Şimdi Ara

Dolby Atmos Hoparlör tavsiyesi (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
355
Cevap
22
Favori
36.775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: odesy

https://www.avsteknoloji.com/indiana-line-rd-260-ankastre-tavan-hoparloru

işini fazlasıyla görecek sistemimde kullanıyorum

Çok pardon, tavan için değil, tower kolon üzerine konulan yansıtmalı kolonlardan sormuştum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dali'nin Alteco C-1 diye bir modeli geliyormuş. Elac Debut A4'den daha iyi gibi duruyor, fiyatı da uçuk olmayacakmış.

• Burakay2015 kullanıcısına yanıt
    merhabalar

88 dB hassasiyet ölçümleri ortalama civarındadır demissiz

http://www.kef.web.tr/?newUrun=1&Id=1113682&CatId=bs348788&Fstate=&/KEF-R500-Kule-Hoparl%C3%B6r

peki 88b yazıyo max 111 diyo bu size göre ortala bi hoporler bu fiyata degmez alamına mı gelıyo bi yorumlarmısınız
  • arif2829 A kullanıcısına yanıt
    Merhaba Arif Bey, Günaydın .Güzel Sorunuz için teşekkür ederim

Şimdi hoparlör özelliklerinde belirtilen Hassalık / duyarlılık (Sensitivity) derecesi konusu

Bir hoparlörün hassasiyet derecesi ne kadar yüksek olursa, bu oranda verdiğiniz gücün karşılığını alabilirsiniz ve o kadar ses elde edebilirsiniz.

Şimdi bir hoparlöre bakmaya değer bir hoparlör belirtisi varsa, bu duyarlılık derecesidir. Duyarlılık, belirli bir miktarda, bir hoparlörden ne kadar ses alacağınızı belirtir.
    Seçtiğiniz hoparlörü etkilemekle kalmaz, ayrıca stereo alıcı / amplifikatör seçiminizi de etkiler.

Örneğin,
    Bazı hoparlörlerin hassasiyeti yaklaşık 81 dB veya daha fazladır. Bunun anlami, Gucun 1 Watt'i ile (orta kapasitede) bir dinleme seviyesi sağlayacak demektir.
    84 dB istersek? 2 watt'a daha ihtiyacınız olacak
    bu, ek 3 dB'lik her bir ilave güç gerektirdiğinden kaynaklanmaktadır.Yani, her bir ek 3 dB'lin 2 kat güç gerektirmesi, çekmesi anlamina gelir.

Dediğiniz 88 dB HassasIığı olan hoparlörün hassaslığı 98 dB olan bir hoparlöre göre kıyaslanması her 1 Watt'in 2 kat güç demek olduğuna göre ne kadar güce ihtiyacınız olduğu hakkında gerisini siz düşünün birde Hassaslığın 88dB olması bunun uzerine çıkıldığında seste bozulma olmasın diye bu sınırda tutmuşlardır

ONUN İÇİN Hassasliği düşük olan hoparlörlerle ilgili bilinmesi gereken ince bir detay var!!!.
    Sadece mesele büyük miktarda guç çekilmesi degil ayrıca sesdeki boğulma, kısılma ve gerçekliğe yakın olma konusunda da etki yaratir.
    Diyelim ki hoparlörü yeterince güçle beslediniz yada daha fazlasını verdiniz ama sürücüler sadece ses bandının yaklaşık 88 dB ile sınırlayan farzedelim 10 watt'lık bir işlem yapabiliyor olsun o zaman ne olur???
    Yani bu şu anlama gelir, eger hassasligi 88 dB ve 98 dB hoparlorler arasinda kiyaslama yapacak olursak bu sadece verdigimiz guce bağli olarak elde edilen sonuç degildir. Çünkü 88 dB 'li 98 dB seviyesine çıkarsak bile hoparlör yapısı bunu kaldırmazsa o zaman yanma dedigimiz olay olacaktir ve bu içinizi çok acıtır.

Diyelim ki ucuz bir marka arabanın motoru yerine pahalı bir yariş arabasının moturunu monte etme imkanı olsa bile kaporta yapısı iyi olmadiği için araba yüksek hıza ulaştığı zaman yoldan çıkıp kaza yapacaktır yada pahalı bir arabanin moturu yerine ucuz bir arabanin ki kullanılsa çıkması gereken mesafeye zamanında zorladığınızda varamadan yanacaktır.
    Bunun için Hoparlör yapısına ve kalitesine bağli olarak hassaslıkla birleşince ortaya farkli bir sonuç çikar.

Dünya derecelendirmesine göre
    88 dB hassasiyet ölçümleri ortalama civarındadır. 84 dB'in altındaki herhangi bir şey oldukça zayıf ve kotu bir hassasiyet olarak kabul edilir. 92 dB veya daha yüksek duyarlılık çok iyidir ve bundan sonrasi mükemmele daha yakin olandir.

