Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1443. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.847
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14411442144314441445
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hayır öyle bir belge yoktu zaten garanti belgesinde 2 yıl yazıyordu onlar 2 sene yaptılar bu+ 2 yıl içn 1200 tl ödeyip alıyormuş bayiler sonrada onu satarken fiyatına ekliyorlarmış bana dedikleri bu şekilde ama baymak servisten ve özel servislerden sona gerçekten bunlardan çok memnun kaldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: dilemma_07

bugün başka bir doğalgazcı ile görüştüm bana iki marka önerdi tesisat dahil yoğuşmalı ariston kombi dahil 2750 tl fiyat verdi. immergas olursa 3250 tl olur dedi. bu ariston ve immergas baymak duo tec'e göre nasıldır?tavsiye edermisiniz? elimde bütün markalar var dedi. ne dersiniz?

immergas victrix ve ariston'un premix yoğuşmalı kombileri ariston genus premium evo ve ariston clas premium evo kaliteli & tasarruflu cihazlardır öneririm
    baymak duo tec aynı şekilde kaliteli ve tasarruflu+modülasyon aralığı geniştir.
    baymak duo tec, yerli üretim olduğu için+yetkili servis ağı türkiye çapında çok geniş olduğu için uzun vadede yedek parça açısından sıkıntı yaşamazsınız

Vissman vitodens 100 26 kw ve ECA Confeo premix halkında ne düşünüyorsunuz. Özellikle vidamdan konusunda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: modakartalı

Hayır öyle bir belge yoktu zaten garanti belgesinde 2 yıl yazıyordu onlar 2 sene yaptılar bu+ 2 yıl içn 1200 tl ödeyip alıyormuş bayiler sonrada onu satarken fiyatına ekliyorlarmış bana dedikleri bu şekilde ama baymak servisten ve özel servislerden sona gerçekten bunlardan çok memnun kaldım.

http://www.ferroli.com.tr/Detail/bolge-mudurluklerimiz/133/174.aspx

ferroli genel müdürlüğünü arayın,birkaç defa işim düştü gerçekten ilgileniyorlar,kombiniz aslında 3+2 toplamda 5 yıl garantili.

• quote:

Vissman vitodens 100 26 kw ve ECA Confeo premix halkında ne düşünüyorsunuz. Özellikle vidamdan konusunda.

viessmann vitodens malzeme kalitesi olarak çok iyi bir cihaz,ama fiyatı 2200lira civarında ve fiyatına oranla donanımlı bir cihaz değil ayrıca modülasyon aralığı geniş sayılmaz,opsiyonel olarak oda sıcaklığına göre modülasyon yapamıyor (modülasyonlu oda kumandası)
    yani yarın birgün bu kombiye modülasyonlu oda kumandası alıp takayım deseniz cihazın anakartında gerekli yazılım yok,piyasada buna uygun modülasyonlu oda kumandası da yok
    bence 2000lira nın üstünde satılan bir cihaz donanımlı olmalı,sadece malzeme kalitesi yetmiyor
    aynı fiyat diliminde satılan premix yoğuşmalı kombilerin hepsinde bu özellik var:
    ferroli econcept tech,immergas victrix,buderus gb42,vaillant 296,buderus gb72

(opentherm iletişim protokolü) oda sıcaklığına göre modülasyon bana göre hayati derecede önemli bir özellik değil,ama böyle kombilerde bu özellik olmalı
    isteyen kullansın istemeyen kullanmasın
    1500lira civarında satılan fiyat/performans premix yoğuşmalı bir kombide böyle bir özelliğin olmaması normal karşılanabilir adı üstünde f/p ama 2200-2300lira civarında satılan bir kombide bence bu özellik olmalı
    hadi onu geçtim cihazın modülasyon aralığı geniş değil
    eca confeo premix ise vitodens'e göre modülasyon aralığı birazcık daha geniş,minimum ısıl güç tüketimi biraz daha az,
    eca confeo premix, FB OT modülasyonlu oda kumandası ile oda sıcaklığına göre modülasyon yapabiliyor,ayrıca cihaz 42,6 kilo ağırlığında malzeme kalitesi iyidir
    ayrıca yerli üretim bir cihaz,manisada üretiliyor.yarın birgün yedek parça açısından sıkıntı olmaz bu kombilerde.üstelik te vitodens'e göre fiyat açısından 400-500lira daha ucuz.

iki cihaz arasında kaldıysanız kesinlikle eca confeo premix derim

iki cihazın minimum ısıl güç tüketimleri ve modülasyon aralıkları:

eca confeo premix:

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

http://www.ikramuhendislik.com/katalog/confeo.pdf

50c – 30c işletmede minimum ısıl güç: 7.3 kw .......................> modülasyon aralığı %30 - %100

viessmann vitodens 100:

minimum ısıl güç: 8.2 kw ......................> modülasyon aralığı %32 - %100

http://www.viessmann.com.tr/etc/medialib/internet-tr/prospekte.Par.26994.File.File.tmp/GanzseitigerFaxausdruck.pdf

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: halils2

ariston genus premium evo'da sirkülasyon pompası fabrika ayarlarında modülasyonlu pompa ayarında gelmiş olabilir demişsiniz bu pompa akan suyun miktar ve sıcaklığına göre hızı arttırılıp azaltılmıyor mu yani petek boyuna ya da geçen suya göre mesela 1 petek kapalı hızı biraz kısmıyor mu? onu tam anlayamadım??? yani atıyorum 2 petek yanıyor pompa%40 3petek %50vs örnekleyecek olursak bu şekilde çalışmıyor mu? tam olarak çalışma prensibi nedir bu cihazın???

bu sabah menüyü biraz daha kurcaladım pompa mod min ayarı diye bir parametre vardı %40tı ben de 20 yaptım ama denemedim kısmetse akşama denerim artık. ayrıca başka bir menüde kombinin kw ayarının değiştiğini gördüm ayar 24kwtı ama değiştirmedim 15kwa kadar indim geri çıktım değiştirmedim yani bunun gibi birkaç menü daha vardı ama zamanım olmadığından kurcalamadım fazla. dünkü kullanım suyu denememden sonra eğer ısıtma da bu şekilde olursa ve cihazla ilgili sıkıntı yaşamazsam %100 memnun kalacağım kanısındayım her ne kadar anlık olarak geçen suyun (duş+petek) sıcaklığını göremesem de faturam geçen seneye göre m3 bazında düşüş oldu mu çok da dert değil diğer özelliklerin olup olmaması. şuan sadece kafama takılan trvler kapadıktan sonra pompaya binen yük çıkan sesten bariz olarak pompanın zorlandığı belli eğer yaptığım ayar doğruysa sorun kalmaz sanırım. ilginize temşekkür ederim

modülasyonlu pompanın esas görevi:(dB) düşük ses+az elektrik tüketimi
    tesisatların büyüküğü+radyatör metrajına göre seçmeniz gereken 3 ayar var.az radyatör metrajı varsa birinci kademe

ayar menüsünde 3 konum var 1 düşük hız 2 yüksek hız 3 modülasyon. bende 3: modülasyon seçiliydi modülasyon oranını max:%75 min %20 yaptm peteklerimin ısısı güzel dış ortam 31 iç ortam 28C iken max kazan sıcaklığını 45 yaptım menü içinden çalışma esnasında set:45 gidiş sıc:48 di sonra düşmeye başladı dönüş ıc.:43C ydi ama çok fazla yakmadım ayrca havalar malum :D şu ayarlarla pompa sesi kayboldu diyebilirim ayrıca kombi nominal değerini 24kwdan 20 kw indirdim ama bunla ilgili deneme yapmadım bir faydası olur mu olmaz mı bilmiyorum.
    @biray doğalgaz sayın abim 0 protherm kombimi 3 senede çöpe attıktan sonra ki 3 senede 6 7 defa servis geldi bu kombi bana 10 sene (düzgün ısıtma banyo suyu versin) gitsin ben razıyım başka bişey istemiyorum zaten yok canımdan dünya masrafa soktu beni ayrıca açıklama için teşekkür ederim herkes malının uzun süre gitmesini ister ben de 10 sene gitsin mecazidir yanlış anlaşılmasın lütfen. ayrıca bu yıl peteklerime toplamda 130 cm ilave yaptım trv vana sıvı sensörlü ve şimdilik 1 odaya izopan koydum diğerinide ilerleyen günlerde koyacam başka tavsiye önerileriniz varsa sizi dinliyorum.

• Baymak duo tec için yarı yoğuşmalı bir cihaz dedi. %103 yoğruşma yapıyor dedi. Bu satıcıda her kombi var. Bosch, buderus, ferroli, ddokum, baymak, vaillant, viessman, ECA. Hangisini tercih etmeliyim karar veremedim.

