Şimdi Ara

dizel arabalar ve kullanma tekniği bilgileri (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
5
Favori
134.087
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • BEN 0 DİZELLERDE BİLE GÖRÜYORUM SİYAH DUMAN ATIYORLAR....
  • Abi oku oku canım çıktı ama sağolun herkese yararlı bir bilgi bunlar...
  • Baştan sona kadar tüm satırları ilgiyle okudum, gerçekten tüm merak edilen sorulara cevap niteliğinde bir topiç olmuş. Yazan arkadaşların klavyelerine sağlık, hepsinede ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağolsunlar,üşenmeyip uzun uzun yazmışlar, bizleri aydınlatmışlar. Tüm yazılanları arşivime kaydettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi set -- 3 Temmuz 2006; 17:51:11 >
  • bu siteyi bu yüzden seviyorum takıldıgın mevzu varsa sor bilgisi olan arkadaşlar yada başından daha önce geçmişbir olaysa seni aydınlatıyorlar hele elinde biraz takım tutuyorsa tamirciler açkaldı demek
  • serkes ve effem'e helal olsun.Ayıptır söylemesi otu hoku bilen ben çok faydalı bilgiler edindim.Yayında ve yapımda emeği geçen herkese herkeseye teşekkürler.
  • Herkes okusun
  • Bilgiler için teşekkürler...
  • Paylasım için çok teşekkürler hocam
  • vallahi yazıyı okumadım ama hemen 1.4 Pejo 307 70Bg muhabbetini gördüm de yazıyı yazan adam bişiden anlamıyormuş, alıntı yapan arkadaşı tenzih ederim...

Yok torku 1.6 otomobilden fazlaymış ta 1.6 gibiymiş...

Onu geçsin o arabanın nasıl olduğunu kullananlar bilir... O kadar para bayılanlar arabayla giderken sağdan soldan minibüsler otobüsler sollayınca kamyonetler sellektör yapınca düştükleri durumlara yanıyorlardı
  • mesela 1.8 turbo passatlar vardi
    quote:

Orjinalden alıntı: effem

peki bu turbo neden sadece dizelde kullanılıyor. benzinli motorda kullanılan varmı? (ben hiç duymadım) veya bu yönde çalışma var mıdır acaba.
  • orada 1.6 benzinli motordan daha yuksek tork alıyo dedi
    quote:

Orjinalden alıntı: antiochos

vallahi yazıyı okumadım ama hemen 1.4 Pejo 307 70Bg muhabbetini gördüm benzinli moyazıyı yazan adam bişiden anlamıyormuş, alıntı yapan arkadaşı tenzih ederim...

Yok torku 1.6 otomobilden fazlaymış ta 1.6 gibiymiş...

Onu geçsin o arabanın nasıl olduğunu kullananlar bilir... O kadar para bayılanlar arabayla giderken sağdan soldan minibüsler otobüsler sollayınca kamyonetler sellektör yapınca düştükleri durumlara yanıyorlardı
  • Yazıyı yazan adam cevap veriyor:

1- Peugeot 307 1.6 benzinli (110 bg) motor en yüksek torku 147 Nm/4000 d/d
    Peugeot 307 1.4 dizel (70 bg) motor en yüksek torku 160 Nm/2000 d/d
    Hem daha yüksek tork hem de daha düşük devirde.

2- Minibüs, kamyonların selektör yapması konusu: Değerli arkadaşımız yazının "Şehir efsaneleri" bölümünü okusaydı, bu lafı etmezdi sanırım.
    1.4 HDi, sıfırdan 100 km/s hıza, 15.2 saniyede çıkıyor. Eskiden çok yaygın olarak kullanılan Şahin ve Doğan marka araçlar, Tempra motoruna geçmeden önce aşağı yukarı (14.5 saniye) bu kadar sürede 100 km/s hıza çıkıyordu. Hiç kimse Şahin'e minibüs ve kamyonlar arkadan selektör yapıyor demiyordu.
    Daha çok bu yukarıdaki bölümde belirtilen, sürücünün yanlış viteste bulunmasından ya da yakalanmasından kaynaklanıyordur. Hani derler ya, "At adımına göre değil, adamına göre yürür".