Şimdi Üreticilerin neden mümkün olduğunca hassas hoparlörler üretemediğini merak edebilirsiniz. Normal olarak, belirli hassasiyet seviyelerine ulaşmak için bazi fedakarlıklar yapılması gerekir yada taviz verilmesi...
    Örneğin, duyarlılığı artırmak için bir woofer / sürücüdeki koni hafifletilebilir. Fakat bu, genel olarak çarpıklığı,distorsiyonu arttıracağı için yapıldığı malzeme daha esnek koni ile sonuçlanır. Ve hoparlör mühendisleri bir hoparlorlerin tepkisinde istenmeyen bozulmalari ortadan kaldırmaya çalıştıklarında, genellikle hassasiyeti azaltmak zorundadirlar. Bunun gibi bir sürü etken Üreticilerin dengelemek zorunda oldukları bu gibi özellikler var AMA bu ikisini bir araya getirebilen olursa orataya mükemmel derecede bir mühendislik eseri çıkar.

SONUÇ OLARAK
    Her şey düşünüldüğünde, daha yüksek bir hassasiyet derecesine sahip bir hoparlor seçmek kesinlikle daha iyi bir seçimdir. Biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir, ancak sonuçta buna değecektir.

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 19 Aralık 2017; 9:8:49 >

• Merhaba Burakay Bey

Öncelikle verdiginiz aydınalatıcı ve detaylı bilgi için cok teşekkür ederim
    ben dolby atmos sistemi kurmak istiyorum sizin yorumları okumadan önce hic dikkat etmedigim bi
    konu hakkında beni uyarmış oldunuz şimdi bütün sitemlerin db lerine bakar oldum

http://landingpages.voxxintl.de/cinema-ultra/wp-content/uploads/sites/3/2016/02/Magnat_Cinema_Ultra.pdf

bu sistemin db gayet başarılı 50m2 bi odada bu sistem iş görürm mü

http://us.kef.com/hi-fi-speakers/hi-fi-speaker-series/r-series

bunun sisteminde db si magnat sisteme göre düşük ama kule hopöler sistemi daha mı başarılı olur

yorumlarsanız cok sevinirim şimdeden tşk ederim

Merhaba Arif Bey ben tesekkur ederim.elimden geleni yaparim
    Dedigim gibi hassasligin dusuk olmasinin da bir sebebi var ama ozellikle sinema icin yuksek hassaslikli hoparlorler herzaman daha ondedir. Soylediginiz sistemler oldukca pahali bu durumda
    Neden Klipsch icin dusunmenizi gerektigini Klipsch CLUB konusunda hemde Dolby atmos konusunda verdigim bilgilerle incelemenizi kesinlikle tavsiye ederim ve takildiginiz sorulara burdada yardimci olabilirim. En iyi Dolby Atmos sistemlerinden bir tanesi ve en yuksek hassasliga sahip olanlardan bir tanesi.
    ne kadar bir butce buna ayirabilirsiniz?

Hayirli Cumalar.
    Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 22 Aralık 2017; 6:53:4 >
  • Merhaba Burakay Bey

evet su an klipsch hassasiyet konusunda bi cok markaya göre cok önde ve fiyat bakımından da daha uygun özellikte
    (ebay de) den klipsch ürünleri aldım mı yarı fiyatına geliyo bizim iç piyasaya göre bu alttaki kule burda iki fiyatına
    satılıyo ne yazik ki

https://www.amazon.de/Klipsch-RP-280F-Standlautsprecher-Farbe-schwarz/dp/B00S2N4E1I/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1513937692&sr=8-1&keywords=Klipsch+RP-280F

benim evimde su an 5+1 bose live style sistemi kurulu oyüzden cok acelem yok yavas yavas toplucam once 5+1 olarak almayı planlıyorum sonra dolby atmos ları sisteme dahil etmeyi düşnüyorum su anki butcem 20/25 bin arası bu fiyatlarla ebaydan hepsini alabilirim kısmetse
    bana en iyi birbiriyle uyumlu olan modelleri ve yanına hangi avr almam gereltigi hakkında bilgi vermisiniz önceligim
    iki kule center sup ve arkaya "klipsch rp-160m iki adet bunların üstüne 4 adet dolby atmos hopörleri kullanmak
    bu sistem Klipsch RP-250S bunlarıda dahil etmek gerekirmi bilmiyorum onuda sizin yorumunuza bırakıyorum suan ki salonum
    60m2 gibi mutfakla birleşik salon kullanım alnım 35m2 gibi oyuzden RP-250S koycak yerim yok su an ileride başka biyere
    taşınır ozaman ilave edebilirim gerekliyse bu sisteme

https://www.amazon.de/Klipsch-R-14SA-Dolby-Lautsprecher-schwarz/dp/B073VV9TTK/ref=sr_1_17?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1513938412&sr=1-17&keywords=Klipsch

yardımınız için teşekkür ederim
    Hayırlı Cumalar

Merhaba Arif Bey Gunaydin

Sizi cok iyi anliyorum, pahalidir ama Klipsch bayisinden satisi ne kadar? Rp-280f'lerin Tek kule fiyati 449 Euro yani cifti 900 Euro ve kargo bedava bu fiyat cok iyi.
    Birde Klipsch ev sinema paketlerine bakin lutfen daha ucuza gelebilir

