Şimdi Ara

Diyelim ki Evrim var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • tesadüfen var ettiği düzeni, tesadüfen bozması gerekmiyor mu? neden koruyor?

misal;

29 harften evrimi oluşturacağız, rastlantılar E harfini buldu diyelim onun yanına gelecek V yi oluştururken E yi neden bozmuyor..? umarım anlatabilmişimdir

• quote:

Orjinalden alıntı: kyo_66

tesadüfen var ettiği düzeni, tesadüfen bozması gerekmiyor mu? neden koruyor?

misal;

29 harften evrimi oluşturacağız, rastlantılar E harfini buldu diyelim onun yanına gelecek V yi oluştururken E yi neden bozmuyor..? umarım anlatabilmişimdir

İlk olarak anlatamadın.
    İkinci olarak, bahsettiğiniz şeye, o mükemmel düzene bir çok evrime inanan kişi inanmaz. Onlara göre mükemmel bir düzen söz konusu değildir, birikimli olarak ilerleyen bir düzen söz konusudur.
    Ek olarak evrim, buradaki arkadaşlar sadece biyolojik evrimi savunabiliyorlar, ne kadar savunduklarını ve bu konuda ne kadar başarılı olduklarını, cevap veremedikleri soruları, buradaki diğer konularda gayet net bir şekilde görebilirsin.

• Düzen mükemel degilki.
    Onlarca kavim ceşitli doga olayları yüzünden yok oldu.
    Eski yüzyıllarda dünyaya göktaşı isabet ettigide söyleniyor.
    Ekosistem müthiş falan degil.Bir hayvan yaşayabilmek icin digerini yiyor.
    Doga sürekli bir savaş degişim halinde.
    Yolunda giden hiçbirşey yok nereden baktıgına baglı aslında.
  • quote:

Orjinalden alıntı: döküntü

quote:

misal;

İlk olarak anlatamadın.
    İkinci olarak, bahsettiğiniz şeye, o mükemmel düzene bir çok evrime inanan kişi inanmaz. Onlara göre mükemmel bir düzen söz konusu değildir, birikimli olarak ilerleyen bir düzen söz konusudur.
    Ek olarak evrim, buradaki arkadaşlar sadece biyolojik evrimi savunabiliyorlar, ne kadar savunduklarını ve bu konuda ne kadar başarılı olduklarını, cevap veremedikleri soruları, buradaki diğer konularda gayet net bir şekilde görebilirsin.

Allah allah, neymiş cevap vermediğimiz sorular?

kyo_66 senin sorunun cevabı, faydalı gen ileriye aktarılırken, faydası olmayanlar yok oluyor. Bu yüzden E harfi bulunduktan sonra tekrar kaybolmuyor. Yada şöyle söyleyim, herşey basitten karmaşıklığa doğru gidiyor. Eğer karmaşık yapı yok olursa, diğer basit kopyalar duruyor. Aynı anda hem basit kopyalar hemde ileri karmaşık yapılar var. Tıpkı günümüzde bir hücrelilerin olması gibi. Yani devamlı olarak bir yedekleme, bir kopyasını, orjinalini, sağlamını bulundurma var.

• quote:

misal;

Evrimin bir amacı olduğunu sanmıyorum. Ayrıca mükemmel düzen diye birşey de yoktur. Fakat karmaşık harflerden EVRİM kelimesini nasıl oluşturabiliriz ona bir örnek vereyim. Bir soyguncunun şifresi EVRİM olan bir kasayı açmaya çalıştığını düşün. Tüm harfleri dener. E harfi geldiğinde o sıradaki doğru harf olduğunu anlar ve V harfini bulana kadar 2. harfe geçer. Veya adını hatırlayamadığın bir arkadaşının önce başharfini hatırlar ve bu harfle başlayan isimleri sayarak sonuca ulaşırsın. Bu örnekler sanırım baştaki E harfinin nasıl korunduğu konusunda bir fikir verebilir.

Canlılar aleminde bu olay doğal seleksiyon ile yürür. Yanında V olmayan E ler yokolur.

• quote:

Orjinalden alıntı: K.MARX

Düzen mükemel degilki.
    Onlarca kavim ceşitli doga olayları yüzünden yok oldu.
    Eski yüzyıllarda dünyaya göktaşı isabet ettigide söyleniyor.
    Ekosistem müthiş falan degil.Bir hayvan yaşayabilmek icin digerini yiyor.
    Doga sürekli bir savaş degişim halinde.
    Yolunda giden hiçbirşey yok nereden baktıgına baglı aslında.

