Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1613. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 16111612161316141615
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hardcrss

bircan abinin işi bu olduğu için yazdığı yazılar reklam olarak algılanıyor, o yüzden siliyorlar.

bakır borumu Bircan, abinin işi. am anasıl olurki yanlız Bircan beymi yapıyor bu işi. yani gülmek geliyor ben istanbuldayım Bircan bey izmirde gibsinden.

çok yanlış bir şey bu işin reklam algılanması ancak kendi şirketime gel bana yaptır derse reklam olur. ben anlatımdan farklı bir şey göremedim madde söyleyin siz biliyorsanız ben inceleyeyim bir kez daha.

edit değişen mesaj:http://i.imgur.com/OFr4jqi.png

yahu doğru olan bir konuyu beğendim keşke kombi arıza yapmasaydıda hiç denk gelmeseydi bu konu boşuna sinirim bozuldu. arkadaşı ne tanırım ne ederim sadece dikkt çektiği doğruları beğendim ve üst konuluk bir topik açmış arkadaş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9köy -- 27 Ocak 2014; 14:50:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

baymak'ın istanbul tuzladaki fabrikasını da sayarsak bdr thermea grubuna ait (baxi,baymak,brötje..vs) avrupada 12-13 tane fabrikası var,
    baymak luna 3 (baxi luna 3) italyadaki baxi s.p.a fabrikasında üretilip türkiyeye gönderiliyordu,türkiyede yıllar boyunca satılan baymak luna 3 ler bu fabrikalardan geliyordu
    http://www.basaranisi.com/bolum/urun/dosya/brosur_4.pdf
    http://www.basaranisi.com/bolum/urun/dosya/montaj_4.pdf

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

baymak luna 3,bütün avrupada hatta rusya gibi soğuk bir ülkede bile satılan ,buz gibi soğuk rus evlerini ısıtan bir kombidir
    http://www.baxi.ru/production/domestic/wall/luna3

kombi,elektronik eşya & beyaz eşya gibi biraz da şans işidir,ne kadar cihazı beğensek övsek ve önersek te bütün markalarda/modellerde biraz da şans faktörü var,ama genel olarak öncelikle önerebileceğim bir cihazdır,tek sıkıntı şu anda piyasada yaygın olarak bulunmuyor bazı kombi sitelerinde baymak luna 3 yazar ama sitede güncelleşme yapmadıkları için piyasaya yeni çıkan yerli üretim baymak luna 5'i satmak isterler aynı cihaz değildir,bu konuda dikkatli olun baymak luna 5 önermem,akakçe,ucuzu,cimri gibi arama motorlarında baymak luna 3 (baxi luna 3) bulunuyor,,baymak luna 3 bulamazsanız baymak brötje star extra alınabilir,BAXİ S.P.A (italya) kökenli bir cihazdır öneririm
    http://www.baymak.com.tr/UserFiles/AttachmentFiles/Kombi/ID_663_tr_TR/2.Montaj%20ve%20Kullanma%20K%C4%B1lavuzu.pdf

bakır boru konusunda yazdıklarınıza %100 katılıyorum tek sıkıntı ülkemizde bakır boru yaygın değil,kombi bölümünde sürekli yazdığımız için biliyoruz,3 büyük şehir haricinde anadoluda bakır boru tesisatı yapan yok,ilgilenen yok,araştırma yapan yok,anadoluda doğalgaz sektörü yeni geliştiği için sektör çok amatör bir düzeyde iş yapıyor & cehalet bilgisizlik üst düzeyde,bırakın bakır tesisatları geçtik,zaten anadoluda bakır yok,pprc plastik tesisatlar bile çok çok kötü yapılıyor,doğalgaz esnaflarının çoğu iş kapma derdinde,kaliteye işçiliğe önem veren yok
    oysaki avrupada bakır boru çok yaygın,bazı ülkelerde içme suları tesisatları bile bakırdan yapılıyor,youtube'ta ingilizce olarak herhangi bir marka ve yoğuşma,kombi..vb terimlerle ile ilgili bir arama yaptığınızda avrupadaki tesisatlarının çoğunda bakır boru ile yapıldığını görürüz

güzel açıklama olmuş hocam elinize sağlık luna 5 içinde dikkat çektiğiniz için çok iyi oldu.

ama bakır konusunda diğer topiğe yazdığım yazılar silinmiş şaştım kaldım inanın.

avrupada sanırım devlet standart koymuş olabilri bakır boru için. aynn zaten su borularınında fi tarihinden bile bakır olduğu bilgisini bir firma anlatmıştı bana.