Bu durumda 5.1.4 olacaktir. Iyi bir Yansima icin oturma koltugunuzla arkada yer olmasi lazim
    Simdi herseyden once oturma koltugunuzu ,Tv dan dinleme pozisyonuna olan uzaklik ,yanlarda ve arkada kalan mesafeyi,tavan yuksekligini iyi bilmem gerekiyor.

Yani mutfakla birlesikden bahsettiginiz arkada duvar yok degil mi? peki duvar kolonlari nerede? oturma koltugunun sag/sol arka yerlerde monte etme sansi varmi? Orada duvar olmadıgi takdirde direkleri de kullanabilirsiniz

Dolby Atmos Hoparlör tavsiyesi Dolby Atmos Hoparlör tavsiyesi Dolby Atmos Hoparlör tavsiyesi

Eger koltuk cok genis veya cok yonlu oturma seklinde ise yani "L" gibi yada "U" gibi ve yanlarda ferah bir bosluk var ise bu durumda Rp-250s surroundlar etkin bir gorev ustlenir cunku Rp250s' ler karsiklikli oturma eylemi oldugu anda cok yonlu oturma pozisyonlarina ses ateslemesi yapar. Eger sadece bir duz ve dar koltuk var ise ve Tv nin tam karsisinda ise Rp-160m ler daha basarili olur.Rp-250s ler her iki yondede Tweeter oldugundan genis bir oturma koltugu ve ferah bir oturma genisliginde daha cok aktif ve sasirtan bir sese sahip olurlar.Iki kutuplu hoparlorler çok eglenceli ve sasirtici bir ses verir

Teorik olarak, RP160M guzel bir cevre sesi yaratir , ancak cok geniş bir raf hoparloru oldugu icin ses duvardan onemli oranda disari cikar.

herhangi bir bookshelf/raf hoparlorunun yerine daha cok RP-250S seciliyor .Rp-160m ler daginik ve yayilan sekilde bir ses yayilmasi yapacaklari icin onlarin onlerin kucugu gibi dusunun ,her nasil onden dinleme pozisyonuna gelen seste mesafe varsa arka ve yanlarda capraz koselerde genis bir bosluk varsa direk oturma pozisyonuna ateslemeli olarak monte eldilmesi gerekir

Dolby Atmos Hoparlör tavsiyesi

Dedigim gibi size tam kesin cevabini vermem icin oturma koltugunuzu gormem gerekir ama dediklerimden hayel ederek dusunun lutfen.

AVR olarak 5.1.4 veya 5.2.4 sistemi icin Marantz SR7011 veya Denon X4300 eslesmesi Klipsch ile daima iyi bir is cikarmistir.tabi Bluray Dolby Atmos Oynaticiyi unutmayin.

Selamlar

• setın komple malıetı 5000 dolar amerıkada bulray oynatıcı ve av receıver harıc
  • CuneytBora kullanıcısına yanıt
    Basit yollu Atmos çözümü için Amazon'dan çiftini 100 €'ya aldığım 87db hassasiyetteki linkteki Canton Plus GX3 hoparlörünün montajını aşağıdaki fotolardaki gibi yaptım.

https://www.amazon.de/gp/product/B004I9J7YE/ref=oh_aui_detailpage_o02_s00?ie=UTF8&psc=1

Odanın derinliği 4mt, izleme mesafem ise 3,5mt gibi. Oturduğum koltuk arka duvara yapışık olduğu için Atmos hoparlörler tam kafamın üstünde gibi kalıyor. Salonun tavanının ortasına hoparlör koyamayacağım için en ideal yerleşim bu şekilde oldu.

Canton hoparlörlerin hassasiyeti kullandığım surround hoparlörlere göre biraz daha düşük olduğu için kalibrasyon sonrası tavan hoparlörlerine +2 db verdim. Yanlar +1 db iken üstler +3 db oldu.

Genel olarak DTS-X ve Atmos sesli filmlerde arka taraftaki sahne genişliyor. Uçakların geçişi, yada arabanın çarpıp havalanması gibi sahnelerde Atmos hoparlörler güzel bir hava katıyor. En çok da normalde DTS-HD sesli olan Bourne serisinin bir filminde amfinin DTS-X Neural modu açık iken metro istasyonundaki anons sadece sol üst hoparlörden gelince baya şaşırtıcı ve etkileyici oldu.