• quote:

Baymak duo tec için yarı yoğuşmalı bir cihaz dedi. %103 yoğruşma yapıyor dedi. Bu satıcıda her kombi var. Bosch, buderus, ferroli, ddokum, baymak, vaillant, viessman, ECA. Hangisini tercih etmeliyim karar veremedim.

baymak duo tec yarım değil tam yoğuşmalıdır (premix),sizin satıcı kombileri karıştırıyor.aileme,kardeşime birçok tanıdığıma baymak duo tec aldım.

baymak duo tec'in modülasyon aralığı çok geniştir: %19,5 - %100 ,ayrıca cihazın malzeme kalitesi çok iyidir.cihaz net 44 kilo
    dış kasasının haricinde kombinin içinde bir tane daha kasa var.buna COLD BURNER DOOR teknolojisi denir
    bu özellik sayesinde baymak duo tec'in yanma odası mükemmel çalışır+kombi SESSİZ çalışır

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• quote:

quote:

quote:

ariston genus premium evo'da sirkülasyon pompası fabrika ayarlarında modülasyonlu pompa ayarında gelmiş olabilir demişsiniz bu pompa akan suyun miktar ve sıcaklığına göre hızı arttırılıp azaltılmıyor mu yani petek boyuna ya da geçen suya göre mesela 1 petek kapalı hızı biraz kısmıyor mu? onu tam anlayamadım??? yani atıyorum 2 petek yanıyor pompa%40 3petek %50vs örnekleyecek olursak bu şekilde çalışmıyor mu? tam olarak çalışma prensibi nedir bu cihazın???

bu sabah menüyü biraz daha kurcaladım pompa mod min ayarı diye bir parametre vardı %40tı ben de 20 yaptım ama denemedim kısmetse akşama denerim artık. ayrıca başka bir menüde kombinin kw ayarının değiştiğini gördüm ayar 24kwtı ama değiştirmedim 15kwa kadar indim geri çıktım değiştirmedim yani bunun gibi birkaç menü daha vardı ama zamanım olmadığından kurcalamadım fazla. dünkü kullanım suyu denememden sonra eğer ısıtma da bu şekilde olursa ve cihazla ilgili sıkıntı yaşamazsam %100 memnun kalacağım kanısındayım her ne kadar anlık olarak geçen suyun (duş+petek) sıcaklığını göremesem de faturam geçen seneye göre m3 bazında düşüş oldu mu çok da dert değil diğer özelliklerin olup olmaması. şuan sadece kafama takılan trvler kapadıktan sonra pompaya binen yük çıkan sesten bariz olarak pompanın zorlandığı belli eğer yaptığım ayar doğruysa sorun kalmaz sanırım. ilginize temşekkür ederim

tesisatların büyüküğü+radyatör metrajına göre seçmeniz gereken 3 ayar var.az radyatör metrajı varsa birinci kademe

ayar menüsünde 3 konum var 1 düşük hız 2 yüksek hız 3 modülasyon. bende 3: modülasyon seçiliydi modülasyon oranını max:%75 min %20 yaptm peteklerimin ısısı güzel dış ortam 31 iç ortam 28C iken max kazan sıcaklığını 45 yaptım menü içinden çalışma esnasında set:45 gidiş sıc:48 di sonra düşmeye başladı dönüş ıc.:43C ydi ama çok fazla yakmadım ayrca havalar malum :D şu ayarlarla pompa sesi kayboldu diyebilirim ayrıca kombi nominal değerini 24kwdan 20 kw indirdim ama bunla ilgili deneme yapmadım bir faydası olur mu olmaz mı bilmiyorum.
    @biray doğalgaz sayın abim 0 protherm kombimi 3 senede çöpe attıktan sonra ki 3 senede 6 7 defa servis geldi bu kombi bana 10 sene (düzgün ısıtma banyo suyu versin) gitsin ben razıyım başka bişey istemiyorum zaten yok canımdan dünya masrafa soktu beni ayrıca açıklama için teşekkür ederim herkes malının uzun süre gitmesini ister ben de 10 sene gitsin mecazidir yanlış anlaşılmasın lütfen. ayrıca bu yıl peteklerime toplamda 130 cm ilave yaptım trv vana sıvı sensörlü ve şimdilik 1 odaya izopan koydum diğerinide ilerleyen günlerde koyacam başka tavsiye önerileriniz varsa sizi dinliyorum.

