Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1444. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14421443144414451446
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

quote:

Orijinalden alıntı: drezin

halils2 paylaşımların için teşekkür ederim. Malasef biray doğalgaz genel görüş olarak oda termostatlarına karşı olduğu için direk oda termostatı ile ilgili sorularınıza beklediğiniz ayrıntıda cevap vermeyebilir. ben bu konuda görüşlerine katılmadığım gibi yılların tecrübesinede saygı duyuyorum.tabi bu yazdığım kendisine cevap hakkı doğurduğu için hem yorumum hemde sizin oda termostatı ile ilgili sorunuza yanıt verebilir. yazdıklarınız sonucunda benim çıkardığım sonuç şu şimdilik. benim tesisatımda kısa olduğu için öncelikle biraydoğalgazın söylediği gibi kombi içinden varsa pompa ayarını 1. kademeye getirip termostat üzerinden de modülasyonlu seçeneği seçmek ve kazan sıcaklığını 50 C de bırakmak en optimum çözüm gibi görünüyor. eğer bu ses olayına çözüm olmazsa o zaman oda termostatından min ayarı seçmek olucak.

termoregülasyon auto seçeneğini seçtiğinizde kazan ısısını sizin istediğinizden yüksek seçmesi modülasyonlu oda termostatlarının yeteneği.duruma ve şartlara göre kazan sıcaklığı seçiminizden daha yüksek ve daha düşük sıcaklığı kendisi otomatik seçiyor. ben Bosh c.c ile fr 100 ü bu şekilde kullanıyorum. kombinin bu şekilde çalışması sonrasında tasarrufu getiriyor. çünkü istenen oda ısısına yaklaştıkça kazan sıcaklığını otomatik düşürüyor. bu özellik benim oda termostatlarında odanın ısısını korumasından sonra en çok sevdiğim özelliği.birde 3,5 mt petek boyu iletermostat izin veriyorsa 9-10 kw kombi kapasitesine düşürmemde sanırım sakınca olmayacak

Cevap hakkı:

Bakın arkadaşlar, ben Oda termostatları ile Radyatör termostatları arasında seçim yaparsak, oda termostatlarını kullanmam yazıyorum, bu uyazınızı okuyan oda termostatlarına karşı anlamı çıkarır.

bunu ben söylemiyorum, 2 malı üreten Ana icatcı üretici Danfoss da söylüyor.Buyrun okuyun lütfen..

http://www.danfoss.com/Turkey/Products/Categories/Group/HE/Radyator-Termostatlar/Radyator-Termostatlar/46ed3f85-bc77-45a7-835f-1f75b93f94e3.html

'Radyatör Termostatları

Danfoss radyatör termostatları istenen sabit oda sıcaklığını sağlar, odaları teker teker kontrol etme imkanı sağlar ve enerji tüketimini azaltır. Manuel bir oda termostatıyla kıyaslandığında yaklaşık %20 kadar tasarruf edilmektedir.'

ben hiç bir şey taktırmayanlara göre oda ter. iyidir derim ama hiç bir oda termostadı ter.vanadan iyi konfor ve tasarruf sağlamaz, 8000 işde bu oldu, mesela bütün evi yakan bir vitodens buca evka1 de ayda 250 tl yakıt parası getirirken, bebekli yan dairede nitromix danfoss ter.vana ve bakır boru ile 120 tl yi geçmiyor. hatta kısmetse benzeri bir olayı yaşayan tüketici forumdaşın ev,ne 21 temmuzda müdahale edip, oda ter.atıp, danfoss ları koyacağım, geçen sene bile 260 ın altına inmedi, onun da yan dairesinde yakmadığını beyan ettiği komşusu nitromix ve siemens ter.vana ile 80 tl yı geçmedi, 2 katı yakmamış olsa 160 yakardı, ee 260 a daha mesafe var, bunda da viessman düz kombi ve oda ter.var.

