Şimdi Ara

Dota 2 Smurf ve MMR Sistemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
6.071
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dota 2 genel konusuna yazdım kimse bişey yazmadı bende konu açıyorum.

Şimdi 5 sene lol oynayıp 5 aydır falan dota 2 oynuyorum.

Hesap açtım, her yeni başlayan gibi zorlandım oynarken anca 2 hafta sonunda düzgün oynamaya falan başladım.
    ilk 10 maçı attım 5win-5lose ile 3k attı.

Son 2 haftadır smurf kastım 13 ettim. Direkt 10 maçı attım solo ranked.
    İlk maçımda karşıda en yüksek mmr 5100 idi.
    Ilk 10 solo mactada dominant olmak icin roammer support oynayip, agresif wardlar ile mapte takima alan olusturup oyunu karsisi kasmadan bitirmeye oynatmaya calistim takim arkadaslarini. 7 win 3 lose ilede 10 mac bitti.

Attığı MMR : 4676

Turkiye ve Turkey kanalında biçok insanla konuştum herkes şaşırdı. Nasıl yaptın falan diye.

Hesabı kasarken Micro, macro hero çok oynadım. Starcraft II deneyimim olduğu için hiç zor gelmedi.
    Naga, Furion, Lycan gibi heroları pickleyip farm, rat oynadım. Bazende Roamer pudge falan oynadım.

Bugün biraz araştırdım, MMR sistemi bi arkadaş anlatabilicek mi?
    sıfırdan ranked girene kadar ki oyunların baz alındığını biliyorum.

• Fazla bilgim yok ama mmr maçlarından önceki oyunlarında attığın damage ve yediğin damage oranı vs. baya önemli diye biliyorum.
  • Onun algoritmasını bilmiyoruz. Ama sen iyi bir mmr açmışsın neden merak ediyorsun ki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darthblast

Fazla bilgim yok ama mmr maçlarından önceki oyunlarında attığın damage ve yediğin damage oranı vs. baya önemli diye biliyorum.

dmg sistemi işlemiyor artık zeus tinker dmg bugundan sonra acılan 5.5 6k hesaplar yüzünden fixlendi

şu an mmr sisteminin dikkate aldığı şeyler :
    öncelikle skill bracket yani very high skill normal skill low skill oynayış tarzına eşya combinasyonu yapmana skilleri combotative kullanmana göre etkileniyor ( örneğin wk karşısına magina almak ,akasha blood yedikten sonra manta kullanıp etkiden kurtulmak)
    KDA
    Gold
    LH
    DN
    XPM
    GPM
    HD
    HH
    TD
  • Ac kas kendin ya hem gelisiyorsun.2 gunde 300 mmr kastim.Yoksa mallar geliyor 4k. Da 1 klık adamlar diyorsun aga bu nedir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de bi smurf kasmaya başlamıştım. %65 winrate, overall KDA ratio yaklaşık 8, spesifik olarak 3 ün altında KDA ratiosu olan hero yok. 500 civarlarında xpm ve gpm.

Ancak hala normal skillde. Dotabufftan farklı kişilere bakıyorum ilk bir kaç oyun sonrası high skill veya very high skille çıkmışlar. Neyi yanlış yapıyorum?
  • Boqe kullanıcısına yanıt
    4600 nedir kardeşim.Smurf hesabımın ilk 10 maçında 10 da 9 yaptım.Oyunların çoğunu carryledim 3600 e attı.Normal değil senin aldığın MMR
  • konuyu açan 4.5k seviyesinde siz değilsiniz gayet basit bence cevap

