Şimdi Ara

Dikmen Metrosu için planlanan güzergâh belli oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
32
Cevap
0
Favori
9.779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dikmen Metrosu için planlanan güzergâh belli oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerle görüştükten sonra Kızılay-Dikmen Metro Hattı için, toplam 14 duraktan oluşan bir öneri güzergâhı oluşturdu. Buna göre duraklar şu şekilde olacak:

1. Kızılay

2. Esat

3. Kuğulu

4. Ayrancı

5. Harbiye

6. Öveçler

7. Dikmen

8. Malazgirt

9. Keklik Pınarı

10. Akpınar

11. Atatürk Sitesi

12. Oran

13. TRT

14. İlkbahar Mah.

Ayrıca Kuğulu Park istasyonunu, finüküler hattına aktaracak ve toplam 3 duraktan oluşacak bir proje de yer alıyor. Duraklar şöyle:

1. Kuğulu

2. Atakule

3. Yıldızevler

Proje henüz nihai aşamaya gelmediği için zaman içinde değişiklikler olabilir. Muhtemelen metro inşaatına başlanmasıyla birlikte, Dikmen Metrosu'nun tamamlanması yıllar alacak. Ancak yine de iyi bir gelişme, hiç başlamamaktan iyidir.

Kısa tanıtım videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=I-aPkhfhBLI

Güncellemeler

- Finüküler hattı, proje çalışması sırasında bölgenin zemin yapısı uygun bulunmadığından iptal edildi.

- Metro hattına M5 adı verildi.

- Projelendirme aşamasının 17.05.2024 tarihinde bitirilerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı onayına sunulması planlanıyor.

- Bakanlıktan onay çıkması halinde, ihale ve yapım süreçleri başlayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mert_06 -- 18 Nisan 2024; 3:42:13 >

• Melih Gökçek bunu beğenmedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Periah kullanıcısına yanıt
  • melih bey ankarayı yönetseydi bu metro 1 sene içinde biterdi. keçiören metrosunu çok kısa sürede yaptığı gibi kısa sürede dikmen metrosunu bitirirdi.

• kuguludan botanige ankarayi cikartabiliyorlarsa iyi.

botanik diyince anilarim depresti. O agaclarin dili olsada konussa Dikmen Metrosu için planlanan güzergâh belli oldu 

• cocainbar kullanıcısına yanıt

Kuğulu parkla botanik arası metro değil füniküler düşünülüyor, İstanbuldaki Taksim-kabataş füniküleri gibi

Bu metro hattının dikmenden sonra esatı dolaşması biraz garip geldi aynı yol arabayla daha kısa sürer trafiksiz saatte

• yanlış proje.

herkesin arabası var her yer araba dolu.

metro yapmak vs hatalıdır.

geçiş garantili yol ve köprü yapmak asıl doğru olandır.

ülkemizde koskoca 5 tane büyük beton şirketi var. bunlara ihale verip yol yaptırmak hem bu dünyada hemde ahirette kazandıracaktır.

• recplayer kullanıcısına yanıt

Esat-Dikmen arası 5 durak var. Her durak ortalama 2-3 dakika sürüyor metro ile. Gayet iyi bir süre bence.

• İlginç, uzun yıllardır bu forumdayım, ilk kez bir metro projesi düşüncesi konu oluyor... Bu da DH için umut verici bir durum.
    Dünyanın en stabil olmayan projelerinden biri olan bu projenin akıbeti ne olacak;
    1985 yılında bir zihni fikir olarak ortaya atılıyor. 2012 yılında bitmesi plananlanan metro 2022 yılında düşünce aşamasına geliyor. Bu da iyi bir gelişme. Demek ki 5 yıl içinde proje olur, 5 yıl sonra ihale olur, 10 yıl sonra biter.

• zotacing kullanıcısına yanıt

Ankarada yaşadığım için biliyorum, uzun yıllar Aşti ve Batıkent metrosu dışında bir gram ilerlemedi metro sonradan hükümet el atıp güç bela bitirip açtılar açıldıktan sonra da sürekli arıza, indi-bindi-aktarma vs çok sorunluydu

Bu metro kesinlikle gerekli, güzergahı zaten kesin değil muhtemelen revize edilir ileride, Esatta bir süre kaldığım için 317 nolu otobüslerden biliyorum oranın da ciddi ihtiyacı var ama Dikmenden birisi arabayı geçtim dolmuşla bile 15 dk da Güvenparka inebilir, güzergah böyle dolambaçlı olursa metroyu kullanmanın pek süre avantajı olmuyor yoksa raylı sistemin her türlüsü ne olursa olsun yapılmalıdır tabiki

• zotacing kullanıcısına yanıt

üstüme almadım hocam. ironi olsun diye yazmıştım.

keçiören metrosunun inşaatı başladığında ben liseye yeni başlamıştım. metro bittiğinde üniversite çoktan bitmiş ve ben iş hayatına atılalı yıllar olmuştu. hatta liseden arkadaşla konuşurduk metro açılınca rahatça gidip geliriz derdik dersaneye Dikmen Metrosu için planlanan güzergâh belli oldu 

metronun geçtiği caddeler yıllarca kapalı kaldı. kaç esnaf battı gitti yazık oldu. trafik çilesi falan hiç söylemiyorum bile.

• Hat mantıklı. Zaten benim veya bizim mantığımıza uyması da şart değil, bu işin nasıl yapılması gerektiğini yazmışlar : "... muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerle görüştükten sonra..."

Arsalara veya yandaşlara bakılıp hat belirlenmez. Belki hala değişir ama önce halka sonra uzmanına sorularak yapılır bu işler.

Bizdeki metro hatlarının sorunu standarttır. Tek çizgi halinde ilerler, çünkü şehir geniş, hat azdır.

Olması gereken ise örümcek ağı şeklinde tasarlamaktır. Balgat, dikmen, ayrancı, esat taraflarında arabası olmayan birisi 1 km yol için, ya yürüyecek, ya taksiye binecek ya da 6km kuzeye kızılaya, daha sonra otobüs/dolmuş değiştirip 6 km tekrar güneye gidecek şu anda. (bilmeyenler için; buralar kızılayın güneyinde ve birbirine paralel şekilde uzayan hatlar). O bölgede yatay hat şart, 30 yıldır ben duyuyorum zaten bunu.

Mesela keçiören ostim dolmuş hattı var. En pahalı dolmuş hattı olmasının sebebi budur. O da kuzeyde ankarayı paralel geçer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 9 Şubat 2022; 22:2:16 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Mansur metro yapacakmış....Ahahahahahahaha....bir dinazor bile yapamayan adam...güldürmeyin insanı...

• Havalimanı projesi için geç kalındı oda bekliyor hala

• Bi Godzilla değil tabi.

• Dikmen yokuşlu bir yer metro hattı için çok çalışacaklar anlaşılan ne diyelim hayırlı olsun

• Yine gölbaşı yok...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.