hocam biz suçu kendimizde armalıyız 3 kurş ucuz diye savruluyoruz talep olmayın ustada yetişmez maalesef. benim burda işimi yaptırdığım bir usta arada derede bir dükkanı var ve iş yapıyor inanın. bu adamlar memleketin her yerinde olabilri ama kötü niyetli biri çıkar bakıra vurnmu kırılır çizilir vs uydurur plastikte ucuzdur bizim insanımızn işine gelir. birde tutar ben biliyorum diye başkasına akıl verir bizde bu kaf aoldukça diyelim ne diyelim.

ilk önce eğitim şart

• 9köy kullanıcısına yanıt
    bircan abi şimdiye kadar gördüğüm teknik kısmına vakıf en iyi mühendislerden. doğalgaz işinde çalışan 'mühendis'ler maalesef birşey bilmiyor, araştırma gereği duymuyor. dandik plastik, küçük radyatörler, balkona atılmış yoğuşmasız kombiler bu mühendislerin ürünü. daha doğrusu marangoz olup yan iş olarak sucu ustalarla doğalgaz tesisatı döşeyenler var bizim ilde.

ben kendi tesisatımı bircan beye yaptırmak isterdim, gözüm arkada kalmazdı ama maalesef ben denizlideyim o izmirde. daha önce fake hesapları var diye epey sıkıntı oldu hatta bircan abi bir süre hiç yazmadı foruma. kendisinden ve diğer arkadaşlardan çok şey öğrendik sağolsunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

güzel açıklama olmuş hocam elinize sağlık luna 5 içinde dikkat çektiğiniz için çok iyi oldu.

ama bakır konusunda diğer topiğe yazdığım yazılar silinmiş şaştım kaldım inanın.

avrupada sanırım devlet standart koymuş olabilri bakır boru için. aynn zaten su borularınında fi tarihinden bile bakır olduğu bilgisini bir firma anlatmıştı bana.

hocam biz suçu kendimizde armalıyız 3 kurş ucuz diye savruluyoruz talep olmayın ustada yetişmez maalesef. benim burda işimi yaptırdığım bir usta arada derede bir dükkanı var ve iş yapıyor inanın. bu adamlar memleketin her yerinde olabilri ama kötü niyetli biri çıkar bakıra vurnmu kırılır çizilir vs uydurur plastikte ucuzdur bizim insanımızn işine gelir. birde tutar ben biliyorum diye başkasına akıl verir bizde bu kaf aoldukça diyelim ne diyelim.

ilk önce eğitim şart

merhaba
    benimde yazdığım mesajlar siliniyor,geçenlerde 24kw yerine 28kw cihaz önerdim,radyatör metrajı 12-13mt,o eve 24kw olmazdı 28-30kw kapasitede cihaz gerekliydi,baymak duo tec bildiğim bir kombi olduğu için de önerdim şikayet etmişler,ortada ne link var ne de başka bir şey,şikayet etmişler,başlığın adı DOĞALGAZ KOMBİ ÖNERİSİ değil mi? sonuçta birebir kullanıcı görüşleri dile getirilmiyor mu? bende en doğal haliyle kendi öz ANNEME-BABAMA ve KARDEŞİMİN evlerine taktırdığım+tanıdıklarımın evlerine taktırdığım iyi bildiğim bir cihazı önerdim,
    bu forumda KOMBİ DÜNYASINDA İYİ MARKA YOKTUR İYİ MODEL vardır deyimini kazandıran benim,bu cümleyi en az 50 defa yazmışımdır yani marka odaklı değil model odaklı düşünmek gerekir hemen hemen her markada önerilecek cihazlar var,protherm ve kiturami hariç istisnasız bütün markalarda kombi öneririm:premix yoğ cihazlarda:bosch classic condense,eca confeo premix,airfel digifel premix,ferroli econcept,baymak duo tec baymak falke condense,vaillant 236 eco tec plus,buderus gb 72,piyasadan kaldırılan ariston clas premium,ariston genus premium....vs bunların hepsi farklı farklı markalar bu şekilde 100lerce mesajım var
    yoğuşmasız kombilerde:demirdöküm nitron,vaillant 242-5,buderus u 62,ferroli domitech sürekli olarak önerdiğim cihazlar
    bir de son zamanlarda çakma rumuzlar ortaya çıktı,bunlarda uğraşıyoruz,geçen gün birisi üye olmuş daha birinci mesajda profilini kapalı yapıyor ve gizliyor,acelen ne hem sen ne kadar deneyimlisin ki daha birinci mesajda profili kapatıyorsun dur ikinci mesajı yazsaydın,bunlara göre tek akıllı bunlar geriye kalan herkes aptal, 2009 veya 2010 yılında biriyle yapılan bir teknik tartışmaya atfen bana nasihatta bulunuyor,dolaylı olarak ta sataşıyor,yani tahrik etmeye çalışıyor,benim bile unutttuğum hatırlamakta zorlandığım bir olayda kurnazlık yapıyor
    beyefendi alel acele üye oluyor ve hemen profili kapatıyor,kendi rumuzuyla mesaj yazmaya cesareti olmayanlar bu yönteme başvuruyor

bakır boru konusunda haklısın daha önce bu konular forumda tartışıldı,bakır, plastikten %100 daha iyidir