tabi hava atmak için açılmış bildiğin orası ayrı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nintendo. -- 16 Haziran 2015; 17:27:51 >
  • 4.7k az değil o yüzden şaşırmışlardır MMR sistemi ise : Win ve KDA,HD,TW,Economy başta olmak üzere ward dikme yada kırmalardan felanda puan geliyor işte başta olanları iyi şekilde yaparsan iyi puan alırsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guitars -- 21 Haziran 2015; 17:00:15 >
  • Ilk 10 mactaki ve oncesindeki maclari baz aliyor. Neye gore mi? Tabiki soylenmez. Ayip mi? Hayir abuse icin. Sana deseler ki ward koymak 50 puan kirmak 40 puan diye, naparsin, oyunu siktir eder wardlarla ugrasirsin. Nitekim dmg a gore puan verildigi anlasildigi gun afk zeus aganim ult kombosu cikti. Herifler 10 oyun zeus lose ile 4500 acip satiyorlardi. Kapandi, bi daha birseyler bulunursa onu da degistirirler. Amac sistemin duzgun ve mantikli olmasi degil, bilinmemesi, abuse yapilamamasi.

Neden boyle?
    Simdi sen 13 level boyunca rankeda girmedigin icin senin rankeddaki kisilere gore nerdesin sistem dogru duzgun hesaplayamaz. Boyle bir algoritma yoktur. Onun yerine napar, senin unrankeddaki durumundan baslatip sana 10 oyun rankedda oynatir, tahmin edilebilecegi uzere kalibrasyon maclari oldugu icin oyun basina senin gizli mmrini 25 puandan cok daha dramatik sekilde degistirir. Bu sebeple 2 farkli hesaptan ayni bile oynasan 1000 mmr farki gelisir.

Eeee sistem mal gibi?
    Hayir degil. 13 level yasagi sadece smurf icin, sonraki 10 macta nasil bir algoritma uygulasinki seni hakkettigin yere sadece 10 macta yerlestirsin? Aslinda salaklik bizim oyuncularda. Bu maclarin amaci bi start noktasi vermek, seni oraya cakilamak degil. Aslinda kacta acildigin onemli degil kaca dogru gittigin onemli. Ama (meraklanmayin sadece bizde degil) bircok dusuk mmrli veya flamer kardesimiz, smurf acip yuksek mmrdan acmaya calismakta ve boylece umutsuzca 'hakkettigi yerde' yuksek mmrda kalmaya calismakta.

Dota2 cok yonlu bi oyun, sen eger 4klik oynuyorsan ve 4k mmrdaysan yani hakkettigin yerdeysen bile, sadece yeni hero denemen, meta disina cikman, veya hatta sadece buildini bile degistirmen senin o anki mmrini degistirir. MMR 4 haneli bir sayidir ve senin butun hero ve kombinasyonlarindaki yetenegin tek bir sayiyla gosterilemez.

Yukarda yazdigim sebeplerden dolayi, baslangic mmrinin incir cekirdegini dolduracak bir anlami yoktur. Buna onem veren de sistemden bi haberdir. Zaten anlami olmadigi icin valve daha fazla daha iyi bi algoritma bulayim diye ugrasmiyor, sadece ortaya cikan halka malolmus abuse yontemlerini kapatiyor. Degerlendirme vs islerini playerlara birakiyor. 10 mac sonucu bir kisiyi yaklasik yerine koyuyor ve sonrasini matchmakinge birakiyor. Zaten daha iyiyse yukselecek, daha kotuyse alcalacaktir.

Olayin ozu tek onemli ve gercekten anlami olan, surekli ranked oynayan bir insanin son 1 ayki mmrinin ortalamasidir.

Edit: bonus: bir cok sitede ve yerde simulasyonlar yapildi. Soyleki, 5000 kisi alindi,hepsi 3000mmr ile basladi. Hepsine de bir yetenek puani verildi.5000 kisi, 1den 5000e kadar. Esit yetenekli kimse yok. Sonsuz mac sonucunda a3 asagi 5 yukari muhtesem sekilde herkes siralandi, 5000 yetenekli kisi 5000 mmr vs.

Hic zamaninizi bosa harcayip 'ama cidden 2kdan cikilmiyor, hep feeder hep feeder' demeyin. Bunun sebebi birsuru olasilik var, siz de onlardan birisinizdir belki de. Cidden mi daha iyi oynuyorsun, merak etme 4 mac alir 2 mac kaybedersin ve ordan cikarsin. Orada takili mi kaldin, emin ol orasi senin yerin.