Fakat genel izlenimim, eğer güçlü ve üst seviye bir AVR sahibi iseniz ve güzel bir hoparlör diziliminiz varsa Atmos için AVR değişikliğine gitmenize bence çok gerek yok. Atmos olmazsa olmaz bir etki yaratmadı şahsen. Yine de hazır sistemi kurmuşken bu şekilde Atmos dizilim ve yeni AVR ile devam edeceğim.

• turuncu55 kullanıcısına yanıt
    Merhaba Gunaydin

Bilgi ve paylaşımınız için teşekkür ederim bu konuda

Şimdi ne demek istediğinizi Neural X' i iyi bilen biri olarak sizi çok iyi anliyorum ama bir doğruyu bu konuda söylemem gerekiyor.

Kullandığınız Canton Plus GX3 hoparlörü bookshelf/raf üstü yada surround hoparlör gibi görev yapar.Başka bir hoparlör Atmos olarak kullanılamaz. NİÇİN??
    Atmos yüksek frekanslı hoparlörlerden yapılmıştır ve o hoparlörün yansıma açısı eğer surround ise doğru olabilir ama atmos bile olsa O pozisyon yanlıştır
    (resimdeki kırmızı ile çizilen daireler tavan yöntemi ile atmos yapma yönteminde atmos hoparlörü monte edilme noktaları)

Dolby Atmos Hoparlör tavsiyesi Dolby Atmos Hoparlör tavsiyesi

Atmos sesinde aslında arka sahne genişlemiyor o bir yansıma ve insanı yanıltmadır. Atmos sesi normal sesden daha yüksek ve yansıyarak gelen ses, direk gelen sesten daha güçlü olduğu için atmos sesdir

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta: Dinleyerek, tüm surround hoparlörler çalışırken, DTS: Neural: X modunda ses seviyesi farkını duymak daha zor; ancak sizin için önemli ve sizi etkilemiş olabilir ama bu taaki karakterler konuşmaya başladığı ana kadar değişir. çünkü upmixing (ses kariştirma dediğimiz olay) Sesler up-mixer'da yankılanır, DTS: Neural: X daha doğrudan bir ses yaklaşımı olduğu için sadece bir ses karıştırıcısıdır.Atmos ses tabirse Yalancı Sestir.Çünkü sizi yanıltır ama Yalancı ses üretmek istemiyorsanız ve yalnızca karışık olduğu gibi sesi dinlemek istiyorsanız, alıcının, mevcut olan ayrı kanalları upmix yapmasını ve ses çıkışı çıkmasını için, Neural: X veya Dolby Surround modlarını devreye alırız..
    Kaynağın ses çıkış yapılandırmalarıyla hiçbir ilgisi yoktur ve sadece Neural: X veya Dolby Surround upmixing'in sonucudur.

DTS: Neural: X Bu bir upmixing modudur. Alıcıya gelen gerçek sesin bu ses kanallarına sahip olmadığı hoparlörler için sözde ses kanalları oluşturur. Daha spesifik olarak, DTS: X ve / veya Atmos ile ilişkili ek hoparlörler için sözde ses kanalları oluşturarak sahte DTS: X efekti yaratır.Neural : X, DTS içermeyen tüm gelen seslere uygulanabilir ve uygulanır

SONUÇ OLARAK

Aldığınız UHD Blu Ray Oynatıcıya iyi bakın hiç Neural X diye bir özellikten bahsediyor mu? Blu-ray' de mevcut içerik şu anda 7.1.2 Atmos veya DTS: X ses kaydına sahip. Neural X modundan elde ettiğiniz hiçbir şey 5.1.2 veya 7.1.2 sesi olmayacaktır.

Atmos, 3B sürükleyici/immersive nesne tabanlı bir formattır; neden Neural: X uygulamak isteyelim ya da ona ihtiyaç duyalim???
    Neutral: X'i Atmos meta verilerini içeren sese uygularsanız, bir alıcı meta verilerini okumayı bırakır ve siz sadece 7.1 Dolby TrueHD taban katmanı artı Neural: X upmixing'i elde edersiniz. Neural: X'i Atmos'a uygulayamazsınız, çünkü uygun değildir. çünkü Neural: X Yalanci ses diye tabir ettiğimiz ses Atmos sesini çözemez.

Yani Neural X sadece DTS-X olusturmaya yarayan bir moddur.
    DTS: X bir biçim iken Neural: X, sahte surround veya sahte 3D imersive ses oluşturmak için kullanılabilen bir upmix modudur. İçerik, DTS: X elde etmek için DTS: X ile kodlanmalıdır; ancak Naural: X kullanarak DTS: X'in sözde efekti oluşturabilirsiniz.

Neural: X daha çok canlı müziklerde kullanılır çünkü Vokalleri, müziğin içeriğine kaybolmasına neden olan ön ses seviyelerine kadar vokalleri hareket ettirebilir, ancak film içeriğinde bu durum daha az bariz olduğu ve görüldüğü için bazen!!! (dediğiniz gibi ambiyansa arzu edilen bir etki katabilir).