ben satırlarca tüketicinin ayar yapıp profesörleştirilmesine pek mana veremiyorum, yok kw ı ayarla yok modülasyonu devreye sok, ben sonuca bakarım..

buralara fotosunu koydum, sokağa bırakılmış demir kabinde genus premium 3 yılda 5500 tl gaz yakmıştı, ayda 650 nin altını görmemiş, bunu yapan da oda ter., ışu an 1000 tlilik kabin, izole boru gömmesi, alt vana ve ter.vana montajı ile , ısınmayan daire ısınmaya ve ne kadar dandik de olsa o tesisatta 350 tl ye düştü yakıtı, olayın %20 sini ter.vana hallettiyse al sana aysa 650 tl de 150 tl kazanç, 200 de benim katkım olmuş,

şimdi bize de gaz geldi 3 yıl sonra, deneme için oda ter.ve ter.vana aynı anda (ter.vana kafalarını çıkararak birkaç gün kullanıcağım, kışın ara sıra değerlendireceğim, ama bence oda ter.için ince uzun daireler uygun değil, bu nedenle belki evin yarısını kapatıpi kombiye yakın odaya oda ter.koyup, kat kalariferi değil ama oda kaloriferi ile daha ucuza ısınabilirim, bir de müteahhit işi plastikleri de ilk kez test etmiş olacağım, 17 yıldır demir veya bakır ile ısınırken, kiralık evde 3 yıl plastik boru ile 4000 tl yakıt yakmıştım, neyse şimdi hem yoğ.hem izopan hem yalıtım bakalım 160 m2 evde sonuç ne olacak, incir ağacı mı, papatya mı anlıycaz, saygılar...

radyatör arkasına izopan uğraştığımıza değer mi? gözle görülür fark ettirir mi? yoksa sembolik birşey mi?

• hardcrss kullanıcısına yanıt
    %5-10 arası artık ne kadar sembolik siz karar verin...
  • Arkadaslar merhaba ;

130 metrekare dublex 3+1 yeni bir daire aldım.Kombi almam gerekiyor.Forumu okudum ama terimlere uzak oldugum için hiç bir Sey anlamadım.Kombi seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor,evin hangi özelliklerini göz önüne almamız lazım.tavsiye isteyeceğim , ev için neyi bilmek istiyorsanız cevaplayabilirim.Yardimci olursanız sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wedo

Arkadaslar merhaba ;

130 metrekare dublex 3+1 yeni bir daire aldım.Kombi almam gerekiyor.Forumu okudum ama terimlere uzak oldugum için hiç bir Sey anlamadım.Kombi seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor,evin hangi özelliklerini göz önüne almamız lazım.tavsiye isteyeceğim , ev için neyi bilmek istiyorsanız cevaplayabilirim.Yardimci olursanız sevinirim

eviniz hayırlı olsun,kombi seçerken mümkünse premix (tam yoğuşmalı) ve mümkünse modülasyon aralığı geniş cihaz seçmeniz gerekiyor
    bütçenizin durumuna göre f/p (1500-1800lira) veya 2000lira üstü premix yoğuşmalı kombi
    kombi markası tercih ederken mümkünse servisi evinize yakın+pazar günü çalışan+bölgenizde iyi izlenim bırakmış (fazla şikayet almamış,el değiştirmemiş) markaları tercih edin.
    bu tercih her bölgede değişkenlik gösterebilir.yani her marka her bölgede iyi değildir.bu biraz da çalışanların karakteri ile de ilgili
    dubleks evlerde sirkülasyonun üst kattaki radyatörlerde daha iyi olması için alt kattaki radyatörlerin hepsine (havlupan varsa burası hariç) kaliteli termostatik vanalar:danfoss ra 2000,üst katta ise birkaç radyatöre termostatik vanalar taktırmanız gerekiyor ve bu term. vanaların ayarını 3 veya 3,5 olarak kullanmanız gerekir (20c-21c-22c)