Bonus2: trenchten cikilmiyor, 2kdan cikilmiyor vsden bunalan 3 arkadas (3k 4k ve 5k) smurf acip, 1kya indiler bilerek. Sonra ne mi oldu? 1 ay icinde herkes kendi yerine dondu. Ustelik 4klik arkadas 1k ve 2kdan sadece 1lose ile gecti. Onun takimina feeder gelmedi mi? O mallarla oynamadi mi? Mm ona kiyak mi gecti?

Anlayacagin o ki, 'hayvan gibi oynuyorum ama x mmrda takili kaldim' sadece bir kuruntu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MacroPhageAB -- 21 Haziran 2015; 22:23:44 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• MacroPhageAB M kullanıcısına yanıt
    mükemmel bir yazı.

Bu maclarin amaci bi start noktasi vermek, seni oraya cakilamak degil. Aslinda kacta acildigin onemli degil kaca dogru gittigin onemli.

burası beni benden aldı
  • Aelthalyste kullanıcısına yanıt
    Uzun uzun anlatmışsın ve verimli olmuş. Ancak "senin butun hero ve kombinasyonlarindaki yetenegin tek bir sayiyla gosterilemez." dedikten sonra "Anlayacagin o ki, 'hayvan gibi oynuyorum ama x mmrda takili kaldim' sadece bir kuruntu." demen sağlam bir çelişki.

Fakat bundan da önemlisi "Bireysel MMR" denilen şeyin tamamen saçmalık ve şansa dayalı olduğudur. (Takım MMR'ından bahsetmiyorum). Şimdi düşünün bu günün en gözde isimlerinden kabul edilen DENDI 2K MMR ile dota 2 ye giriş yapsın. Sonra birde kişinin bireysel şansı (aurası, rahmani kısmeti, vs.. ne derseniz) çok kötü durumda olsun. Kusura bakmayın ama değil DENDİ yapımcılar gelse (hilesiz) çıkamaz o MMR dan.

2004 ten beri faal olarak dota oynayan, eurobattle da namı hallice bilinen, ayrıca o zamanların turnuva şampiyonlarına şamarı yalatan, belli bir yaşa gelmiş koca adamlar
    2K MMR da 5v1 olarak oyun oynuyor. Hatta bununla kalmıyor. Oyunda normalin dışına çıkması gerekiyor (item olsun, carry ama sup olsun).

Tüm bunlara baktığımızda "Bireysel MMR" profesyonel oyuncular için tamamen değersizdir. Bunu ciddiye alanları Eurobattle da iken "Sıkıyorsa vs gel" diyen dota'nın mantıgından bihaber tiplere benzetiyorum.

O yüzden kalkmış bana: bireysel MMR ın 2k ise sende 2k lık adamsın dersen seni şeyime bile takmam.

Eskilere selam olsun : Thor_Anc - Radiohead - RDECK - Gelthalas - Kasaphaydo - CENGA - Dryas

Sevgiler LORDRALF

• quote:

Orijinalden alıntı: RaistlinMajere54

Uzun uzun anlatmışsın ve verimli olmuş. Ancak "senin butun hero ve kombinasyonlarindaki yetenegin tek bir sayiyla gosterilemez." dedikten sonra "Anlayacagin o ki, 'hayvan gibi oynuyorum ama x mmrda takili kaldim' sadece bir kuruntu." demen sağlam bir çelişki.

Fakat bundan da önemlisi "Bireysel MMR" denilen şeyin tamamen saçmalık ve şansa dayalı olduğudur. (Takım MMR'ından bahsetmiyorum). Şimdi düşünün bu günün en gözde isimlerinden kabul edilen DENDI 2K MMR ile dota 2 ye giriş yapsın. Sonra birde kişinin bireysel şansı (aurası, rahmani kısmeti, vs.. ne derseniz) çok kötü durumda olsun. Kusura bakmayın ama değil DENDİ yapımcılar gelse (hilesiz) çıkamaz o MMR dan.