• quote:

bircan abi şimdiye kadar gördüğüm teknik kısmına vakıf en iyi mühendislerden. doğalgaz işinde çalışan 'mühendis'ler maalesef birşey bilmiyor, araştırma gereği duymuyor. dandik plastik, küçük radyatörler, balkona atılmış yoğuşmasız kombiler bu mühendislerin ürünü. daha doğrusu marangoz olup yan iş olarak sucu ustalarla doğalgaz tesisatı döşeyenler var bizim ilde.

ben kendi tesisatımı bircan beye yaptırmak isterdim, gözüm arkada kalmazdı ama maalesef ben denizlideyim o izmirde. daha önce fake hesapları var diye epey sıkıntı oldu hatta bircan abi bir süre hiç yazmadı foruma. kendisinden ve diğer arkadaşlardan çok şey öğrendik sağolsunlar.

yani işte sizde söylüyorsunuz. Bircan bey denizliye gelip sizin tesisatınızımı yapabildi.

ben buraya çok girmediğim için tartışmaları bilmiyorum haliyle ama bende kızsam yazmam tabiki. hele hele bu yoğunlukta bir kişinin fake hesap açmakla itham edilmesi hiç hoş değil. çok özür dilerim safmı bu insanda fake hesap açsın anındna belli olur fake hesap. bence şikayet eden birisi vardır bu forumda şikayet olmadan kolay kolay yazı silinmez çünkü.

tabiki forumların amacı yardımlaşmak herkez bir şeyler yazıcak bizlerde öğreneceğiz dua edeceğiz hatta bir birimize yoksa bu forumdan kimin çıkarı olabilirki banada klima forumunda bazıları satıcı diyor mbirol usta var adam koca forumun hepsine klima sattı sanki. hemen ucuzcu zihniyetle etiketler hazır maalesef. burdan çıkar elde etmek siteyenler zaten belli 50 yere link yapıştırırlar tuhaf tuhaf insanlar var akla mantığa sığmaz. bir gün birine dedim yavaş ol bir attın 2 attın linkini yeter artık. adam diyor çalışma tezim buraya link eklemek:)

diğer mühendisler konularında demek istediinize gelince. aslında hepsi anlarda pratikleri yoktur. onların çoğu doğalgaz şirketine gidip gelmek olarak masada proje çizmek olarak yoğunlaşıyorlar. ondan sonra evet kazara keşfe gelince ustalar kadar iş çıkartamıyorlar pratikleri olmadığından. benim iki evin tesisatınıda usta yaptı inanın ben çizimi kopyalayıp bir arkadaşa vermiştim. oda mak müh. arkadaşına kontrol ettirmişti ozamanlar... bir iki düzeltmeyle doğru yolda olduğumu anlamıştım. birde çok rahatsız etmek istemdiğim yine mak. müh. ve doğalgaz işi yapan bir uzaktan akrabaya 2. kez onaylatmıştım.

sorduğum bir iki büro benden çok fazla para istemişti ozamanlar. ben şimdi fiaytalrı bilmiyorum.. zamanında 600 tl ye yapılmıştı bakır boru. ben iki firmaya sormuştum ozaman birisi 1200 birisi 1100 tl ama 1000 tlye yaparız demişti inanın az para değildi. 200 fazla isteselerdi mutlak tam mühenedislik firmasına yaptırırdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