halils2 sorunun çözülmesine sevindim. bende bayram tatilinde memlekette kombinin ayarlarını yapmam gerekecek. Anne baba daha sonra kurcalamayacağı için gidince işi bitirmem gerek. kışın da tekrar gitmem zor gözüktüğünden senin bu tecrübelerin çok işime yarayacak. benim ev 1+1 3 mt petek + bir adet 60 lık havlupan petek var. Min kapasitede kullanmak için kombiyi tahminen kaç kw indirmem gerektiğini ustalar söyleyebilirmi? birde kombi balkonda U şeklinde bir duvarın içinde. U şeklinde duvarın önünü pimapen ile kapattım. balkonu komple kapatırım düşüncesiyle kombi altındaki vana grubunu bir fazla taktırmıştım mütehide. U şeklindeki duvarın içine kombinin hemen yanına ufak bir havlupan bağlatmamın yararı olurmu? mallum edirne kışları çok soğuk. tabi zaman zaman kombinin çalışmadığı günler olur kışında. yani o havlupanında soğuk olduğu zamanlar.

• quote:

quote:

Baymak duo tec için yarı yoğuşmalı bir cihaz dedi. %103 yoğruşma yapıyor dedi. Bu satıcıda her kombi var. Bosch, buderus, ferroli, ddokum, baymak, vaillant, viessman, ECA. Hangisini tercih etmeliyim karar veremedim.

baymak duo tec yarım değil tam yoğuşmalıdır (premix),sizin satıcı kombileri karıştırıyor.aileme,kardeşime birçok tanıdığıma baymak duo tec aldım.

baymak duo tec'in modülasyon aralığı çok geniştir: %19,5 - %100 ,ayrıca cihazın malzeme kalitesi çok iyidir.cihaz net 44 kilo
    dış kasasının haricinde kombinin içinde bir tane daha kasa var.buna COLD BURNER DOOR teknolojisi denir
    bu özellik sayesinde baymak duo tec'in yanma odası mükemmel çalışır+kombi SESSİZ çalışır

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

Modülasyon aralığı geniş olunca daha az mı doğalgaz yakıyor.

• quote:

quote:

Hayır öyle bir belge yoktu zaten garanti belgesinde 2 yıl yazıyordu onlar 2 sene yaptılar bu+ 2 yıl içn 1200 tl ödeyip alıyormuş bayiler sonrada onu satarken fiyatına ekliyorlarmış bana dedikleri bu şekilde ama baymak servisten ve özel servislerden sona gerçekten bunlardan çok memnun kaldım.

http://www.ferroli.com.tr/Detail/bolge-mudurluklerimiz/133/174.aspx

ferroli genel müdürlüğünü arayın,birkaç defa işim düştü gerçekten ilgileniyorlar,kombiniz aslında 3+2 toplamda 5 yıl garantili.

biraz hızlı yadım hatalı olmuş 3 sene garanti verdiler ve + 2 yıl için satılan turuncu belge fabrika satış fiyatı 120 tl imiş .Yardımlar için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: drezin

quote:

quote:

quote:

halils2 sorunun çözülmesine sevindim. bende bayram tatilinde memlekette kombinin ayarlarını yapmam gerekecek. Anne baba daha sonra kurcalamayacağı için gidince işi bitirmem gerek. kışın da tekrar gitmem zor gözüktüğünden senin bu tecrübelerin çok işime yarayacak. benim ev 1+1 3 mt petek + bir adet 60 lık havlupan petek var. Min kapasitede kullanmak için kombiyi tahminen kaç kw indirmem gerektiğini ustalar söyleyebilirmi? birde kombi balkonda U şeklinde bir duvarın içinde. U şeklinde duvarın önünü pimapen ile kapattım. balkonu komple kapatırım düşüncesiyle kombi altındaki vana grubunu bir fazla taktırmıştım mütehide. U şeklindeki duvarın içine kombinin hemen yanına ufak bir havlupan bağlatmamın yararı olurmu? mallum edirne kışları çok soğuk. tabi zaman zaman kombinin çalışmadığı günler olur kışında. yani o havlupanında soğuk olduğu zamanlar.

