Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (3750. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: programmer_onur , helluri Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 44 Misafir (3 Mobil) - 43 Masaüstü3 Mobil1 iOS
5 sn
235.528
Cevap
1.165
Favori
11.787.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
11. Sırada  bugün en iyi #2
Sayfa: önceki 37483749375037513752
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    O zamanlar dolar 1 tl civarindaydi o zamanin 5 lirasi simdinin 30 lirasi kiyaslama yanlis

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CONQUER. kullanıcısına yanıt
    Arkadaş o zamanlar daha kötü diyor şuan daha iyiymiş.

Biz market alışverişi yapardık 2 araba dolardı şimdi 1 araba zor doluyor.

• smasher3670 S kullanıcısına yanıt
    millet şuan ne pirzola yiyebiliyor, ne bonfile yiyebiliyor, ne pastırma olsun kavurma olsun insanlar adını unuttu bunların artık yiyen kesim azaldı, eskiden ekmek alır gibi bunlar yenirdi şimdi bunlar lüks gözüyle bakılıyor.

eskiden her hafta 2 araba doldururduk migros dışında da markete gitmiyorduk hala da migros dışında market kötü geliyor bana a101-bim o dönemler o kadar çok yoğun değildi şimdi kafanı çevirsen a101-bim var milleti her şeyi dandik şeylere alıştırdılar, hiç görmediğim bilmediğim şeyler çıkmaya başladı.

Valla ben peder gibisi görmedim adam sıfır destek kenarda şuan ki parayla 10 bin tl ile dükkan açtı ev, araba çekti zamanında kimse de yokken golf gti almıştı golf tutkunuydu gri metallik rengi var.

asker arkadaşına ortaklık teklif etmiş, kabul etmemiş yapamayız edemeyiz diye sonradan görünce ortaklık teklif yüzsüz yüzsüz.

şimdi mümkün değil 20 yaşında olup 3 çoçuk besleyip de okutup ev araba alabilmek millet şuan doğru düzgün beslenemiyor bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NOR0C -- 5 Mart 2020; 14:52:42 >

• Bugün yoğundu bakamadim, konu karışmış..

Sakin olun herşey kontrol altında..
    Herşey çok güzel olacak, yetmez! daha yeni başlıyoruz, dedi ya sayın bakan..

• NOR0C kullanıcısına yanıt
    2006 da siz ortaokuldayken (öncesini hatirlamayacaksiniz diye düşünüyorum zira) örnek verdiğiniz 5 TL lik menüden, bir asgari ücretli 106 kere alabiliyor Du.
    Şimdi bu menü 10tl diyelim fazla fazla. Asgari ücret 2324 TL..
    Bu iki sayıyı birbirine bölme işlemini size bırakıyorum, dinamik bir genç olarak hızlıca hesaplayacaginizdan şüphem yok

Eleştiri yapalım. Bende yapıyorum takip edenler bilir..
    Ama bir eleştiri yaparken konu hesaba dayaniyorsa, düzgün hesap edelim
    Elma ile karpuzu kiyaslarsaniz olmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 5 Mart 2020; 16:54:9 >

• Eski yeni kiyasi yapılırken bir nokta atlaniyor.
    Zaman içinde artan hayat standartları..
    1990 da güzel gecinuyorduk evet, ama cep telefonları yoktu, 5 yıldızlı tatil köyleri yoktu, *idik yarıştırmak için marka takıntısı yoktu.avm ler yoktu.
    İnternet yoktu. Dronelar yoktu.
    Pubg de kapışma yerine gazoz kapakları ile kapisirdik mahallede.
    Pubg halt etmiş. Futbolcu kartları, uçak kartları araba kartları vardı. Patlayan şeker en büyük ödüldu.. Mutlu olmaya yeterdi.
    Bakkaldan alınan plastik top çok kıymetli idi. Zira babalarımız çoraplari iç içe geçirip top yapıp çamurlu arazide oynadıklarını anlatırdı, biz yeşillik güzel bir arsa da plastik top la lüks yaşardık..

Bir ailede 2 araba yoktu, zaten arabası olan aile apartmanda forsu olurdu.. Broadway audi A5 havasındaydi.
    Üstüne top çarpınca öten alarm sesi çocukların en büyük kabusuydu, arabası çizilmesin diye kovayalan araç sahibi..

Elimizde çok yoktu, kisitliydi. Hamburdmger zinciri çok yeniydi oraya gitmek büyük lukstu. Karne hediyesi olurdu bazen sende 2 kere.
    Yüzme havuzuna girmek ekstra bir olaydı...
    Haftasonu piknik yapılırdı, evde ne varsa.
    Hazır giyim patlamamis, bursa pazarından kumaş alınır, elbise dikilirdi. Annelerimiz yun kazaklar atkılar nereler orerdi. Masraf olmasın diye hazır alınmadı.

Tum. Bunların İstanbul'un göbeğinde olurdu. Oylr mahalle arası da değil ha.. Şimdi sosyetik diye tabir edilen yerlerde..