2004 ten beri faal olarak dota oynayan, eurobattle da namı hallice bilinen, ayrıca o zamanların turnuva şampiyonlarına şamarı yalatan, belli bir yaşa gelmiş koca adamlar
    2K MMR da 5v1 olarak oyun oynuyor. Hatta bununla kalmıyor. Oyunda normalin dışına çıkması gerekiyor (item olsun, carry ama sup olsun).

Tüm bunlara baktığımızda "Bireysel MMR" profesyonel oyuncular için tamamen değersizdir. Bunu ciddiye alanları Eurobattle da iken "Sıkıyorsa vs gel" diyen dota'nın mantıgından bihaber tiplere benzetiyorum.

O yüzden kalkmış bana: bireysel MMR ın 2k ise sende 2k lık adamsın dersen seni şeyime bile takmam.

Eskilere selam olsun : Thor_Anc - Radiohead - RDECK - Gelthalas - Kasaphaydo - CENGA - Dryas

Sevgiler LORDRALF

Bir kere oyunun yapımcıları profesyonel oyuncular kadar iyi oynayamaz, neden öyle birşey yazdın bilmiyorum.

Neyse, Juice isimli 5.4k bir arkadaşa 2k mmr'lı hesap verdiler. Gayet normal bir oyuncu, Dendi gibi profesyonel bir de değil. Adam 3.5k'ya 0 lose ile çıktı. 0 LOSE. Hiç oyun kaybetmeden. 3.5k'dan 5k'ya 52 win, 13 lose ile çıktı. O yüzden hiç boş laf yapmayın burada "takımım yüzünden çıkamıyorum" "kim olsa çıkamaz" diye. W3 Dota'sından gelip 6k mmrı olan Türkler var şu an leaderboard'da, onlarda olan ve sizde eksik olan şey yetenek, deneyimin önemi yok. Bir kere neden o mmr'dasınız onu sormak lazım. Ben direk Dota 2'den giriş yaptım deneyimim olmadan, 3.5k çıktım, 2k nasıl çıktınız acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nintendo. -- 28 Haziran 2015; 16:00:39 >

• quote:

Sevgiler LORDRALF

Saçmalık.Oyun çıktığından beri oynayıp o kadar düşük mmr açan gayet yeteneksizdir.2004den bu yana ara vererek oynasa bile bir çok şey öğrenen birisinin kasıtlı olarak oyunlarda feedlemesi ve sürekli olarak saçma hareketler yapması, boş durup farm almaması filan lazım 2k mmr açması için.10 senelik bir oyuncu sadece girip zevkine oynasa bile +3k çıkar.En yeteneksiz ve tryhard olmayanlar için tabi bu.

• quote:

Ben çelişkiyi göremedim. İlk cümlede eğer oynadığın heroyu veya statejini bile değiştirsen MMrın değişir demek istedim. 2. cümlede ise genel olarak bütün nooblar(k.bakma) arasında yaygın olan kendi low MMRına kulp bulma işlemidir. 2si arasında çelişki değil çok bi bağ bile bulamadım.

quote:

Fakat bundan da önemlisi "Bireysel MMR" denilen şeyin tamamen saçmalık ve şansa dayalı olduğudur.

Evet, zaten valvede gerizekalı, ELOyu bulan mucit de salak. Tabiki ELO sistemi bireysel maçlar (satranç) için geliştirilmiştir, ancak unutulmamalıdır ki, DotA2 elo değil, Modifiye bir ELO sistemi kullanmaktadır. Bu söylediğin şey, Solo MMRın önemsizliği ve tamamen şansa dayalı olması deyimi başka bi noob(söz meclisten dışarı) kuruntusu.

quote:

Şimdi düşünün bu günün en gözde isimlerinden kabul edilen DENDI 2K MMR ile dota 2 ye giriş yapsın. Sonra birde kişinin bireysel şansı (aurası, rahmani kısmeti, vs.. ne derseniz) çok kötü durumda olsun. Kusura bakmayın ama değil DENDİ yapımcılar gelse (hilesiz) çıkamaz o MMR dan.

