Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (5190. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: glumerna , aliveli90 , aliveli90 Daha Az
3 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 16 Misafir (2 Mobil) - 16 Masaüstü3 Mobil
5 sn
235.498
Cevap
1.165
Favori
11.785.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
6. Sırada  bugün en iyi #2
Sayfa: önceki 51885189519051915192
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dolar ve altın yine düşüyor,yine düşüyor. BİST yine yükselişte.

Cuma günkü BİST düşüşünde büyük zarar bekliyordum fakat fon yöneticileri işini gerçekten iyi yapıyormuş o fırtınadan bile zararsız çıkmışlar. yani borsadan yine zarar etmemişim. beni ve bizi batıran şu kahpe gram altın. paramın yarısı hala gram altında. biz inatlaşıyoruz o da inatlaşıyor.

• Dünyanın en saçma diktatörlük ülkesi Türkiye.

Avmler açık, lokantalar kapalı. Tek kuruş destek yok.

130 milyar doları kur düşürmek yerine hizmet sektörüne destek verilmeliydi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dövizlerin düşmesinin hiçbir mantığı yok gibi duruyor bizimkiler yine kısa vadeli operasyon peşinde.
    bir gün 8.95e indiriyorlar euro'yu ertesi gun 9.05 boyle boyle gidiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: road warrior

10 aydır felaket tellallığı. Yok dolar 10 olacak yok 20 olacak. Olmaz kardeşim olmaz. Ne isterse verirler veriyorlarda. Dolar kuru=koltuk demek. S 400 aktif olmayacak yazın bir kenara. Doğu akdeniz zaten hikaye dönem dönem çıkan iç siyasete alet edilen bir konu nerde doğalgazlar. Halk bank davası bitti gitti marttada birsey çıkmaz. Trump bile koltuğu zar zor bıraktı düşünün siz Türkiyeyi. Artık orta kesim yok. Ya zenginsin ya fakir. Parası olan çok, millet sıfır araba kuyruğunda(vergisiz 135 olan araba 300e satılıyor) gariban çöpte meyve topluyor. Tipik bir gelişmemiş ülke profili.

ne isteseler verse ne papaz olayı olurdu ne s400 ne akdeniz nede suriyede 1 tane tsk askeri bile kalmazdı dibinde ypg kürdistan dalgalanırdı, nede libya, dolarda tipik batı sömürgesi usa mandacısı ezik ülke gibi parada oldukça değerli dolanırdı 2-3 bandında sizde buralarda ucuz ayfon ucuz biftek diye havalara uçardınız sonrada hiper bağımsızlık arkada arka fonda izmir marşı   sen onu beyaz saray basın sözcüsü gibi konuşan hiç biryerde işimiz yok diyen diğer siyasi oluşumlarla karıştırdın herhalde..

o 0 araç kuyruğunada git çoğu beyaz yaka öğretmen memur filandır iyi eğitimli kendini kurtarmış kesimede çok birşey olmuş değil halen, yine garibana işçi emekçiye bir baltaya sap olamayana vurdu piyango, çok pis kaka dediğiniz akp beyaz yakanın refahını adeta uçurdu hatta fazla bile uçtu belediyede iki tane evrak düzenleyen kadın bile 7k maaş alıyor herkes memur olmak ister tabi.

ha o hiç olmayan hayali gaz içinde almanya fransa antenlerini 5000ghz modunda spor olsun diye çalıştırıyor zaten, ww yi bile akdenizden vazgeçin diye gondermediler oyle boş iş olsun diye dimi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 25 Ocak 2021; 12:45:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Dünyanın en saçma diktatörlük ülkesi Türkiye.

Avmler açık, lokantalar kapalı. Tek kuruş destek yok.

130 milyar doları kur düşürmek yerine hizmet sektörüne destek verilmeliydi.

1 restoran sahibi, 1 tanede özel dershanede öğretmen arkadaşım var ikiside battı zerre destek yok kobiye esnafa...

• Türkiye en büyük zulümleri yaşıyor yıllardır.

İstanbulda çalışan yoksullardan zorla haraç topluyor devlet, toplanan paranın büyük kısmı artist, kibirli, ahlaksız insanlara veriliyor. Onlarda mal, mülk, güç sahibi oluyor. Birde onların kahrını çekiyor millet.