paylaşımlarımın faydası olursa ne mutlu bana ama malum yaz olduğundan kombiyi tam olarak test etme imkanımız olmuyor kısa süreli denemeler bunlar ama zaman içerisinde tam olarak kullanmayı öğreniriz kısmetse çiğnemeden yutulmuyor ustalarımız sağ olsunlar tavsiyelerde bulunuyorlar ama kombinasyon çok fazla olduğu için onların tavsiyelerinin doğrultusunda uygulamada görmek bize düşüyor. her ne kadar burdan yazsalarda herkesin evinin ısınma şekli kombisi peteği borusu vs birbirinden farklı olduğu için en iyi verim hangi uygulamayla alınır onu tam olarak söyleyemezler sadece hangi metotun en iyisi olduğunu kombi marka petek marka tesisat şekli vs tavsiyelerinde bulunabiliyorlar sağ olsunlar hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.
    evimde şuan 520cm petek var bunlardan 2si toplamda 280 cm trv li 240ı devamlı çalışıyor buna rağmen 280 cm peteği kapattığımda ilk ayarlarla kombi pompasından hidrolik sesi gibi ses geliyordu yani zorlanıyordu şuan bu durumu yok ettim diyebilirim ama sanki biraz ses var gibi ama ilki gibi değil eğer kombi kapasitesi ile (24kwı mesela 18 15lere düşürdüğümüzde) oynayarak ortadan kaldırabilirsem çok güzel olacak. kaldı ki dediğim gibi kombinasyon çok oda termostatının yeri bile bu durumu değiştirmeye yetiyor 10cm aşağıda ya da yukarda olması ortam ısısının farklı olmasına yetiyor bu nedenle en uygun ayar sanırım kış ortasında olacak.
    @biray doğalgaz tavsiyeniz üzerine kazan sıcaklığını düşürdüm ama kombi ayarlarından termoregülasyon yani auto yu seçersem denemedim ama kazan ısısı benim istediğimden daha yüksek oluyor gördüğüm şuan bu ama dediğim gibi ısıtma konumunu açtığımda çalışma prensibini daha iyi anlayacağımı düşünüyorum ve ayarları da buna göre yapacam artık kombi ayarlarıyla ilgili olarak daha ekonomik kullanabileceğim parametre ayarlar varsa paylaşırsanız memnun olurum görüşmek üzere saygılar...

• quote:

Modülasyon aralığı geniş olunca daha az mı doğalgaz yakıyor.

modülasyon aralığı geniş kombiler:
    a) ihtiyaç anında anlık kapasite kullanımlarında alev boyunu daha fazla kısabilir,modülasyon aralığı dar kombiler alev boyunu fazla kısamaz (tasarruf azalır)
    b) daha küçük evlerde kendini bu evlere göre ayarlayabilir (uyumlandırabilir)
    c) düşük metrajlı radyatör tesisatlarında bile yoğuşma yapar

baymak duo tec gibi geniş aralıkta modülasyon yapabilen kombileri "özellikle" 100m2 ve daha küçük evlere öneririm

baymak duo tec:

50c – 30c işletmede minimum ısıl güç: 4.7 kw.......> modülasyon aralığı %19,5 - %100

http://www.baymak.com.tr/UserFiles/AttachmentFiles/Kombi/ID_4006_tr_TR/1.Bro%C5%9F%C3%BCr.pdf

• modakartalı kullanıcısına yanıt
    rica ederim.yardım edebildiysek ne mutlu bize
    forumda birkaç yıl önce de internetten alınan 1-2 kombide 3+2 yıl garantide sorun çıkmıştı,hatırlıyorum
    aslında ferroli'de buna benzer sorun yok,ama bazı satıcılarda böyle sorunlar çıkabiliyor
    forumdan bir arkadaşa ferroli domitech aldırmıştım,daha sonra satıcıdan +2 yi para vermeden bedava almıştı
    bence ferroli genel müdürlüğünü arayın.mutlaka sizi yönlendirirler
  • <Birde evde 3 petek + 1 de havlupan var 3 peteğede gaz sensörlü termostat taktım sadece havlupan da yok servis sorun olmaz dedi ama burada en uzak peteğe takmayın deniliyordu acaba hata yaptım mı ? teşekkürler.
  • halils2 H kullanıcısına yanıt
    halils2 paylaşımların için teşekkür ederim. Malasef biray doğalgaz genel görüş olarak oda termostatlarına karşı olduğu için direk oda termostatı ile ilgili sorularınıza beklediğiniz ayrıntıda cevap vermeyebilir. ben bu konuda görüşlerine katılmadığım gibi yılların tecrübesinede saygı duyuyorum.tabi bu yazdığım kendisine cevap hakkı doğurduğu için hem yorumum hemde sizin oda termostatı ile ilgili sorunuza yanıt verebilir. yazdıklarınız sonucunda benim çıkardığım sonuç şu şimdilik. benim tesisatımda kısa olduğu için öncelikle biraydoğalgazın söylediği gibi kombi içinden varsa pompa ayarını 1. kademeye getirip termostat üzerinden de modülasyonlu seçeneği seçmek ve kazan sıcaklığını 50 C de bırakmak en optimum çözüm gibi görünüyor. eğer bu ses olayına çözüm olmazsa o zaman oda termostatından min ayarı seçmek olucak.