Yukardaki yazdığına güzel bir kanıt olabilirdi. Ancak doğru olsaydı. Dediğin gibi dendi değil, daha noob adamlar 2kdan başladı ve 3kya losssuz, 4kya 1lose ile çıktı. Bunun üstüne çok iyi düşün bence. Çünkü neredeyse dediğin herşeyi yalancı çıkarıyor bu. Bu deneyi tek kişi de yapmamış yapan bol.

quote:

Sevgiler LORDRALF

Bireysel MMR profesyonel oyuncular için değersiz ve anlamsız değildir, lakin kişisel takım güçlerini yansıtmaz çünkü pro ligde strateji çok önemli bir yere sahiptir. Sonuç olarak MMR muhteşem ve kusursuz bir sistem değildir, ancak şu anda elimizdeki en anlamlı göstergedir. Bütün 3200 ler 3100lerden daha iyidir diyemezsin ama bütün 4klar bütün 3klardan daha iyi beceri/oyun bilgisi veya total yeteneği fazladır diyebilirsin. 2k isen uzun oyunlar sonra hala ordaysan sen 2ksındır. Bu kadar basittir. MMRın en güzel tarafı playerların kendi kendilerini derecelendirmesine imkan salamasıdır, Valvenin tek yapması gereken her bir oyuncuyu yaklaşık bir yerden başlatmasıdır, gerisini MM halleder zaten.

Bunları boşversen bile matematiksel olarak düşün. 2kdaki noob feederların oranı belli diyelim. Sen üstün bir oyuncusun ve şansızlık eseri 2kya yerleşmissin diyelim. Karşıda 5 kişi var senin yanında 4, kısaca 4 oyun senin takımına feeder gelir, 5 oyun karşıya. Sonuç yine yükselirsin. Kaldı ki 2kdaki benim tanıdığım(türk) istisnasız herkes kendi takımına hep feeder geldiğini ve bu yüzden yükselemediğini söylüyor. MM sistemi nasıl mükemmel bir sistemki istisnasız herkesin takımına her oyun feeder koyar? Nasıl mı, basit, 2k daki herkes 3 aşağı 5 yukarı aynı rezillikte oynar ancak millete bok atmaktan hem neden hala o mmrda olduğunu bilmez hem de oyununu geliştiremez. Daha fazlası için: "Duning-Kruger Effect"

Burayı bilemem ama genel dota2 topluluğu "MMR ağlamalarını" 1.5 yıl önce bıraktı. Buraya haliyle geç tesir ediyor. Playdotada veya redditde bu sölediklerini yazmanı tavsiye ederim sana gerekli cevabı verirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MacroPhageAB -- 29 Haziran 2015; 2:22:38 >

• Kimse üstün oyuncu olduğunu iddia edip takımını eleştirmiyor burda. Sen dota oynamaya ilk defa bugün başladın 13 lvl oldun ve direk 10 dereceli maç attın 1k rankin geldi. Bunun üstüne 100'lerce pub oynayıp tecrübe kazandın, düzenli turnuva maçları izledin, büyük oyuncuların streamlerine baktın, seviyen hala 1k mıdır? Çevremde ranki açıldıktan sonra o ranki yükseltebilmiş bi kişi yok, herkesin ranki yerinde sayıyor. Sen sanırım bi 6-7k oyuncususun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneMoreChance -- 29 Haziran 2015; 2:37:19 >
  • OneMoreChance kullanıcısına yanıt
    Bu nasıl bir mantık ya? Yazdıklarımı okuyor musun? Çevren çok darsa bilemem, ben kendi açıldığım MMrdan önce 400 non-stop düştüm, sonra kendi oyunuma odaklandım,replay izledim 1100 MMR artıım. Benim dediğim, kaçta açıldıysa açıldı eğer uzun süreli oyundan sonra hala ordaysan orası hakkındır. 2k 3k 4k neyse. Bir kez söledim, yukarda bi kez daha yazdım, bir arkadaş ta ekstradan yazmış ve şimdi tekrar yazıyorum: eğer dediklerinizin herhangi biri doğru olsa, birçok 4kda ve 5k sabit olan oyuncu (en az 2 aydır aynı mmrda) ya smurf acarak yada kendi bilerek 1kya düşekten sonra nasıl 0 lose ile 2-3kya oradan da gerçekten çok hızlı bir şekilde kendi MMRlarına sadece 1 ayda geri döndüler?

