Şimdi Ara

Dikiş makinası Devresi Hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
3.450
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ekte semasını verdiğim devre pfaff 1222 model dikiş makinasına aittir.
    Devresi yandı ve çok eski bir makine olduğu için servisinde bulamadım.
    Bu devreyi yorumlayabilecek arkadaşlardan çalışma mantığını rica ediyorum.
    bu devre yerine piyasada bulunan ve internette sıklıkla bulabileceğimiz triyaklı devreleri kullanabilirmiyiz.

aşağıdaki şemada stoptomatik ne işe yarıyor? mevcut motor hız kontrol devrelerinde böyle bir şey olmadığı için nasıl bir şey yapılmalı veya bu stoptomatik yapmasak olur mu?

Devre bu şekilde gri parça yandı.(temsili) Öncesinde sigorta atıktı değiştirince gri parça patladı

Sağlam hali

• Arıza yapan karta hiç bir zaman enerji verilmez ,ilk önce arıza tespit edilir sonra enerji verilir.
    Ayak pedalını ayağınızı çektiğinizde makine üzerinde bir anahtar olması gerek bu anahtarın konumunu değiştirirseniz iğneyi ya aşağıda yada yukarıda tutar. stop matic bu işi üslenir.

yardımcı olmak isterim kart tamiri için ancak bu aralar çok yoğunum maalesef.

Kolay gelsin
  • Gri parça 0.1mf kondansatöre benziyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • egealtay kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkür ederim.

Kart tamiri düşünmüyorum zaten eğer olursa dimmer benzeri bir motor kontrol devresi bu işi görür mü onu öğrenmek istemiştim.
  • tda 1562q kullanıcısına yanıt
    o parçanın içinde 3 adet kondansatör var

ilginç bir parça

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi morcin -- 22 Eylül 2016; 13:57:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: morcin

Cevap için teşekkür ederim.

Kart tamiri düşünmüyorum zaten eğer olursa dimmer benzeri bir motor kontrol devresi bu işi görür mü onu öğrenmek istemiştim.

Dimmerin potunu pedala takabilir iseniz pedala bastığınız oranda hız elde edersiniz ancak iğne pozisyon konumunu yapamazsınız.

Kolay gelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: morcin

Merhabalar

Ekte semasını verdiğim devre pfaff 1222 model dikiş makinasına aittir.
    Devresi yandı ve çok eski bir makine olduğu için servisinde bulamadım.
    Bu devreyi yorumlayabilecek arkadaşlardan çalışma mantığını rica ediyorum.
    bu devre yerine piyasada bulunan ve internette sıklıkla bulabileceğimiz triyaklı devreleri kullanabilirmiyiz.

aşağıdaki şemada stoptomatik ne işe yarıyor? mevcut motor hız kontrol devrelerinde böyle bir şey olmadığı için nasıl bir şey yapılmalı veya bu stoptomatik yapmasak olur mu?

Devre bu şekilde gri parça yandı.(temsili) Öncesinde sigorta atıktı değiştirince gri parça patladı

Sağlam hali

Bende sınger marka ile problem yaşamıştım ve sağlıklı bir biçime getirememiştik,yenisi alıp karşılaştırmalı olarak( arızaları) bulup tamir ettik ve bir yedeğimiz oldu kalın sağlıcakla.

• Çok karmaşık bir devreye benzemiyor, tamir edilebilmesi gerek.
    Patlayan kondansatörü o haliyle bulmanız zor. Kağıda elle çizilmiş şemanın doğru olduğunu varsayarak, patlayan kondansatörün yerine üç ayrı kondansatör ile muadili yapılabilir.
    Bu arada devredeki bütün diyotlar gözden geçirilip kısa devre var mı yokmu belirlenmeli. Ayrıca üç adet tristör mevcut bunlar da test edilmeli gerekirse aynısı veya muadili ile değişmeli. Çok özel bir tristör olduğunu sanmıyorum muadili bulunur büyük ihtimal.
    Bobinler bozuksa o zaman biraz uğraştırabilir, bir ihtimal bazı noktalardan emaye hasar görüp kısa devre söz konusu olabilir ama ihtimal düşük.
  • kukubara kullanıcısına yanıt
    Söylediğiniz gibi çok karışık bir devre değil yarıiletkenler kontrol edilip belki arıza tespiti yapılabilir
    tamir ile uğraşmak yerine muadil bir devre ile işi çözmek daha işime geliyor.
    iğne pozisyon konumu için ek devre yapmayı düşünebilirim.
    mantığı az çok devreden anladım
  • İğne pozisyon konumlandırmasını nasıl yapacaksın merak ettim ondan soruyorum.

Kolay gelsin
  • Ben yapmış idim nasıl yaptığımı sen yazmadan ben yazayım,

1 adet neodyum mıknatısı makinenin kasnağına iğne pozisyonunu yukarıda kalacak şekilde yerleştirdim motor durma anında mıknatısı sensörü görmez ise görünceye kadar motora dön komutu verip yukarı iğne pozisyonuna getirip motora dur emrini verip kapattım.

İğne pozisyon konumlandırma durumunu bu şekilde yapmış idim.

Kolay gelsin
    Mevcut devre tristör ile yapılmış çift tristör.

oradan yola çıkarak birşeyler düşünecektim.

mevcut devrenin arızasını gidermek adına bir iki parçaya ihtiyacım var yarın temin edip çalıştırırsam sorun kalmayacak
    eğer olmazsa bende senin çözümüne alternatif işe yarayan bir çözüm bulursam paylaşırım.

Verdiğin cevap ve fikirleri için teşekkür ederim.

:)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.