Şimdi Ara

Dual Channel - Single Channel Farkı, Testleri ve Kurulumu!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
2
Favori
16.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İki kanal Ram temel olarak birbirleriyle tıpatıp aynı iki belleğin bant genişliğinden yararlanmaktır.
    Burada önemli olan şey belleklerin gecikme süreleri (Latency) (geçiş dönemi anakartlar için türleri) ve hızları (1333 Mhz 2 adet ram Dual olabilir... Ama teki 1333 diğeri daha düşükse akıllı anakartlarda 2 side düşük olanın özelliklerini devralır diğerlerince yokmuş gibi gözükebilir ya da hata verir hiç çalışmaz...)nın aynı olmasıdır.
    Burada yapacağınız şey 2 adet uygun özelliklerdeki ram ı doğru slotlara takmaktır.
    Doğru slotlar genelde aynı renk olanlardır ama 2 adet ramı aynı renk slota taktığınızda bilgisayar açılıyor ama görüntü gelmiyorsa 2. renk slota 2 sinide takmalısınız
    Mantığı bir veriyi bölüp 2 rame aynı anda atmaktır.
    Sıngle Channeldan Dual Channel a terfi...

1. Adım
    eğer 2 ram de aynı marka ve aynı kod daysa bu onların her açıdan aynı olduklarını anlatır...(doğruca 2.adıma)
    2 adet ramı özellikleri bakımından(Mhz,gecıkme süreleri) test edin (Cpu-Z ve everest gibi programlar mevcut) aynıysa 2. adıma geçin
    Belleklerin markası kingstonsa kodundan özellikleri anlaşılır...
    Mesela benim ramler
    KHX1600C9D3/4G kodu KHX:Kingston HyperX 1600:1600Mhz C9D3:Gecikme değeri 9-9-9 4G:4GB kapasitede

2. Adım
    Anakartınıza göre doğru slotları bulun burada dikkat etmeniz gereken 2 ramide aynı renk slota takmak genelde 4 slot ve 2 adet farklı renk bulunur bunlara anakartın belirlediği şekilde takınız bunun için kılavuza başvurun!
    Kılavuz yoksa Ramleri sırayla takın A1 A2 => A1 B1 ya da Slot 1 Slot 2 => Slot 1 Slot 3 gibi anakatın üzerinde slot numarası küçükte olsa yazar.

Yararlı Bir tablo:

CPU-Z memory sayfasından ramlerinizin Dual olup olmadığını görebilirsiniz
    Ramı takmak için çok bastırmayın ve Tırnak noktalarının doğru olduğuna ramı düz taktığınıza emin olun ram oturunca alt ve üstteki tırnaklar kendiliğinden kapanmalıdır sonra hiç ramın bakır pinleri gözüküyor mu (slota oturmuş mu buna bakın)

3. adım
    PC yi açın BIOS ekranında del ya da tab tuşuna basın ve ramlerin boyutuna ve Dual mi Single mı olduğuna bakın(Daha kolayı CPU - Z adlı programdan da bakabilirsiniz...)
    Bu kadar basit ve performansı arttırıyor...

Sıngle Channel Dual Channel Testler Resimlerde!
    https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/741626/89b84c3d-941f-4493-a30c-08831b5c4aea.PNG
    https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/741626/f77122b0-51ba-4e8b-a78e-9806f069b139.PNG
    https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/741626/09ffe523-d7b0-4b06-b817-8b18dc830282.PNG
    https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/741626/6067b574-d799-42a3-bf70-d04837e1dee2.PNG
    https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/741626/c0ff06a4-3aef-4d79-84f2-44bf8cc00618.PNG
    https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/741626/dbfbd8be-514d-4cd9-8629-71bc87e5bd73.PNG
    https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/741626/b3dd8af9-9107-4800-bcff-06dd76acb215.PNG
    https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/741626/cf198306-53ee-4d4a-8c94-9226da3077ef.PNG