ilk önce eğitim şart

merhaba
    benimde yazdığım mesajlar siliniyor,geçenlerde 24kw yerine 28kw cihaz önerdim,radyatör metrajı 12-13mt,o eve 24kw olmazdı 28-30kw kapasitede cihaz gerekliydi,baymak duo tec bildiğim bir kombi olduğu için de önerdim şikayet etmişler,ortada ne link var ne de başka bir şey,şikayet etmişler,başlığın adı DOĞALGAZ KOMBİ ÖNERİSİ değil mi? sonuçta birebir kullanıcı görüşleri dile getirilmiyor mu? bende en doğal haliyle kendi öz ANNEME-BABAMA ve KARDEŞİMİN evlerine taktırdığım+tanıdıklarımın evlerine taktırdığım iyi bildiğim bir cihazı önerdim,
    bu forumda KOMBİ DÜNYASINDA İYİ MARKA YOKTUR İYİ MODEL vardır deyimini kazandıran benim,bu cümleyi en az 50 defa yazmışımdır yani marka odaklı değil model odaklı düşünmek gerekir hemen hemen her markada önerilecek cihazlar var,protherm ve kiturami hariç istisnasız bütün markalarda kombi öneririm:premix yoğ cihazlarda:bosch classic condense,eca confeo premix,airfel digifel premix,ferroli econcept,baymak duo tec baymak falke condense,vaillant 236 eco tec plus,buderus gb 72,piyasadan kaldırılan ariston clas premium,ariston genus premium....vs bunların hepsi farklı farklı markalar bu şekilde 100lerce mesajım var
    yoğuşmasız kombilerde:demirdöküm nitron,vaillant 242-5,buderus u 62,ferroli domitech sürekli olarak önerdiğim cihazlar
    bir de son zamanlarda çakma rumuzlar ortaya çıktı,bunlarda uğraşıyoruz,geçen gün birisi üye olmuş daha birinci mesajda profilini kapalı yapıyor ve gizliyor,acelen ne hem sen ne kadar deneyimlisin ki daha birinci mesajda profili kapatıyorsun dur ikinci mesajı yazsaydın,bunlara göre tek akıllı bunlar geriye kalan herkes aptal, 2009 veya 2010 yılında biriyle yapılan bir teknik tartışmaya atfen bana nasihatta bulunuyor,dolaylı olarak ta sataşıyor,yani tahrik etmeye çalışıyor,benim bile unutttuğum hatırlamakta zorlandığım bir olayda kurnazlık yapıyor
    beyefendi alel acele üye oluyor ve hemen profili kapatıyor,kendi rumuzuyla mesaj yazmaya cesareti olmayanlar bu yönteme başvuruyor

bakır boru konusunda haklısın daha önce bu konular forumda tartışıldı,bakır, plastikten %100 daha iyidir

ya hocam bunlar belli olur zaten az evvelde bir mesaj yazdım diğer arkadaşımıza. ben anlamıyorum insanların hırsını. en kızdığım şeyse birini şikayet edipte kendi yazısını bıraktırması insanın ozaman iyice sırtıyorlar bu şikayetçiler.

şurda herkez birşeyler öğrenmeye çalışıyor. kimse kimsenin Allah gecinden versin çukurunuda doldurmayacak herkez kendi mezarına girecek. ama bazı sapık takık tipler oluyor işte. bir şekilde kendi malını ve tavsiyesini bin dereden su getirip övecek. beyni karıncalı aşırı kompleksli tipler yok değil anladığında uzak durmak en iyisi olur bence

• 9köy kullanıcısına yanıt
    maalesef kombilerin çalışma prensibini bilmeyenler bile var. hatta çoğu bilmiyor, burada türkiyenin her ilinden örnekleri görüyoruz. ha ben çok mu iyi biliyorum, uzmanmıyım sanki? hayır ama en azından bazı temel kavramlardan haberdarım.

adam mühendis ama yoğuşmalı kombi 55 derece üstünde çalıştırılmalıdır diyor, oysa tam tersi, 55 derece altında çalıştırılmalı.

adam mühendis yoğuşmalı kombi için en az 10 metre petek lazım diyor, halbuki 2 metre petekte bile yoğuşmalı kombi yoğuşma yapar, yeterli kombi sıcaklığı 55 derece altında olsun.

adam mühendis oksijen bariyerli borudan haberdar değil. bakır boruya kireç tutuyor o yüzden dandik diyebiliyor.

daha örnekler çoğaltılabilir.
  • quote:

maalesef kombilerin çalışma prensibini bilmeyenler bile var. hatta çoğu bilmiyor, burada türkiyenin her ilinden örnekleri görüyoruz. ha ben çok mu iyi biliyorum, uzmanmıyım sanki? hayır ama en azından bazı temel kavramlardan haberdarım.

adam mühendis ama yoğuşmalı kombi 55 derece üstünde çalıştırılmalıdır diyor, oysa tam tersi, 55 derece altında çalıştırılmalı.

adam mühendis yoğuşmalı kombi için en az 10 metre petek lazım diyor, halbuki 2 metre petekte bile yoğuşmalı kombi yoğuşma yapar, yeterli kombi sıcaklığı 55 derece altında olsun.

adam mühendis oksijen bariyerli borudan haberdar değil. bakır boruya kireç tutuyor o yüzden dandik diyebiliyor.

