Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (223. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 221222223224225
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar ben izmirde oturuyorum,evim 10 uncu katta çift cephe ve çatı katı,yaz kış güneş görüyor, camlar ısıcam dış cephede ve çatıda ısı yalıtımı yok,evi aldığımda sıvı yakıt kat kaloriferi mevcuttu 6 metre toplam petek döşeli 2 oda 1 salon 75 metrekare büyüklüğünde,eve henüz doğalgaz almadım , E.C.A. confeo plus satan bir bayi ile görüşüyorum pazartesi günü doğalgaz tesisat döşetilmesi için fiyat alıcam ,telefonda görüştüğüm arkadaş confeo plus monte edelim diyor siz ne tavsiye edersiniz,kombi büyüklüğü kaç kalorilik olmalı,petek boyu yeterlimi,uzman arkadaşlar mesajımı cevaplamanızı bekliyorum saygılar selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi horsepower -- 6 Şubat 2009; 16:42:00 >
  • Kayınbiraderimin kiracı olduğu evin kombisi arızalanmış.
    Kalorifer ısınıyormuş ama sıcak su açıldığında sıcak su gelmiyormuş. Ayrıca kombi kapanıp, kaloriferi de ısıtmıyormuş.

Demirdöküm Aden kombi için servis çağırmışlar. Anakart değişmişmeli, 390Tl demişler. Onlar da yenisini alalım demişler. Servis, yeni kombi alırsanız, İgdaş'a açılış için 400 küsür, servise de bağlatmak için 200 verirsiniz demiş. Onlar da 390'ı verip tamir ettirmişler. Bu kadar tutar mı? Servisin yeni kombi alımında söylediği o masraflar doğru mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mllm -- 6 Şubat 2009; 22:35:05 >
  • premix sipariş verdim

vaillantta bir numara yokdu bildigim kadarı ile
    DD Nitron 1100 ECA Confeo 1450
    umarım paslanmaz brulor 500 YTL edecek bir özelliktir:)

eca da kademeli fan olayı yok hic bunu gorecek baska sistem kullanıyor mu ki?Dicom bu işi gören bir fonksiyon değil diye biliyorum doğru mu?
  • 2 mesaj üstte sorduğum sorulardan birinin cevabini aldım. Bie arkadaş 10 yıllık kombisini Yoğuşmalı Buderus'la değiştirmiş(3 katlı Villa), İgdaş'a ödenecek parayı, Firma karşılamış. Her firma yapmaz herhalde bunu. Pahalı bir ürün almış zaten.
  • napsakki .. ECA PREMİX te kademeli fan ayarı VAR.....Ben kullanıyorum... FAN MODÜLASYONU::::::Sen kademeli fan diyorsun... YOK DEGİL VAR.... Vaiiantın adını satıyorlar. Başka ?..Neyi var ?...Fazla olan ?.....Yakınca ECA kalitesini göreceksin.......Ben 1,5 Yıldır kullanıyorum....ECA CONFEO PREMİX... Çok memnunum...Burada çok arkadaşımız aldı...tek şikayet yok...Hayırlı olsun....EK BİLGİ:::: Şu an aşırı rüzgar var...Dışarı 12 C... Evin içi 23 C Dünden beri hiç elimi sürmedim.. Kombiyi 39 C ye ayarladım...Unuttum....Çok şükür...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 8 Şubat 2009; 22:02:57 >

• Arkadaşlar selam,

Bu sene kış çok ağır geçmedi İstanbulda ama ben kombimin performansından hiç memnun değilim. Ağustosta bir ev aldım ve evde hali hazırda bir kombi vardı (Demirdöküm HK 323 FE). Kış gelince bakımını yaptırdım. altından ara ara su akıtıyor ve çok gürültülü çalışıyor ve peteklerin tam ısınmamasından şikayetçiyim. Kombiyi değiştirmek istiyorum önerilerinizi bekliyorum. evimin özellikleri ve petek bilgileri aşağıdaki gibidir;

Salon 40 m2 yükseklik 2.50m 3 adet 120X60 petek
    1. oda 18m2 yükseklik 2.50m 1 adet 120X60 petek
    2. oda 16m2 yükseklik 2.50m 1 adet 80X60 petek
    3. oda 10m2 yükseklik 2.50m 1 adet 60X60 petek

bilgilerinizi ve paylaşımlarınızı bekliyorum.

iyi günler,

Not: Düzeltme ila hatasındandır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haks446 -- 8 Şubat 2009; 19:54:15 >
  • Hani doğalgazda indirim olmuştu?