evde radyatör yoksa,evinizi kış boyunca en fazla 55c kazan sıcaklığında ısıtabilecek metrajda uzun tutulmalıdır,bunun için evdeki ısı kayıplarının yerinde bir mühendislik firmasınca hesaplanması gerekir
    radyatör markası olarak korozyona karşı dayanıklı+ısıl değer yüksek markaları tercih edin: dd plus,vairad,airfel...gibi

ayrıca işçiliğe kesinlikle önem verin.ve sizi yarı yolda bırakmayacak kaypak olmayadan bir doğalgaz firması bulun

ev hangi şehirde? binada yalıtım var mı? evin cephesi nasıl? radyatörler takılı mı? radyatörler takılıysa evdeki bütün odaların,hol,koridor,banyo,mutfağın m2'sini cephesi ve petek boyu ile yazarsanız daha sağlıklı değerlendirme yapılır örnek: oturma odası 12m2 kuzey cephe petek boyu 100cm,koridor 8m2 petek yok...gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: modakartalı

<Birde evde 3 petek + 1 de havlupan var 3 peteğede gaz sensörlü termostat taktım sadece havlupan da yok servis sorun olmaz dedi ama burada en uzak peteğe takmayın deniliyordu acaba hata yaptım mı ? teşekkürler.

1 havlupan ile sorun olmaz ama kombinin pompasının daha iyi çalışması/devir daim etmesi için 2 radyatör veya 1 radyatör+1 havlupan daha iyi olur,
    3 radyatöre termostatik vana taktıysanız bir tanesinin ayarını 4 olarak ayarlayın,diğer 2 tanesinin ayarını 3 veya 3,5 olarak ayarlayın
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: wedo

Arkadaslar merhaba ;

eviniz hayırlı olsun,kombi seçerken mümkünse premix (tam yoğuşmalı) ve mümkünse modülasyon aralığı geniş cihaz seçmeniz gerekiyor
    bütçenizin durumuna göre f/p (1500-1800lira) veya 2000lira üstü premix yoğuşmalı kombi
    kombi markası tercih ederken mümkünse servisi evinize yakın+pazar günü çalışan+bölgenizde iyi izlenim bırakmış (fazla şikayet almamış,el değiştirmemiş) markaları tercih edin.
    bu tercih her bölgede değişkenlik gösterebilir.yani her marka her bölgede iyi değildir.bu biraz da çalışanların karakteri ile de ilgili
    dubleks evlerde sirkülasyonun üst kattaki radyatörlerde daha iyi olması için alt kattaki radyatörlerin hepsine (havlupan varsa burası hariç) kaliteli termostatik vanalar:danfoss ra 2000,üst katta ise birkaç radyatöre termostatik vanalar taktırmanız gerekiyor ve bu term. vanaların ayarını 3 veya 3,5 olarak kullanmanız gerekir (20c-21c-22c)

evde radyatör yoksa,evinizi kış boyunca en fazla 55c kazan sıcaklığında ısıtabilecek metrajda uzun tutulmalıdır,bunun için evdeki ısı kayıplarının yerinde bir mühendislik firmasınca hesaplanması gerekir
    radyatör markası olarak korozyona karşı dayanıklı+ısıl değer yüksek markaları tercih edin: dd plus,vairad,airfel...gibi

ayrıca işçiliğe kesinlikle önem verin.ve sizi yarı yolda bırakmayacak kaypak olmayadan bir doğalgaz firması bulun

ev hangi şehirde? binada yalıtım var mı? evin cephesi nasıl? radyatörler takılı mı? radyatörler takılıysa evdeki bütün odaların,hol,koridor,banyo,mutfağın m2'sini cephesi ve petek boyu ile yazarsanız daha sağlıklı değerlendirme yapılır örnek: oturma odası 12m2 kuzey cephe petek boyu 100cm,koridor 8m2 petek yok...gibi