daha örnekler çoğaltılabilir.

az evvel yazarken ayıp olmasın diye yazmadım. çok sopalıkları var diyecektim. mühendis arkadaşalardan utanıp yazmadım yanlış anlaşılabilirim diyerek. evet var kardeşim maalesef gülsekte üzülsekte var. hele bazısıda elindekini değelendirmek için göz göre göre yalan söylemiyormu onlara dah abeter gıcık oluyorum. okudukları yıllara eğitim veren hocalarına kadar insanlıklarını satıyorlar. biraz ileri gitsen yanlı dediğiniz desen. ben mühendisim sen nesin derler seni ukala ilan ederler birde.

ama birde cahil olupta mühendislerden daha iyi bilirim bu işi diyenlerde yok değil. ne ararsan var bu memlektte. ananas c. desek artık:)

• quote:

Orijinalden alıntı: che_mist

quote:

Orijinalden alıntı: dogant1959

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: azazel_666

quote:

quote:

quote:

radyatör yüzey sıcaklığı 56 derece oluyor ve oda ısınıyor, ancak 1 derecelik fark ile radyatörün termodinamiksel olarak nasıl 56 olduğunu sorcaksınız.Sistemi farklı kılan da bu,ark logosunun altında elektronel ısı transfer sistemi diye bir yazı var yani bu radyatör elektronel ısı transferi ve çevrimi ( molekül salınımı ile değil elektronların bir üst enerji seviyesine taşınması ile) yapıyor

youtube da birkac video var 2011 yilinda yuklenmis.

şöylede düşünebilirsiniz; 1 kg suyun sıcaklığını 1 derece arttırmak için 4,18 kj/kg enerji vermeniz gerekir,rad içersindeki malzemenin ise 1 kg ının sıcaklığını 1 derece arttırmak için 0,000418 kj/kg enerji verilmesinin yeterli olma durumunun söz konusu olduğunu

peki neden aluminyum radyatör?diğer radyatörlerden dış aksam olarak soruyorum.ömrü ve garantisi ne kadar?zebza kardeşimizinde bizim anlayacağımız şekilde yazarsa dosyayı ne olduğunu verimliliğini daha iyi anlarız.

sac radyatör üretiminin ilk üretim yatırımı maliyeti oldukca yüksek ve pahalıdır,ancak ürün olarak sac radyatör ucuzdur.Aleminyum radyatörün ilk üretim yatırımı maliyeti oldukca ucuz basit kolaydır, bu sebepten ötürü başlangıçta aleminyum olarak üretilmiştir ilerleyen dönemlerde sac radyatör olarak üretilcektir.

raporda özetle ark radyatörün 0,8 kw enerji tüketimi karşılığında odasıcaklığını 3,4 celcius artturdığı ve 0,0241 m3 su kullandığı. vn11 olarak adlandırılan diğer radyatörün 1,4 kw enerji tüketip oda sıcaklığını 3,53 celcius arttırdığı ve 0,627 m3 su kullandığı. vn21 olarak bir diğer radyatörün 1,9 kw enerji tüketip oda sıcaklığını 1,1 celcius arttırıp 0,662 m3 su kullandığı yazıyor

Alüminyum radyotörlerin, saç olanlardan daha az gaz tüketimi sağladığı yazılmaktadır. Buda daha az fatura demektir doğal olarak.
    Ben mühendis değilim, ince matematik hesaplarına aklım ermez.
    Sormak istediğim şey şu.
    Örneğin bir ev düşünelim. 100m2 olsun. Bu evin sıcaklığının 20 derecede sabit kalabilmesi için 10000 Kaloriye ihtiyaç olsun. Örneğin 10000Kalori için yoğuşmalı kombide 1M3, yoğuşmasız kombide 1,20M3 gaza ihtiyaç olsun.
    (Bildiğiniz üzere yoğuşmalı kombilerde, soğumuş olan geri dönüş suyunun, kombinin yanması neticesinde bacadan çıkmakta olan sıcak atık gazla teması neticesinde içerisindeki ısının bir kısmının geri dönüş suyuna aktarılması ile tasrruf sağlanmaktadır. Böylece bacadan dış ortama örn. 100 derecede atık gaz çıkışı olacağına, içindeki sıcaklığın bir kısmını geri dönüş suyuna aktarması netiçesinde 50 derece olarak çıkacaktır. Rakamlar farazidir. Ama genel çalışma sistemi böyledir.)
    Merak ettiğim şey, Örn. evin ısınması için 10000 kalori lazım, bunun içinde Örn. 1M3 gaz yakılması, ısınan suyunda radyatörler vasıtasıyla ortama verilmesi lazım.
    Alüminyum Radyatör kombiden gelen kaloriyi, saç radyatöre göre 2 katınamı çıkarıyorda daha az yakıt yaktırıyor.
    O zaman enerjide devrim yaratılmış olmuyormu.
    Hükümetin hemen saç radyatör üretimini durdurması ve bu sistemi enerji kullanılan her alanda uygulatması lazım değilmi.
    Bu durumda milyarlarca dolar ülkenin kasasında kalır. Evlerin yalıtımı içinde milyarlarca lira harcamaya gerek kalmaz. Fazla fatura geldi diyede saç baş yoldurmaz.
    Bana hayali gibi geliyor.
    Alüminyum radyatörlerin bence tek faydası paslanmaması ve güzel görüntüsü olur. Birde sıcak su direkt olarak peteğin içine girmiyorsa, peteğin içinde tortu birikti, temizletmek lazım derdi olmaz. Tabi o kadar para fark vermeye değermi? Parası olan düşünsün derim ben. Selamlar.

