Şimdi Ara

Dremel nedir-Nasıl kullanılır-Püf noktaları(Üstadlar anlatsın biz öğrenelim)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
11
Favori
86.625
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ....................................................................................................................

Dremel Kullanımı hakkında bizi aydınlatacak üstadlar lütfen bu konuya
    1. Dremel nasıl KULLANILIR
    2. Kullanım ipuçları nelerdir
    3. Hangi uç hangi amaçla kullanılır
    Gibi konularda resimli örneklerle açıklamalar yaparlarsa bir çok kişinin aklında ki soru işaretleri aydınlanır.
    Vermiş olduğum video da dremel kullanarak yapabileceğiniz değişik uygulamalar ve küçük ipuçları mevcut

ELMAS KAPLAMA UÇLAR
    FREZE UÇLARI
    ELMAS TESTERELER
    YÜKSEK HIZLI KESİCİLER
    FİBER KESME DİSKLERİ
    ZIMPARALAR
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• DREMEL® MİNİ TORNA YAPIMI

Geçen yıl almış olduğum Dremel® MultiPro395 ile birçok can sıkıcı işi kısa sürede ve zahmetsizce yapma imkanına kavuştum. Kullanan arkadaşlar bu küçük aletin gerçekten nasıl bir yardımcı olduğunu bilir. Kullanım alanı sadece sizin hayal gücünüzle sınırlı olan bu canavardan bir torna yapmayı uzun süredir düşünüyordum. Bu tür aparatlar satılıyor ama neredeyse fiyatları aletin kendisinden pahalı. Gel zaman git zaman internette dolaşırken Bob CRANE adlı Texas'lı bir gemi modelcisinin böyle bir torna tezgahı [ resim : 1 & 2 ] yapmış olduğunu gördüm. Sonunda hadi bakalım dedim ve ben de bir tane yapmaya karar verdim. İsteyen arkadaşlar tezgah ile ilgili ayrıntılı ama İngilizce bilgileri " Warships to Workboats " elektronik dergisinde bulabilir.

DREMEL® MİNİ TORNA

DREMEL® MİNİ TORNA

Resim : 1

Resim : 2

Metni okuyup, resimleri de iyice inceledikten sonra sıra geldi malzemeleri bir araya getirmeye. Malzemelerin birçoğunu günün birinde işe yarar düşüncesiyle evde tuttuğum döküntüler arasından kolayca toparladım. Sonrası çabucak geldi; biraz emek ve balkonda kesip biçme ve de zımparalama ile geçen bir günün sonunda garip görünüşlü ama çalışan bir torna tezgahına sahiptim [ resim : 3 & 4 ]. Sözü daha fazla uzatmadan torna tezgahının yapımına başlayalım.

Dremel® MultiPro395

Mini Torna Tezgahı
    Resim : 3

Resim : 4

Öncelikle torna tezgahını yapabilmemiz için, MALZEMELER sayfasında belirtilen parçaları tedarik ederek işe başlayalım.

ADIM 1 : ŞEMA'da gösterildiği şekilde, torna tezgahının tabanını ve yanlarını birbirlerine ahşap tutkalı ile yapıştırarak monte edelim ve çivileyerek sağlamlaştıralım.
    ADIM 2 : Yan destekleri hazırlarken Dremel'i yerleştirebilmek ve biraz yukarıda durmasını sağlamak üzere yaklaşık 1 cm. yüksekliğinde ve 12 cm. uzunluğunda pay bırakalım.
    ADIM 3 : İki adet ayak olarak kullanılacak parçayı da mini torna tezgahının tabanına yapıştırıp çivileyerek sağlamlaştıralım.
    ADIM 4 : Hazırladığımız parçaları kullanarak kuyruk desteğini ve kalem dayanağını yapalım. Burada dikkat edilecek husus, her iki parçanın da torna tezgahında serbest olarak hareket edebilmesidir. Malzemeyi işlerken eğe, zımpara ve benzeri aletlere destek olacak parçaya 45 derecelik bir açı verelim [ resim : 5 & 6 ].

