 1,5 volt kadar destekliyor yukarıdaki ise 2,5 volt ama empedans 47 ohm yukarıdaki kartuş ise 150 ohm zannedersem burası uymayacak.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: savast

Type: High output moving coil cartridge with flux damper and softened magnetism
    Output Voltage: 2.5mV (at 1KHz, 5cm/sec.)
    Channel Separation: 25 dB (at 1KHz)
    Channel balance: 1.0 dB (at 1KHz)
    Frequency response: 20 - 20,000Hz (± 2dB)
    Compliance: 12 x 10-6 cm/dyn
    Tracking force: 1.8 - 2.2 grams
    DC resistance: R=150 ohms
    Recommended load impedance: >1K ohms
    Cantilever: 6mm length aluminum pipe
    Stylus: Elliptical
    Weight: 6.6 grams

yukarıdaki kafa MC mesala benim amfime uyarmı amfim 1,5mv-47 ohm sanırım voltajda sıkıntı yok zaten mevcut olan 3,5 volt amfi 1,5 volt kadar destekliyor yukarıdaki ise 2,5 volt ama empedans 47 ohm yukarıdaki kartuş ise 150 ohm zannedersem burası uymayacak.

İşaretlemiş olduğum kalın yazılar uyumsuzlukları göstermektedir.
    En önemli unsur empedans uyumu. Eski sistem 47K giriş empedansına sahiptir. Bu kafanın coil empedansı ise DC olarak 150 ohm dur.
    Genel olarak değerler yakın olsa da uyumsuzluk oranı yüksektir.
    Ayrıca kafa bağlantı aparatı da uymalıdır.
    NOT: Eğer Ankara'da isen sana bu konuda destek veririm.

bilgi paylasımınız için teşekkür ederim. öncelikle bu sistem ile yetinip etraftan plak toplamaya çalışacağım bir kaç yıl sonra belki bu yola giderim.stereo mecmuasında AT95E testi mevcut sanki benim kafaya göre performans baya artıcak gibi ki siz pek farketmeyecek dediniz dual dms238 e nazaran neyse bu hafta sonu ingiltereden arkadaş getiriyor at95e yi meraklandım şimdiden.ileride dual sistemi bozmadan belki ayrı bir pikap MC kafalı ve ayrı bir pre amfi alırım. richerdsound sitesinden baktım ingilterede PROJECTXperience Basic + pikap ve MC/MM preamp yaklaşık 2000 tl civarı 700 sterlin bu gibi bir sistem alıp plak arşivimi dinlerim.herhalde bu preamp benim entegre amfiye bağlanır böyle kullanırım.

• quote:

Boşuna değiştirmiş olabilirsin. Ancak eski iğnede performans düşüşü var ise yeni alacağın kafadaki iğnenin okuma eğrisi farkedecektir. Özellikle tiz bölgelerdeki iğnenin yuvarlanma etkisinden dolayı oluşan cızırtılar olmayacaktır.
    Benim tavsiyem eski kafaya yeni bir iğne alman olacaktır. Tahmini olarak 50TL dir. Hem bu iğne sana yedek olacaktır, hem de olası hatalar varsa kıyaslama imkanını bulacaksındır.
    Eğer MC, (Moving Coil) sistemlere geçecek olursan (Ki oldukça pahalıdır) işte o zaman gerçek kaliteyi göreceksin.

bu hafta sonu elime ulaştı kartuş AT95E.hemen montajını yaptım.sizin dediğiniz gibi pek bir şey farketmedi tecrübe etmiş olduk.eski kafa 22 db idi at95e ise 20 db yani aynı ses seviyesini yakalamak için amfinin sesinin çok az miktar artırıyorum.bas ve tizlerde zor hissedilecek kadar iyileşme olsada midlerde bir şey olmadı.birde gramaj olarak daha hafif olduğundan kol ağırlık miktarını ayar kafasını 3 birim kadar çevirdim.

sizin yorumlarınız için teşekkür ederim.fuat amcada farketmeyecek demişti benim laf dinlemeyen gönlüme dinletemedim merak işte bir hevestik aldık artık yedek bir iğne ve kartuşum oldu saygılarımla.

• quote:

quote:

bu hafta sonu elime ulaştı kartuş AT95E.hemen montajını yaptım.sizin dediğiniz gibi pek bir şey farketmedi tecrübe etmiş olduk.eski kafa 22 db idi at95e ise 20 db yani aynı ses seviyesini yakalamak için amfinin sesinin çok az miktar artırıyorum.bas ve tizlerde zor hissedilecek kadar iyileşme olsada midlerde bir şey olmadı.birde gramaj olarak daha hafif olduğundan kol ağırlık miktarını ayar kafasını 3 birim kadar çevirdim.

sizin yorumlarınız için teşekkür ederim.fuat amcada farketmeyecek demişti benim laf dinlemeyen gönlüme dinletemedim merak işte bir hevestik aldık artık yedek bir iğne ve kartuşum oldu saygılarımla.

