Şimdi Ara

dizel aracım çok yakmaya başladı???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
18.506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhabalar arkadaşlar aracım 10.000 kmyi yeni devirdi motorinin litre fiyatı 4 tl civarındayken kmde 18-19 kuruş yakıyordu son 2 haftadaki hesaplamalarımda kademeli olarak arttı ve 2 gün önceki hesaplamamda 26 kuruşu gördüm bayağı şaşırdım.sebebi ve çözümü hakkında bi bilgisi fikri önerisi olan arkadaş olursa çok sevinirim.

• Kullanim şartlarıniz tamamen ayni mi? Belki klima, trafik gibi farklılıklar vardır. Veya araciniz az yaktığı icin psikolojik olarak yakita dikkat etmeden kullanmis olabilirsiniz. Bakim zamani gelmis olabilir? Arkadasimda boyle bir durum olmustu bakimini geçirdiği icindi bakimdan sonra duzeldi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1,6 Dizel araç ortalam 5,8 yakıyor normal mi ?
    Rodaj süresi daha dolmadı
  • quote:

Orijinalden alıntı: L&M

1,6 Dizel araç ortalam 5,8 yakıyor normal mi ?

Nerde yakıyosın ş.içi mi dışı mı agresif kullanım mı klima full açık mı vs vs.
    Bende 1.6 tdci var şehiriçi 7 litre yakıyor Çok yakıyo diyemiyorum agresif kullanıyorum çünkü

• Taha789 T kullanıcısına yanıt
    araç ne ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anchowy61

Kullanim şartlarıniz tamamen ayni mi? Belki klima, trafik gibi farklılıklar vardır. Veya araciniz az yaktığı icin psikolojik olarak yakita dikkat etmeden kullanmis olabilirsiniz. Bakim zamani gelmis olabilir? Arkadasimda boyle bir durum olmustu bakimini geçirdiği icindi bakimdan sonra duzeldi.

klima kullanımım azaldı diyebilirim trafikte aynıdır yani uzun yol otoban kullanıyorum ama bakım zamanı gelmiş olabilir hiç sormadım sıfır aldım aracıseneye gelirsin dediler daha 6 ay oldu gelmişmidir bakımı? arabanın üstünde bakım zamanı 105.000 km yazıyordu ama ?
  • Mnr980 kullanıcısına yanıt
    araç citroen c elyyse 1.6 hdi
  • Taha789 T kullanıcısına yanıt
    Arac yeniymis. Sifir aldiysaniz servise sorun en iyisi. Garantili arac.

• Anchowy61 A kullanıcısına yanıt
    öyle yapacağım ama araç mekaniği hakkındada pek bi bilgim yok şu değişcek bu değişcek diyip bana fazladan masraf çıkarmasınlar diye düşünüyorum bende
  • Dizel partikül filtresinin kendini temizlemesinden kaynaklanıyor olabilir. 10.000km az ama kullandiginiz yakıta ve düşük devirli kullanıma bağlı bu durum mümkün.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • fazla yakmaya başladıysa aracın bakım zamanı gelmiş demekki,hava filtresi,yakıt filtresi,yağ filtresi gibi değişimlerden sonra başka ciddi sorunu yok ise düzelecektir.
  • Araç Bakımdan sonra daha fazla yakmaz mı bir süre?neticede yeni motor Yağı kondu.

• Sartlari belirtirken istanbul ve digerleri olarak ikiye ayirmak lazim zira izmirde ankarada yasiyan biriyle istanbulda yasiyan biri trafikte ayni yakiti harcamaz.sorunuza gelirsek aracta yol bilgisayari yok mu ortalama hizi gosteren ordan bi yorum yapilabilir.Bakim zamanida gelmis olabilir tabi.

• Hayir ilgisi yok.Filtreleri degismis bakimi yapilmis bir arac daha rahatliycaktir bunu cekişten anlarsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: bianconera

quote:

Orijinalden alıntı: L&M

1,6 Dizel araç ortalam 5,8 yakıyor normal mi ?

Nerde yakıyosın ş.içi mi dışı mı agresif kullanım mı klima full açık mı vs vs.
    Bende 1.6 tdci var şehiriçi 7 litre yakıyor Çok yakıyo diyemiyorum agresif kullanıyorum çünkü

ben benzinliye 7 lt çok diyordumhiç sesimi çıkarmıyım

• yeni motor yağı daha kaygan olduğundan krank mili ve pistonlar ilk 3000 km de çok rahat hareket eder,bu km den sonra yağ yavaş yavaş özelliğini yitirmeye başar ve sürtünme artar buda yakıt tüketimini azda olsa olumsuz etkiler,birde bakımda sadece yağ değişmiyor değişen hava filtreside motora daha sağlıklı hava girişi sağladığından yakıt tüketimi araç normallerinde döner zamanla kirlenen hava filtresi hava akışını azaltacağından yakıtın bir kısmı çiğ kalarak egzostan atar yani hava eksikliğinden dolayı tamamını yakamadan atar.
  • ortalama hız 52 falan olması lazım ya yanlış hatırlamıyorsam pek ortalamaya bakmıyorum anlık tüketim seçili duruyor bende :) servisi aradım ilk bakıma kadar normal böle şeyler gibi saçma bi cevap aldım 15.000 de bakıma sokacam bakalım neolacak teşekkür ederim cevaplar için
  • Hava filtresıni kendiniz değiştirebiliseniz bakımı beklemeyin. 5000 km de bile kirleniyor filtreler. Kendi aracımda basit olduğu için 5000-7000 km gibi değiştiriyorum.

• Ben araçta bir sorun olduğunu sanmıyorum. Bakımda değişeceklerden Sadece hava filtresinin yakıt tüketimine etkisini hissedebilirsiniz. Diğerleri belli belirsizdir.

Siz 6,5 litre civarı tüketim hesaplamışsınız yoğun trafik, 150 üzeri hız yada agresif kullanım yoksa burada yanlışlık olabilir.

Direksiyonun sağındaki yol bilgisayarı düğmesine basarsanız trip 1 ve trip 2 verileri gelecek. Muhtemelen trip 2 aldığınız beri sıfırlanmamıştır. Maksimum 5 civarı görmeniz lazım.

Aracım C Elysee 19000 km de. 3. ****

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.