Bu adamların çıkıp böyle deneyler yapmasının temel sebebi çok fazla kişi aynı şeyi düşünüp orda burda ağlamasıydı. Sonuç noldu, herkes susmak zorunda kaldı. Bir buçuk yıl önce sonuçlanmış konuları tartışmak bence çok mantıksız. 1k 2k neyse kaçsa oradan geçip gidenler değil, oranın daimi müvadimleri ancak ve ancak hakettikleri için ordadır. Sorumluyu takımda aramamak lazım, zira soloda hep aynı takımla oynanmıyor. 10 maç attıysan 10unu da kaybettiysen, bu maçların tek ortak özelliği sensin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MacroPhageAB -- 29 Haziran 2015; 3:27:03 >

• MacroPhageAB M kullanıcısına yanıt
    hocam güzel yazmissin emeğine sağlık 2750 den yukarı doğru giderken 12 maç üst üste kaybetmek nedir ya biri bana bunu açıklasin ... mükemmel değilim ama neden hep ben

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aha geldi yine
  • Ranked oyun unrankeda göre çok daha ciddi oluyor. MMR sikindeyse cidden çok stres yapabiliyorsun. Eğer oynadığın heroları ve stili çok değistirmediysen, veya bu düşüşün yeni patchden sonra olmadıysa sebebi genelde moral oluyor. Kaybettiğin bir maç sonrası can sıkıntısıyla bir diğerine girmen oyununu çok etkiliyor. Daha fazla 'kazanmalıyım' diyorsun ve daha fazla hata yapıyorsun, takım arkadaşlarınla daha fazla kavga etmeye yelteniyorsun. Kafan birşeye sıkkınsa, moralin bozuk, reflekslerin az ise rankeda hiç girme. Birkaç arkadaşım var benim. Hergün ranked oynarlar, kaybedene kadar. Ilk maç lose ise, 2.ye girmezlerdi. Iki gün üst üste lose ile başlarlarsa 1 gün ara verirlerdi. Mantıksız gibi gelebilir ama ben de uygulamaya başladım daha bi açık kafayla oynuyorsun. Hatta kafa durumunun oyuna etkisi üzerine Ice3 ın bir haberi vardı bi kaç yıl önce, önemli bir turnuvaya 2-3 hafta kala, takımın (varsa) kız arkadaşlarıyla iletişime geçmesi yasaktı.

Kisaca kendi dota yeteneğinden maksimum yararlanabilmek için dingin kafayla oyuna girmek en iyisi. Farkettiysen sadece sana öneride bulundum, çünkü yeteneğin (ve dolayısıyla MMRın) ancak kendi oyununa bakarak, kendini geliştirerek artar. Başka şekilde artırsan da sonunda geri dönersin. 12 lose aldım dedin ya, önemli olan bu loselardan ne öğrendin. Nerde hata yaptın? Çok agresif mi oynadın, çok pasif mi? Oyunu bitirmen gerekirken, farma mı gittin? Diğer bir yöntem kendi replayında kendini izleyip kendi kendine kritik yapman(vaktin varsa). Elbet hatalarını bulursun, daha iyisini yapmaya çalışırsın sonraki oyunlar. Yoksa 12 maç feeder geldi, bizim omni ulti atmadı, am 3.divineyi kastı dediğin anda boşa giden 300 MMR olur o ancak.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.