İlgili sayfalar
    http://www.kingston.com/tr/support/technical/products?model=hyperx
    http://www.kingston.com/en/hyperx/decoder
    http://www.kingston.com/en/memory/valueram/valueram_decoder
    Edit nedeni Yeni test imla düzeltmeleri resimler silinmişti bide
    Benim anakartta dual örneği:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk70 -- 8 Kasım 2014; 3:11:44 >

• Selam Berk bey. Benim ASUS P5B serisi anakartım var DDR2 destekliyor 2x2gb kingston DDR2 ram aldım. Anakartımda 2sarı 2siyah RAM yuvası var. Ramlerden birini sol sarıya takınca bilgisayar gayet düzgün çalışıyor,diğer rami diğer sağ sarıya takınca bilgisayar açılmıyor (açılıyor da ya ekran gelmiyor ya da bios ekranında takılı kalıyor). Onun dışında ramlerden birini sağ sarı yuvaya takıp sol sarıyı boş bırakınca da ekran gelmiyor. Ramlerden birini herhangi bir siyah yuvaya takınca bilgisayar gayet düzgün çalışıyor fakat diğer rami de diğer siyaha takınca yine aynı problemle karşılaşıyorum. Ramleri yazınızda verdiğiniz ASUS anakartlarındaki takış şekilleriyle takmayı denedim tek tek her türlü aynı sorunu yaşadım.Sorun nedir acaba yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler. (ramler tamamen aynı modeldir ikisi de sorunsuz çalışmaktadır).
  • Dediğiniz anakartın Dual channel desteği bulunmakta

coğu anakartta A1 A2 B1 B2 portları var ve bunlardan A1 B1 kombinasyonu Dual calışır

A gurubu socketler solda B gurubu socketler sağdadır (alfabetik sıra)
    Ama numaralar her zaman düz sıralanmaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk70 -- 17 Eylül 2010; 10:58:47 >
  • Evet anakartımda A1 A2 B1 B2 diye gidiyor. A1 sarı A2 siyah B1 sarı B2 siyah. A1+A2 A1+B1 A2+B2 ne denediysem olmadı ikinci rami takınca sorunla karşılaşıyorum işte çözemedim bir türlü. Anakartın kullanım kılavuzunda izin verdiği gibi herşekilde taktım ama olmadı
  • BIOS ekranındamı sorun başlıyor yok sa BIOS ekranı geçtikten sonramı...

Bıos ekranı tamamen geçtikten sonra ise yazılımdan olabilir (windows a format atarsanız kesilikle düzelecektir(2 ram de üzerindeyken))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk70 -- 13 Eylül 2010; 23:07:35 >
  • bios ekranını geçmiyor işte takılı kalıyo orda del tab pause hiçbiri basmıyo ama capslock falan çalışıyo klavyede de sorun yok yani.
  • Bıos güncellemeyi denediniz mi yani güncelledikten sonra 2 ramıde takın bazen yeni bıos sürümü sorunu çözüyor
  • Bios güncellemesi işe yaradı teşekkürler
  • Sayın ustalarım ve konuyu açan "berk70" benim anakart GIGABYTE GA-G31M-ES2L .üsünde 1 gb ram var.bilgisayrcıdan aldığımız faturasında 800 mshz yazıyor.Cpu -z ise
    333.1 MHz gösterir.yardımcı olanızı rica ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceyhun11

Sayın ustalarım ve konuyu açan "berk70" benim anakart GIGABYTE GA-G31M-ES2L .üsünde 1 gb ram var.bilgisayrcıdan aldığımız faturasında 800 mshz yazıyor.Cpu -z ise

Şuanda Ram'in 667 Mhz'de çalışıyo. BIOS'a girip Ram Frekans'ını 800 Mhz'e çekmen ve Ram üzerinde yazan voltaj değerini Ram Voltaj'ına girmen gerekiyo..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Furkán

quote:

Sayın ustalarım ve konuyu açan "berk70" benim anakart GIGABYTE GA-G31M-ES2L .üsünde 1 gb ram var.bilgisayrcıdan aldığımız faturasında 800 mshz yazıyor.Cpu -z ise

Şuanda Ram'in 667 Mhz'de çalışıyo. BIOS'a girip Ram Frekans'ını 800 Mhz'e çekmen ve Ram üzerinde yazan voltaj değerini Ram Voltaj'ına girmen gerekiyo..

