Şimdi Ara

DİZEL DAHA HESAPLI DEĞİL Mİ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
2.725
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Ünal Korkmaz

quote:

Orjinalden alıntı: Orcunsau

quote:

Orjinalden alıntı: Ünal Korkmaz

quote:

Orjinalden alıntı: otomobilci_x

iyide dostum hani benzinli arabaya tüp takdın ya. onu süs içinmi takdın :))neden benzinle ölçüyorsun araca tüp taktıktan sonra.
    senin hesapla 6 litre yakan benzinli %25 lpg de daha fazla yaksın oldumu sana 75 litre gaz çarp onuda 1,69 ile yaptımı 125 ytl. :))
    yani dizelden daha ucuz.

yada hiç birisi ile uğraşma al bir adet 1.000 cc araç sende dizelle litre olarak aynı yak. bu hesaplarla hiç kafanı ağrıtma.

Gittiğin yolu da hesapla bakalım. Dizelde 50 litre ile şehir içi 700 750 KM yol gidersin. LPG ile aynı yolu 2 depo gidersin. 125x2=250 YTL'ye dizelin gittiği yolu daha pahalıya gittin.

Hesap hatası yapmışsın... Yanlış...

Şimdi Dizel ile 50 litre ile 700 km gidiyorsan, bu 7.14lt/100km eder şehir içi kullanımda... 7.14x2.88=20.57 YTL eder...

Lpg li bir arabada 40lt simit tank bulunsun. Bunun en fazla %80'i doldurulabildiğine göre 32 lt gaz alabilir demek. Şehir içinde lpg ile 12lt/100km yaktığını farzedersek 1.70x12=20.40YTL çıkar. Değişen bir şey yok. Sen dizel ile 1 depoda gidersin, o lpg ile yaklaşık 2,5 depo yakıtla gider. Ama harcanan para aynı...

Düz mantık 700 750 KM yol dedim.

Buyrun hesaba vuralım isterseniz. Benim mantığımla değil. Dizel verileriyle.

Yakıt sarfiyatı olarak hesap açık seçik ortada. Değişen birşey yok. Kaldı ki yukarıda sizin 125x2 diye hesap ettiğiniz lpg tankı 75 litre olarak baz alınmış.

• quote:

Orjinalden alıntı: hasanmak

kusura bakma kardeş.ama sende bizi çocuk yerine koydun yav.

yok hocam az önce birine kızdım abuk subuk konuşuyor diye de ondan belki biraz sert göründü uslup bu lpg ile gönül rahatlığı mevzusunu biraz araştırın internette, doğru yapılan montajlarda çok ciddi güvenlik önlemleri var. içiniz rahat binin arabanıza

düzeltme:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suicide -- 9 Kasım 2008; 15:44:50 >

• Bu başlık sayesinde tekrar gördüm ki güzel ülkemde sayısız yakıt tüketimi hesaplama teknikleri icat edilmiş. Ve hepsi de birbirinden alakasız. Kimse birbirinin tekniğinden tüketimini kıyaslayamıyor...

Bizim neden mpg gibi bir birimimiz yok? Veya milletimiz böyle bilimsel ölçümlere neden bu kadar uzak?... Anlayabilmiş değilim...
  • quote:

yukardaki hesaba göre yanlışınız var tekrar okumanızı tavsiye ederim

125 ytl lik gazla 1000 km gidildiği yazıyor zaten

ayrıca bir depo 125 e dolması imkansız ortalama 40-45 lt dir depo güncel fiyatla çarparsanız (1.54 opet) 65-70 ytl gibi çıkar
    ve iki depo gaz ile 750-800 km yolu rahatlıkla gider
    yani dizel daha ucuza gitmez

ama dizel daha pahalıya da gitmez.burada tartışılması gereken bence dizelin mi yoksa lpg nin mi daha az yaktığı değil(çünkü bana görede hemen hemen aynı yakıyorlar) araç alımındaki bu farka değip değmeyeceğidir.tekrar edeyim.dizel ve lpg lininde km de aynı yaktığını düşünelim.
    aracı verirken ödediğimiz 2000ytl(3500-1500=2000ytl tabi bazı araçlarda bu kadarda fark yok) için aşağıdaki farklara değer mi? değmez mi?
    1-kapalı otoparklara girebilme
    2-kendini güven içinde hissetme
    3-Bagaj hacminin daralmaması
    4-aracın daha atik olması
    5-fenni muayenelrde birtakım zorluklar gibi.
    vallahi ne lpg li nede dizel araçları övme ve yerme gibi bir niyetim yok