Alıntıları Göster
    ı love loitech z5500

• quote:

Orijinalden alıntı: deli olan

ı love loitech z5500

Alıntıları Göster
    Arkadaslar bir pikap almak istiyorum fakat özellik olarak hiç bişy bilmiyorum. İzmirdeyim konakta bir kaç yere baktım ama 700 den aşağı bakımlı dual yok. Yardımcı olursanız mutlu olurum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: navigator_

Arkadaslar bir pikap almak istiyorum fakat özellik olarak hiç bişy bilmiyorum. İzmirdeyim konakta bir kaç yere baktım ama 700 den aşağı bakımlı dual yok. Yardımcı olursanız mutlu olurum.

700 lere çıkmışken sıfır al derim.ama illada dual olsun diyorsan fuat amca istanbulda pikap tamircisi ara belki elinde vardır sana yardımcı olur.

fuat daştan : 05384774861
  • quote:

quote:

700 lere çıkmışken sıfır al derim.ama illada dual olsun diyorsan fuat amca istanbulda pikap tamircisi ara belki elinde vardır sana yardımcı olur.

fuat daştan : 05384774861

Alıntıları Göster
    dostum 700 e nerde sıfır satılıyor?

• quote:

ben o seviyeye çıkmışken dedim sıfır almak mantıklı bilemiyorum 700 sıfır yoktur herhalde sadece lenco nun replikası dedikleri tchibo da 400 tl gibi rakamlara olsada kadıköyde bir plakçı lenconun kendisini satmaktaydı ismi rainbow kafe diye geçiyor plak alırken görmüştüm fiyatı hakkında fikrim yok dostum.

Caferağa Mah. Moda Cad. Zuhal Sok. No:3-A Kadıköy İstanbul Telefon:0216 405 23 30
  • quote:

quote:

ben o seviyeye çıkmışken dedim sıfır almak mantıklı bilemiyorum 700 sıfır yoktur herhalde sadece lenco nun replikası dedikleri tchibo da 400 tl gibi rakamlara olsada kadıköyde bir plakçı lenconun kendisini satmaktaydı ismi rainbow kafe diye geçiyor plak alırken görmüştüm fiyatı hakkında fikrim yok dostum.

Caferağa Mah. Moda Cad. Zuhal Sok. No:3-A Kadıköy İstanbul Telefon:0216 405 23 30

Alıntıları Göster
    dostum izmirdeyim :)

• quote:

evet izmirdeysen olmaz o zaman bende istanbuldayım zaten yardımcı olamıyacam kusura bakma.
  • quote:

quote:

evet izmirdeysen olmaz o zaman bende istanbuldayım zaten yardımcı olamıyacam kusura bakma.

az önce dual baktım antikacı 1 bin tl fiyat çekti üstelik taş plak da çalmıyo. sadece iğnesi 250 tl miş mişmiş...
  • quote:

quote:

quote:

az önce dual baktım antikacı 1 bin tl fiyat çekti üstelik taş plak da çalmıyo. sadece iğnesi 250 tl miş mişmiş...

Alıntıları Göster
    İzmirde Ali Ustadan Dual Hs130 aldım. Çok güzel alet. 33 lük ve 45 lik çalıyor.

• quote:

hayırlı olsun güle güle kullan
  • quote:

quote:

teşekkür ederimn sağolasın ama bu sefer nereden ucuzuza 33 lp alırım? asu maralman sigaramın dumanı ; bulamadım misal :(
  • quote:

quote:

quote:

teşekkür ederimn sağolasın ama bu sefer nereden ucuzuza 33 lp alırım? asu maralman sigaramın dumanı ; bulamadım misal :(

ya yine bana istanbul izmir demiyeceksen yardımcı olurum tabiki ama gerçekleri söyleyerek. tr de plak işi şu aralar zirvede fiyat olarak yerli temiz plağı bunun ticaretini yapanlardan 40-50 tl aşağıya alamazsın. böyle nokta atış plaklar için kendine bir kaç plak belirle bu fiyatlarda al ama bu fiyat pikapın fiyatını geçmesin daha çok çevrenden aile arkadaşlardan araştır kömürlük bodrum ne varsa kötü durumda da olsa çizmeden temizler dinlersin ki değerini bilen biri olarak saklarsın ayrıca istediğinde satarsın piyasada bu ürünleri kazandırmış olursun.

• navigator_ N kullanıcısına yanıt
    selamlar .
    Pikap konusunda ürünlerimizi test edip denemek istersen ege park balçova extreme audio mağazasına beklerim antikacılara gerek yok zaten türkiye temsilcisi biziz dual in :)
    saygılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: SONUS FABER

selamlar .
    Pikap konusunda ürünlerimizi test edip denemek istersen ege park balçova extreme audio mağazasına beklerim antikacılara gerek yok zaten türkiye temsilcisi biziz dual in :)
    saygılar...

geçen hafta aradığımı yazmıstım, salı günü aldım bir dual Hs-130 modelini. teşekkürler...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.