Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (1238. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: U&S , teknokolik35 , waitu , Neduun Daha Az
4 Kayıtlı Üye (3 Mobil) ve 28 Misafir (2 Mobil) - 27 Masaüstü5 Mobil1 iOS
5 sn
235.498
Cevap
1.165
Favori
11.785.687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
7. Sırada  bugün en iyi #2
Sayfa: önceki 12361237123812391240
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Geceden kalma ayran etkisi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi bugün kar satışları gelir mi

günün en önemli sorusu bence bu.
  • Enflasyon 10.13 e yukseldi. 0.50 artis bekleniyodu 0.81 yukseldi. Bide bu rakamlar bu kadar kampanyalara ragmen ve sisirilmis rakam. Gercegini en az 3-4 ile carpin.

• Adam, ben neden kaliteli arabaya ucuza binemiyorum? diye sormuyor.

Biri bir şey diyor, gelip burda onu geveliyor.
  • Artık arapların parası yetmiyor anlaşılan :) Reisimiz artık dünya turu yapsa da kurtarmaz.

• Enflasyon menflasyon yok bam bam bam

• Düpe düz saçmalamış nasıl mantık kullanıyorlar anlamıyorum. Senin ülkeye soktuğun şey dolar ucuzken ucuz oluyor, pahalıyken nasıl daha iyi olur aklım almıyor. Bunun gibi düşünen varsa acil ülkeyi terk edip oy felan da kullanmasın.

• Arkadaşın biri Doların yükselmesi iyi demiş, her görüşe saygım sonsuz ( Hakaret olmadığı sürece)

Ama desteksiz atmaya karşıyım.

Ülkemiz için konuşursak, Döviz yükselmesi Katmadeğerli üretimi olmayanlar için ( Marka, o ülkeye has ürünler ) tam bir felakettir.

Mesela biz hamallık yapan bir toplumuz, bunu bir örnek ile desteklersek, araba üretmiyoruz ama başkaları bize gelip ürettirip 1 lira kazanırken biz herşeyini yapıp 30 krş kazanıyoruz.

Hammadeyi bize satıyorlar biz 1 kira kazanıyoruz o kadar zaman ve emeğe karşı, onlar 2 lira.

Ülkeye döviz getirecek kalemlerimiz gün ve gün erirken, herşeyi dövizle aldığımız kalemler ondan daha hızlı artıyor.

Hal böyle olunca İş gücümüzün değeri döviz arttıkça düşüyor.

Aslında bazılarına iş artıyor gibi geliyor ama tam tersi İnsanlar fakirleşiyor.

Bir cebine iş artıyor gibi geldiğinde 100 TL fazladan giriyor ama maliyetler arttığı için reelde 30 TL borçlanıyor

Çözüm nedir? Katma değerli üretim. Mesela nedir ? Tarım , Teknoloji, Sanayi olarak taşeron olmadan üretim.

Nasıl ? Liyakat ile, senin benim adamım değil herkese aynı şekilde davranarak.

En hızlı nasıl olur ? Bürokrasinin adil davranmasıyla.

Meyvesini ise en kısa vadede 10 yıl sonra yeriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: intikam91

Doların yükselmesi ülkenin bekası için iyi neden insanlar bunu kötü birşeymiş gibi görüyorlar anlamıyorum. Evet kısa vadede belki kötü yönde etkileyecektir bizi ancak uzun vadede yerli üretimi teşvik edecek, turizmi arttıracak ve ekonomiyi kalkındıracaktır. Yapay olarak düşük tutulan döviz yüzünden yerli üretici üretmek istememekte onun yerine aracı yurt dışından ithal etmekte daha ucuza gelmekte. Aynı şekilde ucuz döviz turist sayısını da azaltmakta. Döviz ucuz olduğu için araç fiyatları yıllarca ucuz kaldı ve talep çok arttı, devlet bunu vergi koyarak engellemeye çalışsa da bu hem üreticiyi hem tüketiciyi olumsuz etkiledi. Şimdi diyeceksiniz ki bizim yerli üretimin çoğu yabancı hammaddeye dayanıyor. Evet zaten döviz ucuz olduğu için durum bu, eğer yurt içinde üretmek daha karlı olsa firmalar yurt içini tercih eder ve üretimde yerlilik oranı artar.