Merhaba burada mevzu bahis radyatörün aleminyum olmasından kaynaklanmıyor aleminyum radyatör içersine konulan bir özel ısıtransfer yağı-sıvısı ile radyatörlerin ısınması sağlanıyor,kullanılan bu malzemede çok düşük bir enerjiyle yüksek sıcaklığa çıkıyor ve radyatörü ısıtıyor buda tasarruf sağlıyor. hükümet devlet yorumuna birşey demeyeceğim

Merhaba burada mevzu bahis radyatörün aleminyum olmasından kaynaklanmıyor aleminyum radyatör içersine konulan bir özel ısıtransfer yağı-sıvısı ile radyatörlerin ısınması sağlanıyor,kullanılan bu malzemede çok düşük bir enerjiyle yüksek sıcaklığa çıkıyor ve radyatörü ısıtıyor buda tasarruf sağlıyor.
    Diye yazmışsınız...

Radyatör içersine konulan özel ısıtransfer yağı-sıvısı ile radyatörlerin ısınması sağlanıyor, Isınan radyatörde evi ısıtacak, buraya kadar anlaştık.
    Benim anlamadığım,(Bircan bey gibi uzman arkadaşlar sistemin çalışmasını ve neden %50 verim sağladığını anlamış olabilirler ama ben anlamadım)
    Bu ısıtmayı yaparken sıcak sudan kendisine aktarılan enerjiyi(kaloriyi) örn. 10.000'den 15.000'mi çıkarıyorda %50 tasarruf sağlıyor.
    Sonuçta evin ısınması için gerekli enerji belli. Peteklerin o miktardaki enerjiyi kombiden ısınan ve sistemde dolaşan su vasıtasıyla alıp, evin yaşam alanlarına vermesi gerekiyor.
    Daha öncedende forumda su içerisine özel bir sıvı katılsa diye görüşler olmuştu. Sonuçta bunun tüketime bir faydası olmayacağına karar verilmişti.
    Yazdığınız bu sıvı ne yapıyorda %50 tasarruf ettiriyor, anlamış değilim.

Ama yalıtım %50tasarruf ettirir derseniz ona katılırım.

• alarko bence
  • Merhabalar
    Yeni ev aldık, 3+1 140 m2 net büyük bir ev, Bursa'da
    Güney cephesi ve güneş alıyor gün boyu,
    Petek boylarını ölçmedim her odada pencere önünde normal boylarda
    Binada mantolama yapılmış, çatı katı.
    Kombi için sorularım;
    1.Yoğuşmalı mı alayım? Hermatik olsun istiyorum, boru boyu 3,5 metre balkonun dışına çıkacak şekilde olacak.
    2.Böyle bir ev için hangi kombiyi tavsiye edersiniz? Viessmann Vitodens 100-W 26 kw, Buderus GB-072-24 KW-NEOPLUS Yoğuşmalı Kombi 20.000 kcal/h ,
    Buderus GB-012-25 KW BASICPLUS Yoğuşmalı Kombi 22.000 kcal/h
    3.Veya başka hangi marka tavsiye edersiniz?