Eğer güçlü ve üst seviye bir AVR sahibi iseniz ve güzel bir hoparlör diziliminiz olsa bile DTS-X ve DOLBY ATMOS aktif olmadığı için hep gerceğe uzak kalacaktır

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 25 Aralık 2017; 8:22:24 >

• Sanki atmoslar çok geride olmuş gibi. Oturduğunuz yerden daha bile geride olması lazım değilmi.. TV ye yakın tarafa tavana..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saheemr -- 25 Aralık 2017; 9:17:53 >
  • Önemli değil Burak bey. Nihayetinde forumlar paylaşım için oluşturulmuş mecralar. Ben de elimden geldiğimce deneyimlerimi paylaşıyorum.
    Ben de sizin mesajlarınız hakkında kişisel yorumumu paylaşmak isterim.

Genel olarak iyi niyetli olduğunuzu ve bilginizi paylaşmaya çalıştığınızı düşünüyorum ama sürekli Klipsch marka ürün önermeniz reklam yaptığınıza dair bir izlenim bırakıyor. Sadece Klipsch marka ürün satan bir yerde çalışıyor da olabilirsiniz ve bu sebeple sadece bu markanın ürünlerini deneme şansınız olmuş da olabilir fakat insanlara önerilerde bulunurken bunu da belirtmeniz gerekir. Bu hobi hakkında az buçuk fikir ve deneyim sahibi olan biri olarak bana dışarıdan bu şekilde gözüküyor.

Bir de anlatmak istediğinizi daha kısa ve özet şekilde anlatırsanız, daha faydalı olacaktır. Mesajlarınızda konu dallanıp budaklanıp sonuca varamıyor gibi geliyor. Ve de bazı konuları ya yanlış biliyorsunuz ya da doğru anlatamıyorsunuz diye düşünüyorum. Misal;

** Daha önceki paylaşımımda Canton hoparlörleri Atmos desteği olmayan eski AVR ile front height olarak bağlamıştım. Buna cevaben sesin immersive sound seviyesine çıkması lazım diye bir cümle kurmuştunuz. Immersive kelimesi saran, sarmalayan yada çevreleyen gibi bir anlama gelir. Yani 3 boyutlu bir sarmalamayı ifade ediyor. Bunun bir seviyesi olmaz. Ya sarıyordur yada sarmıyordur. Sizin dediğinizden sanki immersive sound için belli bir dB seviyesine çıkmamız gerekiyormuş gibi bir anlam çıkıyor.

** Atmos yüksek frekanslı hoparlörlerden yapılmıştır ve o hoparlörün yansıma açısı eğer surround ise doğru olabilir ama atmos bile olsa O pozisyon yanlıştır
    Bu cümlenizde de ne demek istediğiniz anlaşılmıyor. Yüksek frekanslı hoparlör ne demek? Bunu açıklayabilir misiniz?
    Bir hoparlör yüksek frekansta salınım yapıyorsa tiz ses verir. Düşük frekansta ise bas ses. Ama bunlar sürücüler için kullanılan tabirler. Ki ayrı tonları verebilmesi için standart tüm hoparlörlerde birkaç farklı ayrı sürücü olur (full range hoparlörleri konu dışı tutuyorum).

** Atmos sesinde aslında arka sahne genişlemiyor o bir yansıma ve insanı yanıltmadır. Atmos sesi normal sesden daha yüksek ve yansıyarak gelen ses, direk gelen sesten daha güçlü olduğu için atmos sesdir.
    Bu cümleniz ise daha çok ön yada arka hoparlörlerin üstüne konmuş Atmos hoparlörlerine uyan bir cümle. Sonuçta üste koyulan Atmos hoparlöründen çıkan ses tavandan yansıyarak geleceği için yolu daha uzun olur ve hali ile o hoparlörün daha yüksek bir ses vermesi gayet doğal. Tabii bunun için amfinin yeterli güçte ve hoparlörün yüksek hassasiyetli olması gerekiyor. Ki önerdiğiniz Klipsch marka atmos hoparlörlerin bile hassasiyeti belirtilmemiş. Misal Dali'nin Alteco modeli 83 db. Yani benim Canton 87 db ile baya bir iyi bile :-)

** Ayrıca AVR olarak öncesinde Onkyo TX-NR 828 kullanıyordum. Yaklaşık 2-3 haftadır da Denon 3400 modelini kullanıyorum.
    https://usa.denon.com/us/product/hometheater/receivers/avrx3400h
    http://manuals.denon.com/AVRX3400H/NA/EN/DRDZSYpvilxnds.php

Yukarıdaki manuel linki ve alttaki paylaştığım fotolarda görebileceğiniz gibi Atmos için tavan hoparlörleri illaki Top Front (Ön tavan-TF) yada Top Rear (Arka tavan-TR) olarak bağlanmak zorunda değil. Resimlerde görülebileceği üzere Top Middle (orta tavan-TM) diye geçen ve tam kafanızın üstü hizasına gelen bir pozisyon daha mevcut. Ki mevcut Canton tavan hoparlörlerim ise tam bu pozisyonda ve AVR'de Top Middle olarak ayarlı (Hoparlör dizilimin tam olarak son foto gibi)
    Bu durumda neden Atmos yada DYS-X nimetlerinden faydalanamıyorum anlayabilmiş değilim.