termoregülasyon auto seçeneğini seçtiğinizde kazan ısısını sizin istediğinizden yüksek seçmesi modülasyonlu oda termostatlarının yeteneği.duruma ve şartlara göre kazan sıcaklığı seçiminizden daha yüksek ve daha düşük sıcaklığı kendisi otomatik seçiyor. ben Bosh c.c ile fr 100 ü bu şekilde kullanıyorum. kombinin bu şekilde çalışması sonrasında tasarrufu getiriyor. çünkü istenen oda ısısına yaklaştıkça kazan sıcaklığını otomatik düşürüyor. bu özellik benim oda termostatlarında odanın ısısını korumasından sonra en çok sevdiğim özelliği.birde 3,5 mt petek boyu iletermostat izin veriyorsa 9-10 kw kombi kapasitesine düşürmemde sanırım sakınca olmayacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drezin -- 13 Temmuz 2013; 0:56:36 >

• quote:

<Birde evde 3 petek + 1 de havlupan var 3 peteğede gaz sensörlü termostat taktım sadece havlupan da yok servis sorun olmaz dedi ama burada en uzak peteğe takmayın deniliyordu acaba hata yaptım mı ? teşekkürler.

Su anda sorun yok, uzak petege takmayin demelerinin sebebi, uzak petek gec isinir ve genelde yanlis tesisat montajindan dolayi yeteri kadar isinamaz. Bu yuzden termostatik vana takmaniz gereksiz olur. Zaten petek kendini zor isittigindan termostatik vana ile isiyi sinirlandirmaya gerek yoktur.

Havlupana takilmamasinin sebebi ise, kombinin suyu devir daim ettirebilmesi icindir.

• quote:

halils2 paylaşımların için teşekkür ederim. Malasef biray doğalgaz genel görüş olarak oda termostatlarına karşı olduğu için direk oda termostatı ile ilgili sorularınıza beklediğiniz ayrıntıda cevap vermeyebilir. ben bu konuda görüşlerine katılmadığım gibi yılların tecrübesinede saygı duyuyorum.tabi bu yazdığım kendisine cevap hakkı doğurduğu için hem yorumum hemde sizin oda termostatı ile ilgili sorunuza yanıt verebilir. yazdıklarınız sonucunda benim çıkardığım sonuç şu şimdilik. benim tesisatımda kısa olduğu için öncelikle biraydoğalgazın söylediği gibi kombi içinden varsa pompa ayarını 1. kademeye getirip termostat üzerinden de modülasyonlu seçeneği seçmek ve kazan sıcaklığını 50 C de bırakmak en optimum çözüm gibi görünüyor. eğer bu ses olayına çözüm olmazsa o zaman oda termostatından min ayarı seçmek olucak.

termoregülasyon auto seçeneğini seçtiğinizde kazan ısısını sizin istediğinizden yüksek seçmesi modülasyonlu oda termostatlarının yeteneği.duruma ve şartlara göre kazan sıcaklığı seçiminizden daha yüksek ve daha düşük sıcaklığı kendisi otomatik seçiyor. ben Bosh c.c ile fr 100 ü bu şekilde kullanıyorum. kombinin bu şekilde çalışması sonrasında tasarrufu getiriyor. çünkü istenen oda ısısına yaklaştıkça kazan sıcaklığını otomatik düşürüyor. bu özellik benim oda termostatlarında odanın ısısını korumasından sonra en çok sevdiğim özelliği.birde 3,5 mt petek boyu iletermostat izin veriyorsa 9-10 kw kombi kapasitesine düşürmemde sanırım sakınca olmayacak

pompa tam modülasyonlu max 48w gücünde üzerinde ayar kolu yok grundfoslar gibi değil yani. oda termostatı aristonun orjinal arayüzü tüm ayarları ondan yapabiliyorum bu beğendiğim bir özellik hoş diğerleinde de aynıdır ya. pompa ayarları min seviyede şuan ne ,,%75 max değerin altına ne de %20 min değer altına inmiyor eğer kombi gücünü düşürmem fayda ederse ne ala. ama şuan ses yok gibi zaten yani pompa çok zorlanmıyor desem yeri var. eğer dediğiniz gibi gücü düşürmek tasarruf ettiriyorsa 520cm peteğe sanırım 13 17kw yeterli olur şuan 18kw yaptım bi ara da onu denerim ya da kışa bırakacağım artık. benim evimde yalıtım yok holümde de petek yok. geçen kış hermetik prothermle çok soğuk zamanlarda 60C çıktım ayda birkaç gün o da bunun haricinde 50 55 derecelerde 20 24C oda sıcaklığı elde ettim. bu kombiyi auto termoregülasyonda mı kullanmak mantıklı yoksa kazan sıcaklığını 45 max 50 ye set edip termostat üzerinden modülasyon yaptırmak mı mantıklı ya da sizce nasıl kullanmalıyım ki tasarrufum max olsun. ayrıca kombi kapasitisini düşürmek yakıtın artmasına neden olmaz mı? ya çok soru var ama sanırım deneme yapmadan doğruyu bulamayacam. siz modülasyonlu termostat kullandığınız için soruyorum tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim iyi geceler...
    edit : imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halils2 -- 13 Temmuz 2013; 1:14:12 >