Kasa

Parçalar
    Resim : 5

Resim : 6

ADIM 5 : İşleyeceğimiz malzemeyi Dremel'e bağlamak için kullanacağımız metal parçanın ucunu sivriltip yaklaşık 2 mm. içeriden ve tam ortadan 1 mm. matkap ucu ile delelim. Deliğe 15 mm. uzunluğundaki demir çubuğu CA yapıştırıcı ile yapıştıralım.
    ADIM 6 : Yine işleyeceğimiz malzemeyi tornada karşıdan sabitlemekte kullanacağımız metal parçanın ucunu da sivriltelim. Ben her iki parçayı yaparken eski bir üçlü fişten çıkan iki adet pirinç çubuğu kullandım.
    ADIM 7 : Yan desteklere hazırladığımız süngerleri çift taraflı bant ile yapıştıralım; bu süngerler Dremel'in hem zarar görmesini önleyecek hem de daha sessiz çalışmasını sağlayacaktır. Bahçe hortumlarını da kelepçelere geçirdikten sonra Dremel'i tornaya sabitleyelim. Bahçe hortumları da burada sünger ile aynı işlevi görecektir [ resim : 7 & 8 ].

Parçalar

Montaj
    Resim : 7

Resim : 8

ADIM 8 : Dremel'imize 4 mm. matkap ucunu takıp kuyruk desteğini tam karşıdan dikkatlice delelim; ki malzemeyi tornaya taktığımızda dönerken salınım yapmasın.
    ADIM 9 : Deliğe kuyruk mastarını sıkıca geçirip CA yapıştırıcı ile yapıştıralım. Olay bitmiştir. İsterseniz tornanın daha yakışıklı görünmesi için boyayabilirsiniz.

DİKKAT

MALZEMEYİ İŞLERKEN YERİNDEN KURTULUP YA DA PARÇALANIP FIRLAMAMASI İÇİN ÇOK DİKKATLİ ÇALIŞILMALI; KORUYUCU GÖZLÜK TAKILMALIDIR.

Biraz çaba ile arzu eden arkadaşlar bu oldukça basit torna tezgahını kolayca yapabilir ve en azından yuvarlak parçaların zımparalanmasında kullanabilir [ resim : 9 & 10 ]. Yapmayı düşünen arkadaşlara kolay gelsin diyor; bol maketli günler diliyorum.

Uygulamalar

Uygulama
    Resim : 9

Resim : 10

Cem AVCI ( EDİRNE )
    Son Değiştirilme : Ekim 21, 2005

• Resimler maalesef çıkmıyor düzeltme şansınız varmı?

Yalnız videoyu izledim adam artık nasıl ustalaşmışsa süper kesim yapıyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi datox -- 27 Nisan 2008; 16:18:25 >
  • Resimler bazen görünüyor bazen görünmüyor sorun nedir anlamadım.
    Bu arada DREMEL in kendi sitesinde PROJELER diye bir bölüm var ve bazı pratik bilgiler yer alıyor.
    http://www.dremeleurope.com/dremelocs-tr/Category.jsp;jsessionid=6C2EE0A4E2118CF65FF34AE6999BFE4F?&ccat_id=627
  • konuya resimli olarak buradan bakabirisiniz.

http://modelci.5u.com/hints/lathe/lathe.htm
  • Resimler orada da aynı şekilde bazen görünüyor bazen görünmüyor
  • 10 tane uç kırmadan önce yazsaydınız keşke
  • dremel torna işi bilgisayarda kullanılmayacak bişi olduğundan oraya bakmadım ama video rezalet sadece elmas diskler plastikler ve ahşab var ve 1-2 istisna daha dremel bunlarla sınırlı değil ve dikkat ettim video boyunca toz emici kullanılmış dremel bu tarz işlerde inanılmaz toz çıkartır ahşab ve plastik kesimlerinde elmas diskler güvenilirdirler ama performans açısından metal testere diskler kadar iyi değillerdir metal disklerde kullanımı zor ve tehlikelidir

fiber kesicilerde metal çeşitleri içindir yanlış fiberi yanlış metal için kullandığınızda fiber çabuk biter , kırılır ,zor ve kalitesiz kesim yapabilirler ki; kasa modifikasyonunda en çok kullanılan kesicilerdir

dremel uçlarının sadece çok az bir kısmının fotosu var burda ve dremele çok çeşitli aparatlarda takılabiliyor

pergel, esnekmil, yan kesim boynu ,sper ,ayak , üst freze kolu.....

dremel yüksek devirli güçsüz tehlikeli bir makinedir güvenlik önlemlerinizi almadan çalışmayınız

• @volkov_19 bilgilendirmen için teşekkürler.
    Arkadaşlar eminim ki bu işin uzmanı arkadaşlar vardır burada lütfen bilgilerinizi esirgemeyim.
    Ayrıca illa uzman olmakta gerekmez kullanmış olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlarsa ufak ipuçları edinebiliriz.
  • Verdiğin bilgiler için saol.

