Şimdi Ara

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [16.07.2023] (570. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.492
Cevap
141
Favori
816.575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 568569570571572
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben şuan 2016 da ygs ile 5 yıllık üni kazandım( iktisat) (1 yıl hazırlık) şuan 2. Sınıfta okuyorum 2 kez sınıfta kaldım.
    Ve bu yıl aöf adalet okumaya başladım
    Aöf adaleti bitirip, iktisatta bitince aöf adaletten dgsye girmek istiyorum
    Kısacası aöf adaletten 2 yıl sonra iktisattan mezun olacağım bu bir sorun yaratır mı yoksa 5 yıllık lisans öğretimi dondurup dgys ye girebiliyor muyum
    Birde şu var ben bu 5 yıllık üni den mezun olursam dgs ye hiçbir şekilde başvuramıyor muyum internette böyle diyenler var girdim diyenler var
    Eğer giremiyorsak adaleti boşu boşuna okumuş oluyorum saçmalık e peki bitmeden dondursam yada kaydımı sildirsem olur mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Xpesolpw X kullanıcısına yanıt
    Aynı zamanda hem lisans hem önlisans mezunu olmanız sıkıntı yaratmaz diye biliyorum. Çok kararsız kaldıysanız ösymyi arayın hocam
  • Xpesolpw X kullanıcısına yanıt

Lisans mezunu olmanız DGS'ye başvuru yapmanıza engel bir durum teşkil etmez. Zaten DGS'ye başvuru yaparken sizde lisans mezuniyeti değil, ön lisans mezuniyeti aranıyor. O nedenle başvuruda AÖF Adalet mezuniyetiniz geçerli olacağı için İktisat mezuniyetiniz dikkate alınmayacaktır.

• Merhaba,

dgs 2021 çalışma arkadaşı lazım motivasyon açısından. varsa dm atabilir. sınav hakkında konuşuruz, soru çözeriz.

• arkadaşlar selam

girmek istediğim yer 320 puan istiyor. Tahminen kaç soru yapmalıyım. hesaplayan bir site varmı(sıralama önemli diyeceksiniz ama tahminen hedeflerimi öğrenmek için soruyorum, önlinsan ortalamam 2.4)

• quote:

Orijinalden alıntı: Blizzard Days

arkadaşlar selam

girmek istediğim yer 320 puan istiyor. Tahminen kaç soru yapmalıyım. hesaplayan bir site varmı(sıralama önemli diyeceksiniz ama tahminen hedeflerimi öğrenmek için soruyorum, önlinsan ortalamam 2.4)

Kardeşim benim de ortalamam hemen hemen aynı. Sayısal için 50 mat 50 tr yapman yeterlidir. Sıralama ise 2019'a göre 98, 2020'ye göre ise 274 olmakta.

• Şu ana kadar matematik adına;

1- Metin Yayınları TYT MAT SB

2- Endemik TYT MAT SB

3- %40-50 kadar F*M Yayınları TYT MAT

Türkçe İçin;

1- Limit Paragraf

2- Düzenli kitap okuma

Bundan sonra hangi kitaba geçsem bir fikrim yok. Problemler kısmına ağırlık vermeyi düşünüyorum. Bir de tekrar amaçlı bir adet orta-zor bir sb ile devam ederim.

Günlük 1 adet matematik denemesi

Geometri + problemler çalışması

SB'den tekrar amaçlı çalışma

bu şekil ilerlerim sanırım.

Hedefim DGS'de ilk 20.

Öneriniz var mı acaba kitap vs gibi? Teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: RemyDeGourmont

Şu ana kadar matematik adına;

2- Endemik TYT MAT SB

Türkçe İçin;

1- Limit Paragraf

2- Düzenli kitap okuma

Bundan sonra hangi kitaba geçsem bir fikrim yok. Problemler kısmına ağırlık vermeyi düşünüyorum. Bir de tekrar amaçlı bir adet orta-zor bir sb ile devam ederim.

Hedefim DGS'de ilk 20.

Hocam merhaba şu an netleriniz nasıl? Çözdüğünüz kitaplara göre durumunuzu merak ettim.

Bende de aynı kitaplar var.

Ha bu arada Dgs kaynakları hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben sadece TYT kaynakları çözüyorum (eski tip). Nedense Dgs kaynaklarına ısınamadım bir türlü.

• quote:

Orijinalden alıntı: Naber Patron

Hocam merhaba şu an netleriniz nasıl? Çözdüğünüz kitaplara göre durumunuzu merak ettim.