Özür diliyorum rahatsız ettiğim için.şimi benim ram 800 mhz mi?birde bu yeni ramların üzerinde yazmıyor kaç mhz fialn gibi bunu sizler nasıl anlıyorsunuz

• quote:

quote:

quote:

Özür diliyorum rahatsız ettiğim için.şimi benim ram 800 mhz mi?birde bu yeni ramların üzerinde yazmıyor kaç mhz fialn gibi bunu sizler nasıl anlıyorsunuz

Faturasında 800 Mhz. yazıyosa Ram 800 Mhz'dir büyük bir ihtimalle.. Benim Ram'imin üzerinde kaç Mhz olduğu, Zamanlamaları ve çalıştırmam gereken voltaj yazıyo. Normalde tüm ramlerde yazması gerekir zaten bu bilgilerin..

• quote:

quote:

quote:

quote:

Faturasında 800 Mhz. yazıyosa Ram 800 Mhz'dir büyük bir ihtimalle.. Benim Ram'imin üzerinde kaç Mhz olduğu, Zamanlamaları ve çalıştırmam gereken voltaj yazıyo. Normalde tüm ramlerde yazması gerekir zaten bu bilgilerin..

hocam bu 1 gb ramlarda genelde yazmıyor.benimki kşingston.genelde remlerin üzerinde örneğin ddr 256 mb 333 mhz yazar.ama benim bu remde yok böyle bir şey.

• "DDR" 1 2 3 her neyse bunları her hangi bir programdan öğrenmeye çalışırsanız(mhz olarak) 2 ile çarpmalısınız (DDR = Double Date Rate) onlar Single ı verir DDR olduğundan 2 ile çarparsınız ... ve bazı ramler üzerinde herhangi bişey yazmayabilir ben etiketlerini söktüm (mesela) faturadan veya hiç olmadı Everest adlı programdan öğrenebilirsiniz...
  • Görselde 1 single 1 dual var.
    Fiyat farkı neden?
    Tek olandan 2 tane alıp takmakla, 2li olan arasında bir fark mı var da fiyat farklı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: copywriter

Görselde 1 single 1 dual var.
    Fiyat farkı neden?
    Tek olandan 2 tane alıp takmakla, 2li olan arasında bir fark mı var da fiyat farklı?

Kitler birbirine yakın üretim ramler uyumluluk şansı daha yüksek ancak 2 ayrı ram alıp da çalıştırabilirsiniz internetten alacaksanız iade şansınız var çalışmazsa ki zaten çalışmalı ilk olarak biosu update edin ram uyumluluğu iyileştiriyor ramleri taktıktan sonrada eğer "mem " gibi ram butonu varsa ona basın yoksa biosu load optimized yazıp kullanın sonra ayarlamaları yapın çalışması gerekir olmadı iade edersiniz

Aynı corsair ramlar bendede vardı karışık sorunsuz kullanmıştım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk70 -- 6 Mayıs 2019; 14:2:28 >

• berk70 kullanıcısına yanıt
    Aradaki fiyat farkına değmeyecek bir fark var yani?
    Bir nevi pazarlama stratejisi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: copywriter

Aradaki fiyat farkına değmeyecek bir fark var yani?
    Bir nevi pazarlama stratejisi
    2 tane ram almak mantıklı dual kulanıyorsan ram olarak fark var ama genel sistem performansına çok etkilemez amdde ram hızı daha etkili yanlız birde onboard ekran kartı kullanıyosan ram etkili oluyor çünkü sistem ramini ekran kartıda kullanıyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.