İşyerinde sürekli çalıştığımız işlemecimiz olmasa ben de dremel alacaktım ama bedavaya istediğim gibi kestirebiliyorum ben
  • bu dremel makinasını kaça nereden alırız? değişik uçları paket içersine varmıdır?

teşekkürler..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Razorback

bu dremel makinasını kaça nereden alırız? değişik uçları paket içersine varmıdır?

teşekkürler..

dremel 300 series fiyatlar şuanda ne durumdadır bilmiyorum 1. paket 80 lira 2. paket 120 lira

el aletleri satan büyük yerlerde bulabileceğini düşünüyorum el aletlerinin bol olduğu çarşılar praktiker koç taş gibi yerler aynı şekilde bu aleti bulabileceğin yerlerde uçlarınıda bulabilirsin

uçları tane olarak ,aynı ucu paket olarak ,küçük ve büyük setler olarak bulabilirsin ayrıca aleti aldığın yerlerde ağlete bağlanan değişik aparatlarda bulabilirsin
  • arkadaşlar her türlü dremel parçasını ve kendisini www.724magaza.com adresinden temin edebilirsiniz...Şahsen oradan alıyoruum parçaları ve diğer sitelere göre acayip derecede ucuz...

Bu arada o videodaki kesici disklerin hiç biri TR'de satılmıyor
  • Kesici diskler (409)

Metal, ahşap ve plastik kesme ve dilimleme işleri için kullanılır. Kesici diskler cıvata, vida, metal sac, tahta ve plastiği kesme veya yarma işlemlerini kolaylaştırır. Fiberglas ile güçlendirilmiş kesici diskler (456, 426, 426B) ise da zorlu uygulamalar içindir. Kesme disklerinin sadece kenarları keser. Bu disklerle kavisli delik açmaya (zımparalamaya) veya kesmeye çalışmayın. Dremel kesici disklerini 402 numaralı mandren ile kullanın.

Dremel im geldi bugün deneme yapmak için 1 adet plastik kestim.
    Birde 1 cm kalınlığında bir tahta kesme girişiminde bulundum ve sonuç olarak 2 adet 409 nolu diskim kırıldı bir tanesi de yarıya indi ana tahtayı kesemedim
    Bu dremel 1 cm den daha ince bir tahta parçasını da kesemiyorsa ne işe yarar
    Gerçi ilk denemem di acemilik var ancak bu dremel işi bana fos muş gibi geldi

• kardeş senin hatan...409 nolu diskler ince fakat metal kesiminde işe yarıyor...sana tavsiyem Elmaz uçlardan alman...20 ytl civarında ömür boyu kırılmadan ve ufalmadan kullanabilirsin...
  • @ermanunal01 cevap için teşekkürler
    Şimdi bu elmas uçlardan alırsam ömür boyu kullanabiliyor muyum kullanım hatası yapmassam herhangi bir deformasyon olmuyor mu?
    Bir de bununla neleri kesebilirim?
  • Ömür boya rahatça kullanabilirsin ama kesim yaparken fazla yamultma elin,keseceğin cisme paralel olsunelmas uçların metal ve ahşap için olanı var...isteğine uygun olanı alırsın
  • quote:

Orjinalden alıntı: ermanunal01

Ömür boya rahatça kullanabilirsin ama kesim yaparken fazla yamultma elin,keseceğin cisme paralel olsunelmas uçların metal ve ahşap için olanı var...isteğine uygun olanı alırsın

Çok sağol o zaman 20 ytl daha çıkacak cepten. Yeterki işe yarasın
  • bir modcunun en iyi dostu denilebilir

öğrenmeyen ,bilmeyen kalmasın
  • kardeş senden daha ne 20 liralar çıkacak...bu arada elimdeki Dremel Minyatür Daire Testere aparatını satmaktayım...İsteyen varsa pm beklerim
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.