Değerli dostumuz lütfen bütün yazıyı okusun, ondan sonra yazıyı yazan adamın "bişi" olup olmadığına karar versin. Okuduktan sonra da bu fikrini korumayı tercih ederse, tabii ki bu görüşe de saygı gösterilir.
  • bu testi yapan arkadaşa sorum şu: dönüşte nasıl geldin bilader?(gene o kadar sabredip yavaş geldim dersen helal olsun::)
  • örnek olarak tempra motoruna geçmemiş şahini verebiliyorsun,fazla söze gerek yok
    quote:

Orjinalden alıntı: kursunasker

Yazıyı yazan adam cevap veriyor:

1- Peugeot 307 1.6 benzinli (110 bg) motor en yüksek torku 147 Nm/4000 d/d
    Peugeot 307 1.4 dizel (70 bg) motor en yüksek torku 160 Nm/2000 d/d
    Hem daha yüksek tork hem de daha düşük devirde.

2- Minibüs, kamyonların selektör yapması konusu: Değerli arkadaşımız yazının "Şehir efsaneleri" bölümünü okusaydı, bu lafı etmezdi sanırım.
    1.4 HDi, sıfırdan 100 km/s hıza, 15.2 saniyede çıkıyor. Eskiden çok yaygın olarak kullanılan Şahin ve Doğan marka araçlar, Tempra motoruna geçmeden önce aşağı yukarı (14.5 saniye) bu kadar sürede 100 km/s hıza çıkıyordu. Hiç kimse Şahin'e minibüs ve kamyonlar arkadan selektör yapıyor demiyordu.
    Daha çok bu yukarıdaki bölümde belirtilen, sürücünün yanlış viteste bulunmasından ya da yakalanmasından kaynaklanıyordur. Hani derler ya, "At adımına göre değil, adamına göre yürür".

Değerli dostumuz lütfen bütün yazıyı okusun, ondan sonra yazıyı yazan adamın "bişi" olup olmadığına karar versin. Okuduktan sonra da bu fikrini korumayı tercih ederse, tabii ki bu görüşe de saygı gösterilir.

• Dönüşte başka yoldan geldim, bu sefer 110 km/s hızı aşmamaya dikkat ederek. Antalya ve Kemer arasında 2-3 gün kullandıktan sonra, Denizli üzerinden Bergama'ya ve oradan dönüp Susurluk'a ulaştım. 1000 kilometre civarında geçmiştim, depoyu doldurunca ortalama yakıt tüketimi 4.7 litre civarındaydı. Bazı yokuşlarda biraz fazla hızlı gitmiş olabilirim.
    Ama normalde hızlı otoyol sürüşlerini içermeyen şehirlerarası yollarda 5 litre civarında tüketiyor. Ama ekonomik ve dikkatli kullanımla tabii. Yani, gereksiz yere devir yapmayarak, zamanında üst vitese geçerek.
    Yokuş aşağı boşa atmak gibi bir şey yapmıyorum çünkü yakıt tüketimini düşürmüyor, arttırıyor. Hızı sabit tutacak bir vites seçilip inildiğinde, motor yakıtla değil aracın ağırlığının oluşturduğu kuvvetle dönüyor. Gaz verilmezse, yakıt tüketimi sıfır oluyor. Boşa atılırsa, bu sefer motoru rölantide tutmak için belli bir yakıt tüketilmesi gerekiyor. Yol bilgisayarlı başka araçlarda bu açıkça görülüyor.

Diğer arkadaşımızın sorusuna gelince:
    Şahin örneğini, Şahin ve 307 1.4 Hdi bile minibüslerden ve kamyonlardan hızlıdır anlamında verdim.
    Hayır, minibüs ve kamyonlar daha hızlıdır diyen varsa, buyursun rakamları sunsun.