• 2000 lira tüpe vereceğimi 2000 daha veriri dizel alırım.(focus için konuşuyorum).kullanmayı bilip bakımını yaptıktan sonra 400 bin km çok rahat gider.hem orjinal hem tork ohh mis gibi.kapalı otoparkada girebilirim.tüp sadece şahine torosa vb araçlara yakışır bence...
  • quote:

Orjinalden alıntı: hasanmak

quote:

yukardaki hesaba göre yanlışınız var tekrar okumanızı tavsiye ederim

125 ytl lik gazla 1000 km gidildiği yazıyor zaten

ayrıca bir depo 125 e dolması imkansız ortalama 40-45 lt dir depo güncel fiyatla çarparsanız (1.54 opet) 65-70 ytl gibi çıkar
    ve iki depo gaz ile 750-800 km yolu rahatlıkla gider
    yani dizel daha ucuza gitmez

ama dizel daha pahalıya da gitmez.burada tartışılması gereken bence dizelin mi yoksa lpg nin mi daha az yaktığı değil(çünkü bana görede hemen hemen aynı yakıyorlar) araç alımındaki bu farka değip değmeyeceğidir.tekrar edeyim.dizel ve lpg lininde km de aynı yaktığını düşünelim.
    aracı verirken ödediğimiz 2000ytl(3500-1500=2000ytl tabi bazı araçlarda bu kadarda fark yok) için aşağıdaki farklara değer mi? değmez mi?
    1-kapalı otoparklara girebilme
    2-kendini güven içinde hissetme
    3-Bagaj hacminin daralmaması
    4-aracın daha atik olması
    5-fenni muayenelrde birtakım zorluklar gibi.

vallahi ne lpg li nede dizel araçları övme ve yerme gibi bir niyetim yok

öncelikle şunu belirtmem gerek her zaman benzinli ile dizel arasındaki fark 3500 ytl değildir mesela biraz uç örnek ama bmw 320i ile 320d arasındaki fark yaklaşık 14000 ytldir

şu anda tüplü araç kullanıyorum ve kapalı otoparka girmede herhangi sıkıntı duymuyorum ve olacağınıda sanmıyorum.
    kendimi gayet güvende hissediyorum herhangi bir güvenlik sıkıntısı yok.
    bagajım yeterince büyük olduğu için bagajımı daraltmıyor (audi a6)
    herhangi bir performans eksikliği hissetmiyorum
    muayenede sıkıntı yok

umarım açıklayıcı olmuştur.

• quote:

Orjinalden alıntı: rocky_m5

2000 lira tüpe vereceğimi 2000 daha veriri dizel alırım.(focus için konuşuyorum).kullanmayı bilip bakımını yaptıktan sonra 400 bin km çok rahat gider.hem orjinal hem tork ohh mis gibi.kapalı otoparkada girebilirim.tüp sadece şahine torosa vb araçlara yakışır bence...

tercihinize saygılıyım yalnız hangi araca tüpün yakışıp yakışmayacağını o aracın sahibi belirler siz değil. bizim araba 224000 km de ve tüplü ve sorun yok olması için bir nedende yok. bakımı düzgün yapıldıktan sonra dediğiniz km leri her araba görebilir şahinde torosta tüple alakası yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: anconda

quote:

2000 lira tüpe vereceğimi 2000 daha veriri dizel alırım.(focus için konuşuyorum).kullanmayı bilip bakımını yaptıktan sonra 400 bin km çok rahat gider.hem orjinal hem tork ohh mis gibi.kapalı otoparkada girebilirim.tüp sadece şahine torosa vb araçlara yakışır bence...

tercihinize saygılıyım yalnız hangi araca tüpün yakışıp yakışmayacağını o aracın sahibi belirler siz değil. bizim araba 224000 km de ve tüplü ve sorun yok olması için bir nedende yok. bakımı düzgün yapıldıktan sonra dediğiniz km leri her araba görebilir şahinde torosta tüple alakası yok.