Geçen ayki kullanım:404 m3, Fatura:458 Tl m3 fiyatı=1,13 Tl
    Bu ayki kullanım:173m3, Fatura:192Tl m3 fiyatı:1,10 Tl

Yoksa indirim daha yansımadı mı?
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
  • İndirim 1 Şubat'tan sonrası için geçerli, sizin 2. faturanızda ise son okuma tarihi 6 Şubat yazıyor. Yani daha istediğiniz indirimin yansımaması normal.
    Ama sözü edilen indirim basına yansıdığı gibi %17 değil %13 civarı oldu. Bir sonraki faturada aynı tüketimi gerçekleştirirseniz bu oranda bir düşme gerçekleşir toplam tutarda. İnşallah Mart kapıdan baktırmaz diyerek mesaj kaygılı hale getireyim mesajımı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TRQX -- 9 Şubat 2009; 2:18:00 >
  • Sorum halen günceldir. Yardımlarınızı bekliyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: haks446

Arkadaşlar selam,

Bu sene kış çok ağır geçmedi İstanbulda ama ben kombimin performansından hiç memnun değilim. Ağustosta bir ev aldım ve evde hali hazırda bir kombi vardı (Demirdöküm HK 323 FE). Kış gelince bakımını yaptırdım. altından ara ara su akıtıyor ve çok gürültülü çalışıyor ve peteklerin tam ısınmamasından şikayetçiyim. Kombiyi değiştirmek istiyorum önerilerinizi bekliyorum. evimin özellikleri ve petek bilgileri aşağıdaki gibidir;

bilgilerinizi ve paylaşımlarınızı bekliyorum.

iyi günler,

Not: Düzeltme ila hatasındandır.

• Moralin bozulmasın sana şunu yazıyırum arkadaşım..Gaz yakmadan ev ısıtan kombi daha icad edilmedi..Erzurumda 145 M2 ev ısıtmak az degil..Bende İstanbulda 134 m2 ev ısıtıyorum..geçen ay soguklarda 326 Lira fatura geldi.. Bu ay 262 Lira geldi....Sen soguklarda 500 yakmışsın..İklim farkını düşün, ısıtılan alan daha fazla İŞ ADAM AKILLI GÜZEL YAPILMIŞ BİR ISI YALITIMI YANİ MANTOLAMADA BİTER.. Kombi ne alırsan al gaz yakacak...1 M3 gazın verdigi ısı belli...Şu alanda bir evin iç sıcaklıgını dışarısı --9 C iken 21 C yapmakla dışarısı --2 C iken 21 C yapmak çok farklı.. Kombi degiştirmeyi degil mantolamayı düşünün...Kombi degişimi % 5 tüketimi azaltırsa Mantolama % 40 Gaz tüketimini azaltacak...hesap bu.....Saygılarımla..

• sağolasın arkadaşım ;

yanlız evin duvarları izocamlı camlar pimapenyani ısı kaybı yok denecek kadar iyi, ama kombi fazla yakıyor şuana kadar 600,00 tl veren biri ile karşılaşmadım en fazlası 400 diyor. sanırım dediğim gibi kombide bir problem var. Ben wissman yada Baymak düşünüyorum tavsiyeniz ne olur ikisi arasında?

quote:

Orjinalden alıntı: taşkafa

Moralin bozulmasın sana şunu yazıyırum arkadaşım..Gaz yakmadan ev ısıtan kombi daha icad edilmedi..Erzurumda 145 M2 ev ısıtmak az degil..Bende İstanbulda 134 m2 ev ısıtıyorum..geçen ay soguklarda 326 Lira fatura geldi.. Bu ay 262 Lira geldi....Sen soguklarda 500 yakmışsın..İklim farkını düşün, ısıtılan alan daha fazla İŞ ADAM AKILLI GÜZEL YAPILMIŞ BİR ISI YALITIMI YANİ MANTOLAMADA BİTER.. Kombi ne alırsan al gaz yakacak...1 M3 gazın verdigi ısı belli...Şu alanda bir evin iç sıcaklıgını dışarısı --9 C iken 21 C yapmakla dışarısı --2 C iken 21 C yapmak çok farklı.. Kombi degiştirmeyi degil mantolamayı düşünün...Kombi degişimi % 5 tüketimi azaltırsa Mantolama % 40 Gaz tüketimini azaltacak...hesap bu.....Saygılarımla..