Selamlar
  • ilove.mylove İ kullanıcısına yanıt
    Peteklerin toplam boyunu yazmamışsınız, evin büyüklüğüne bakılırsa en az 10 metre vardır diye tahmin ediyorum. Size tavsiyem 28 veya 30kW kombi almanız. Son zamanlardaki döviz artışlarından sonra yerli üretim almanız daha mantıklı olur, bugüne kadar ciddi şikayeti olmayan Demirdöküm Nitromix, Baymak Falke Condense, Baymak DUOTEC (Falke ile birebir aynı kombi) veya ECA Confeo Premix (gürültülü çalışıyor şikayetleri oluyor bazen) tercih edebilirsiniz.
  • 3 Oda var hepsinde 1'er petek var.
    25 m2 oda petek boyu: 160 cm (güney cephesi)
    10 m2 oda petek boyu: 120 cm (kuzey batı)
    14 m2 oda petek boyu: 140 cm (kuzey doğu) (bu oda zaten kuzey kutbundan farkı olmuyor)

Binada montalama yok.
    2.kat
    Başka yazmam gereken neler var şimdilik aklıma gelenler bunlar.

kombimizi yenilemeyi düşünüyoruz. Şuanda Eca Emas power model marka kombi var.

özellikleri şöyle

quote:

EMAS POWER

Teknik Bilgisi

18 kw ve 24 kW LPG/Dogalgaz ve Hermetik/Bacali kombi. Kompakt dis ölçüler. LED li hata gösterimi.
    Tüm komponentlere önden erisim imkani. Entegre türbin istemi sayesinde iyi bir sicak su konforu saglar.
    Otomatik dona karsi koruma sistemi. Pompa blokaj korumasi. Odadan kumanda seçenekleri.
    Teleskopik baca seti. Iyonizasyon elektrodlu alev denetim sistemi. Isitma devresi emniyet ventili.
    Brülör isletme ve arizalari gösteren LED li çalisma ve ariza tespit sistemi.

Daha iyi bir kombi düşünüyoruz. Sıkıntı çıkarmayan sıcak suyu hızlı şekilde akıtabilen gibi vs vs...
    Ne tavsiye edersiniz ?

• McCarty kullanıcısına yanıt
    Kombi değiştirmeden önce petekleri büyütmenizi tavsiye ederim.

25m² oda : 160cm + 120cm (10m² odadan)
    10m² oda : 140cm (14m² odadan)
    14m² oda : 180cm (yeni)

Sıcak su hızlı akmasını istiyorsanız, hazırda sıcak su bekletme özelliğine sahip kombi almalısınız.
    Ferroli Divatech modelini tavsiye ederim.
    http://www.izmir-kombi.com/Kombi/divatech.pdf
  • Teşekkürler aslında bizde petekleri yükseltmeyi düşünüyorduk.
    Daha dogrusu 25 m2 olan odada oturuldugu için sıcaklık yetersiz kalıyordu. onun için oraya 2 tane petek koymayı düşünüyoruz.
    sizin belirttiginiz şekilde yaparız.

birde merak ettigim bi konu var... biz genelde 25 m2 olan oda ve 10 m2 olan odadaki petekleri açıyoruz...
    Diger oda da (14 m2) pek oturmadıgımız için kapısı kapılı ve petekte kapalı oluyor.
    bazen tüm gün kapaılı bazende sadece saat 18:00'den sonra 22:00 civarına kadar açıyoruz.

sormak istedigim 3 petekten 2'sinin çalışması kombiye bir zararı olur mu ?
  • istanbul pendikde 110m² (4 oda + mutfak + banyo + kücük wc) 2. katta dairem var. birkac sene önce binaya dis izolasyon yapildi.
    iki senedir bos duruyor ve tadilat yapilacak mecburen, müteahidin yaptigi hersey dökülüyor.
    binada dogalgaz var ama dairede yoktu dolayisiyla dogalgaz tesisati dösenmesi gerekiyor. yalniz suan icin sadece borular dösenecek, peteklere ve kombiye gerek yok suan icin.
    bunlari daha ileri bir tarihde daireyi gercekten kis mavsiminde kullanmaya karar verirsem yaptirmak istiyorum.
    birkac haftadir okuyorum bu konulari, yalniz biraz kafam karisti. dagerli ustalardan yardim istiyorum, daha önce hic böyle seyler yaptirmadigimdan fiyatlari ve yapilacak isleri hic bilmiyorum.

sorumlarim söyle:
    1. tesisat borulari en iyisi bakir boru olacak edindigim bilgiler bu yönde. tavsiye edilen oksi plus boru ile bakir boru arasinda nekadar fiyat farki olur ? cok fazla bir fark olursa yaptiramam.
    2. borulari duvari ve zemini kirip gizlemek cok fazla iscilik gerektirimi ? yani iscilik masrafi cokmu artar ? disardan görünmemesi icin baska bir cözüm varmi ?
    3. mutfaktan tüm odalar ve banyoya kalorifer borulari dösenecek. ayrica banyoya sicak su borusu dösenecek. maliyet tahminen nakadar olur, malzeme ve iscilik ?
    3. pendikde isinden anlayan tavsiye edeceginiz bir usta varmi ?

saygilar
    Yilmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ElantraXD2.0 -- 28 Ocak 2014; 23:16:27 >

• McCarty kullanıcısına yanıt
    Kullandığınız peteklerin boyu toplamda 2 metreyi geçiyorsa herhangi bir sorun olmaz.
  • ALARKO TRENDY-D aldım.