Yanlış viteste yanlış devirde yakalanınca her araçta olabilir böyle şeyler. 70 beygirlik bir dizel motorun yüksek performanslı olacağını kimse iddia edemez.
    Buradaki iddia şudur:
    1- Bu araç çok ekonomiktir.
    2- Günlük kullanımda yeterli performansa sahiptir

Herkes ticari araçların çok performanslı olduğunu iddia ediyor. Bunu söylerken tabii eski ticari araçlarla karşılaştırma yapıyorlar. 307 1.4 HDi de yavaştır biraz ama diğer binek otomobillere göre yavaştır. Ticari araçlardan daha yavaş değildir. Hiç kimse bana öyle geliyor diyemez.

307 1.4 HDi, otoyolda 160 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Ama doğrusu normalde, yol boşsa ve fazla rüzgar yoksa 120-130 km/s ile gitmeyi tercih ediyorum. Bu hızda gidildiğinde 6 litre / 100 km civarında tüketiyor. Örneğin, 80 km/s hızla giderkense 3.5 litre civarında tükettiğini tahmin ediyorum. Tabii, sabit hızda gitmek mümkün değil. Buna göre değişebiliyor.
    Diğer araçlarda da aynı şekilde. Örneğin bazı benzinli araçların tüketimi 140-150 km/s hızda 10 litreye ulaşıyor.

Ben bu araçla istediğim yere istediğim hızda gidebiliyorum. Belki biraz daha geç hızlanıyorum ama yine de bu yakıt tüketimi için değer. Sonuç olarak, trafik kurallarına uygun bir şekilde bir yerden bir yere gidildiğinde, zaman olarak kayde değer bir kayıp olmuyor. Yarış yapacak olsak zaten başka araba alırız. (Trafikte yarışa karşıyım zaten, büyük sorumsuzluk. Kendine güvenen, çıkar piste, giyer kaskını, örneğin, Karting'de aynı araçlarla yarışır, o zaman görülür kimin ne kadar iyi olduğu. Aksi durumlarda, trafikte kendi kendine gelin güveyi olup, normal giden araçlarla yarışır gibi yapıp tatmin olmaya çalışmak çocukça bir davranış)
    Ayrıca, çoğunlukla, şehir içinde kullanıldığında yakıt tüketimi daha da önem kazanıyor.

Bu araç herkese uygundur, herkes bunu almalıdır demiyorum.
    Ben sürüş yeteneklerime güveniyorum. Aracın sahip olduğu performansı gerekli durumlarda sonuna kadar kullanıyorum. Ama doğrusu, benzinli araçlara göre neredeyse yarı yarıya az masrafla yolculuk etmek bayağı zevkli. Hem de bir depoyla gidilen yol çok uzun. Şehir içinde bir depoyla (60 litre) 800 km civarıda geçiliyor. Şehir dışında, araç yüklüyken bile 1000 km civarında (50-55 litre yakıtla).

Not: arabadergisi.com'daki yazıyı okumadan tartışıyoruz gibi geliyor bana.
    Bu testin amacı acaba bu araba ne kadar az yakabilir diye öğrenmekti. Bazı insanlar resmi yakıt tüketimi rakamlarının doğru olmadığını iddia ediyor. Demek ki koşullar uygun olursa, bu rakamlara ulaşılabiliyor. Koşullar ne kadar kötüyse, bu rakamlardan o kadar uzaklaşılıyor.
  • Varmı başka sorusu olan ?
  • Kurşunasker dostum bende 1.3 Opel corsa CDTI 70 HP var. Hangi devirde vites yükseltmeliyim ve hangi devirde devam etmeliyim yardımcı olursan sevinirim.
  • Tork eğrisine bakmamız lazım. Benim arabaya benziyordur diye tahmin ediyorum. Ben ne yaptığımı anlatayım (Corsa'nın tork eğrisini gösteren grafiği bulunca daha net konuşuruz).