Hocam bilgiler için çok teşekkür ederim,bütün sorulara bu aksam ölçüp biçip cevap vereceğim,2000 TL civarında bütçem var,ev Kocaeli Basiskele ilçesinde , rakım yüksek değil,deniz seviyesine yakınız,7 tane petek takılı,hepsinin ölçüleride 60'ar santim olması lazım,bina söve kaplı,ev Güney-dogu cephesine bakıyor,dün tanıdık bir mühendislik firmasi ile konuştum oda sizin gibi yoğuşmali alman lazım dedi, ECA'nin confeo premix modelini önerdi.2000 lirada fiyat verdi ama dedigim gibi konu ile ilgili hiç bir Sey bilmediğim için araştıracağım dedim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

<Birde evde 3 petek + 1 de havlupan var 3 peteğede gaz sensörlü termostat taktım sadece havlupan da yok servis sorun olmaz dedi ama burada en uzak peteğe takmayın deniliyordu acaba hata yaptım mı ? teşekkürler.

1 havlupan ile sorun olmaz ama kombinin pompasının daha iyi çalışması/devir daim etmesi için 2 radyatör veya 1 radyatör+1 havlupan daha iyi olur,
    3 radyatöre termostatik vana taktıysanız bir tanesinin ayarını 4 olarak ayarlayın,diğer 2 tanesinin ayarını 3 veya 3,5 olarak ayarlayın

Çok teşekkürler ayrıca hardcrss'e deteşekkürler cevaplar için .

• modakartalı kullanıcısına yanıt
    rica ederim
    yardımcı olabildiysek ne mutlu bize

iyi forumlar
  • Alurad havlupan ve Vesbo boru hakkında bilgisi olan varmı acaba.
    Selamlar.
    Herkese iyi Ramazanlar.
  • Meraba forumdaşlar.

Bize bir kombi lazım. İlk defa kombi kullanılacak, malesef bilgi ve tecrübe sıfır.

110 m2 civarı bir daire için. Tasarruflu, sorun çıkarmayan fiyatının hakkını veren iyi bir kombi olsun yeter.

Fiyat olarak belki bütçeyi zorlayarak max 3 bin TL civarına kadar ne alabiliriz?

Kombi konularına hakim arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygı ve selamlar..
  • budann fross termostatları kullanırken istediğimiz dereceyi o yeşil kısmın üstüne getireceğiz değil mi ? . Birde not daha önce su ısınması için hem biraz bekliyordum hemde sıcağın olduğu tarafa bayağı çeviriyordum ferroliden sonra hem anında sıcak sı geliyor hemde bırakın 1 cm tim o tarafa çevirmeyi merede ise milimler sonra sıcaklık hemen artıyor önerenlere tekrar teşekkürler . Bir de kışın tam ısıtıp faturada düşük gelirse değmeyin keyfime .
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogant1959

Alurad havlupan ve Vesbo boru hakkında bilgisi olan varmı acaba.
    Selamlar.
    Herkese iyi Ramazanlar.

vesbo pprc borularını birçok evde kullandım.piyasada pek bilinmez.doğalgazcılar genelde fırat pprc,kalde pprc gibi markalar kullanır

vesbo süper stabil boru (alüminyum folyolu) kesinlikle öneririm.bu boruyu monte ederken vesbo'nun kendi özel alüminyum kalemtraşı var

işçilik iyi olduğu taktirde vesbo süper stabil boru (alüminyum folyolu),oksijen bariyerlidir ve korozyona karşı dayanıklıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hasan 06

Meraba forumdaşlar.

Bize bir kombi lazım. İlk defa kombi kullanılacak, malesef bilgi ve tecrübe sıfır.

110 m2 civarı bir daire için. Tasarruflu, sorun çıkarmayan fiyatının hakkını veren iyi bir kombi olsun yeter.

Fiyat olarak belki bütçeyi zorlayarak max 3 bin TL civarına kadar ne alabiliriz?