• Vuslatim Kardeş taşkafanın dediği gibi kombiden o kadar farketmez bence senin tanıdıkların ya gün boyu yoklar yada 21 değilde 19 derecede oturuyorlar kombi en fazla yüzde 20 farkeder mantolama daha önemli çünkü duvarlar korkunç derece ısıyı absorbe eder bir daha düşün.Sen izolasyonlu diyorsun buda var ama burda gerçek izolasyon malzemesi ile diğerleri arasındaki farklar çok tartışıldı o yüzden onuda bir yorumla istersen.Kolay gelsin.
    Ko
  • Arkadaşlar,benim de sorum hala geçerli .Özellikle Maxfocus ve Taşkafa arkadaştan yardım alabilirsem çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler...
    quote:

Orjinalden alıntı: küçüker

Selam arkadaşlar;
    Toplam 76 sayfalık formu okumaya çalıştım.Fakat aklım bayağı karıştı,yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.Ev; İstanbul 'da dublex toplam net iç kullanım alanı, ölçtüğüm kadarıyla yaklaşık 210 m2 .
    Ana giriş : 9.81m2*2,90 =28.45 m3 kal.petek: 50*80
    Alt lavabo : 4.70m2*2.42 =11,37 m3 havlupan
    Mutfak : 21.80m2*2.90 =63,22m3 kal.petek: 50*120
    Varenda : 36.00m2*2,90 = 104,40 m3
    Salon : 48,00m2*2,64 = 126,72 m3 kal.petek: 50*140 +40*150+40*150 (150cmlikler 200 olabilir yer müsait ve diğer bir duvara 60*120 lik ilave bir petek konulabilinir)
    Üst kat:
    Oda 1 : 8,91m2*2,50 =22,28m3 kal.petek:50*120
    Oda 2 : 13,87m2*2,50 = 34,68m3 kal.petek :50*120
    Oda 3 : 16,67m2*2,50 = 41,68m3 kal.petek :50*120 (50*120 bir tane daha ilave edilebilinir)
    Yatak odası:21,72m2*2,50 =54,30m3 kal.petek:50*200
    Banyo 1 : 3,68m2*2,50 =9,20m3 havlupan
    Banyo 2 : 5,17m2*2,50 =12,94m3 havlupan
    Hol : 9,72 m2*2,50 =24,30m3 kal.petek :50*120
    Merdiven boşluğu :8,20 m2*2,50+2,90=44,28m3
    Evin dışı Dow Shapemate IB 4 cm ile mantolama yapıldı,çatıda Etiper İzoşilte ile ısı yalıtımı 2003 yılında,çerçeveler Rehau S 730 Thermo desing serisi ile ;camlar, çift cam Isıcam marka (4+16+4)ve (6+12+6) 24 mm kalınlığında yapıldı.Anladığım kadarıyla ısı izolasyonu iyi.Fakat evdeki tesisat,evi alındığımızda borular döşenmişti.Gördüğümüz kadarıyla 3 çeyrek plastik Fırat boruydu,bizde açıkçası kaçak olup olmadığını tam kontrol etmeden üstüne beton ,şap attık.Şimdiye kadarda herhangi bir ısıtma teşkilatı kullanmadık.Kışın oturmadık.Ama bu sene oturmak istiyoruz.Çok uzun oldu değil mi?Sormak istediğim konular;1)borularda kaçak olup olmadığını nasıl anlarız.2)betonun altında kalan borularda ısı kaybı olmaz mı
    çünkü herhangi bir şeyle kaplamadan direk beton atılmıştı.3)bu ölçülere göre hangi kombiyi öneririsiniz,buderus,viesman,vaillant üzerinde duruyorduk 4)petekler daha takılı değil ,hangi marka olabilir.ddpk33 lükler de olabilir .5)Ev büyük olduğu için anladığım kadarıyla güçlü bir kombi gerekli petek boylarını uzattığımızda sirkülasyon sorunu çekermiyiz.6)varendayı daha sonradan iki taraflı çift camla Winsayla kapattık .Orası 6,00*6,00 m lik biryer oldu .Burayada petek koymak istiyoruz ne kadarlık koyalım.
    Yazdıklarımı tekrar okudum ,destan gibi olmuş.İyi güçlü bir kombi koymak ;sıcak su ve ısınma problemi yaşamak istemiyoruz,gerekirse mevcut tesisatı iptal edip yeniden süpürgelik üstünden tesisat mı döşetsek?Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.Okuması bile zor .Gerçekten teşekkür ederim.

• quote:

Sorum halen günceldir. Yardımlarınızı bekliyorum.
    quote:

Arkadaşlar selam,
    bilgilerinizi ve paylaşımlarınızı bekliyorum.iyi günler,Not: Düzeltme ila hatasındandır.