Bir de Neural X konusunda onca şey yazmışsınız fakat önceki mesajımda bu ses modunu normalde DTS-HD sesli olan bir filmde tavan hoparlörlerinin etkisi nasıl oluyor diye görmek için kullandığımı yazmıştım. Ki bence fena bir mod değil, başarılı denebilir.
    Ama ben de sizin gibi orijinal ses nasıl ise o şekilde dinlenmeli kafasında olan biriyim. Bu sebeple kullandığım AVR'ler her daim pure audio - direct modunda olurlar.

• turuncu55 kullanıcısına yanıt
    Merhaba Onur Bey Gunaydin

Oncelikle eger iyi bir niyetli olduguma dair bir his olduysa icinizde,ne mutlu bana ve bunu soylediginiz icin tesekkur ederim ,konulari ozellestirmeyecegim cunku sizinde bu konuda sizinde benim gibi hobiniz var ve bu guzel birsey ama isterdim ki kisisel benimle ilgili olan goruslerinizi toplum onunde degilde bana ozel olarak mesaj atsaydiniz size iyi niyetimi daha iyi anlatabilirdim. kisaca kendim hakkinda soyleyeyim biraz benim uye oldugum cok profosyonellerin oldugu yurt disi siteleri var zaten ama dusundum ki bu konuda kendi vatanimdan olan arkadaslarla nicin tecrube ettiklerimi,bildiklerimi paylasmayayim diye, sonra arastirirken bu forum sitesinin daha guncel ve detayli oldugunu gordum digerlerine kiyasla ve uye olmadan once burada yazilan gecmise dair cogu yorumlari okudum.sonra gordum ki biz cok gerilerdeyiz ve yorumlarin cogu kisisel ,rakam ve resimlerle bu konularin dogru olup olmadigini gosteren elbette var ama cok az.Ben gercekten birsey ogrenmeye muhtac olsam (Onu alma bunu al,bunu alma onu al!) diyerek nereye gidebilirdim.siz bana uzun yorumlarimdan sikayet ediyorsaniz ,size onu alma iyi degil ,bu veya o yanlis demem hangi tecrube ve bilgiye dayanabilir ki?

Sunu soylemek isterim ki biz birbirimizle kavga ederken, diger insanlar daha cok yol kat ediyor, biz birbirimize hasetlik yaparken digerleri bizden daha once ve ilerde oluyor.
    Neden soylediklerime zaman ayirdiniz da, acaba dogru mu soyluyor diye dediklerimin dogru olup olmadigi hic zaman ayirdiniz mi? arastirdiniz mi? onemli olan ayirmak degil ,birlestirmektir.Gercekten bilenleri bilmeyen yada yanlis veya eksik bilen insanlar yanlis bildikleriyle susturursa daha biz 10 yil sonra halen paralar harcayip bir turlu tatmin olamiyor oluruz.Onun icin rakamlari dogru kaynaklardan vererek tartismak daha mantikli degil mi?

Simdi size soruyorum eger ben size baska hoparlor atmos olarak kullanilamaz demeseydim bunu ne zaman ve nasil ogrenecektiniz? Ilim Cin'de bile olsa gidip aliniz denilir, bende ulkemden uzakta ilim ogrenmek, ogrendiklerimi paylasmak icin bu siteye geldim ve hala vakit buldukca arastirmaktayim

Simdi oncelikle bir markayi ovdum diye yada ovmedigim diye baska markalari kullananlarin alinmasina yada bana kotu bir gozle bakmalarinin hic bir nedeni yok ben sadece rakamlarla konusuyorum ki, dogru olsun ve konuyu kisisellestirmek icin sebep olmasin. insanlara sadece basit cevaplar veriliyor konularda ,detayli neyin niye oldugunu anlatan cok az insan var herkes bildigince paylasabiliyor ama bilenlerinde bildiklerini sizden asagida gormeyin belki dogru bildiginizi zannetiginiz yanlislar vardir.