Bende de aynı kitaplar var.

Ha bu arada Dgs kaynakları hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben sadece TYT kaynakları çözüyorum (eski tip). Nedense Dgs kaynaklarına ısınamadım bir türlü.

Alıntıları Göster

Hocam netlerim çok aşırı iyi değil açıkçası. Hani matematik sınav ayarı bir denemde 50-53 falan gelir o da max. Geometri tamamen bitmiş değil, problemler de sallantıda kalan sürede onları halletmeye çalışıcam.

Ama tamamlanırsa 55'e sabitlerim gibi duruyor.

Hocam DGS kaynaklarından sadece elimde TASARI'nın bir kitabi var geri kalanları full TYT. DGS kaynaklarına ben de ısınamadım biraz basit geliyor açıkçası. Eski tip TYT kitapları işimizi fazlasıyla görür diye düşünüyorum.

• tcbestepe kullanıcısına yanıt

Hocam merhabalar özelden mesaj atamadığım için burdan yazıyorum kusura bakmayın. Sizi ilk TYT-AYT forumunda görmüştüm DGS ile ilgili bir paylaşım yapmıştınız sanırım. Benim için de yks pek istediğim gibi geçmedi fen derslerinde başarısız oldum 60k gibi bi sonuç elde ettim sayısalda ankarada bi mühendisliğe yerleştim. Fakat bilgisayar olmadı bilgisayar istiyordum. 2. üni kontenjanından AÖF kayıt oldum bilgisayar mhüendsiliği geçmek istiyorum geçen sene tyt matta 35-36 gibi bi net elde etmiştim. Temelim var siz neler öneririsiniz her türlü tavsiyeye açığım şimdiden teşekkür ederim.

• tcbestepe kullanıcısına yanıt

hocam pm atamıyorum size mesajınızı gördüm fakat cevaplayamıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: tcbestepe

kuvvetle muhtemel

Alıntıları Göster

hocam pmyi kapatmışssınız yazamıyorum size

• RemyDeGourmont R kullanıcısına yanıt

Hocam selamlar, gayet güzel gidiyorsunuz. Ek olarak çıkmış dgs + ales + kpss çözerseniz çok daha iyi olur. Birde problemlerden önce sayısal mantık daha çok önemlidir. Mutlaka her gün düzenli olarak sayısal mantık sorusu da çözmelisiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Şu ana kadar matematik adına;

2- Endemik TYT MAT SB

Türkçe İçin;

1- Limit Paragraf

2- Düzenli kitap okuma

Hedefim DGS'de ilk 20.

Hocam ne istiyorsunuz bölüm/üniversite olarak?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ser Jorah Mormont

Hocam ne istiyorsunuz bölüm/üniversite olarak?

Alıntıları Göster

Hocam Ankara'da Bilgisayar Mühendisliği istiyorum şu an. Ama başka seçenekleri de değerlendirebilirim. Siz?

• quote:

Orijinalden alıntı: _Gmn_

Hocam selamlar, gayet güzel gidiyorsunuz. Ek olarak çıkmış dgs + ales + kpss çözerseniz çok daha iyi olur. Birde problemlerden önce sayısal mantık daha çok önemlidir. Mutlaka her gün düzenli olarak sayısal mantık sorusu da çözmelisiniz.

Teşekkür ederim hocam.

Hocam elimde çıkmış DGS soruları var, ales ve kpss'yi sanırım son 40-45 gün kala başlarım. Elimdeki soru bankasını bitirmeye çalışıyorum şu an vizelerden zaman kalırsa. :). Sayısal mantık ve sözel mantıkta denemelerde pek sorun yaşamıyorum hocam ayriyeten çalışmıyorum aslında ama hep tablo mantığı ile gidiyorum bir şekilde çıkıyor sorular ama haklısınız onu da ekleyim listeme. Teşekkürler. :)

• quote:

Hocam Ankara'da Bilgisayar Mühendisliği istiyorum şu an. Ama başka seçenekleri de değerlendirebilirim. Siz?

Alıntıları Göster

Ben de ortalama veya üstü bir Bilgisayar Mühendisliği hedefliyorum hocam, iyi çalışmalar.

• TECÜBELİ DGS'LİDEN TAVSİYELER.

DGS'ye tam 3 sene çalıştım. Matematik için 25/35/51 doğru çıkardım sene bazında. Son sene 51 doğru çıkarmamın yöntemini de söylemiş olurum.