Hızlanırken 3500 d/d'e gelince üst vitese geçiyorum. Üst vitese geçtiğimde aşağı yukarı 2000 d/d'de başlıyor oluyorum yeni vitese. Yani torkun en yüksek olduğu devir civarında.
    Ama her zaman viteslerin arasındaki oran aynı olmuyor. Örneğin, dördüncü vitese geçmek için üçüncü viteste 3000 d/d civarına gelmek yetiyor.
    Bazen taksiye binince görüyorum dizel motoru (artık benzinli kadar sessiz ve yumuşaklar tabii) benzinli motor gibi 4000 devire kadar çıkarıyor. Halbuki, 3500 d/d'den sonra artık boşuna basmış oluyor, üst vitese geçse, en yüksek torkun olduğu 2000 d/d civarına gelecek ve bastığında araç daha çabuk hızlanacak. Tabii, yakıt tüketimi de düşecek.
    Genel olarak motoru da dinlemek lazım. En düşük hangi devirde kurtarıyor anlamak için. Bazı araçların 1800 d/d'de en yüksek torku, bazılarının 2000 d/d. Bazılarının tork eğrisi nispeten düz. Bazılarının da tepe yapıp hemen iniyor vb.
    Genel olarak amaç aracı mümkün olan en düşük devirde kullanmak. Dizelin avantajı bu devrin aşağı yukarı en yüksek tork devrine yakın olması.
    Benzinli bir araçlar 2000-2500 d/d ile giderken hızlanmak gerektiğinde, en yüksek tork 3500-4500 civarında olduğu için ya uzun süre beklemek ya da vites küçültmek gerekiyor.
  • Kurşunasker dostum verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.Opelin sitesinde Opel corsa 1.3 ile ilgili olarak şu bilgiler mevcut belki bana yardımcı olmanı sağlayabilir
    Maximum tork :170 Nm - 1750-2500devir/dk. Maximum güç 70HP - 4000devir/dk.

Bu bilgiler ışıgında soruma yeniden cevap verebilirmisin?birde tork egrisini nereden bulabilirim?
  • Aslında her markanın vermesi lazım bunu. Genelde Almanya sitelerine bakıyorum markaların. Almanlar daha çok teknik bilgi veriyor özellikle de hacimli pdf katalogların içinde.
    Neyse, bir tuning sitesinde vardı corsa 1.3 CDTi'nin tork grafiği. Tuning yaptıktan sonraki artışı göstermek için standart tork ve güç eğrilerini sunmuşlar. Tuning'den sonraki eğrileri sildim karışıklık yaratmasın diye. Biraz küçük ama bilgisayarına kaydedip oradan açarak büyütebilirsin. Gri olan çizgi, tork eğrisi. Siyah olan çizgi, güç eğrisi. Sol taraf gücü gösteriyor kW olarak, sağ taraftaki rakamlar torku gösteriyor, Nm olarak. Bu grafik çok hassas olarak göstermeyebilir ama 1750-2500 d/d arası aşağı yukarı aynı kalan 170 Nm'lik bir tork var. Ama daha geniş bakarsak, 1700 ile 3700 d/d arasında tork düzeyinin yüksek olduğunu görüyoruz. Araç bu devirlerde kullanıldığında en iyi performansı verir. Teknik olarak, 3700 d/d'nin üzeri en yüksek vites dışında bir işe yaramıyor. Küçük viteslerde hep daha yüksek bir vites olduğu için, vites yükseltip, yüksek torktan ve düşük yakıt tüketiminden yararlanmak gerekiyor. Bu nedenle dizeli kullanmak daha kolay ve zevkli. 5000 d/d'deki tork 1000 d/d'dekiyle aynı, dikkatini çekerim !
    [simage][/simage]
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.