1 haftadır kullanıyorum.

artısı : eski kombimle(protherm) aynı derecede olmasına rağmen su daha sıcak geliyor, hemde baya fark edilir şekilde sıcak. uzak odada ısınmayan petekler vardı onlar ısınıyor. eski kombimde dereceler sabitti 38-40-42-45-50küsür diye. bunda ise derece aralığı yok, istediğin dereceyi ayarlayabiliyorsun. petek ısıtmasında minimum 30 dereceden başlıyor.

eksi yönü ise çok ses yapıyor. kaç kere mutfağa gittik acaba bulaşık makinesinimi açık bıraktık diye.mutfakta yemek yerken, "artık bi sus kombi yaa" diyoruz. bu konuda protherm çok sessizdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ElantraXD2.0

istanbul pendikde 110m² (4 oda + mutfak + banyo + kücük wc) 2. katta dairem var. birkac sene önce binaya dis izolasyon yapildi.
    iki senedir bos duruyor ve tadilat yapilacak mecburen, müteahidin yaptigi hersey dökülüyor.
    binada dogalgaz var ama dairede yoktu dolayisiyla dogalgaz tesisati dösenmesi gerekiyor. yalniz suan icin sadece borular dösenecek, peteklere ve kombiye gerek yok suan icin.
    bunlari daha ileri bir tarihde daireyi gercekten kis mavsiminde kullanmaya karar verirsem yaptirmak istiyorum.
    birkac haftadir okuyorum bu konulari, yalniz biraz kafam karisti. dagerli ustalardan yardim istiyorum, daha önce hic böyle seyler yaptirmadigimdan fiyatlari ve yapilacak isleri hic bilmiyorum.

sorumlarim söyle:
    1. tesisat borulari en iyisi bakir boru olacak edindigim bilgiler bu yönde. tavsiye edilen oksi plus boru ile bakir boru arasinda nekadar fiyat farki olur ? cok fazla bir fark olursa yaptiramam.
    2. borulari duvari ve zemini kirip gizlemek cok fazla iscilik gerektirimi ? yani iscilik masrafi cokmu artar ? disardan görünmemesi icin baska bir cözüm varmi ?
    3. mutfaktan tüm odalar ve banyoya kalorifer borulari dösenecek. ayrica banyoya sicak su borusu dösenecek. maliyet tahminen nakadar olur, malzeme ve iscilik ?
    3. pendikde isinden anlayan tavsiye edeceginiz bir usta varmi ?

saygilar
    Yilmaz

Avrupa yakasında usta çok ama bilmem pendik yaparlar mı?

Bakır boru tahminen 500 -800 arası fark eder, yakıtı düşürür, kombi ömrünü 2 kat arttırır ve de ev 8 misli hızlı ısınır. kazancı yılda 400 ün altında değil, kombi bakımları 150 tl, plastikle her sene , bakırla 3-5 yılda bir...

işçilik malzeme bakır ile 3000 tl yi, plastik ile 2000 tl yi bulur, suyu plastik istersen 200-300 daha düşer...
    tabi ben izmirden yazıyorum, 500 km ötede herşey fark edebilir.

saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

Avrupa yakasında usta çok ama bilmem pendik yaparlar mı?

Bakır boru tahminen 500 -800 arası fark eder, yakıtı düşürür, kombi ömrünü 2 kat arttırır ve de ev 8 misli hızlı ısınır. kazancı yılda 400 ün altında değil, kombi bakımları 150 tl, plastikle her sene , bakırla 3-5 yılda bir...

işçilik malzeme bakır ile 3000 tl yi, plastik ile 2000 tl yi bulur, suyu plastik istersen 200-300 daha düşer...
    tabi ben izmirden yazıyorum, 500 km ötede herşey fark edebilir.

saygılar...

usta 3000tl ye bakir yaparlarsa valla hic beklemem hemen yaptiririm. birde istedigim gibi duvara gömülü yapsin tam kebap olur.

fiyati üc asagi bes yukari biliyorum simdi, esas mesele simdi saglam bir usta bulmak.

ayrica bilgiler icin tesekkür ederim.

• 
Sayfa: önceki 16111612161316141615
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.