Kombi konularına hakim arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygı ve selamlar..

en tasarruflu kombiler premix yoğuşmalı kombilerdir bu cihazlar ön/hava karışımlı son teknoloji tam yoğuşmalı kombilerdir
    premix yoğuşmalı kombilerde modülasyon aralığı geniş olanlarını özellikle öneririm
    f/p 1500-1600lira civarında baymak falke condense ve baymak duo tec öneririm
    2000lira üstü:ferroli econcept tech ve buderus gb72

ayrıca extra tasarruf+sıcaklığın evde daha homojen dağılması+kombiye daha az yük binmesi açısından:kombiye en uzak 1 radyatör ve banyodaki havlupan/radyatör hariç kalan radyatörlerin hepsine kaliteli termostatik vanalar öneririm:danfoss ra 2000 (gaz sensörlü)

• quote:

budann fross termostatları kullanırken istediğimiz dereceyi o yeşil kısmın üstüne getireceğiz değil mi ? . Birde not daha önce su ısınması için hem biraz bekliyordum hemde sıcağın olduğu tarafa bayağı çeviriyordum ferroliden sonra hem anında sıcak sı geliyor hemde bırakın 1 cm tim o tarafa çevirmeyi merede ise milimler sonra sıcaklık hemen artıyor önerenlere tekrar teşekkürler . Bir de kışın tam ısıtıp faturada düşük gelirse değmeyin keyfime .

termostatik vananın üstünde rakamlar ve rakamların arasında noktalar var
    yeşil çizgi sabit kalacak.siz termostatik vananın kafasını çevirip yeşil çizginin üstüne denk getirecek şekilde ayarı 3 veya 3,5 yapacaksınız

3,5: 3'ten sonraki birinci çizgiye getirin yeter

ferroli domiproject,1000lira civarında alınacak en donanımlı kombilerin başındadır,modülasyon aralığı diğer kombilere göre daha geniştir.bu kombi opentherm iletişim protokolünü destekliyor yani yarın birgün bu kombiye modülasyonlu oda kumandası bile bağlarsınız
    hatta dış hava sensörü bile bağlanabiliyor
    sıcak su verimi 3 yıldızdır,kullanım suyunda eco ve comfort özelliği bile var.bazı kombilerde bu özellik bile yok,bu kombi bitermik eşanjörlü,yani 3 yollu vana yok,yarın birgün kombide 3 yollu vana arızası olmaz
    yapabiliyorsanız koçtaşlardan,yapı marketlerinde satılan ekosu kireç önleyici kelepçe alın ve kombinin soğuk su girişine takın,eşanjörü kireçli sulara karşı korur.ekosu kireç önleyici kelepçe bende evimdeki kombide kullanıyorum.fiyatı 60lira civarında

• Merhabalar,

Yaklaşık 11 yıldır kullandığımız kombi ( demirdöküm Hk 323 Fe ) arızalandı ve su sızdırmaya başladı. Servis bir parçanın yırtıldığını değiştirmenin 500-600 TL civarında olduğunu söyledi. Ben de yeni bir
    kombi alma kararı verdim ancak çok fazla seçenek olduğu için ve bu konudan hiç anlamadığım için sizlere danışmak istedim. Evimiz 120 M2, toplam petek uzunluğu 7,3 metre ( 1,3m oda, 1,3m oda,
    0,5m havlupan, 1,3m salon, 1m salon, 1,3m salon, 0,6m mutfak) evin cepheleri ise güneydoğu, kuzeydoğu ve kuzeybatı cephelerine sahip. Kombimiz mutfakta kurulu durumda. Ev ara katta bulunuyor ve
    yalıtımı var. Aradığımız kombide saat ayarı bulunmasını istiyoruz ( yani ayarladığımız saatte yanmasını kastediyorum ) Bu kapsamda kombi tavsiyelerinizi bekliyorum. Ailem evde tesisat değişikliği istemediği için mecburen yoğuşmasız kombi almak durumundayım, bu konuyu dikkate alarak öneri yaparsanız sevinirim, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: txard