Selamlar,

Salon 40 m2 yükseklik 2.50m 3 adet 120X60 petek. Salon için max. 4500 kcal gerekiyor bu durumda 3 adet 1200*600 lık pkkp22 profil petekler 75-65 lik tesisat suyunda çalışma için bile fazlasıyla yeterli.

1. oda 18m2 yükseklik 2.50m 1 adet 120X60 petek max 2025kcal gerekli odanın durumuna göre 75-65 çalışma için yeterli olabilir. 90-70 için fazlasıyla yeterliler

2. oda 16m2 yükseklik 2.50m 1 adet 80X60 petek max. 1800 kcal gerekli odanın durumuna göre 75-65 çalışma için yeterli olması için ara oda, camı güneye bakıyor ve küçük ise olabilir. 90-70 için yeterliler (bu ölçüden

3. oda 10m2 yükseklik 2.50m 1 adet 60X60 petek Max 1125 kcal gerekiyor odanın durumuna göre 75-65 çalışma için yeterli olabilir. 90-70 için fazlasıyla yeterliler

Verdiğiniz bilgilere göre peteklerin salon kısmında oldukça fazlalık var. Sistem 90-70 ile 75-65 arasında bir değere göre yapılmış , ancak salon kuzey cephe ve fazla cam olduğu için petek boyu yüksek tutulmuş olabilir. 3,6 mt h:600 pkkp22 75-65 de bile 5560 kcal ısı verir ki bu sizin en kötü şartlardaki ihtiyacınızın %24 üstünde .Diğer peteklere bakınca burda 3 mt rahatlıkla yeterliymiş.
    Petekler verimli ısı veriyorsa, salon diğer odalara göre daha erken ısınıyor olmalı.
    45kcal birimden max olabilecek değere göre hesapladığımızda durum bu şekilde, eğer yalıtımınız varsa , ısıcam cam kullanıyorsanız, arakat ise 40 kcal de alınabilir.

Peteklerin yulardan aşağıya yarısı sıcak yarısı soğuk ise bu sirkülasyon problemidir.
    Temel nedenleri, kombi sirküle motorunun kanatlarının aşınması veya başka bir motor problemi, tesisat ve petekde kirlilik, yetersiz boru kesiti olabilir.

Reglaj ugulaması ile kısmen çözüm bulabilirsiniz.Bu işlem için tüm peteklerin sıcak su girişini tam açıp , çıkış vanasını ise kombiye yakın olandan itibaren tam kapatıp sonra çeyrek tur, ikinci sırayı yarım tur, üçüncüyü bir tur şeklinde kademeli olarak açın son petekde ise vanayı tam açabilirsiniz.

Kombiniz su damlatması basit bir problem olduğu gibi ciddi bir problemde olabilir mesela eşanjörden kaçak olabilir bu neden servise kontrol ettirin.
    Demirdöküm HK 323 FE diye yazdığınız ürünün modeli nedir.?
    Kolay gelsin

• Arkadaşlar belki daha önce konu birçok kereler tartışılmıştır ama 75 sayfayı okuyacak kadar sabrım yok. Brüt 120 net 106 m2 3 oda 1 salon evim var. Evin yalıtımı iyi. Kombim piyasada pek bilinmeyen Auer 20.000 hermetik, çok da memnunum. Tesisatta oda termostatı veya termostatik vana yok. Uşakta oturuyorum. Geçen sen 900 YTLye kışı çıkardık. Bu sene salonu kullanmayıp oturma odasında oturmaya karar verdik ve salon peteklerini kapattım. Şu an için çok da tasarruf edebildiğimi düşünmüyorum. Ama en azından sabahları kalktığımda geçen sene yanıyor olmasına rağmen salona ilk girdiğimde bir serinlik hissediyordum bu sene öyle bi olay yok her taraf aynı. Şimdi peteklere termostatik vana taktırmayı düşünüyorum. Ama diyelim ki taktırdım gündüzleri evde kimse yok eşim çalışıyor çocuk kreşte. 3 oda 1 salon 1 mutfak 1 banyo yani toplam 6 tane petek var. WC ve holde petek yok. Şimdi bu peteklerin hanngilerine termostatik vana taktırmalıyım (banyoya taktırmayacağımı biliyorum) ve de 3-5 tane taktırmam gerekiyorsa hergün sabah evden çıkarken ve akşam geldiğimizde bunların ayarlarıyla mı uğraşacağız? Termostatik vana kullanmamız durumunda kombi kazan suyu sıcaklığını kaça ayarlıycaz? Ben mesela bu günlerde kombi sürekli açık evden çıkarken 39a düşürüp eve geldiğimizde 42 veya 44e çıkarıyorum yetiyor. Çok soğuklarda bile 47nin üzerine çıkmadım. Ev ortalama biz evdeyken 22 C oluyor. Ama 1-31 Ocak arası faturam buna rağmen 250 TL idi. Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