Verin herkese silah, verin dokunulmazlık. Bak bakalım bir günde 10 bin kişi eksilir mi eksilmez mi ülke.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C99111CD4

Bu mesaj silindi.
    Sende inandın buna

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • BlackGhost12 kullanıcısına yanıt

Kardeşim ben de bu kafayı anlamıyorum 130 milyar dolar çöpe gitmedi.Tlye dönüştü eğer tamamıyla marjin girmedilerse.İban veren bir ülkeden destek bekliyorsan çok üzülürsün.Bu pandemi de gösterdi ki her zaman geride para bırakacaksın.Normal dönem 20 kazanıp 20 yiyeceğine 5 ini kenara atacaksın.Kendimiz de esnaflık yaptık her sektörü denedik dedemin ayran gönüllüğü ile.Esnaflar bugün kazanır bugün yer kredi mı var ödemeyecekmiş gibi çeker.Biraz kendimizde de suç aramalıyız diyorum ben.

• Güzel bir temenni :)

• Az önce 450 dolar aldım kısa vadede bozdurmayacağım
  • kendinigelistirentasrali K kullanıcısına yanıt

Ben de senin kafayı anlamıyorum bilerek kolpa yapıyorsun. Zamanında 128 milyar doları 1-2 tl maliyetle rezervleyen merkez bankası şimdi tekrar rezervlemeye başladı peki maliyet kaç 7,40.

Bu para kimin parası halkın parası. Paramız (vergimiz) hiç edildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -OdATA- -- 25 Ocak 2021; 12:40:51 >
  • quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Yatırım yapanların çoğu cds e bakar hocam. Kur tahminine göre kurlar inip çıkmaz. Hele kısa vadede hiç olmaz. Dolar yarın 5 tl olacak dese ve gerçekten de olsa bir şey ifade etmez. Çünkü Doları 5 tl yapan etmen faiz midir dış piyasalarmıdır yoksa ekonomik aktivite midir ona bakılır. Siz siz olun kısa vadede kur tahmin edenleri direk eleyin bloklayın. Yön tahmini yapılabilir ama normal yatırımcı için gereksiz. Asıl önemli olan orta ve uzun vadeli yön tahminleri.

Kısa vade neden önemli değil. Çünkü farzı muhal hükümet yarın erken seçime gidecek olsun. Ve bunuda kimse bilmiyor olsun en tepedekiler dışında. Dediki 3 4nay sonra erken seçim var. Ama ondan hemen önce faizi %30 yapmış bakıyoruz dolar tl 5 olmuş.

Ekonomilerde her zaman toplam maliyet diye bir olgu vardır. Dolar ve faizin verdiği ayrı ayrı maliyet toplanır ve total maliyete bakılır.

Benim forumda anlatamadığım olay bu. İşte o maliyet şu an ki düzende cds tir. Senin cds in düştükçe hem kurun hem faizin rahatlar. Açın 20 yıllık grafiği gram şaşmaz.

En iyi örnek ise Hazine bakanı Yellenın açıklaması. Eski fed başkanı. Bak diyor ki doları serbest piyasa belirlesin. Ama toplam maliyeti biz belirleyelim.

Hükümetler maliyeti dengeli dağıtmak zorundadır. Dolar 5 ten 8.5 a fırladığında bunun maliyetinin bir kısmını mecburen faize vermek zorundalar. Hakeza faiz maliyetin çok önemli kısmını almışsa faizi indirirerek dolara yükleriz. Raporlarda faiz maliyetinin neden kısalacağı anlatılsa bile bu orta ve uzun vadeyi hedefler.

Son olarak şöyle bir örnek verirsek suçlu ve sabıkalı bir insanın suç işleme potansiyeli her zaman vardır. Ama ne zaman gidip suç işleyeceği muamma. Plan yapar yarın der belki 3 ay sonra yapabilir. Bize göre deriz ki kısa vadede suç işleyeceği muamma. Ancak orta ve uzun vadede suç işleme riski yüksek.
    Kıyasen kurun kısa vadeli volatilite yönü bilinmez. Ancak tr nin riskine bakıp yönünü tahmin edebilirsiniz. En son olarak mb leri görevi volatilite azaltmaktır. Bunuda en iyi faizle yaparlar

• dolar okadar hareketli ki , uçuşa geçmek için bir kıvılcım bekliyor gibi🤔

• YORUMSUZ !

Erdoğan: Her bir vatandaşımızın hayat kalitesini hiç olmadığı kadar yükseltirken dünyaya bakışını genişlettik
    https://t24.com.tr/haber/erdogan-ak-parti-kendini-yenileyebilme-kabiliyeti-en-yuksek-partidir,928756https://twitter.com/t24comtr/status/1353625627669262336/photo/1

• Konuşulmuş, üzerinde anlaşılmış: kapanan işyeri yokmuş.