1.8 T motor mu var hocam A6'nızda?

• evet 1.8T 150 bg
    quote:

Orjinalden alıntı: O.B.K

quote:

quote:

• quote:

evet 1.8T 150 bg
    quote:

Orjinalden alıntı: O.B.K

Başlığı kirletmeyeyim hocam. PM den sordum. Cevaplarsanız sevinirim.
  • forever diesel power
  • aynı modelin dizelini benzinlisinden daha fazla ödeyerek satın aldığınızda bedeli-ederi-herneyse daha yüksek bir mal satın almış olursunuz...üst donanım gıbı bır anlamda...dolayısıyla benzınlısınden daha pahalıya satarsınız...yakıt farkı da malın giderinin azlığı-çokluğuyla alakalıdır...
  • hyundai era için Select donanımda benzinli-dizel farkı 1500 ytl...
    ben dizel seçtim gayet memnunum...
    lpg taktırması,garantisi,ayarı,sızdırmazlık raporu yok muayene dertleri yok...
    ayrıca her marşta önce benzin...
  • modelden modele, motrdan motra farklı .

hiçbir şekilde genelleme yapılamaz.
  • Dizel otomobil alırken verdiğimiz fazla parayı zaten satarken geri alıyoruz. Benzinli-dizel-lpg diye hesap kitap işine girerken önemli olan bakım masrafları ve yapılan km. Bu şekilde hesap yaparsak daha doğru olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yataghan

Dizel otomobil alırken verdiğimiz fazla parayı zaten satarken geri alıyoruz. Benzinli-dizel-lpg diye hesap kitap işine girerken önemli olan bakım masrafları ve yapılan km. Bu şekilde hesap yaparsak daha doğru olur.

aslında buda bi çelişki, ikinci el dizel araç alacak olsam fiyatının benzinlisine göre çok değil az olmasını beklerim. nedeni gayet açık, dizelin daha hassas olması ikinci elde nasıl kullanıldığını bilmediğin bir araçta fiyatı düşürmeli diye düşünüyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yataghan

Dizel otomobil alırken verdiğimiz fazla parayı zaten satarken geri alıyoruz. Benzinli-dizel-lpg diye hesap kitap işine girerken önemli olan bakım masrafları ve yapılan km. Bu şekilde hesap yaparsak daha doğru olur.

Bence yakıt ekonomisinden de kazandığınız parayı bakımlarda geri veriyorsunuz. Yani çok doğru söylüyorsunuz, eğer çok km yapmıyorsa dizel araba daha pahalıya gelir.

Bence LPG her halükarda daha ekonomiktir. Ama çakma çözümdür, uğraşması vardır, kapalı otoparka girememesi vardır felan.
  • lpg nin litresi 1.5 lira olmus mazot 3 ytl bunun için carpıp bölmeye gerek yok 90 ytl ye 60 litre gaz alırsın daha ne olsun . arac olarakta 90 model üstü japon araclarından aldınmı en ekonomiği olur:):)
  • quote:

Orjinalden alıntı: selim82

lpg nin litresi 1.5 lira olmus mazot 3 ytl bunun için carpıp bölmeye gerek yok 90 ytl ye 60 litre gaz alırsın daha ne olsun . arac olarakta 90 model üstü japon araclarından aldınmı en ekonomiği olur:):)

90 YTL ye iki araç kaç km gidiyor. mühim olan o...
  • quote:

Orjinalden alıntı: selim82

lpg nin litresi 1.5 lira olmus mazot 3 ytl bunun için carpıp bölmeye gerek yok 90 ytl ye 60 litre gaz alırsın daha ne olsun . arac olarakta 90 model üstü japon araclarından aldınmı en ekonomiği olur:):)

bizim burada 1.73'e inmiş sizin orası neresi ki 1.5 ytl??
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.