• ARKADAŞLAR MERHABA BEN FORUMDA YENİYİM VE KOMBİ ALACAM BİR ÖN ARAŞTIRMA İÇERİSİNDEYİM EVİM 100M2 YANİ KÜÇÜK BİR EV PETEKLERDE AZ OLACAK BENİM RİCAM BANA İYİ BİR KOMBİ MARKASI
    VİESMANN VİTOPEND 100 MÜ?
    DEMİRDÖKÜM NİTRONMU?
    BUDERUSMU?
    VAİLLANTMI?
    BOSCH COMFORTMU? BUNLAR ARASINDA SEÇİM YAPAMIYORUM BİLEN ARKADAŞLAR YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM

(viessman son 3 yıldır fabrikayı çine taşımış ve orda üretiyormuş doğrumu acaba?)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okyanus6 -- 10 Şubat 2009; 21:36:58 >
  • sevgili arkadaşlarım burada büyük emek sarfederek bizlere büyük bilgiler vermektesiniz teşekkür ediyorum..

malum benimde bi sorum olacak ama bukadar detaylı değil istanbulda yaşıyorum ve 2+1 95M2 bi ev satın aldım içinde petekleri hazır takılı ve bina yeni olduğundan montalama dedikleri şey yapılmış eve ilk biz taşınacağız şimdi kombi satın almak istiyorum yazılardan okadar kafama karıştı ki kendime bi marka seçemedim şimdi sizlerden isteğim hangi marka ve modeli nerden daha ucuza alırım bunu öğrenmek istiyorum yarımcı olursanınız sevinirim marka ve model tercihleriniz benim için önemli tekrar teşekkürler..yoğuşmalı kombi dedikleri 95m2 eve uygun olurmu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bebeto10 -- 11 Şubat 2009; 0:39:39 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: okyanus6

ARKADAŞLAR MERHABA BEN FORUMDA YENİYİM VE KOMBİ ALACAM BİR ÖN ARAŞTIRMA İÇERİSİNDEYİM EVİM 100M2 YANİ KÜÇÜK BİR EV PETEKLERDE AZ OLACAK BENİM RİCAM BANA İYİ BİR KOMBİ MARKASI
    DEMİRDÖKÜM NİTRONMU?
    BUDERUSMU?
    VAİLLANTMI?
    BOSCH COMFORTMU? BUNLAR ARASINDA SEÇİM YAPAMIYORUM BİLEN ARKADAŞLAR YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM

(viessman son 3 yıldır fabrikayı çine taşımış ve orda üretiyormuş doğrumu acaba?)

Dostum sana tavsiyem paran varsa Buderus, yok bana fiyat performansa göre en iyi ürün lazım dersen ECA Confeo Plus yada DD nitron al kullan keyfine bak saygılar...
  • Bu arada okuduğum kadarıyla bu forumu sürükleyen taşkafa ve maxfocus arkadaşlara teşekkür ederim. Onların da fikirleriyle beni aydınlatmasını diliyorum.
    Teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Forza Kartal

quote:

Orjinalden alıntı: okyanus6

ARKADAŞLAR MERHABA BEN FORUMDA YENİYİM VE KOMBİ ALACAM BİR ÖN ARAŞTIRMA İÇERİSİNDEYİM EVİM 100M2 YANİ KÜÇÜK BİR EV PETEKLERDE AZ OLACAK BENİM RİCAM BANA İYİ BİR KOMBİ MARKASI
    DEMİRDÖKÜM NİTRONMU?
    BUDERUSMU?
    VAİLLANTMI?

Dostum sana tavsiyem paran varsa Buderus, yok bana fiyat performansa göre en iyi ürün lazım dersen ECA Confeo Plus yada DD nitron al kullan keyfine bak saygılar...

arkadaşım teşekkürler evet en iyisi buderus ama oda tek eşanjör var diğerlerinde bile çift eşanjör varken en kaliteli marka biraz geri kalmış galiba buda bir tereddüt bosch comfort markası da galiba bunlarla yarışabilir

• 
Sayfa: önceki 221222223224225
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.