Verilere bakmaya gerek kalmadı...! 🤔

• Goldman, Merrill gibi firmalar genelde ters manyel hareket ederler, yani her tl degerlenecek dediklerinde degerlenmez, dolar yukselecek dediklerinde de yukselmez. Bu adamlar musterilerine kar ettirmek zorundalar, ellerinde yuklu miktarde TL asset varken, kalkip dolar degerlenecek derler mi ? Salak mi bunlar ?

Ama yuksekten mal satacak salak aradiklari kesin...

• quote:

Orijinalden alıntı: kendinigelistirentasrali

Kardeşim ben de bu kafayı anlamıyorum 130 milyar dolar çöpe gitmedi.Tlye dönüştü eğer tamamıyla marjin girmedilerse.İban veren bir ülkeden destek bekliyorsan çok üzülürsün.Bu pandemi de gösterdi ki her zaman geride para bırakacaksın.Normal dönem 20 kazanıp 20 yiyeceğine 5 ini kenara atacaksın.Kendimiz de esnaflık yaptık her sektörü denedik dedemin ayran gönüllüğü ile.Esnaflar bugün kazanır bugün yer kredi mı var ödemeyecekmiş gibi çeker.Biraz kendimizde de suç aramalıyız diyorum ben.

Doğru. Bu ülkenin en büyük problemi sermaye ihtiyacı.

Sıcak para ve doğrudan yatırım gerekiyor. Bu hükümetin görevi.

Sermaye açığının oluşmasının en büyük sebebi ise bireysel tasarruf oranının azlığı. Mesela çinde bu oran %50 lerde bizde %20 bile değil. Zaten harcama yönümüz her zaman var. Bu ülke her zaman cari açık verir. Büyük krizlerde geçici dönem dışında. Çünkü 5k maaş alıyorsa 4k sı kafadan harcama peşindeyiz. Hükümette milletin harcama şevkini kırmak için vergi üstüne vergi koyuyor. Buna rağmen inatla harcıyoruz. Onlar vergi koydukça harcıyoruz. Bknz ekonomi çoh eyy dedikçe millet semeri boşalmış gibi harcamaya devam ediyor. Onlarda vergi koyuyor.

Bu milletin araba, telefon vs... gibi bize pahalı olan şeyleri birilerin almama demesine rağmen alıyoruz. Çünkü ortadoğu toplumları böyledir. Bu millet araba ve cep telefonu alamasın önünde hiç bir hükümet duramaz. %1 lik yaparlar. Cam filmine gösterilen tepkiyi çoğu kişi anlamıyor. Çünkü ekmeğini elinden alsanda keyfine dokunmayacan. O yüzden hangi iktidar tasarruf et demişse bu millet onları sandığa gömmüştür.

• Hem 40 yıl boyunca özelleştirme ve amerikadan ucuz dolar getiren partileri başa getir, hem yaşam standartın artsın, hem ucuz dolar olsun,hem ucuz kredi olsun,hem yastık altı yap, giderleri ve batık kredileri devlete yükle, borçları ödemeye gelince de rezervleri harcama e o zaman yastık altını ver yok o da olmaz ,hep siyasetçiler suçlu olsun.

Tamam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malvolorne -- 25 Ocak 2021; 13:6:20 >

• Bugün BİM’e gittim, 5-6 ay öncesine kadar, normalde her şeyden azar azar olurdu, Bugün ise her üründen ağzına kadar doluydu, tavuklarda doluydu ve hepsinin 1 ile 3 gün arasında son kullanma tarihi kalmıştı. Meyve reyonuna gittim bütün meyveler ağzına kadar dolu ve hepsi çürümeye başlamıştı, özellikle muzlar simsiyahtı. Ama nedense bunlara rağmen yine de indirim yok, sanırım çürürse çürüsün ama yine de fiyat düşmek yok politikası uyguluyorlar, bu iş nereye kadar böyle gidecek anlanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi into007 -- 25 Ocak 2021; 13:4:6 >
  • quote:

Bu mesaj silindi.
    Bknz ekonomi de bir kuram vardır. Pozisyonu olan herkesin verdiği tahminler yanıltıcıdır. Müşterileri ya tl lehine pozisyon almış ve terste kalmışsa... Bankalar geleceği bilemez ama insanları yönlendirebilirler. Bizim millet çok seviyor zaten böyle kurumlara güvenmeyi. O bankalar, portföy yönetim şirketleri 2009 da milletin içinden geçtiler. Dr kıyamet yetti bunlara..

O yüzden bu gibi kurumların raporları alınıp incelenir ama tavsiyesine uyulacak diye bir kaide yok.

• 
Sayfa: önceki 51885189519051915192
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.