Dolarin yükselmesinin ulke icin iyi bir sey oldugunu gördüm ya ölsem de gam yemem

• BloombergHT'de dün enflasyon artışı için +-%0,1 olur diyorlardı. %0,50 çok zor diyorlardı hahahahahahahhahahahahahahahaha

Az daha zorlasa 0,50yi ikiye katlayacakmış

• quote:

Orijinalden alıntı: Saab9000

BloombergHT'de dün enflasyon artışı için +-%0,1 olur diyorlardı. %0,50 çok zor diyorlardı hahahahahahahhahahahahahahahaha

Az daha zorlasa 0,50yi ikiye katlayacakmış

Ekonomi kanalının da taraflı olması hiç çekilmiyor

• Feel The Difference F kullanıcısına yanıt
    Birkaç kişi hariç çoğu saçmalıyor. Hele bazen konuk falan çağırıyorlar. Daha beter çıkıyor. Kraldan çok kralcı olmak bu sanırım. Rezillik.

• Enflasyon pinpon topuna rağmen çift haneli. Vay vay vay vay vay! Karagöz.gif
  • Tarafsız gözle bakan birisi ülkenin yokuş aşağı gittiğini görür ama işte çıkar ilişkisi olunca her şey eyeye gidiyor..
  • Ekonomi içler acısı.

• Herşeye %20-30 zam geldi ama 2 aylık enflasyon %2..YERSEEENNNNNNNNNNNN...
  • Gencler gülüp egleniyorsunuz ama vaziyet hic ic acici degil siz yok dolar uc kurusu duser alirim satarim kafasindansiniz ülke battiktan sonra harcayamazsin parayi olay ciddi

• quote:

Orijinalden alıntı: Marik Ishtar

Gencler gülüp egleniyorsunuz ama vaziyet hic ic acici degil siz yok dolar uc kurusu duser alirim satarim kafasindansiniz ülke battiktan sonra harcayamazsin parayi olay ciddi

Hadi bee, ciddi misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Arkadaşlar ben yatar. Yarın sabah 10'da tüfe açıklanacak eğer yüksek gelirse enflasyon çift haneye ulaşabilir. Yani yarından itibaren resmi olarak %10 küsuratlı rakamları görebiliriz. Eğer böyle olursa dolar daha da artar.

Yarın göreceğiz bakalım ne olacak. Gerçi böyle spekülatfi piyasada not düşürülüp doların düştüğünü de gördük ama tabi enflasyon rakamı farklı olay öyle ters hareket olmaz. Yani umarım olmaz:)

Herkese iyi geceler..

Evet arkadaşlar dün konuştuğumuz gibi enflasyon yani TÜFE(Tüketici Fiyat Endeksi) %10.13 oldu ve çift haneye ulaştı maalesef.

Ama asıl dikkat çekici olan şey ÜFE'de oldu kimse bunu konuşmuyor. ÜFE yani Üretci Fiyat Endeksi yani tüketiceye ürünleri satan firmaların üretim enflasyonu %15,36 oldu. Bu neden önemli? Çünkü üreticinin malı üretim maliyeti artarsa o da sattığı maldan kazanmak için malın fiyatını arttırmak zorunda.

Yüksek enflasyon demek doların artması demek, doların artması demek enflasyonun artması demek. Bu böyle kısır döngü yaratacak ve biz muhtemelen bir stagflasyon yaşayacağız. Yani ülke ekonomisi küçülürken enflasyonun artması denen pis birşey. Normalde ülke ekonomisi durulursa enflasyon düşer ama şuanda bizde de gördüğünüz üzere durgunluk var ama enflasyon düşmüyor aksine artıyor.

• Bu enflasyon oynanmiş olanı gida sepetini falan azaltmışlardı.

Zaten şu işleri kuralına gore yapsa ak parti şaşarim daha bunlarin yalan oldugunu zaten herkes biliyor

• 
Sayfa: önceki 12361237123812391240
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.