Sizlere çok açık söyleyebilirim ki TYT kaynakları sizi DGS'den soğutabilir. Ama tabi karar sizin. (Söylediklerim sadece matematik içindir. 1 kez bile Türkçe çalışmadım. O yüzden bilgim yok. )

Size başarılı olacak tavsiyeler vereyim; ( Matematik için )

• Konuları Video olarak bitirin. Ama hepsini aynı hocadan dinlemeyin. Bazı hocalar bazı konuları çok daha iyi anlatıyor. Örneğin permütasyon-kombinasyon-olasılık konusu için Ceyhun Hocanın 2 saatlik bir videosu var efsane.

• Piyasada dgs ile ilgili soru bankalarının hepsini alın. Geçen senekiler de olabilir. Soru bankalarında konu başına 3-4 test olur. Soru bankasına başladığınızda her konu için 1. Testleri sonuna kadar bitirin. Mesela mutlak değer konusunun bütün testlerini aynı hafta yaparsanız hata edersiniz. Sonra geriye dönme şansınız olmaz ve unutursunuz. Ama bu yöntemi basitte olsa sayılar dahil her konu için uygulayın.

• Yatarken film-dizi izlemek yerine ATC yayınlarının kamp videoları var. Hemen hemen her konudan ve problemlerden kamp yapıyor. Hatta karışık kampları var. ATC kanalı DGS konusunda en iyi soru çözüm kanalıdır. O kanalı her boş vaktinizde izleyin. Bildiğiniz soru çözümlerini ileri sarıp vakit kazanın. Problem ve sayısal mantık konusunda sizi %90 oranında hazırlayacak bir kanaldır ATC.

• Haftada en az 2 deneme yapın. Son iki ay kalınca 1 gün boş 1 gün dolu olmak üzere deneme sayınızı arttırın.

• Kırtasiyeden büyük beyaz mukavva alın. Soru çözümlerinde karşılaştığınız önemli kalıpları yazın.( Örneğin n.(n+1) gibi. Benimki duruyor talep olursa eklerim ) Bir süre sonra mukavva dolacak. İsterseniz iyice kafanıza yerleşenleri tekrar silersiniz.

• Soru bankalarını yaptıkça sayfaları ( Örneğin Test-1 leri yaptınız ) koparıp atın. Motivasyon sağlıyor kitabın bittiğini gördükçe mutlu olursunuz. Diğer türlü çok karman çorman bir kitaba dönüş yapmak moral bozuyor.

• Yapamadığınız soruları kesin ve cevaplarını da arkasına yapıştırın. Cevap video çözümse bile kağıda yazıp yapıştırın. Onları bir kutuya veya poşete toplayın. Mutlaka 2 haftada bir o soruların tamamına dönüş yapın. Çözümüne bakmadan yapabildiğiniz soruyu çöpe atın. Soru yine sizi zorluyorsa kutuya tekrar koyun. Bu döngü böyle devam etsin.

• Geometri için temeliniz varsa ve sık deneme çözecekseniz deneme içerisindeki sorular pratik yapmanıza yeterli gelebilir. Ama deneme fazla çözmezeniz geometri soru bankası da almanız yararınıza olacaktır.

• Problemler ile ilgili soru bankası mutlaka öneriyorum. Belli bir zaman yerine haftada 1 gün gibi vakit ayırmanız yeterli olabilir. Tabi deneme sayınızı az tutacaksanız 2. problem kitabı ile birlikte dempoyu arttırmanız yararlı olur.

En az 4-5 soru bankası bitirmeden DGS'de matematik için derece yapmanız çok zordur açık söylüyorum. Ayrıca TYT yerine ALES kaynakları daha anlamlı olur. Soru yapıları aynı olmakla birlikte ALES soruları az da olsa daha zor diyebiliriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ser Jorah Mormont

Ben de ortalama veya üstü bir Bilgisayar Mühendisliği hedefliyorum hocam, iyi çalışmalar.

Alıntıları Göster

Teşekkür ederim hocam, size de. :)

• arkadaşlar selamlar bir sorum olacak. 2018 dgs ile bir mühendisliğe yerleştim. Bu yılda dgs ile girip böte okumak istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü ? Diyelim ki kazandım bu sefer diploma durumu vs şuan okuduğum okulda nasıl oluyor bu işler ? böyle bir şey var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NorveçliMühendis -- 23 Nisan 2021; 13:29:58 >
  • 
Sayfa: önceki 568569570571572
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.