• quote:

quote:

pompa tam modülasyonlu max 48w gücünde üzerinde ayar kolu yok grundfoslar gibi değil yani. oda termostatı aristonun orjinal arayüzü tüm ayarları ondan yapabiliyorum bu beğendiğim bir özellik hoş diğerleinde de aynıdır ya. pompa ayarları min seviyede şuan ne ,,%75 max değerin altına ne de %20 min değer altına inmiyor eğer kombi gücünü düşürmem fayda ederse ne ala. ama şuan ses yok gibi zaten yani pompa çok zorlanmıyor desem yeri var. eğer dediğiniz gibi gücü düşürmek tasarruf ettiriyorsa 520cm peteğe sanırım 13 17kw yeterli olur şuan 18kw yaptım bi ara da onu denerim ya da kışa bırakacağım artık. benim evimde yalıtım yok holümde de petek yok. geçen kış hermetik prothermle çok soğuk zamanlarda 60C çıktım ayda birkaç gün o da bunun haricinde 50 55 derecelerde 20 24C oda sıcaklığı elde ettim. bu kombiyi auto termoregülasyonda mı kullanmak mantıklı yoksa kazan sıcaklığını 45 max 50 ye set edip termostat üzerinden modülasyon yaptırmak mı mantıklı ya da sizce nasıl kullanmalıyım ki tasarrufum max olsun. ayrıca kombi kapasitisini düşürmek yakıtın artmasına neden olmaz mı? ya çok soru var ama sanırım deneme yapmadan doğruyu bulamayacam. siz modülasyonlu termostat kullandığınız için soruyorum tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim iyi geceler...
    edit : imla

Oda termostati kullanilirsa, kombi odayi istenilen sicakliga getirinceye kadar calisacaktir.

Bu yuzden kombi kazan sicakligi daha da onem kazanir. Eger kazan sicakligini dusuk secerseniz kombi, oda sicakligina gelmek icin cok calisacak ve belkide hic durmayacaktir. Boyle olunca fatura tavan yapacak.

Kazan sicakligi ve odada istenilen sicaklik arasindaki iliskiyi iyi kurmaniz gerekiyor.

• halils2 H kullanıcısına yanıt
    pompanın üzerinde ayar olsa iyi olurmuş ama kumandadan kontrol edilebildiğine göre çok sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. kombi gücünü düşürmenin tabikide tasarrufa etkisi olur. burda o yüzden eve ve petek metrajına göre kombi tavsiyesi yapılıyor. 24 kw yeten bir eve 28 -30 kw lık kombi alınması durumunda aynı petek boyunda büyük olan bir tık fazla yakacaktır (bunda yanlış varsa ustalar düzeltir). o sebepten kombi kapasitesini düşürmenin tasarrufa etkisi olur diye düşünüyorum.

benim evimde de yalıtım yok ama koridora imkan varsa petek ekletmenizi tavsiye ederim. çünkü koridor odaların ısısından gerçekten 1-2 derece çalıyor. ben koridora petek eklettikten sonra gerçekten ısınmaya başladığımı hissettim. kombiyi kesinlikle auto konumunda ve modülasyonlu kullanmak ve kış başlayınca önce 42-45 derecelerden başlayıp zaman içerisinde havaların soğumasına göre kazan sıcaklığını artırmak en tasarruflusu. ben boshh c.c de böyle yapıyorum. önce 42 sonra 48 çok soğukta 55 seçiyorum.henüz 55 i geçmem gerekmedi.ama bu kış çok aşırı soğukta olmadı. ankarada -18 olduğunda mevcut tesisatla 65 dereceyi geçmem gerekmeyeceğini düşünüyorum tecrübelerime göre. tabi bu söyledklerim bosh c.c. kombi + fr 100 oda termostatı için geçerli. ariston evo ile daha önce yazdığım gibi direk 50 dereceye ayarlayıp öyle bırakmayı düşünüyorum.çünkü evonun dış sıcaklık sensörü var ve her iki termostatında gerektiğinde kazan sıcaklığını artırma yeteneği var. yani siz 40 c seçseniz bile hava çok soğuk ve istenen oda sıcaklığı yetişmeyecek gibi ise kombi bu sıcaklığı 55-60 C ye çıkarabiliryinede siz kombinin yanında olacağınız için havaların durumuna göre kademeli kazan sıcaklığı artırımını uygulayabilirsiniz. .seçtiğiniz kazan sıcaklığının yetersiz geldiğini programın yetişmemesinden evin yeteri kadar ısınmamasından anlayabilirsiniz. o zaman mevcut kazan sıcaklığı seçiminin bir tık üstüne geçebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drezin -- 13 Temmuz 2013; 2:00:17 >