Ben demiştim
  • @Yeni Türkü
    @döküntü arkadaşın demek istediği, evrimin her türlü soruya cevap vermediğiyle alakalı olmalı. Üstelik evrimle alakası olmayan kapsamına girmeyen sorularında neler olduğunu görmek açısından tavsiyesi geçerli.
    Bu açıdan "cevap veremedikleri sorular" sözünü geçerli buluyorum.
  • @döküntü konuyu açıklamış soru evrim açısından pek geçerli değil aslında.
    Ek olarak şunu söyleyeyim; Tesadüf olarak nitelendirilebilecek olaylar var. Buna göre her şey tesadüfen(!) bozulabilir, bunun olmayacağını söyleyen yok ki. Gök taşı çarpmaları zamanında kim bilir ne kadar zarar verdi canlılara. Günümüzde de çarpabilir garantisi var mı. Onun dışında türleri tükenen sayısız canlı türü olduğu söyleniyor. Hani insanları suçluyorlarya bir canlı türünü tüketince, hani diyorlarya insan düzeni bozuyor diye. Eskiden insan mı vardı da o canlılar tükendi, düzen dediğiniz bir çok örneğin bozuk dediğiniz şeklini göstermek çok kolay. Neyse, soru daha düzgün sorulmalı.

Laf düzenden, mükemmellikten açılmışken, Adnan hoca tarzında bir yorum yapayım.
    Hani diyorlar ya evrim Termodinamiğe terstir, falandır fıstıktır. Buna inanan görünce çok şaşırmıştım. Mükemmele gidiş varmış olamazmış düzensizlik olmalıymış. Hangi tarafı çürütüyor belli değil bu laflar ya hadi neyse.
    Ben de diyorum ki; Entropi yasasına göre Evren düzene değil düzensizliğe gitmelidir. Dolayısıyla, evren toplamda düzensizliği artan bir yapıdır, düzensizdir

Not:
    Bu örneğe Adnan hoca gibi dememin sebebi içeriğinin tamamen yanlış olmasından değil. Sahip olduğum bilgiler Entropiyi tanımlamak için Düzensizlik kelimesini kullanmanın esasen yanlış olduğunu düşündürüyor. Düzen düzensizlik gibi kavramlar bakış açısına göre değişebiliyor. Bu kavramları sağlam pabuç görmüyorum. Ben Entropi için Değişkenlik kelimesini uygun görüyorum ama bir çok yerde Düzensizlik kullanılıyor. Düzen dediğimiz şeyler aslında olabilecek olaylardan, yani bir sürü olasılıktan işimize gelen birinin varlığını korumasına diyoruz. O durumun varolmaya devam etmesi için enerji harcamalıyız(enerji elde etmekte başka yerde daha büyük değişimlere sebep oluyor). Aksi takdirde o durum değişime girecektir. Değişim esastır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fairEnough -- 28 Mayıs 2009; 21:08:36 >

• bunun adı evrim mi başkalaşım mı? şşimdi nasyonal coğrafikte gosterdiler kucucuk hayvalar kocaman dinazor olmuş.. atalrı oymuş diyorlar.. bunun icin dna dizilişine bakılıyor.. e ona bakılıyorsa bizimle bi bitki turununde dna dizilişi aynıydı sanıyorsam.. o zaman bizim atalarımız aynı mı insan ottan mı geliyor. ne bilim.. kultur bilim işte..
  • Hangi bitkiymis o merak ettik :)
  • Evrim teorisinin yıkılması karşıt görüşlerin haklılığını ispat etmez. Evrime alternatif bir görüş sunan kişiler, görüşlerine dayanak oluşturan biyolojik kanıtları da sunmalıdırlar. Fakat karşıt görüştekiler sadece soyut düşünsel çıkarımlarla görüşlerini ispat etmeye çalıştığı sürece görüşleri bilimsellik kazanmayacaktır.
  • Evrim ile Din'nin karşılaştırılması sadece boş uğraştır arkadaşlar.

Biri BiLiMSEL'dir, sayılarla ve deneylerle gerçeğe ulaşılmaya çalışılır.
    Diğeri INANÇ'tır. Kişiden kişiye göre değişir. Sorgulanamaz ve olduğu gibi inanılır yada inanılmaz.

Dolayısıyla BiLiM ve DiN kavramlarını kıyaslamak, BiLiME hakaretten başka birşey değildir.
  • quote:

misal;

Tesadüfen oluşan şıradan oluşumlar tesadüfen bozulur. Fakat hayat tesadüfen bozulmayacak ve kendini yenileyebilecek bir olgunun tesadüfen oluşmasıdır.
  • Doğada bozulmayacak oluşumlar kısır döngüleri beraberinde getirir. Kısır döngüler hayatın akışına düşmandır. Bozulabilen oluşumlar zamanla bozulamayacak oluşumlara doğru kayar. Çeşitlilik zamanla artması gerekirken azalır. Son cümlenin 'Tesadüfen bozulmayacak' kısmına karşıyım, 'Kendini yenileyebilecek' kısmına katılıyorum.
  • Otlar olmasa hayvanlar ve insanlar olur mu?

Evrende evrim, değişim olmasaydı herşey olduğu gibi kalırdı. Farklışama olmazdı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: döküntü

quote:

Orjinalden alıntı: LeVeL

Bunun nedeni "kelebek etkisi" yüzündendir.

bu derken neden bahsettiniz? Bir de kelebek etkisi?

Keşke google'a kelebek etkisi yazsaydiniz. Tamda bu sorduğunuzla ilgili bir deney mevcuttu. Hava tahminleri neden tahmin kelebek etkisi yüzünden. Bu epey meşhurdur bilmediğinize şasırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeVeL -- 5 Haziran 2009; 3:08:18 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.