Hayat starndartlarimiz yükseldi. Evet dünyanın da yükseldi öyle olmalı zateb. Bir ülkede hayat standardı yukselmezse sıkıntı zaten.

Bu hayat standartları yükselince NUTELLA alamıyorum diye kötü hissederseniz kendiniz.

90 larda Nutella da yoktu.. Salçalı ekmek vardı maçtan sonra Elvan gazoz ile yenilen.. En güzel fastfood.

Mevcut sistem sıkıntıli evet, bunu hala kabul etmeyen ile zaten tartışmaya gerek yok.. Ama derler ya herşeyi devletten beklemeyin..
    Eleştirin, ama siz ne yaptınız bir bakın.. Üretim yerine tüketime yonelirseniz, ufak bir. Dükkan açayım 3 kişiye ekmek vereyim demek yerine, surdan bir daire alayım metro geçince paraya para demem kafasıyla gidilirse durum buraya gelir..

Buyurun şimdi ayıklayın pirincin taşını..

Böyle istedik, böyle oldu...

Ama. Sıkıntı yok, bu da geçer.. Bundan daha kötüsüne de gördük, ben ortaokuldayken de gördüm, başka bir arkadaş ilkokuldayken

Konunun dışına çıktım kusura bakmayin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 5 Mart 2020; 17:10:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: smasher3670

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Kardeşim hangi veriden bahsediyorsun 2007 yılında asgari ücret 380 TL idi.O zaman İlk işe başladığım da 420 TL alıyordum. Cumhuriyet altını 190 TL civarındaydı.Her ay 2 cumhuriyet altını alıyor üzerine 40 TL param kalıyordu.O zamanın 40 TL şu şuan 400 tl yapıyor... Şuan asgarî ücretli 1 cumhuriyet altını zor alıyor maaşına... Maalesef gün geçtikçe alım gücümüz düşüyor ve hiç iyiye gitmiyoruz....

• quote:

Orijinalden alıntı: smasher3670

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Ne ile ölçecegiz yumurta ile mi yoksa çay simit ikilisiyle mi ? Tabiki dolarla altınla ölçecegiz

Bizim zamanımızda verilen okul harçlığına 1 gazoz yarım simit alabilirdik. Daha da 1 çöp alamazdık. Sizin saydıklarınız bize göre cennet meyveleri.
    Zaten günümüz uşakları PlayStation beğenmiyor

• Football Always kullanıcısına yanıt
    Size göre her seviye alım fırsatı bi olumsuz haber doları uçurur bence geç kalmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BluePassenger -- 5 Mart 2020; 18:13:27 >
    Ülke en parlak dönemini yaşıyor.
    Bi zamanlar istanbulda içecek su yoktu.
    Millet haftalığı yevmiye yi alır mark alırdı.
    Ne günlerdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BluePassenger -- 5 Mart 2020; 18:16:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Size göre her seviye alım fırsatı bi olumsuz haber doları uçurur bence geç kalmayın.
    Öyle mi diyorsun? Belki birşeyleri feda eder de 5.99 veya biraz aşağısı olur mu diye beklerken, aynı parayla biraz daha fazla dolar alabilmeyi umarken ileri giderse kur benim için kàrdan zarar. Şu durumda vereceğim karar da bir kumar, Tayyip analizi konuşuyor çünkü, biraz beklicem

• Görüşme de dakikalar geçtikçe minik minik yükseliyor usd..
    Nereye gidecek bakalım.

• Bu ekonomi değişik anlamıyorum
    Anlaşma sağlanır piyasalar biraz aşağı düşer diye bekledim 6.07den dolar almadım.Anlaşma sağlandı piyasalar yükseldi. İlginç aklım almıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sdk.JK -- 5 Mart 2020; 20:41:32 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yil sonu gram altın tahmini var mi

• Sdk.JK S kullanıcısına yanıt
    Piyasa beklentiyi fiyatlar.
    Anlaşma olacak diye zaten düştü.
    Şimdi beklenen oldu kaldığı yerden devam ediyor..
    Yani garip bir durum yok..

• quote:

Orijinalden alıntı: Football Always

Öyle mi diyorsun? Belki birşeyleri feda eder de 5.99 veya biraz aşağısı olur mu diye beklerken, aynı parayla biraz daha fazla dolar alabilmeyi umarken ileri giderse kur benim için kàrdan zarar. Şu durumda vereceğim karar da bir kumar, Tayyip analizi konuşuyor çünkü, biraz beklicem

Alıntıları Göster
    Hocam 4.90 bekleyen adamı ciddiye alıp yatırım yapmayın loser o

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • baba1993 kullanıcısına yanıt
    Ferrarisini satan bilge gibi oldu isim tamlamasi

• quote:

Orijinalden alıntı: baba1993

Hocam 4.90 bekleyen adamı ciddiye alıp yatırım yapmayın loser o

Alıntıları Göster

Biraz beklicem, her şeyini satar yine düşürür o doları belki, taht sevdası

• 
Sayfa: önceki 37483749375037513752
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.