• quote:

Cevap hakkı:

Bakın arkadaşlar, ben Oda termostatları ile Radyatör termostatları arasında seçim yaparsak, oda termostatlarını kullanmam yazıyorum, bu uyazınızı okuyan oda termostatlarına karşı anlamı çıkarır.

bunu ben söylemiyorum, 2 malı üreten Ana icatcı üretici Danfoss da söylüyor.Buyrun okuyun lütfen..

http://www.danfoss.com/Turkey/Products/Categories/Group/HE/Radyator-Termostatlar/Radyator-Termostatlar/46ed3f85-bc77-45a7-835f-1f75b93f94e3.html

'Radyatör Termostatları

Danfoss radyatör termostatları istenen sabit oda sıcaklığını sağlar, odaları teker teker kontrol etme imkanı sağlar ve enerji tüketimini azaltır. Manuel bir oda termostatıyla kıyaslandığında yaklaşık %20 kadar tasarruf edilmektedir.'

ben hiç bir şey taktırmayanlara göre oda ter. iyidir derim ama hiç bir oda termostadı ter.vanadan iyi konfor ve tasarruf sağlamaz, 8000 işde bu oldu, mesela bütün evi yakan bir vitodens buca evka1 de ayda 250 tl yakıt parası getirirken, bebekli yan dairede nitromix danfoss ter.vana ve bakır boru ile 120 tl yi geçmiyor. hatta kısmetse benzeri bir olayı yaşayan tüketici forumdaşın ev,ne 21 temmuzda müdahale edip, oda ter.atıp, danfoss ları koyacağım, geçen sene bile 260 ın altına inmedi, onun da yan dairesinde yakmadığını beyan ettiği komşusu nitromix ve siemens ter.vana ile 80 tl yı geçmedi, 2 katı yakmamış olsa 160 yakardı, ee 260 a daha mesafe var, bunda da viessman düz kombi ve oda ter.var.

ben satırlarca tüketicinin ayar yapıp profesörleştirilmesine pek mana veremiyorum, yok kw ı ayarla yok modülasyonu devreye sok, ben sonuca bakarım..

buralara fotosunu koydum, sokağa bırakılmış demir kabinde genus premium 3 yılda 5500 tl gaz yakmıştı, ayda 650 nin altını görmemiş, bunu yapan da oda ter., ışu an 1000 tlilik kabin, izole boru gömmesi, alt vana ve ter.vana montajı ile , ısınmayan daire ısınmaya ve ne kadar dandik de olsa o tesisatta 350 tl ye düştü yakıtı, olayın %20 sini ter.vana hallettiyse al sana aysa 650 tl de 150 tl kazanç, 200 de benim katkım olmuş,

şimdi bize de gaz geldi 3 yıl sonra, deneme için oda ter.ve ter.vana aynı anda (ter.vana kafalarını çıkararak birkaç gün kullanıcağım, kışın ara sıra değerlendireceğim, ama bence oda ter.için ince uzun daireler uygun değil, bu nedenle belki evin yarısını kapatıpi kombiye yakın odaya oda ter.koyup, kat kalariferi değil ama oda kaloriferi ile daha ucuza ısınabilirim, bir de müteahhit işi plastikleri de ilk kez test etmiş olacağım, 17 yıldır demir veya bakır ile ısınırken, kiralık evde 3 yıl plastik boru ile 4000 tl yakıt yakmıştım, neyse şimdi hem yoğ.hem izopan hem yalıtım bakalım 160 m2 evde sonuç ne olacak, incir ağacı mı, papatya mı anlıycaz, saygılar...

• 
Sayfa: önceki 14411442144314441445
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.