Şimdi Ara

don't open / not opening .Hangisi doğru?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
353
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • " Herhangi bir ürüne tıklayın.Ürün sayfası açılmıyor. " cümlesini ben "Click on any product.The product pages do not open." olarak çevirdim.Sizce bu çeviri doğru mu?Bazı yerlerde "not opening" yazıyor ama emin olamadım.Yada " o ürünün sayfası açılmıyor "da olabilir. Sonuna "doesn't open" yazarsak anlama olarak ne fark eder?

" Neden 1 ay/gün önce gönderdiğim e-maile cevap vermiyorsunuz? " cümlesini " Why do not you respond the email I sent 1 month ago? " olarak çevirip gönderdim.Bu çeviri doğru mu peki?Doğru değilse olması gereken cümle ne olabilir?

Yardım eder misiniz?

• The product pages aren't opening

Galiba bu şekilde olacak daha iyi bilenler de vardır ama yardımcı olmak istedim
  • hiç bir fark olacağını düşünmüyorum karşıdaki anlayacaktır. Bu kadar basit kalıplara takılmayın bence, ha cümlenin anlamını tümden değiştiren kuralları da sallayın demiyorum.

Neden 1 ay/gün önce gönderdiğim e-maile cevap vermiyorsunuz? buna gelince yazdığın çeviri doğru ama cümleyi bağlayan that veya what vb. şeyleri kullanmak daha mantıklı ve pratik olur çünkü çoğu uzun cümleler böyle yapılıyor yani ; Why do not you respond the email that/what/which I sent one month ago?.. that/what/which bu üçünden birini kullanabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erencan000 -- 16 Mayıs 2018; 20:49:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: erencan000

hiç bir fark olacağını düşünmüyorum karşıdaki anlayacaktır. Bu kadar basit kalıplara takılmayın bence, ha cümlenin anlamını tümden değiştiren kuralları da sallayın demiyorum.

Neden 1 ay/gün önce gönderdiğim e-maile cevap vermiyorsunuz? buna gelince yazdığın çeviri doğru ama cümleyi bağlayan that veya what vb. şeyleri kullanmak daha mantıklı ve pratik olur çünkü çoğu uzun cümleler böyle yapılıyor yani ; Why do not you respond the email that/what/which I sent one month ago?.. that/what/which bu üçünden birini kullanabilirsin.
    hocam bildiğinizden adım gibi eminim ama galiba dikkatsizliğinize denk gelmiş. belki bilmeyen arkadaşlar yanlış öğrenir diye bir düzeltme yapmak istiyorum.

soru sorarken olumsuzda: "don't you" ya da "do you not" denir do not you yerine.
    amacım düzletmek değil sadece yanlış anlaşılma olursa diye onu engellemek.

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegratorsss

hocam bildiğinizden adım gibi eminim ama galiba dikkatsizliğinize denk gelmiş. belki bilmeyen arkadaşlar yanlış öğrenir diye bir düzeltme yapmak istiyorum.

soru sorarken olumsuzda: "don't you" ya da "do you not" denir do not you yerine.
    amacım düzletmek değil sadece yanlış anlaşılma olursa diye onu engellemek.

Alıntıları Göster
    teşekkür ederim dostum hiç fark etmedim onu açıkçası emin ol şimdi daha iyi oldu, uyarılmak faydalı :))
  • disintegratorsss D kullanıcısına yanıt
    Amacın düzeltmek olsun, yanlışı düzeltmek kötü bir şey değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Psychedelic Reflection

Amacın düzeltmek olsun, yanlışı düzeltmek kötü bir şey değil.
    yok hocam düzeltmeyi orda hani herkesin bi hata yapması ararlar bulunca da kendinin ne kadar iyi olduğunu kanıtlamak gibi böyle havalı havalı yazarlar ya onu kastetmiştim. çünkü küçük birşeydi yani dikkat hatası olduğu belliydi yanlış anlaşılmak istemedim.
  • disintegratorsss D kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam saygılar
  • kusura bakmayın ama arkadaşın tek hatası o değil.

'respond the email' yanlış. 'respond to the email' olacak.

ayrıca pek büyük hata değil ama söyleyeyim genede. 'one month ago' demez kimse genelde. 'a month ago' denir

yanlış anlamayın birileri bişey öğrenip bigün bi sınavda işlerine yarar diye söylüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: durbakalımorada

kusura bakmayın ama arkadaşın tek hatası o değil.

'respond the email' yanlış. 'respond to the email' olacak.

ayrıca pek büyük hata değil ama söyleyeyim genede. 'one month ago' demez kimse genelde. 'a month ago' denir

yanlış anlamayın birileri bişey öğrenip bigün bi sınavda işlerine yarar diye söylüyorum
    Merhaba

İlk mesajımdaki cümlenin doğrusu nedir? Sonu "don't open" ile mi bitmeli yoksa "not opening"mi olmalı?Yoksa başka bir şey mi?Lütfen tam cümleleri yazar mısınız?Ona göre kaydedeceğim.
    Bir de "O ürünün sayfası açılmıyor" olarak yazarsak nasıl çevirmemiz gerek?

Ayrıca ikinci cümleyi de tam çevirir misiniz?
    "Neden 1 ay/gün önce gönderdiğim e-maile cevap vermiyorsunuz?"

Teşekkürler.

• sayfanın açılması için 'open' fiili kullanılmaz. 'internet sayfası açılmıyor'a 'pages don't open' derseniz türkçe düşünmüş olursunuz. 'load' fiili kullanılır ve böyle durumları anlatmak için 'won't' yardımcı fiiliyle söylenir.

şimdi won't un bu anlamını bilmeyenler itiraz ederler yüzde yüz. lütfen itiraz etmeden önce won't'un 'bir türlü olmamamak' anlamını araştırın.

şimdi asıl konuya gelelim.

Click on any product. Their pages won't load.

Why haven't you still responded to the email I sent you a month ago?
  • quote:

Orijinalden alıntı: durbakalımorada

sayfanın açılması için 'open' fiili kullanılmaz. 'internet sayfası açılmıyor'a 'pages don't open' derseniz türkçe düşünmüş olursunuz. 'load' fiili kullanılır ve böyle durumları anlatmak için 'won't' yardımcı fiiliyle söylenir.

şimdi won't un bu anlamını bilmeyenler itiraz ederler yüzde yüz. lütfen itiraz etmeden önce won't'un 'bir türlü olmamamak' anlamını araştırın.

şimdi asıl konuya gelelim.

Click on any product. Their pages won't load.

Why haven't you still responded to the email I sent you a month ago?
    Teşekkürler ama benim burada açılmamaktan bahsettiğim şey sayfanın yüklenmemesi değil.Mesela CarrefourSA sitesinde bir ürüne tıklıyorsunuz ama o ürünün içeriğini gösteren sayfa açılmıyor.Tıklama işe yaramıyor yani.

Alttaki rapor bana ait mesela. Ekran görüntüsünde görünen ürünlere tıkladığımda açılmıyorlardı.Aslında bunun için sormuştum bu soruyu. https://github.com/AdguardTeam/AdguardFilters/issues/15715

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D50B08F8B -- 25 Mayıs 2018; 4:2:51 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.