Eger gercekten butun yorumlarimi okumus olsaydiniz nicin Atmos hoparlorunun yerine diger hoparlorlerin kullanilamayacagini farkederdiniz.Size neden baska hoparlorun atmos olarak kullanilamayacaginin cevabini daha donce cok detayli yazmistim.(((https://forum.donanimhaber.com/dolby-atmos-hoparlor-tavsiyesi--122009323-6 )))

immersive sesden bahsedecek cok sey var ama benim kast ettigim bu seviyedir

Her tavana takilan hoparlor atmos olsaydi zaten bunu herkes kolaylikla yapabilirdi
    Atmos hoparlorunun yaptigi hoparlorden cikan sesin yansitarak size getiren ve normal hoparlorden direk cikan sesin atmosa gore daha cok gecikmeye ugramasi demek yani frekans olarak burda hoparlor yapinsindan bahsetmiyoruz hizli tepki verdigi icin atmos sesin normal direk gelen sesten farki tepki verme hizi yuksek oldugu icin sesi daha cok guclendirir hemde daha kisa surede dinleme pozisyonuna ulastirir ki onun icin sizi yaniltmaya ,sasirtmayi saglar..Kulaginiza Direk gelen seste yansima olmayacagi icin sadece bulundugunuz konuma gore ses duyarsiniz.Ayrica Atmos hoparlorin monte edilmesinde at gozlugu gibi gorev yapan ozel sungerler kullanilir

Soylediniz kelime (((Sonuçta üste koyulan Atmos hoparlöründen çıkan ses tavandan yansıyarak geleceği için yolu daha uzun olur))) ,biliyormusunuz cok eksik bir bilgi veriyorsunuz!!!
    yolu uzun olur ama bu sesin daha kisa zamanda gelmesini saglayan Atmos Hoparlorudur iste burda anlatmak istedigim bu!

Soyledigim Klipsch Rp-140sa Hassaslik (Dolby Atmos Conforms to Dolby Atmos Specification).(yani dolby kriterlerine uygundur anlami kalitesi kanitlanmistir Hassasligini bir Spl ile olcerseniz bizim gibi size 93dB'li gorursunuz Onur Bey.burda biz birseyin yarisini yapmiyoruz. ve dediginiz 87dB hassasligi olan bir hoparlor normal bir hoparlor ve 83dB olan kotu bir hassasliga sahiptir ,Evet iyi ama daha iyi degil birde hassasligin dusuk olmasininda bir sebebi var bunuda acikladim diger konularda

Yaptiginiz bir yanlisi soyleyeyim o zaman .AVR'nizi iyi biliyorum oncelikle sizin yaptiginiz hoparlor yerlesiminde Top Middle konumunda duvar ile dinleme mesafesine olan uzaklik nerde kac metre duvardan uzak oturuyorsunuz??? zaten yariniz buyuk degil bu durumda koltuk duvara sifir durumunda yakin ki hoparloru asagi yonlendirmissiniz VE Eger koltuk duvara sifir konumunda ise hoparlor zaten yanlis konumda.Olmasi gereken mesafe hakkinda bir bilginiz varmi ,size aciklayayim nasil oldugunu

Dolby Atmos Labaratuar'ina gore Secilen tepegoz(top rear,top middle,top front) hoparlorleri bu genislikte bir dagilim paternine (ses bandı üzerinden akustik referans eksenden yaklaşık 100Hz ila 10000Hz arasinda ise hoparlorler dogrudan dogruya asagi dogru bakacak sekilde monte edilmesi gerekir. Dagilim paterni daha genis olan hoparlorler icin, egik olan hoparlorler veya dinleme konumuna dogru acilandirilmasi gerekir.gonderdiginiz resimler dogru ama teorik olarak onlar bilmezlerki siz hangi ozelliklere sahip hoparlorleri kullaniyorsunuz.Ve asagidaki gonderdiniz resimde ki

1.maddede Avr nizde bahsediliyor ve Dolby atmos icin uygundur diye
    2.maddede Dolby Atmos bu hoparlor dizilimde desteklenmedigini zaten kural soyluyor!!!

Canton Plus Gx.3 Hoparloru 100 W (((45Hz - 26000 Hz))) yani daha genis acili oldugu icin asagidaki resimde gorulen bu pozisyonda olmasi gerekir dinleme pozisyonundan Top Rear Front hoparloru konumuna 45 derecelik bir egim yada dinleme pozisyonundan arkaya Top Rear Back hoparloru konumu icinde 135 derecelik bir ivme verilerek monte edilmesi gerekir. Ayriyeten top middle konumuna yerlestirilen hoparlor zaten 5.1.2 veya 5.1.4 dizilimine gore atmos sesi icin uyumlu degildir.5.1.4 icin uyumlu olan ilk resimde gorulen konumdur ama sizi ses tatmin ettiyse ve bu mevcut konumundan mutluysaniz o zaman birsey diyemem ben sadece olup olmamasi gerekenleri soylemeye calisiyorum

Dolby Atmos Hoparlör tavsiyesi Dolby Atmos Hoparlör tavsiyesi Dolby Atmos Hoparlör tavsiyesi