Merhabalar,

Yaklaşık 11 yıldır kullandığımız kombi ( demirdöküm Hk 323 Fe ) arızalandı ve su sızdırmaya başladı. Servis bir parçanın yırtıldığını değiştirmenin 500-600 TL civarında olduğunu söyledi. Ben de yeni bir
    kombi alma kararı verdim ancak çok fazla seçenek olduğu için ve bu konudan hiç anlamadığım için sizlere danışmak istedim. Evimiz 120 M2, toplam petek uzunluğu 7,3 metre ( 1,3m oda, 1,3m oda,
    0,5m havlupan, 1,3m salon, 1m salon, 1,3m salon, 0,6m mutfak) evin cepheleri ise güneydoğu, kuzeydoğu ve kuzeybatı cephelerine sahip. Kombimiz mutfakta kurulu durumda. Ev ara katta bulunuyor ve
    yalıtımı var. Aradığımız kombide saat ayarı bulunmasını istiyoruz ( yani ayarladığımız saatte yanmasını kastediyorum ) Bu kapsamda kombi tavsiyelerinizi bekliyorum. Ailem evde tesisat değişikliği istemediği için mecburen yoğuşmasız kombi almak durumundayım, bu konuyu dikkate alarak öneri yaparsanız sevinirim, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

yoğuşmasız+entegre program saati kombilerde önerilecek 3 cihaz var

baymak brötje star extra,demirdöküm nitron ve ariston genus

baymak brötje star extra,malzeme kalitesi çok iyidir.baymak'ın efsane kombisi baymak baxi luna 3 ile aynı özelliklere sahiptir.
    cihaz almanya'da BRÖTJE fabrikasında ve italya'da BAXİ fabrikasında üretilmektedir,koçtaşlarda ve benzeri yapımarketlerinde güncel olarak satılır
    dd nitron yıllardır satılan kendini kanıtlamış,modülasyon aralığı geniş,kaliteli bir cihazdır

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dogant1959

Alurad havlupan ve Vesbo boru hakkında bilgisi olan varmı acaba.
    Selamlar.
    Herkese iyi Ramazanlar.

vesbo pprc borularını birçok evde kullandım.piyasada pek bilinmez.doğalgazcılar genelde fırat pprc,kalde pprc gibi markalar kullanır

vesbo süper stabil boru (alüminyum folyolu) kesinlikle öneririm.bu boruyu monte ederken vesbo'nun kendi özel alüminyum kalemtraşı var

işçilik iyi olduğu taktirde vesbo süper stabil boru (alüminyum folyolu),oksijen bariyerlidir ve korozyona karşı dayanıklıdır

ilginize Teşekkürler.
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için çok teşekkürler, peki buderus veya eca için önerebileceğiniz bir model var mı? Buderus servisi evime 2 adım mesafede, eca için de aynı şey söylenebilir, cevaplarınız için tekrar teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: txard

Cevabınız için çok teşekkürler, peki buderus veya eca için önerebileceğiniz bir model var mı? Buderus servisi evime 2 adım mesafede, eca için de aynı şey söylenebilir, cevaplarınız için tekrar teşekkürler...

yoğuşmasız+entegre program saati kombi buderus ve eca'da yok
    ama yoğuşmasız kombi olarak buderus u62 öneririm.yoğuşmasız kombilerden bana göre piyasanın en kaliteli cihazların başındadır.tek kusuru var fiyatı pahalı:1600-1700lira civarında
    eca'nın yoğuşmasız kombilerini genelde önermiyorum:eca confeo plus,eca confeo digital ve özellikle eca proteus konusunda zamanında çok şikayetlere denk geldik.bu modellerde sıcak su sabitleme sorunu yaşayan arkadaşlar oldu.o yüzden bu kombilere temkinli yaklaşıyorum
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Bu durumda demirdöküm nitron modeline yöneleceğim, ilginiz için teşekkür ederim...
  • 
Sayfa: önceki 14421443144414451446
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.