On yargili luten olmayin .Sizce sadece Klipsch mi dinlemisimdir? o zaman size elimizdeki olan, bazen kurulumuna yardim eden bazen satisina, bazende musterilerle birlikte oturup sohbet eden biri olarak su an icin dinlediklerimden bir kaci olan hoparlorleri soyleyeyim.Hic bir AV uluslar arasi fuarlarin birinde bulundunuz mu? ben her yil bulunan biri olarak sizce ne kadar dinlemisimdir?tabirse hoparlor cenneti olan bir ulkede yasiyorum kendim sadece sevdim diye o marka hoparloru almamisimdir ve bu digerleriyle kiyaslamadim anlamina nasil gelebilirki.dinlediklerimden bir kaci su anda stokta kalanlar

Kuleler
    - Audio Pro (1)
    - Focal (6)
    - Chario (2)
    - Klipsch (9)
    - Kirksaeter (1)
    - Krix Phoenix (1)
    - Paradigm (6)
    - KEF (6)
    - Elac (5)
    - Polk Audio (4)
    - Q Acoustics (3)
    - Mission (2)
    - Jamo (3)
    - Sonus Faber (1)
    - PSB (1)
    - Yamaha (1)

Bookshelf

- Audio Pro (1)
    - Cerwin Vega (1)
    - Chario (5)
    - Elac (4)
    - Focal (2)
    - Klipsch (5)
    - Paradigm (2)
    - KEF (6)
    - Rogers (1)
    - Jamo (3)
    - Monitor Audio (2)
    - Rega (1)
    - Q Acoustics (4)
    - TEAC (1)
    - Sonus Faber (1)
    - Graham Audio (1)
    - Pioneer (1)
    - Polk Audio (4)
    - PSB (1)
    - Mission (2)
    - Wharfedale (1)

Subwoofer
    - SVS (6)
    - Klipsch (6)
    - Kenwood (1)
    - JBL (2)
    - Paradigm (7)
    - Yamaha (4)
    - Velodyne (3)
    - Focal (2)
    - Polk Audio (5)
    - Pioneer (1)
    - Sunfire (1)
    - KEF (1)
    - Earthquake (1)
    - Elac (2)
    - Q Acoustics (1)
    - Mordaunt-Short (3)
    - Anthony Gallo (1)

Size sevgi ve saygilarimi sunarim ve burayi bu konuda ozel bilgilerle mesgul ettigim icin diger arkadaslardan ozur dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burakay2015 -- 28 Aralık 2017; 8:38:32 >

• Benim tavandakiler top front mu oluyor yani dizilime göre. Benim avr nin ayarlarında şu şekilde ayarlı TML ve TMR. konuma göre ayar doğrumu..

• Yine çok faydalı bilgiler verdiniz ,teşekkürler ,

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • saheemr kullanıcısına yanıt
    Hayir hoparlorun konumuna gore sizin ki Top Middle oluyor.Siz sisteminizi 7.2.2 yapmistiniz degil mi? evet ayar dogru. Sanirim bu resim bunu sizin icin cok iyi acikliyor olacak .Selamlar

• hunhun34 kullanıcısına yanıt
    ben tesekkur ederim, saglicakla kalin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burakay2015

Hayir hoparlorun konumuna gore sizin ki Top Middle oluyor.Siz sisteminizi 7.2.2 yapmistiniz degil mi? evet ayar dogru. Sanirim bu resim bunu sizin icin cok iyi acikliyor olacak .Selamlar

Çok teşekkürler.

Evet 7.2.2 dizilim. O zaman benim avr de ayar doğru..

• Aşağıda Dolby nin kendi Nisan 2017 tarihli kılavuzunu ve ondan aldığım paragrafı paylaşmak istiyorum.

Burda (ve kılavuzun ilerleyen bölümlerinde) belirtildiği gibi Dolby lisanlı hoperlör kastı esasında aşağıdan tavana vuran sistem için geçerli.

Tavana gömülü hoparlörleriniz varsa bunlar gayet güzel Atmos çalışır diyor.

Özeillikle Atmos hoparlör olmalı demiyor ki genelde "tavsiye edilir" yazar en azından.

Sadece front height e biraz laf atıyor o da DTX dizimi olduğu için :)

Sonuç olarak yukarı vuran bir sistem değil tavandan aşağı veren bir sistem varsa benim anladığım her hoparlör gayet güzel iş görüyor.

Önemli olan iyi ayarla 3D yi yakalayabilmek.

Yukardan vuruken de ha tavandan aşağı ha karşı duvardan aynı açıyla aşağı şeklinde.

Yurtdışı forumlarda bu tür sistemlerin sayısız detaylı kurulumu mevcut.

Dolby Atmos® Home Theater Installation Guidelines

July 2017

Use of Existing Speakers

Most existing speakers within current home theaters will work for Dolby Atmos playback. Floor-standing,

stand-mounted, on-wall, and in-wall speakers that currently produce audio at the listener level can be

complemented with overhead speakers and/or Dolby Atmos enabled speakers to generate the height

plane of overhead sounds.

https://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-atmos/dolby-atmos-home-theater-installation-guidelines.pdf

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.